Śliniaczki dla dziecka (DIY)

eti-dzieciecy-sliniaczek

Dzisiaj coś dla dzieci 🙂
Pokaże Wam jak uszyć śliniaczek dziecięcy, a w sumie nawet dwa śliniaczki.
Pierwszy bardzo prosty i szybki do uszycia, drugi trochę trudniejszy, ale za to bardzo efektowny. Wierzę, że dacie radę.  🙂

Jak przy wszystkich projektach, które Wam przedstawiam potrzebna jest maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę Janome 423S.

* Materiały potrzebne do uszycia śliniaka/śliniaków:

– tkaniny (ich długość zależy od wybranego przez Was kształtu śliniaka oraz ilości warstw). Dodatkowo dla modelu z aplikacją potrzebujemy łatki tkanin na skrojenie aplikacji.
– lamówka: model śliniaka prostego, podstawowego szerokość 5 mm (po wszyciu) oraz dla modelu z aplikacją o szerokości 5 mm oraz 7 mm. W obu przypadkach długość lamówki zależy od wybranego przez Was kształtu śliniaka (wystarczy, że zmierzycie długość jego krawędzi).  Mi w obu tych modelach wystarczyło po 150 cm lamówki.
– rzep 1-1,5 cm (tylko dla modelu z aplikacją)
– flizelina z klejem (tylko dla model z aplikacją)
– nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 437-6″ MUNDIAL
d) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
e) szpilki -eti 909
f) pisak samoznikajacy -eti 120
g) stopki:
Stopki wykorzystane do uszycia śliniaka prostego, podstawowego:
– lamownik- Janome 200140009 model pasujący do maszyny z chwytaczem wahadłowym (Janome 200313005– chwytacz rotacyjny)
Stopki wykorzystane do uszycia śliniaka z aplikacją:
– do aplikacji- Janome 200129002 model pasujący do maszyny z chwytaczem wahadłowym (Janome 829801002– chwytacz rotacyjny)
– do wszywania zaprasowanej lamówki- Eti 505 model pasujący do maszyny z chwytaczem wahadłowym (Janome 3237777– zestaw stopek- chwytacz rotacyjny)
h) żelazko i deska do prasowania

potrzebne

ŚLINIACZEK PODSTAWOWY (prostszy do uszycia)

eti sliniak latwyKROJENIE:

Mam dwie opcje, możemy użyć inny śliniak lub w internecie poszukać wykroju śliniaka w pdf, a następnie odrysować go pisakiem krawieckim na tkaninie.

Krojenie najwygodniej będzie wykonać składając tkaninę, z której chcemy skroić śliniak na pół (równolegle do krajki) i przyłożyć wykrój (połowę śliniaka)- patrz zdjęcie poniżej. Odrysowujemy kształt śliniaka, zdejmujemy wykrój i spinamy tkaniny szpilkami, aby podczas krojenia warstwy wykroić równo.

eti krojenie latwy sliniak1 Kroimy kształt po liniach, nie dodajemy zapasu na szew, gdyż krawędź wykończymy lamówką.

Moja wierzchnia warstwa śliniaka jest dość cieniutka więc, aby śliniak lepiej spełniał swoje zadanie dodaje warstwę spodnią, czyli kroje raz jeszcze taki sam element. Ten model śliniaka przy grubszej tkanie wierzchniej może być uszyty tylko z jednej warstwy materiału.

SZYCIE: 

Jeśli skroiliśmy dwie warstwy to składamy je jedną na drugą (lewymi stronami do wewnątrz) i zszywamy je razem szyjąc tuż przy krawędzi.

eti laczenie warst latwy sliniakLamówkę można wszyć szyjąc zwykłą stopką w kilku operacjach. Najpierw przyszywamy lamówki stroną prawą do prawej strony śliniaka, szyjąc po linii zaprasowania lamówki. Następnie odginamy lamówkę i upinamy ją tak, aby estetycznie wykańczała krawędź,  przeszywamy obie krawędzie lamówki szyjąc ok 2 mm od jej krawędzi. Szybszym i lepszym rozwiązaniem jest jednak wszycie lamówki za pomocą specjalnej stopki: lamownika, szczegóły poniżej.

Wprowadzamy zaprasowana lamówkę do lamownika i montujemy stopkę przy maszynie.

eti lamownik latwy sliniak

Zaczynamy od przyszycia lamówki na krótszym odcinku naszego śliniaka, czyli od miejsca, w którym będzie szyja dziecka (zdjęcie poniżej). W tym celu należy zaprasować lamówkę na kształt elementu do jakiego chcemy ją przyszyć.

eti lamowka zaprasowanie latwy sliniakSprawdzamy ustawienie igły, ma ona wbijać się ok 1-2 mm od krawędzi lamówki (ustawienie igły 4, dodatkową korektę można wykonać przez przestawienie prowadnika lamówki stopki). Rozpoczynamy szycie na lamówce, a następnie wsuwamy krawędź śliniaka do lamownika (pomiędzy krawędzie lamówki).

