Podkładka pod talerze

podkladka-pod-talerze

Projekt na dzisiaj – pikowana podkładka pod talerze 🙂

Modny i bardzo praktyczny dodatek, który ożywi każdy stół.

Do uszycia podkładki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja zdecydowałam się użyć maszynę Janome 525S.

* Wymiary gotowej podkładki ok:
– wysokość 35 cm, szerokość 45 cm

* Materiały potrzebne do uszycia 1 podkładki:
– tkanina na wierzchnią warstwę: 5 kolorów każdy o wymiarach 41 cm x 15 cm
– tkanina na spodnią warstwę 1 kolor o wymiarach 50 cm x 40 cm
– pianka (ocieplina odzieżowa) o wymiarach 50 cm x 40 cm (w przypadku cienkich pianek możemy zastosować dwie warstwy)
– nici
Wymiary wyszczególnionych powyżej tkanin zostały lekko zawyżone.

* Przybory, akcesoria:
– obcinaczki -eti 097
– nóż krążkowy -eti 917
– łopatka do ręcznego wygładzania szwów -eti 902
– mata podkładowa 600 x 450 -eti 991
– pisak krawiecki dwustronny samoznikający -eti 120
– linijka do cięcia po ukosie i po okręgu -eti 910
– szpilki -eti 909
– stopki: stopka z górnym  transportem JANOME 200311003 (wersja pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym JANOME 200310002) oraz przezroczysta stopka z prowadnikami JANOME 200449001
– żelazko i deska do prasowania

ETAPY:
Przygotowanie:

Przed rozpoczęciem krojenia i szycia dekatyzujemy tkaninę (wystarczy wilgotną tkaninę przeprasować żelazkiem ustawionym na wysokość temperatury z jaką będziemy prasować gotową matę).

Ważne: wszystkie elementy patchworku muszą być skrojone i zszyte bardzo dokładnie! Na każdym kroku należy kontrolować wymiary i jeśli to konieczne dokonywać poprawek.

KROJENIE:

Dla ułatwienia na rysunku przedstawiłam podział podkładki na panele (kolory) i paski (poszczególne najmniejsze części podkładki). Od tego momentu, aby łatwiej było nam się zorientować we wspólnej pracy będę używać tych nazw.

Rozpoczynamy od skrojenia poszczególnych pasków podkładki według ilości i wymiarów umieszczonych na rozpisce poniżej (zapas na szwy uwzględniłam w podanych wymiarach). Podczas krojenia należy pamiętać o zachowania nitki prostej tzn. rozmieść poszczególne prostokąty na tkaninie tak, aby ich boki biegł wzdłuż nitek tkaniny tj. równolegle lub prostopadle do krajki.
panel 1 i 5 kroimy: 2 paski o wymiarach 39 cm x 4,2 cm oraz 1 pasek o wymiarach 39 cm x 5,1 cm
panel 2, 3, 4 kroimy: 3 paski o wymiarach 39 cm x 4,2 cm
tkanina spodnia: 1 szt. o wymiarach 48 cm x 38 cm
pianka: 1 szt. o wymiarach 50 cm x 40 cm

Jak część pewnie zauważyła, elementy wierzchniej warstwy maty zostały wydłużone o 1cm względem warstwy spodniej, to celowe działanie (tkanina zostanie wdana podczas łączenia i pikowania).

Dla ułatwienia sobie pracy i skrócenia czasu przygotowania elementów podkładki do krojenia wykorzystałam nóż krążkowy, matę podkładową i linijkę do patchworku. Jak widać na zdjęciu wystarczy przyłożyć linijkę w żądanej odległości od krawędzi (dzięki równoległym linią znajdującym się na linijce jest to bardzo łatwe) i od razu można kroić (nóż krążkowy tnie do kilku warstw tkaniny naraz).
Cała operacja krojenia zajęła tylko moment:)).

SZYCIE:

Ustawienie maszyny: ścieg stebnowy (prosty), długość ściegu w przypadku tego projektu ok 2 mm.
Szycie rozpoczynamy od przypięcia poszczególnych pasków danego panelu za pomocą szpilek. Paski składamy razem prawymi stronami do siebie i zszywamy je szyjąc wzdłuż 0,6 cm od krawędzi. Zwróć uwagę, aby szerszy pasek z  panelu 1 i 5 nie został wszyty pomiędzy, ma znaleźć się na krawędzi podkładki.

