Poznaj co to jest patchwork, jakie są techniki pikowania i najważniejsze akcesoria i stopki do szycia patchworku

 

eti-blog-poznaj-patchwork-i-pokowanie-stopki-janome

Przeglądając strony w internecie zauważyłyśmy, że patchwork oraz pikowanie staje się coraz bardziej popularne. W sumie nie ma się co dziwić, bo przy odrobinie pracy można wyczarować cudowne projekty, dlatego pewnie każda osoba szyjąca spotkała się z tym tematem. Stąd wziął się pomysł na to, aby zebrać dostępne informację w jednym wpisie, aby każdy kto planuje zacząć bawić się tymi technikami wiedział co dokładnie oznaczają i od czego zacząć.

Patchwork i pikowanie to dwie techniki, które bardzo często wykorzystywane są razem. Zacznijmy może jednak od krótkich definicji:

Patchwork to metoda szycia, w której z połączonych małych elementów materiału powstaje większa całość. Patchwork najczęściej jest geometryczny, ale nie musi by. Możemy oddać się fantazji i stworzyć taki jaki nam się spodoba.
Na zdjęciu powyżej kilka przykładów grometrycznego patchworku, które dodatkowo zostały ozdobione pikowaniem (oba projekty znajdziecie na naszym blogu).

eti-blog-poznaj-patchwork-1

Pikowanie to łączenie polegające na zszyciu przynajmniej dwóch warstw razem tak, aby na całej powierzchni mniej lub bardziej były przytrzymane razem. Przy szyciu kołderek najczęściej łączymy razem trzy warstwy (dwie tkaniny i umieszczoną pomiędzy nimi ocieplinę). Technika ta ma za zadanie zabezpieczyć warstwę ociepliny przed przemieszczaniem się, dodatkowo pikowanie stanowi także bardzo efektowną formę ozdabiana zszytego materiału. :)Na zdjęciu powyżej kilka różnych techniki pikowania.

eti-blog-poznaj-patchwork-pikowanie-1

Szczerze, to najtrudniejszym dla mnie zadaniem jest sklasyfikowanie rodzajów pikowania. Spróbuję to zrobić, ale zostawię sobie możliwość poprawiania, dodawania czy zmiany ich, mimo to sądzę, że wam one dadzą pewien obraz. Opis stopek znajdziecie poniżej we wpisie, a jak zobaczycie to dość istotna sprawa. Wracając do podziału pikowania, to pierwszy podział możemy ustalić ze względu na rodzaj linii z jakich powstaje pikowanie oraz stopki jakiej do tego używamy:

A) z linii prostych lub prawie prostych (generalnie to te które najłatwiej wykonać przy pomocy stopki z górnym transportem, gdzie maszyna sama przesuwa materiał pod stopką).
– w szwie (w rowku) lub tuż przy nim (a) wykonywany stopką z prowadnikiem
– dowolne proste, przecinające się i te równoległe (b,c,d)
– delikatne łuki (e,f)

pikowanie rodzaje-stopka-z-gornym-transportem-I

Moim zdaniem linie proste w patchworku powstają najłatwiej  przy pomocy stopki z górnym transportem. Stopka ta współpracuje z igielnicą i transportuje jednocześnie również górną warstwę materiału. Przy pikowaniu zwykłą stopką (co również jest możliwe), transportowana jest głównie dolna warstwa materiału, co może wpływać na przesuwanie się warstw względem siebie i trzeba wtedy włożyć więcej pracy i wysiłku w ich utrzymanie razem.

Kolejną ciekawą stopką jest stopka z centralnym prowadnikiem, który jest szczególnie pomocny przy szyciu w szwie lub w jego okolicy (zdjęcie powyżej a). Stopka ta jest idealna do projektów patchworkowych, które chcemy pikować równolegle do linii łączenia patchworków. Stopka ta występuje w wersji zwykłej jak i z górnym transportem.