eti wszywanie lamowki za pomoca lamownika latwy sliniak

Po wszyciu lamówki w miejscu gdzie będzie znajdowała się szyja dziecka przechodzimy do przyszycia lamówki do pozostałej krawędzi śliniaka. Rozpoczynamy od odszycia pierwszego wiązania (tworzenie wiązania to nic innego jak przeszycie lamówki bez wprowadzenia pomiędzy warstwy lamówki tkaniny) na długości ok 30 cm, następnie wprowadzamy krawędź śliniaka do lamownika i obszywamy jego pozostałą część (część zewnętrzną). Na końcu ponownie na długości ok 30 cm odszywamy wiązanie.

eti przyszywanie lamowki tworzenie sznureczka latwy sliniakPrzy krawędziach wiązania tworzymy supełki i śliniak gotowy.

eti-blog-sliniaczek-podstawowy-2

—————————————————————————————————-

Teraz przechodzimy do szycia drugiego troszeczkę trudniejszego śliniak.

ŚLINIACZEK Z APLIKACJĄ

eti-blog-slinkiak-z-aplikacja-gotowy

KROJENIE:

Tutaj tak samo jak w poprzedniej wersji śliniaka wersji podstawowej (powyżej) potrzebujemy mieć śliniak lub jego wykrój, od którego odrysujemy kształt. W tym modelu krawędź śliniaka również wykończymy lamówką więc nie dodajemy zapasu na szew.

Krojenie najwygodniej będzie wykonać składając tkaninę, z której chcemy skroić śliniak na pół (równolegle do krajki) i przyłożyć wykrój- patrz zdjęcie poniżej. Potrzebujemy dwie warstwy śliniaka.

eti krojenie sliniak

Na tym etapie kroimy z tkaniny elementy aplikacji. W tym celu najpierw flizeliną podklejamy tkaniny, z których skroimy poszczególne elementy. Elementy aplikacji poza miejscami gdzie jeden wchodzi pod drugi (u mnie uszy wchodzą pod głowę) elementy nie mają zapasu na szew. Poniżej na zdjęciu projekt aplikacji, którą naszyje na śliniak.

eti aplikacja szkic

SZYCIE:

Elementy aplikacji rozmieszczamy na wierzchniej warstwie śliniaku, aby sprawdzić ich ułożenie.

aplikacja sliniakPrzy maszynie montujemy stopkę do aplikacji i wybieramy na maszynie ścieg zyg zak (moje ustawienie maszyny to: gęstość blisko 0, szerokość 2). Elementy naszywamy po kolei szyjąc tuż przy krawędzi aplikacji tak, aby ścieg zakrywał krawędź aplikacji (igła w lewo uderza w aplikację, igła w prawo w tkaninę do której przyszywamy aplikację).

eti naszywanie aplikacja pod stopką sliniakPrzy naszywaniu aplikacji należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności: małe elementy naszywamy na inne jeśli całe się na nich mieszczą (np. nos na mordkę) itd.

aplikacja sliniak gotowaPod spód śliniaka z naszytą aplikacją podkładamy spodnią warstwę śliniaka lewą stroną w kierunku warstwy z aplikacją. Elementy spinamy szpilkami i łączymy szyjąc tuż przy ich krawędzi.

Do stopki do zaprasowanej lamówki wprowadzamy szerszą lamówkę (7 mm).

eti lamowka wprowadzona w stopke

Montujemy stopkę przy maszynie i przyszywamy lamówkę, wprowadzając krawędź śliniaka pomiędzy lamówkę w prowadniku stopki.

Kształt śliniaka wymaga od nas, aby lamówka była dostosowana kształtem do kształtu śliniaka, więc zaprasowujemy lamówkę i przypiąć ją szpilkami- patrz zdjęcie poniżej. Dzięki temu zaprasowaniu lamówka będzie ładnie się układać.

eti wszywanie lamowki

W trakcie szycia szpilki sukcesywnie wypinamy, a dzięki zastosowaniu stopki mamy gwarancję przyszycia obu krawędzi lamówki. Ważna, aby przy szyciu cały czas kontrolować, aby krawędź śliniaka była wsunięta maksymalnie w prowadnik stopki.

eti sliniak z lamowkaTeraz doszyjemy jeszcze jedną węższą lamówkę, robiąc to w taki sam sposób jak wszywaliśmy poprzednią szerszą lamówkę.

eti sliniak z lamowka wszywanie kolejnejJeśli napotkacie problemy z wszyciem tej lamówki (trudny kształt oraz dużo warstw materiały) to proponuje ręcznie doszyć różową lamówkę (przyfastrygować ją), a następnie stopką uniwersalną przyszyć lamówkę.

Teraz  pozostaje nam wykonać przymiarkę, aby właściwie ustalić miejsce wszycia rzepu. Przyszywamy go szyjąc gęstym ściegiem prostym (stebnowym) do około- zdjęcie poniżej.

przyszywanie rzepu

Śliniak skończony!

eti-blog-sliniaczek-z-aplikacja-2

Pochwalcie się swoimi śliniakami, które uszyliście na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
AGA

Niedawno rozpoczęliśmy naszą przygodę z rozszerzanie diety naszego stworka i śliniak to totalny must have! my używamy śliniaka polskiej produkcji od firmy moonbloom.pl . Są śliczne i wodoodporne, przez co ilość prania zmniejszyła się o połowę!