Poszewka na poduszkę z napisem (DIY)

eti-poszewka-na-poduszke-janome

Wiem, że projekt poszewki na poduszkę już był, ale możliwości szycia jest tak wiele, że pewnie jeszcze nie raz się pojawi. 🙂 Dzisiaj pokaże Wam jak uszyć poszewkę z napisem. Moja będzie na naszej firmowej kanapie, więc zrobię napis Janome, ale Was oczywiście zachęcam do wykonania poszewek ze swoimi zindywidualizowanymi napisami.

Gotowa poszewka będzie dość duża, chcemy przecież, aby napis był dobrze widoczny, a więc wymiary gotowej poszewki na poszewkę to 70 x 30 cm (mierzone bez plisy).

Do uszycia tej poszewki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę Janome TXL607.

* Materiały potrzebne do uszycia poszewki:

– tkaniny: biała (50 x 150 cm), żółta (20 x 150), fioletowa (30 x 150 cm), czerwona (20 x 150 cm)- wymiary lekko zawyżone
– ocieplina odzieżowa (50 x 150 cm)
– flizelina do podklejenia liter i żółtej tkaniny (20 x 150 cm)
– zamek kryty 40 cm lub dłuższy
– kształt liter jakie będziemy przyszywać (np. papierowe szablony liter, które chcemy przyszyć na poduszkę)
– lamówki: 5 mm (czerwona) i 7 mm (żółta) potrzebne odcinki o długości 2,2 m
– nici do szycia

Oczywiście potrzebujemy też wkład poduszki, na który włożymy naszą poszewkę.

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – FISKARS 859863
d) linijka do patchworku – eti 973
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki:
-wszywania zamków krytych Janome 200333001 pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym.  Janome 941800000 pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowym.
wszywania zamków- znajduje się w standardowym wyposażeniu wybranej przeze mnie maszyny. Janome 829801002 pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym. JANOME 611406002 pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowym.
– naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych – znajduje się w standardowym wyposażeniu wybranej przeze mnie maszyny.
Janome 200137003 pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym. JANOME 200129002 pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowym.
– zestaw do pikowania, haftowania i cerowania – Janome 202002004 pasujący do maszyn z chwytaczem rotacyjnym.
j) żelazko i deska do prasowania

eti porzebna do projekty poszewki

ETAPY:

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE TKANIN:

Wszystkie tkaniny z których będziemy wykonywać poszewkę należy przed skrojeniem poddać procesowi dekatyzacji! Czyli poddaniu tkanin działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Z papieru wycinamy szablony liter, w takim kształcie jaki chcemy mieć na poduszce.

Litery: tkaniny z których będziemy wycinać litery podklejamy flizeliną, aby krawędzie liter po wycięciu nie strzępiły się. Z tak przygotowanych tkanin kroimy prostokąty: w przypadku liter znajdujących się wewnątrz (czerwone) powiększamy ich wymiar względem wielkości danej liter o ok 2 cm na wysokość oraz szerokość; litery zewnętrzne (białe) powiększamy względem wielkości litery o ok 4 cm na wysokość oraz szerokość .

Ocieplina odzieżowa: kroimy prostokąty równe wymiarom prostokątów skrojonych na litery wewnętrzne (czerwone) oraz prostokąt o wymiarach nieznacznie większych od przodu poszewki tj. 75 x 35 cm.

Przód poszewki: potrzebujemy biały prostokąt o wymiarach 73 x 33 cm oraz żółty, którego wymiary należy samodzielnie ustalić w zależności od wielkości liter i długości wybranego słowa (mój wymiar to 63 x 18 cm, po naszyciu 58 x 14).

Tył poszewki: potrzebujemy biały prostokąt 73 x 27 cm oraz 73 x 9 cm.

Plisa: dwa prostokąty z fioletowej tkaniny o wymiarze 80 x 10 cm oraz dwa 40 x 10 cm.