B) z linii falistych czy po łuku (jednak nie tylko). Linie te powstają z wolnej ręki za pomocą stopki do pikowania, haftowania i cerowania (czyli my przesuwamy pikowany element w dolnym kierunku i w wybranej przez nas szybkości). Stopką tą można również tworzyć linie „proste” jednak wymaga to pewnej wprawy. 🙂

pikowanie rodzajI

Najpopularniejsze rodzaje:
– lot trzmiela (a)
– kamienie (b)
– pętelka/ podwójna pętelka itd (c)
– cegiełki (d)
– echo (e)
– motywy roślinne (f)
– inne i te mieszane (g,h,i)

Oczywiście, wzory często są razem miksowane i zachęcam do zabawy nimi.

Czyli krótki wstęp za nami. 🙂 Teraz dowiedzmy się z czego składa się standardowy projekt łączący w sobie obie te techniki:
– górnej warstwy przygotowanej najczęściej techniką patchwork
– warstwy ociepliny
– spodniej warstwy
– lamówki, która wykańcza krawędź

PATCHWORK i PIKOWANIE czyli z języka angielskiego QUILTING – który można chyba przetłumaczyć jako tworzenie kołderek właśnie przy pomocy obu tych technik (jeśli można to lepiej przetłumaczyć to śmiało piszcie do mnie maile).

Zabierając się za temat quiltingu musimy zapoznać się z potrzebnymi materiałami oraz akcesoriami ułatwiające nam szycie.

MATERIAŁY:

pikowanie-materialy-potrzebne-etiblog

Do tworzenia patchworku najczęściej wykorzystujemy tkanin bawełniane o splocie płóciennym czyli najbardziej prostym i najczęściej spotykanym. Obecnie w sklepach szczególnie internetowych dostępny jest ogromny wybór tkanin patchworkowych. Tkaniny te powinny być gęsto tkane tzn że nie ma prześwitów pomiędzy nitkami tkaniny.

Wypełnienie/ocieplina to warstwa mająca za zadanie poprawić właściwości termiczne naszej pracy, usztywnić ją, a także dodać jej sprężystości. Od rodzaju użytego wypełnienia zależy wypukłość / widoczność pikowania. Więc warto wziąć to pod uwagę wybierając rodzaj wypełnienia/ ociepliny.
Najczęściej używaną na polskim rynku jest ocieplina odzieżowa w różnych gramaturach (to włóknina z włókna syntetycznego), włóknina polyestrowa igłowana i ocieplina do patchworków. Z  włókniny polyestrowej igłowanej otrzymacie większy efekt wypuklenia niż na ocieplanie odzieżowej, która dodatkowo po praniu stanie się bardziej płaska.
Zdarzyła mi się również jako wypełnienie zastosować piankę gorseciarską. Pięknie oddaje wykonane pikowanie, ale jest bardzo sztywna więc nie sprawdzi się przy wszystkich projektach jak np. poszewka na poduszkę czy kołderka, ale za to polecam ją podczas szycia koszyczków czy sztywnych podkładek na stół.
Na rynku zagranicznym, gdzie pikowanie (quilting) bardziej się rozwinął dostępne są ociepliny z  włókien bawełny, wełny, jedwabiu,  soi, lnu, bambusowe i ich mieszanki przypominające bardziej filc, ale są od niego bardzie sprężyste. Te rodzaje wypełnień są również dostępne w wersji z klejem, a więc warstwę można przykleić i nie będzie się ona przesuwać podczas szycia. Na polskim rynku syntetyczne ociepliny z klejem już miałam okazje widzieć. Przypuszczam, że oferta wypełnień będzie się coraz bardziej rozrastać.

Juliana podpowiada, że w sklepach internetowych są dostępne wypełniania bawełniane, które są szczególnie polecane początkującym, gdyż mniej się przemieszczają podczas pikowania, niestety wadą jest ich cena.

KROJENIE

maty-noze-krojenie-patchworku-etiblog

Przy projektach patchworkowych składających się z większej ilości tych samych elementów warto do ich wycięcie zamiast standardowych nożyczek wykorzystać nożyk krążkowy. Nożyk krążkowy nie dość, że przyspieszy mam cięcie materiałów (można ciąć po kilka warstw naraz) to dodatkowo przy krojeniu mniej obciąża rękę niż nożyczki.

