Narzuta dla dziecka (DIY)

eti-dziecieca-narzuta

Znowu coś dla dzieci 🙂
Tym razem pokaże Wam jak uszyć kolorową, mięciutką narzutę dla dziecka.
Spód narzuty podszyje specjalną wodoodporną tkaniną więc będzie doskonała do zabaw na trawie. 🙂

Wymiary gotowej narzuty to ok.:  120 x 150 cm

Do uszycia narzuty potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę Janome MC8200QC obecnie na rynku dostępny jest model JANOME MC8200QCP SE.

* Materiały potrzebne do uszycia kocyka:

a) tkaniny:
wierzchnia:
* jasna na tło: 75 x 150 cm
* niebieska krawędzie kocyka: 155 x 150 cm (duży odpad tkaniny, ale chciałam aby
długie paski na boku koca nie były łączone)
* kolorowe prostokąty: potrzebujemy skroić 9 kompletów prostokątów o wymiarach 25 x 33 cm i 21 x 24 cm (ilość danej tkaniny zależy od rozplanowania kolorów kocyka)
* mikrofibra: (wypełnienie motywu zwierzęcego) potrzebujemy skroić 9 prostokątów o wymiarze 21 x 24 cm (tu również ilość tkaniny zależy od rozplanowania kolorów)
spodnia wodoodporna: 125 x 160 cm lub 155 x 150 cm (w sklepach dostępne są obie te szerokości)
b) ocieplina odzieżowa: 2 m bieżące
c) flizelina do podklejenia 1,5 m bieżące (cieniutka)
d) szablony z motywem do wykonania ozdobnych prostokątów
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 1863-7″ MUNDIAL
d) mata podkładkowa -eti 995
e) nóż krążkowy -eti 915
f) linijka do patchworku – eti 975
g) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
h) szpilki -eti 909
i) pisak samoznikajacy -eti 120
j) stopki:
krawędziowa 1/4″ (6 mm) – znajduje się w standardowym wyposażeniu wybranej przeze mnie maszyny
Stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200318000  (chwytacz wahadłowy JANOME 200330008)
stopka z górnym transportem– znajduje się w standardowym wyposażeniu wybranej przeze mnie maszyny
Stopka z górnym transportem pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200311003 (chwytacz wahadłowy JANOME 200310002)
stopka do wszywania zamków- znajduje się w standardowym wyposażeniu wybranej przeze mnie maszyny
Stopka do wszywania zamków pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 829801002 (chwytacz wahadłowy JANOME 940290000)
stopka do pikowania- znajduje się w standardowym wyposażeniu wybranej przeze mnie maszyny
Stopki do pikowa pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym w modelach maszynach bez wbudowanego transportu górnego JANOME 202002004 (z wbudowanym transportem górnym JANOME 202001003)
k) żelazko i deska do prasowania

ETAPY szycia narzuty dla dziecka:

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będę wykorzystywać przy tym projekcie należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej. Nie dekatyzujemy tkanin wodoodpornych i mikrofibry.

A) Tkanina wierzchnia:
Kroimy 9 kompletów prostokątów w różnych kolorach (jeden komplet to dwa prostokąty wycięte z tej samej tkaniny: jeden o wymiarze 25 x 33 cm, drugi 21 x 24 cm). Do skrojenia tych prostokątów wykorzystałam tkaninę bawełnianą.
Szczególnie przydatna przy przygotowaniu tego projektu jest linijka do patchworku, zobaczcie na zdjęciu poniżej, że wystarczy przyłożyć ją w odpowiednim miejscu i za pomocą noża krążkowego oraz maty odciąć od razu odpowiedni kształt.

Kolorowe komplety prostokątów podklejamy flizeliną, a na mniejszym prostokącie pisakiem krawieckim odrysowujemy zaplanowane kształty (u mnie motyw zwierzęcy).

Z mikrofibry kroimy 9 prostokątów o wymiarze 21 x 24 cm (ja wybrałam 3 kolory, czyli kroje po 3 sztuki z każdego koloru).

