Apteczka / kosmetyczka (szycie krok po kroku)

etiblog-apteczka-kosmetyczka-1-zetiblog-apteczka-kosmetyczka-2-zetiblog-apteczka-kosmetyczka-3-z

Wakacyjnych podróżny nadszedł czas 🙂
Podczas pakowania na wakacyjny wyjazd należy pamiętać o spakowaniu naprawdę wielu rzeczy i mi wówczas z pomocą przychodzą różnej wielkości kosmetyczki. Zawsze jednak miałam problem z pakowaniem lekarstw i upychałam je w różnych miejscach. Postanowiłam więc, że w tym roku uszyje sobie apteczkę :), do której schowam wszystkie potrzebne lekarstwa. 🙂 W razie czego (chociaż oby nie) będą pod ręką i swobodnie będzie można z nich korzystać.
Oczywiście ten model apteczki nie musi być koniecznie apteczką, może Wam również posłużyć jako kosmetyczka. 🙂
Na zdjęciach prezentuję ją w dwóch zastosowaniach, jako apteczki i jako kosmetyczki. 🙂

Wymiary gotowej apteczki / kosmetyczki to ok: wysokość 24 cm, szerokość 22 cm, głębokość 8 cm.

Do uszycia apteczki/kosmetyczki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DXL603.

* Materiały potrzebne do uszycia apteczki:
a) tkaniny:
– zewnętrzna: 30 cm bieżących na element główny apteczki, na boki 15 cm bieżących
-wewnętrzna warstwa to 30 cm bieżących
b) pianka gorseciarska 30 cm bieżących (możecie też użyć grubej ociepliny odzieżowej)
c) lamówkę: 4 m
d) sznurek na wypustkę 130 cm
e) zamki: zewnętrzny 55 cm, wewnętrzne: dwa zamki 25 cm (bądź dłuższe)
f) nici do szycia
g) papier do przygotowania formy kosmetyczki

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 662-7 1/2″SR MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym),  JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do wszywania wypustki JANOME 200314006 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
– stopka do równoległego prowadzenia ściegu JANOME 200434003 (chwytacz rotacyjny)

f) żelazko i deska do prasowania

potrzebne-do-uszycia-apteczka-kosmetyczka-akcesoria-przechowanie-szycie-DIY-ZTS-zrób-to-sam-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blogPRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Na papierze rysujemy prostokąt 8 cm x 23 cm,  następnie jego górę zwężamy do 2 cm (element musi powstać symetryczny). Następnie mierzymy jego obwód, powinien mieć dokładnie 56 cm (jego wymiar zależy od zaokrąglenia na górze, więc należy go tak dostosować, aby uzyskać ten wymiar).

wykroj-kosmetyczki-apteczki-apteczka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku,eti-blog

Teraz przechodzimy do narysowania głównego elementy apteczki. Zaczynamy od narysowania prostokąty o bokach 22 cm x 56 cm. Następnie dzielimy go liniami poprzecznymi w odległości jak na zdjęciu poniżej. Gdy już zostały one naniesione rysujemy otwór kosmetyczki (to ten o szerokości i długości 18 cm). Koniecznie zaokrąglamy jego narożniki jak na zdjęciu poniżej.

wykroj-kosmetyczki-apteczki-do-pikowania-apteczka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku,eti-blog

Gdy elementy papierowe są narysowane, przechodzimy do ich skrojenia. Tkaninę i podszewkę oczywiście dekatyzujemy. Następnie przykładamy papierowe elementy do tkaniny i po upięciu obrysowujemy je z zapasem: dla boku 2 cm, dla elementu głównego 3 cm (nie wycinamy na tym etapie otworu).

Element te kroimy z tkaniny wierzchniej, podszewki (proponuję wykorzystać materiał wodoodporny, ja wykorzystałam materiał z zasłonki prysznicowej :)) i pianki gorseciarskiej lub ociepliny odzieżowej.