Na naszym rynku są dostępne nożyki krążkowe w kilku wielkościach najpopularniejsze rozmiary to: 45 mm (wygodny podczas pracy z dużymi elementami), 28 mm (uniwersalny), 18 mm (idealny do wycinania małych elementów).

linijki-patchworku-etiblog

Podczas krojenia materiałów nożem krążkowym przyda Wam się odpowiednia linijka, która nie tylko ułatwi otrzymanie prostej linii, a także umożliwi krojenie od razu w odpowiedniej odległości od krawędzi bez uprzedniego odmierzania- zdjęcie poniżej kroje 4,2 cm paski. Wystarczyło, że przyłożyłam ją w odpowiedniej odległości od krawędzi materiału lub od poprzedniej linii.

krojenie
Linijki występują w różnych kształtach i rozmiarach:
a) linijka patchworkowa
– do odmierzania
– rysowania kątów
– do cięcia
b) linijka do krojenia/rysowania po łuku czy linią falistą
– do stworzenia idealnie wyciętego wycinka koła
– do narysowania ładnej płynnej linii falistej, która będzie idealna do pikowania.
– do odmierzania
– do rysowania kątów

linijka do łukow

Jak pewnie już zauważyliście na zdjęciach powyżej do krojenia nożem krążkowym potrzebna jest specjalna mata do cięcia, która nie tylko zabezpieczy blat prze zniszczeniem to dodatkowo ochroni ostrze nożyka. Podczas używania nożyka taka mata jest wręcz niezbędna. Maty są najczęściej dwustronne, posiadają zaznaczone równoległe linie i kąty, które są przydatne podczas krojenia. Istotna funkcją takich mat jest to, że są one samo-zasklepiające się więc posłużą Wam dłuższy czas.
Maty występują w różnych rozmiarach. W sklepie internetowym eti (www.eti.com.pl) są dostępne w kilku rozmiarach: maty do krojenia.

RYSOWANIE

rysowanie-patchworku-etiblog

W tej kategorii umieściłam artykuły piśmiennicze czyli te do rysowania na tkaninach.

Na naszym rynku są dostępne:
 kreda znikająca – występuje w kolorze białym. Nie pozostawia śladów ani plam. Oznaczenia znikają po około 2 dniach same lub natychmiast pod wpływem pary z żelazka.
kreda krawiecka woskowa tzw. mydełko – najczęściej sprzedawana w kompletach biały + kolor. Pozostawia wyraźnych trwałych oznaczeń na tkaninach. Należy rysować delikatnie w miejscach, które po uszyciu nie będą widoczne.
kredka długa – sprzedawana w komplecie lub osobno. W kompletach najczęściej sprzedawana jako biały + kolor. Naniesione linie nie znikają, ale można jest ze szczotkować.
kreda krawiecka w aplikatorze – dostępna w kilku kolorach, łatwo i precyzyjnie się aplikuje kredę na każdym materiale również dzianinach.
pisak krawiecki – dwustronny samoznikający, różowy kolor znika po 12 godzinach, a filetowy po 24 godzinach. Oba znikają natychmiast po namoczeniu lub naparowaniu.

 

Przy patchworku i pikowaniu gdzie potrzebna jest duża precyzja moim zdaniem najlepiej sprawdzają się pisaki (ważne, aby dobrze je zamykać, gdyż jak to każde pisaki lubą wysychać).

MASZYNY DO SZYCIA STOPKI I AKCESORIA

 W zasadzie każdą maszyną wieloczynnościową uda nam się uszyć projekt patchworkowy z pikowaniem. Jednak zwrócę uwagę na parametry maszyn, które ułatwią nam to zadanie:

– większa przestrzeń pod ramieniem
Pozwoli nam zrolować np.: kołderkę i wypikować całą.

maszyna-dlugosc-ramienia-I

 – wbudowany górny transport lub stosowanie stopki z górnym transportem. Oba rozwiązania ułatwi pikowanie po liniach prostych. Stopka podczas szycia podnosi się i przesuwa równomiernie górną i dolną warstwę materiału, dzięki czemu przy pikowaniu warstwy nie marszczą się (są równo podawane).