SZYCIE:

Rozpoczynamy od narysowania pisakiem krawieckim na czerwonych prostokątach kształtu liter, które będziemy naszywać (korzystamy z papierowego szablonu). Tak, przygotowaną łatkę kładziemy na ocieplinie i na białą tkaninę, wszystkie warstwy spinamy szpilkami.

eti litery warstwy

Przy maszynie montujemy stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (z zestawu maszyny). Ustawiamy maszyną na ścieg zyg-zak ( ja korzystałam z ustawień szerokość 4, długość 0,4) i szyjemy wzdłuż narysowanych linii.

eti litery sciegiem satynowym

Po odszyciu kształtu litery odcinamy nadmiar ociepliny i tkaniny wierzchniej (czerwonej), krojąc tuż przy krawędzi ściegu.

eti litera Neti litera N po wycieciu

Po obcięciu zbędnego materiału, obrysowujemy literę w odległości ok 5 mm od ściegu. Tak przygotowaną literę przykładamy w miejscu, gdzie będziemy ją naszywać (tkanina żółta) i upinamy szpilkami. Szyjemy wzdłuż narysowanej linii. Tkanina żółta ma wymiar po naszyciu 58 x 14 i jest rozmieszczona centralnie na białym elemencie, wymiar ten jednak zależy od wielkości wybranych przez Was liter oraz długości słowa.

eti litera N po wycieciu przypieta

eti litera N po wycieciu szycie

Nadmiar tkaniny białej odcinamy, krojąc tuż przy krawędzi ściegu. W taki sposób powstaje cały napis. Mój, już gotowy widzicie na poniższym zdjęciu.

eti napis cały 1Gdy tylko litery zostaną skończone, przechodzimy do wykonania pikowania na białym elemencie poszewki. Wzór który wybrałam do pikowania, to łuki. Do wykonania takiego kształtu najlepsza będzie stopka z przystawką transparentną do pikowania, haftowania i cerowania. Dla ułatwienia, pisakiem krawieckim rysuje linie po których szyjemy. Następnie pod element podkładamy ocieplinę odzieżową i upinamy wszystko szpilkami.

eti pikowanie rysunek 1

Szyjemy po zaznaczonych pisakiem łukach.  Jak widać na zdjęciu powyżej zaznaczyłam sobie linię żółtego elementu (58 x 14 cm) oraz krawędzie poszewki (szew 1,5 cm od krawędzi), aby móc rozrysować kształt pikowania i zobaczyć od razu jego efekt. Szyjemy tak, aby rozpoczynać i kończyć szycie łuków pod żółtym elementem lub pod linią krawędzi poduszki tak, aby na widocznej części poszewki, pikowanie wyglądało estetycznie.

Po wykonaniu wszystkich narysowanych łuków wypełniamy je pikowaniem szyjąc 7 mm od poprzedniej linii szycia. Jak zobaczycie na zdjęciu poniżej nie ma potrzeby rysowania dodatkowych linii. Stopka ma zaznaczone w odległości 7 mm oraz 1 cm linie pomocnicze (czerwone). Wystarczy szyć tak, by czerwona linia była prowadzona po wcześniej wykonanym ściegu. Pozwoli nam to w łatwy sposób szyć nowe ściegi z zachowaniem równych odległości.

eti pikowanie stopka z przezroczysta przystawka

Następnie zaprasowujemy tkaninę z napisem. Robimy to w taki sposób by uzyskać wymiar 58 x 14 cm. Tak przygotowany napis, przypinamy do przepikowanej tkaniny. Pozycje ułożenia napisu wyznaczyliśmy wcześniej w projekcie (nieprzepikowana cześć białej tkaniny).

eti upiecie przodu

Ściegiem stebnowym potrójnym szyjemy tuż przy krawędzie elementu naszywając go na biały element. Dodatkowo przyszyłam ściegiem stebnowym każdą literę szyjąc po wewnętrznej stronie ściegu satynowego czerwonych liter, dzięki czemu stały się one jeszcze bardziej wypukłe.

Teraz przechodzimy do przygotowania wypustki. W tym celu krawędzie zaprasowanych lamówek odginamy, a następnie lamówkę zaprasowujemy na pół jej szerokości (patrz zdjęcie poniżej). Układamy jedna na drugiej i łączymy je razem (żółta wystaje 2 mm z pod czerwonej).

eti lamowki laczenie

Tak połączone lamówki przypinamy do przodu poduszki, prawą do prawej (czyli czerwoną lamówką do prawej strony poszewki).  Czerwona część wypustki ma wystawać ok 4 mm nad białą krawędź poszewki. Szyjemy 1,5 cm od krawędzi białego elementu, należy więc  właściwie upiąć wypustkę.