Z winylu (przezroczystej ceraty) kroimy kieszonki: na klapę 18 cm x 12 cm i 18 cm x 15 cm oraz kieszonkę tylną 25 cm x 17 cm.

Rączkę kosmetyczki z tkaniny wierzchniej: to prostokąt o wymiarach 6 cm x 24 cm.

SZYCIE:

Zaczynamy od przepikowania elementów. W tym celu składamy tkaninę główną, piankę oraz podszewkę razem i upinamy je np.: agrafkami.

przygotowanie-do-pikowania-apteczka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Montujemy przy maszynie stopkę do równoległego prowadzenia ściegu. Jeśli wybraliście tkaninę gładką to wystarczy nanieść tylko jedną linie ustalając w ten sposób skos pikowania. Następnie prowadzimy linie szycia wzdłuż linii narysowanych na stopce. Pikowanie wykonujemy co 1,2 cm jednym kolorem nici (żółtym), a następnie kolejnym (zielonym) szyjemy pomiędzy liniami żółtymi.

pikowanie-stopka-do-rownoleglego-szycia-apteczka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Po przepikowaniu docinamy element, w tym celu przypinamy papierowe formy i obrysowujemy je z zapasem 1,5 cm. Wycinamy elementy. Dzięki czemu elementy będą do siebie dobrze pasować podczas ich łączenia.

docinanie-elementow-apteczka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Po wyrównaniu elementów na głównym elemencie (największym) naszej apteczki zaznaczamy otwór na zamek. Następnie powiększamy go do środka o 0,6 cm i zaokrąglamy jego końce. Narysowany kształt precyzyjnie wycinamy.

otwor-wyciety-apteczka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-III

Teraz lamówkę zaprasowujemy do kształtu wyciętego otworu i upinamy ją gęsto szpilkami.

lamowka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Przyfastrygowujemy ją ręcznie.

lamowka-przyszyta-recznie-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Gdy element mamy gotowy  zabieramy się za przygotowanie kieszonek. W tym celu do wykrojonych prostokątów z winylu doszywamy zamek (wykonujemy to stopką do wszywania zamków). Zauważcie, że krawędź zamka zakrywa krawędź winylu. Przyszywamy zamek do boków o długości 18 cm.

kieszonka-przyszywanie-zamka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Teraz zamek przyszywamy do przeciwległej krawędzi. Po doszyciu zamka kieszonka prezentuje się jak na zdjęciu poniżej. Podczas przyszywania drugiej krawędzi rozepnijcie zamek do samego końca (zamek specjalnie jest dłuższy od kieszonki, aby udało się bez zbędnych utrudnień wszyć również drugą krawędź).

kieszonka-1-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Pozostaje nam odszycie kolejnej kieszonki. Gdy obie są gotowe przypinamy je do klapy apteczki.

kieszonka-naszyte-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Teraz przechodzimy do wszycia zamka do klapy apteczki. Zaczynamy do skrócenia jednej krawędzi. Przeszywamy ją ściegiem prostym z rozregulowanym naprężeniem (naprężenie nitki górnej  na 1)- patrz zdjęcie poniżej. Szyjąc wykonujemy tylko jedno mocowanie np.: na początku. Następnie ciągniemy za nitkę gdzie nie wykonaliśmy mocowania w celu ściągnięcia krawędzi zamka. Ściągamy do momentu, aż zamek ułoży się płasko, następnie związujemy nitki, aby otrzymać marszczenie.

zamek-do-zmarszczenia-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blogNa wysokości gdzie ściągnęliśmy zamek na przeciwległej krawędzi nacinamy taśmę zamka (zdjęcie poniżej). Dzięki temu zabiegowi zamek leży płasko.

zamek-narożnik-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Teraz od środkowej strony apteczki upinam zamek. Zakryje on krawędzie kieszonek upiętych do klapy apteczki/kosmetyczki.