eti-blog-poznaj-patchwork-pikowanie-stopka-z-gornym-transportem

– regulowana prędkość szycia
Prędkość szycia możemy oczywiście regulować za pomocą rozrusznika nożnego (pedału), ale jak zapewne wiecie noga trudno jest utrzymać równe np. wolne tępo wtedy z pomocą przychodzi suwak regulacji prędkości szycia, który pomoże nam regulować prędkość szycia. Występuje on w w maszynach do szycia sterowanych komputerowo i jego praca polega na tym, że jeżeli ustawimy suwać na jedną strzałkę (bardzo wolne szycie) to bez względu na tak jak będziemy mocno naciskać na rozrusznik nożny maszyna będzie szyła wolno. Suwak działa płynnie więc płynnie możemy zwiększać prędkość szycia.

predkosc-szycia-janome-maszyny-do-szycia-III

Poza maszyną do szycia potrzebne są specjalne stopki do szycia:
Wspomnę tylko, że w obrębie tych stopek istnienie ich wiele odmian, szczególnie dotyczy to stopki do pikowania z wolnej ręki. Moim zdaniem najważniejsze są:

 – stopka krawędziowastopka-zkrawędziowa-eti-blog-III służy głównie do łączenia dwóch warstw materiałów razem. Stopka posiada specjalny prowadnik, dzięki któremu zszyjesz tkaninę dokładnie 6 mm do krawędzi, czyli idealnie do łączenie elementów patchworku. Dodatkowo na płozie stopki znajduje się oznaczenie, które wskazuje idealny moment do wykonania obrotu na igle.
Stopka krawędziowa może Wam posłużyć również do równego stebnowania np.: od krawędzi

lamowniklamownik-eti-blogostatnia z kluczowych stopek przy quiltingu. Zadaniem jej jest estetyczne wykończenie krawędzi poprzez odpowiednie ułożenie pliski skośnej.

 

 

stopka-z-centralnym-prowadnikiem-eti-blog

stopka z centralnym prowadnikiem
do szycia w szwie lub tuż obok niego. Dzięki niej linie proste i ściegi ozdobne mogą być tworzone idealnie równolegle od linii łączenia elementów

 

stopka z górnym transportemstopka-z-gornym-tranportem-eti-blogstopka ta służy do pikowania po liniach prostych. Podczas szycia podnosi się i przesuwa górną warstwę materiału, dzięki czemu przy pikowaniu warstwy nie marszczą się (są równo podawane).

 

stopka-do-pikowania-cerowania-eti-blog

stopka do pikowania z wolnej ręki, haftowania, cerowania – stopka ta jest idealna do pikowania po łukach, generalnie do wszystkich płynnych kształtów. Stopka ta podnosi się nad materiałem dzięki czemu możemy przesuwać naszym pikowanym elementem w dowolnym kierunku

 

POZOSTAŁE AKCESORIA

prowadnik mocowany w uchwycie stopki prowadnik-do-pikowania-etiblog

Dzięki niemu nie ma potrzeby rysowania linii szycia, wystarczy prowadzić go po linii poprzedniego przeszycia. Bardzo usprawnia pikowanie równoległe.

 

plytka-do-sciegu-prostego-etiblog

– płytka do ściegu prostego- płytka ta dodatkowo przytrzyma materiał podczas szycia ściegiem prostym, co zapobiegnie wbijaniu się warstw w płytkę ściegową

stolik-powiekszajacy-pole-pracy

 

 

 

stolik powiększający pole pracy. Doskonale sprawdza się podczas szycia i pikowania dużych powierzchni np. kołderek

 

 

 

do-rozprasowywania-szwow-patchworku-etiblog

łopatka do ręcznego wygładzania szwów i robienia śladów (linii do pikowania)

Dzięki tym narzędziom można w szybki i łatwy sposób wygładzić szwy.