Z jasnej tkaniny (z tkaniny, która będzie pomiędzy naszymi kwadratami) kroimy – rysunek poglądowy poniżej:
A) 4 prostokąty 97,2 x 11 cm
B) 12 prostokątów 9,5 x 30,2 cm

Z niebieskiej tkaniny (z tkaniny, która będzie na brzegach naszej narzuty) – rysunek poniżej:
A) 4 prostokąty 97,2 x 5,2 cm
B) 4 prostokąty 151,2 x 5,2 cm
C) 8 prostokątów 5,2 x 8,2 cm
D) 16 prostokątów 5,2 x 8,6 cm
oraz
kolorowe prostokąty (na rysunku białe elementy oznaczone X oraz Y):
X) 14 prostokątów 5,2 x 15,2 cm (7 kolorów po dwa prostokąty w każdym kolorze)
Y) 10 prostokątów 5,2 x 14,8 (5 kolorów po dwa prostokąty w każdym kolorze)

B) Tkanina spodnia:
Kroimy ze specjalnej wodoodpornej tkaniny prostokąt o wymiarach 125 x 155 cm.

C) Ocieplina odzieżowa:
Kroimy prostokąt o wymiarach 130 x 160 cm oraz 9 prostokątów o wymiarach 21 x 24 cm.

SZYCIE:

Rozpoczynamy od wykonania elementów ozdobnych narzuty, czyli kolorowych kwadratów i mięciutkich zwierzątek. 🙂

W tym celu spinamy szpilkami komplety prostokątów razem (prawa do prawej) – patrz zdjęcia poniżej. Mniejszy układamy na środku większego.

Szyjemy gęstym ściegiem stebnowym (prostym) po narysowanej wcześniej linii.

Wycinamy środek (tnąc 0,5 cm od linii szycia), tak powstały szew nacinam, a warstwę mniejszego prostokąta wprowadzamy pod spód (pod duży prostokąt) i zaprasowujemy tak powstałe krawędzie.

Element po wywinięciu.

Pod tak przygotowany prostokąt upinamy mikrofibrę ułożoną na ocieplinę. Szyjemy tuż przy krawędzi odszytego kształtu szyjąc stopką do zamka (szyjemy po czerwonej tkaninie).

Nadmiar ociepliny odzieżowej oraz mikrofibry od lewej strony elementu odcinamy, tnąc tuż przy linii szycia. Dzięki czemu wzór będzie wyraźnie wypukły.

Przy pomocy linijki do patchworku, maty i noża krążkowego docinam tak powstały prostokąt do wymiaru 22,2 x 30,2 cm.

W taki sposób przygotowujemy wszystkie ozdobne kwadraty (9 sztuk).

Teraz przechodzimy do połączenie elementów ozdobnych z tłem (jasna tkaniną). W tym celu układamy elementy ozdobne oraz jasne prostokąty (9,5 x 30,2 cm) zgodnie z zaplanowanym układem.

Dodatkowo doszywamy oczy zwierzakom, jak wykorzystałam gotowe wyhaftowane i delikatnie przyszyłam je ręcznie.

Stopką krawędziową łączymy elementy w paski szyjąc 6 mm od krawędzi (ustawienie maszyny szerokość ściegu: 9- wtedy igła ustawi się w odległości 6 mm od krawędzi).

Szwy zaprasowujemy na stronę kolorowych prostokątów. Pomiędzy tak przygotowane paski wszywamy kolejne jasne elementy (11 x 97,2 cm).

Szew rozprasowujemy również w kierunku ozdobnych prostokątów.

Główny element narzuty skończony, przechodzimy więc do połączenia elementów znajdujących się przy krawędziach.

Łączymy je zgodnie z zaplanowaną kolejnością szyjąc cały czas stopką krawędziową.

Rozpoczynamy od połączenia małych prostokątów razem (kolorowy 5,2 x 15,2 cm oraz niebieski 5,2 x 8,2 cm) zgodnie z zaprojektowaną kolejnością. Następnie doszywamy do nich dłuższe jednolite niebieskie paski (5,2 x 97,2 cm). Jak widać na zdjęciu poniżej długości krótszych pasków się zgadzają. Wyjątek stanowią paski znajdujące się po bokach kocyka (dłuższe), gdzie kolorowy środek (połączone prostokąty) wyjdą nieznacznie dłuższe, nadmiar odcinamy. Wymiary gotowego dłuższego boku to 151,2; krótszego 97,2.