zamek-upiety-jak-wszyc-zamek-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Szyjąc cały czas stopką do wszywania zamków przyszywamy zamek. Szyjemy tuż przy krawędzi lamówki z obu jej stron. Jeśli na bokach kieszonki wystają za zamek to należy je precyzyjnie odciąć.

przyszywanie-zamka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-jPo wszyciu zamek prezentuje się następująco.

sposoby-wszywania-zamka-kosmetyczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blogjak-uszyc-kosmetyczke-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Teraz przechodzimy do uszycia wewnętrznej kieszonki (to ta o długości 25 cm). Ją również proponuje wykonać z winylu. Zaczynamy do wykończenia krawędzi wlotu lamówką, wykonujemy to analogicznie jak krawędź naszego wlotu przy zamku. Tak przygotowaną kieszonkę przyszywamy na bokach (linia przerywana zdjęcie poniżej).

umiejscowienie-kieszonki-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Następnie łączymy kosmetyczkę, a lamówką wykańczamy powstałą krawędź.

laczenie-kosmetyczki-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Przechodzimy do przygotowania wypustki, którą wykończymy zewnętrzne krawędzie apteczki. W tym celu lamówkę rozprasowujemy i w nią wkładamy sznurek. Szyjemy stopką do wszywania wypustki.

przygotowanie-wypustki-specjalna-stopka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Gotową wypustkę przyszywamy do głównego elementu kosmetyczki na linii 1,5 cm (zgodnie z dodanym zapasem). Przy łączeniu wypustki należy dociąć sznurek, aby oba końce spotykały się na styk, a materiał był na tyle dłuższy, aby można było jego jedną krawędź estetycznie podwinąć- patrz zdjęcie poniżej. Wypustkę doszywamy na obu bokach głównego elementu apteczki.

przyszywanie-wypustki-specjalna-stopka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Następnie upinamy boki i przyszywamy je, cały czas szyjemy stopką do wypustek. Zauważcie, że jeden narożnik boku to linia łączenia głównego elementu kosmetyczki.

upinanie-boku-kosmetyczki-apteczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Podczas szycia, stopka do wypustek poprowadzi nas idealnie po istniejącej linii przyszycia wypustki do elementu głównego, co bardzo ułatwia wszycie tego boku równo. Po przyszyciu jednego boku analogicznie przyszywamy drugi, ważne, aby narożniki wypadły na tych samych wysokościach, dzięki czemu kosmetyczka będzie miała ładny kształt.

upinanie-etapty-szycia-jak-uszyc-kosmetyczki-apteczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Po wszyciu obu boków, wykańczamy szew lamówką.

srodek-kosmetyczki-apteczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Teraz jeszcze odszyjemy i przyszyjemy rączkę. Składamy wycięty prostokąt na pół i zszywamy szyjąc wzdłuż na 1 cm od krawędzi. Następnie szew obcinamy do ok 4 mm i wywracamy rączkę na prawą stronę np.: za pomocą agrafki.

Następnie rączkę zaprasowujemy, aby uzyskała ładny kształt. Oba końca podwijamy na 1,5 cm pod spód i tak zaprasowujemy. Upinamy je do kosmetyczki i przyszywamy (pamiętajcie, aby odgiąć wewnętrzne kieszonki nie chcemy ich przyszyć).

raczka-doszyta-kosmetyczki-apteczka-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Apteczka czy też (według potrzeby) kosmetyczka gotowa. 🙂

apteczka-kosmetyczka-akcesoria-przechowanie-szycie-DIY-ZTS-zrób-to-sam-jak-uszyc-blog-o-szyciu-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

tagi: ,

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ajjr

Witaj, dziękuję za przepis uszycia kosmetyczki 🙂 mam nadzieję ze uszyję równie piękną, mam pytanie, gdziue kupić winyl?

lou

fajnie byloby znalezc w opisie na poczatku orientacyjny czas wykonania takiego cacka 🙂