Na zdjęciu poniżej pokazałam również jak ułożyć lamówkę w narożnikach poszewki i gdzie ponacinać krawędź lamówki.

eti lamowka naroznikiPo przyszyciu lamówki należy zrobić kontrolę jej szerokości na prawej stronie. Lamówka powinna być równa na całej długości. Zwróćcie również uwagę na sposób połączenia wypustki, krawędź znajdującą się od strony poszewki podwijamy estetycznie (patrz drugie zdjęcie poniżej), aby przykryć tak podwinięty koniec kolejną jej warstwą, dzięki czemu po wszyciu będzie wykończona estetycznie.

eti lamowka po przyszyciueti lamowka po laczenie

Przód gotowy, teraz przejdziemy do przygotowania tyłu poszewki i wszyjemy tu zamek kryty. Przed przystąpieniem do tej czynności, obrzucam krawędzie materiału ściegiem zyg-zak.

eti tyl wszywanie zamka poszewka

W tym celu przy maszynie mocujemy stopkę do ściegu owerlokowego (obrębiającego) i obrzucamy te krawędzie.

eti stopka owerlokowa obrebiajaca

Zamek upinamy w sposób jaki pokazałam na zdjęciach poniżej.

eti wszywanie zamka krytego upiecie

Przy maszynie montujemy stopkę do wszywania zamka krytego i wprowadzamy zamek w prowadnik stopki. Szyjemy od początku zamka do suwaka, obie strony przyszywamy w tym samym kierunku. Wprowadzamy taśmę zamka raz w jeden prowadnik stopki (lewy prowadnik dla lewej strony zamka), a następnie w drugi dla drugiej strony.

eti stopka do wszywania zamka krytego

Zamek po właściwym wszyciu będzie całkowicie niewidoczny.

eti zamek kryty wszyty

Pozostaje nam zszycie tyły na odcinku, gdzie nie ma zamka. W tym celu składamy elementy prawą stroną do prawej i łączymy je stopką do zamka.

eti laczenie pod zamkiemeti zamekTył po wszyciu zamka powinien wyglądać następująco.

eti tył poszewkiTeraz przygotujemy plisę. W tym celu składamy koniec długiego i krótkiego paska (prawą stroną tkaniny do prawej strony). Na jednym z pasków rysujemy linie pomocnicza i linie szycia- patrz zdjęcie poniżej. Szyjemy tylko i wyłącznie po linii szycia.

eti laczenie plisy poszewki na poduszke

Nadmiar tkaniny obcinamy, dzięki czemu po wywróceniu na prawą stronę narożnik ładnie się ułożył.

eti laczenie plisy poszewki ocinamy

Narożnik wywracamy na prawą stronę i zaprasowujemy. Paski po połączeniu tworzą kąt 90 stopni. W taki sposób łączymy wszystkie narożniki, za każdym razem łączymy długi i krótki pasek. Po połączeniu wszystkich pasków plisa poszewki wygląda następująco.

eti pliska poszewkiTak przygotowaną pliskę doszywamy do tyłu poszewki, aby w kolejnym etapie połączyć przód i tył poszewki razem.

Pliskę przykładamy w sposób przedstawiony na zdjęciu poniżej, upinamy i przyszywamy ją szyjąc 1,5 cm od krawędzi.

eti wszywanie plisyeti wszywanie plisy IINa tym etapie plisa po wszyciu wygląda jak na zdjęciu poniżej. Natomiast, aby połączyć ją z przodem powtórnie odginamy ją i układamy na elemencie tyłu – patrz drugie zdjęcia poniżej.

eti gotowy tyl poszewki

Narożniki odgiętej plisy upinamy, aby mieć pewność, że podczas szycia nie zostaną przypadkowo przeszyte. Zamek kryty lekko odpinamy, dzięki czemu po wywróceniu poszewki na prawą stronę będzie nam łatwo go dalej rozpiąć.

eti tyl gotowy do polaczenia

Na tak przygotowany tył układamy (prawą stroną tkaniny do prawej strony) przód naszej poszewki.

eti laczenie przodu i tylu

Ponieważ oba elementy należy połączyć bardzo dokładnie względem siebie (aby szerokość wypustki oraz pliski były równe na całej długości), najpierw ręcznie łączymy elementy poszewki razem, a dopiero potem zszywamy je na maszynie (szew 1,5 cm od krawędzi).

Krawędzie obrzucamy ściegiem zyg-zak i wywracamy poszewkę na prawą stronę. Projekt gotowy.

eti poszewka z napisem

Pochwalcie się swoimi poszewkami z Waszymi napisami, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o