 

 

stol-do-pikowania

rama do pikowania (rozwiązanie dla rzemieślników)

 

 

 

W temacie szycia patchworku i pikowania może nie jesteśmy wielkim znawcami, bo same ciągle się uczymy się i poznajemy te techniki, ale napisałyśmy ten artykuł, aby pomóc osobom, które widzą trochę mniej ode nas. Jeżeli gdzieś popełniłyśmy błąd lub o czym zapomniałyśmy to prosimy o informację, poprawimy, dopiszemy. 🙂 Mam nadzieje, że te informacje komuś pomogą lub zachęca do spróbowania swoich sił w patchworku. 🙂

Poniżej linki do naszych tutoriali, które zawierają choć jedna z opisywanych powyżej metod:

poszewka na poduszkę ochraniacz na łóżeczko
 – bieżnik  – koszyczek
 – kosmetyczka/apteczka  – pokrowiec na butelkę
narzuta na łóżko  – łapka kuchenna
 – podkładka pod kubek  – narzuta
 – organizer na łóżeczko poszewka na poduszkę
 – pokrowiec na butelkę  – pokrowiec na tablet
 – podkładka pod talerze  

W naszym artykule wykorzystałyśmy nasze zdjęcia z bloga – www.etiblog.com.pl i ze strony www.pinterest.com

tagi: , ,

17
Dodaj komentarz

9 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
RITA creative design

Od jakiegoś miesiąca zaczął interesować mnie patchwork i chciałam spróbować moich sił w tej technice, ale nigdzie nie znalazłam konkretnych opisów co i jak się robi. Brawo dziewczyny, bardzo fajny post, wszystko jasne i przejrzyste. Może napiszecie jeszcze osobny post, powiązany z dzisiejszym tematem, o pikowaniu ręcznym i aplikacji ? Pozdrawiam Was serdecznie.
RITA.

Julianna @ Sewing Under Rainbow

Świetny post! Może warto dopisać, że na polskim rynku (w sklepach internetowych) są również dostępne wypełnienia bawełniane (a także takie z domieszkami poliestru). Używanie tego rodzaju ociepliny jest dość często polecane początkującym, gdyż wypełnienie bawełniane lepiej trzyma się tkanin niż standardowa ocieplina (minus to cena), co ułatwia pikowanie.

Pracownia Dekudeku

Niedawno zaczęłam przygodę z patchworkiem, a ten post zawiera w pigułce wszystko, co trzeba wiedzieć. Będę śledzić 🙂
Pozdrawiam

Anna Sławińska

Bardzo dobrze i przejrzyście napisany post. Porządkuje wszystkie informacje. Z największą przyjemnością poleciłam go na blogu Szkoły Patchworku i w facebookowej grupie Patchwork po Polsku. Cieszę się, że będzie więcej 🙂

LUCYNA

witam .Proszę dokładniej opisać jak pikować jaka igła i jak ustawić ścieg np.1,2,3 maszyna Balladyna dziękuje .Lucyna.

blondyna

Witam,zamierzam rozpocząć przygode z patchworkiem i chce kupić maszynę do szycia. czy macie jakieś sprawdzone modele? dziękuje i pozdrawiam

Aldonka W.

Uwielbiam Was Kobitki! Czytam Wasze posty i to czuć po prostu, że kochacie swoją pracę i że znacie się na rzeczy 😀 Ja swoją przygodę z patchworkiem dopiero zaczynam, póki co kompletuje niezbędne narzędzia, ale projekty na pierwsze prace już mam, a to najważniejsze 🙂 Mam do Was pytanie, bo nie mam pojęcia która z mat do cięcia przyda mi się najbardziej na początek, tutaj jest ich kilka i nie wiem jaki rozmiar, który z typów? Jak czytam to wszystkie mają dobre opinie, ale zastanawia mnie czy lepiej na początek jedno czy dwustronną, ile warstw najlepiej żeby miała, i wiem… Czytaj więcej »

Ewa

Bardzo ciekawy blog, gratuluję!.
Patchworkiem zajmuję się już długo,ale nadal problemem jest pikowanie,a dokładniej stopka.
W moim zestawie do Janome Memory Craft 6600 jest stopka półotwarta,przewidziana do pikowania.Niestety, nie zadowala mnie, ponieważ zaczepia o nici, którymi trzeba gęsto i mocno pokryć fastrygą patchwork.Czy tylko ja mam taki problem?Jak zachowuje się stopka z zamkniętym kółeczkiem?