Szwy w paskach zaprasowujemy. Następnie doszywamy paski do elementu głównego kocyka. Rozpoczynamy od doszycia krótszych pasków (oznaczone na zdjęciu poniżej A), dopiero po ich zszyciu i rozprasowaniu szwów na stronę elementy niebieskiego doszywamy dłuższe paski (B).

Szwy rozprasowujemy kierując je w kierunku krawędzi kocyka.

Teraz przechodzimy do pikowania całej narzuty. Rozpoczynamy od przypięcia przygotowanego elementu do ociepliny odzieżowej i montażu stopki do pikowania przy maszynie.

Dla ułatwienia pisakiem krawieckim rysujemy wzór pikowania na jasnych elementach narzuty i stopką do pikowania pikujemy ten obszar. Szyjemy po wyznaczonym wzorze (ustawienie maszyny: ścieg stebnowy/prosty, pozycja igły 0, ząbki transportera opuszczone). Zwróćcie uwagę, na pozycję stopki jest ona ustawiona lekko nad tkaniną, dzięki czemu swobodnie możemy nią manewrować – zdjęcie poniżej.

Kocyk po fazie pikowania tła jasnego.

Teraz przechodzimy do przepikowania kolorowych prostokątów omijając motywy ozdobne. To pikowanie wykonuje nitką w kolorze danego prostokąta.

Po wykonaniu całego pikowania przechodzimy do połączenie krawędzi narzuty z ociepliną. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę z górnym transportem. Szyjemy tuż przy krawędzi.

Nadmiar ociepliny odcinamy. Teraz połączymy warstwę górną narzuty z warstwą spodnią. W tym celu składamy je prawą stroną do prawej strony i upinamy całość na krawędziach szpilkami (warstwę górną lekko naciągamy, aby płasko się ułożyła po przewróceniu całości na prawą stronę). Szyjemy cały czas stopką z górnym transportem, szyjąc 6 mm od krawędzi.  Pamiętamy o pozostawieniu otwór na wywrócenie narzuty ok 20 cm.

Po przewróceniu narzuty na prawą stronę i sprawdzeniu, że kocyk leży płasko, zaszywamy otwór ręcznie.

Następnie spinamy szpilkami wszystkie warstwy razem, aby podczas szycia nie przesunęły się względem siebie. Szyjąc stopką z górnym transportem szyjemy ok 6 mm od krawędzi kocyka oraz 6 mm od krawędzi łączenia jasnego tła z ozdobną krawędzią szyjąc po niebieskiej tkaninie (linie zaznaczone na drugim zdjęciu poniżej). Dodatkowo stopką do pikowania szyjemy po obwodzie ozdobnych motywów zwierzęcych (szyjąc po mikrofibrze).

Koniec 🙂

tagi: , , ,

10
Dodaj komentarz

8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
magnolienrinde

Ale śliczna narzutka. Muszę taką koniecznie uszyć dla moich chrześniaków! Gorąco pozdrawiam i dziękuję za tutorial:)

Ania

Dzien dobry, mam pytanie odnośnie łączenia wszystkich warstw. Posiadam ociepline wełniana. Warstwa spodnia to minky a górna to bawełna. W jakiej kolejności ułożyć zatem materiały do szycia? Czy ociepliła z wełny powinna byc u samego dołu a od gory bawełna czy odwrotnie? Jakiej igły użyć do szycia oraz ktorej stopki? Bede wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam

Ania

Dziekuje za wskazówki. W weekend bede szyła, wiec jesli wszystko pojdzie dobrze, to napisze, jak minsie udało ujarzmic te warstwy. A jeszcze jedno pytanko. Ocieplina gdy bedzie na samym spodzie, to czy zabki transportera poradzą sobie z jej przesuwem? Czy tu jakis trick nalezy zastosować?

https://mietowysklep.pl/narzuty-kocyki-dla-dzieci

Super pomysł i nie wygląda na trudne!

Wiola

A po co jest dzielona z podklejeniem 1,5 m ? W opisie wykonania nie jest wykorzystana…