Aby całość wyglądała profesjonalnie wszystkie elementy podkładki muszą być równo zszyte. Do tego zadania doskonale nadaje się przezroczysta stopka z prowadnikami, nawet dla wprawionej w szyciu osobie w zaskakująco dużym stopniu ułatwi ona osiągnięcie tego celu. Na zdjęciu poniżej stopka z zamontowanym prowadnikiem krawędziowym do łączenia tkanin w odległości 0,6 cm od krawędzi (stopka w zestawie posiada 2 metalowe prowadniki, które będą bardzo pomocne przy szyciu projektów patchwork’owych).

Po połączeniu wszystkich pasków w panele, zaczynamy je łączyć razem ze sobą w ustalonej wcześniej kolejności. I znów musimy zwrócić uwagę na panele znajdujące się na zewnątrz (panel 1 i 5), szersze paski panelu muszą znaleźć się na zewnętrznych krawędziach maty (zdjęcie poniżej po prawej).

Po zszyciu każdy szew rozprasowujemy tak, aby powstał nam szew otwarty. Szwy można rozprasować za pomocą żelazka lub przy pomocy specjalnej łopatki do ręcznego wygładzania szwów (zdjęcie poniżej).

Pod tak przygotowaną podkładkę podkładamy piankę i upinamy całość szpilkami.

Przy maszynie montujemy stopką z górnym transporterem, stopka ta w trakcie szycia unosi się ponad warstwy szytego materiału, dzięki czemu ułatwia szycie i zapobiega nierównemu przesuwaniu się tkanin podczas szycia. Stopką tą będziemy szyli do samego końca tego projektu.

Przeszywamy ściegiem prostym każde łączenie pasków podkładki. Rozpoczynając od środka maty i kierując się w kierunku jej krawędzi.
Teraz sprawdzamy wymiary wierzchniej warstwy maty i jeśli to konieczne wyrównujemy ją do wymiarów skrojonej wcześniej tkaniny spodniej tj. 48 cm x 38 cm.

Przeszywamy całą matę na 0,5 cm od krawędzi.

Kolejno do prawej strony przepikowanej maty przykładamy prawą stroną tkaninę przeznaczoną na spodnią warstwę, spinamy warstwy razem szpilkami. Szyjemy w odległości od krawędzi 1,3 cm, musimy pamiętać o pozostawieniu małego otworu ok 8 cm (na wywrócenie maty na prawą stronę).

Wycieniowujemy szew (tzn. odcinamy krawędź tkaniny w odległości ok. 3 mm od linii szycia), pozostawiając go w całości niewyciętego na obszarze otworu (patrze zdjęcie poniżej).

Wywracamy matę na prawą stronę przeciągając całość przez otwór, wypychamy narożniki. Pozostaje nam zaszycie otworu, proponuje zrobić to ręcznie, aby łączenie tkaniny było całkowicie niewidoczne.

Teraz wykonujemy stebnowanie w odległości 1 cm od krawędzi maty.

Czas na pikowanie 🙂

Podkładkę możemy pikować dowolnie, ja zdecydowałam się na pikowania równoległe, falami.

W środkowym obszarze naszej podkładki rysujemy pisakiem krawieckim po dwie równoległe linie/fale na jednym elemencie, ja narysowałam je szybko i dokładnie dzięki specjalnej linijce do wykonywania ukosów i okręgów (zdjęcie poniżej).

Cały czas szyjemy stopką z górnym transporterem, która jak wspomniałam już wcześniej ułatwi nam równomierne przemieszczanie się pod stopką wszystkich szytych warstw.
Szyjemy po narysowanych liniach, jeśli tylko maszyna ma taką funkcję to robimy na początku i końcu rygiel, jeśli nie to po przeszyciu przeciągamy nitkę górną na spodnią stronę i tam związujemy razem nitki. Staramy się, aby linie były płynne i równoległe. Dodatkowo podczas szycia należy naciągać delikatnie matę (naciągamy ją w poprzek), aby warstwy ułożyły się równomiernie.
Stebnowanie rozpoczynamy od linii znajdujących się na środku maty i przesuwamy się w kierunku jej boków. Ważne, aby zmieniać kierunek szycia po liniach (jedną przeszywamy od góry do dołu kolejną odwrotnie, zapobiegnie to ewentualnemu zbierania się nadmiaru tkaniny, z któreś ze stron).

Teraz pozostaje nam tylko przeprasowanie maty, w celu usunięcia śladów pisaka oraz wygładzenie ewentualnych zagnieceń.

Podkładka pod talerze gotowa. 🙂

Pochwalcie się swoimi matami wykonanymi na podstawie tego wpisu, przysyłajcie do mnie swoje projekty, opublikujemy je na naszym blogu. Mój adres mailowy: e.szafranek@maszynosfera.pl

tagi: , ,

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
AnkaBo

Gdzie kupić fajna niedroga maszynę?