Patchworkowa podkładka pod kubek (DIY)

etiblog-podkladka-pod-kubek-1-z

Pokazywałam Wam już jak uszyć “standardowe” podkładki pod talerze, teraz chciałam Wam pokazać jak uszyć małą podkładkę pod kubek (chociaż małe ciasteczka też się na niej zmieszczą:)).
Podkładka jest bardzo praktyczna i idealnie pasuje do ławy czy małego stolika.

Wymiary gotowej podkładki ustalacie sami poprzez narysowanie elipsy porządnej wielkości, moja ma długość 21 cm, szerokość 18 cm.

Standardowo do uszycia naszego projektu potrzebujemy maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME XL 601.

* Materiały potrzebne do uszycia podkładki:
a) tkaniny- wykorzystujemy resztki pozostałe z innych projektów
b) flizelina
c) lamówka lub pliska skośna- po wszyciu widoczne 5 mm (długość to obwód zaprojektowanej przez Was podkładki)
d) ocieplina odzieżowa lub pianka jako warstwa wewnętrzna
e) nici do szycia
f) kartka A4 do przygotowania elementów podkładki

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz – eti 098
c) nożyczki – 1863-7″ MUNDIAL
f) linijka do patchworku – eti 973
g) miara krawiecka uniwersalna – eti 105
h) szpilki – eti 118
i) pisak samoznikajacy – eti 120
j) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000  (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 200330008 (chwytacz wahadłowy)
k) żelazko i deska do prasowania

potrzebne IPRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Standardowo wszystkie tkaniny z których będziemy szyć ten projekt należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Przygotowanie rozpoczniemy od narysowania kształtu podkładki na kartce A4 (elipsa). Następnie dzielimy go równoległymi liniami. Na zdjęciu poniżej kształt podkładki oraz poszczególne jego elementy. Aby nie mieć problemu ze złożeniem elipsy w całość po rozcięciu proponuje ponumerować każdy element.

forma podkladki

Po wycięciu papierowej elipsy (podkładki) w pierwszej kolejności z przygotowanego materiały i wypełnienia (pianki) kroimy spód podkładki. W tym celu przykładamy papierowy wzór elipsy, dodajemy zapas na krawędzi 1,5 cm i wycinamy.

warstwa spodnia i wypelnienie

Teraz rozcinamy narysowaną papierową podkładkę po zaznaczonych liniach, a poszczególne elementy rozmieszczamy na tkaninach zgodnie z projektem kolorystycznym podkładki. Tutaj również dodajemy zapasy na szew: 1 cm na linii rozcięcia poszczególnych elementów elipsy oraz 1,5 cm na krawędzi zewnętrznej elipsy.

ulozenie na tkaninie

SZYCIE:

Upinamy elementy podkładki zgodnie z zaplanowaną kolejnością. Na zdjęciu poniżej element nr 1 oraz 2. Zwróćcie uwagę w jaki sposób ułożyłam element jeden na drugim- zdjęcie poniżej.

laczenie elementow razem I

Przy maszynie montujemy stopkę krawędziową i łączymy poszczególne elementy podkładki razem prowadząc ich krawędzie tuż przy prowadniku stopki. Po połączeniu każdy szew należy rozprasować.

laczenie elementow pod maszyna

Na zdjęciu poniżej elementy podkładki połączone w całość, szwy rozprasowane, a nawet wybrane kolory nici, którymi wykonamy równoległe przeszycia. Linie widoczne na podkładce na zdjęciu poniżej to ostateczny kształt podkładki, ale o tym za moment.

kolory stebnowania dobrane

Składamy tak przygotowaną górę podkładki, ocieplinę odzieżową lub jak w moim przypadku piankę oraz spodnią warstwę podkładki. Wszystkie warstwy spinamy szpilkami. Dodatkowo na zdjęciu poniżej czarną linią przerywaną zaznaczyłam linię według której będziemy wykonywać ozdobne przeszycia.

pikowanie

Przy maszynie mamy stopkę krawędziową i nią będziemy wykonywać równoległe przyszycia o odległości 6mm. Wystarczy prowadzić prowadnik stopki w miejscu poprzedniego przeszycia.

rownolegle szycie stopka krawedziowa

Teraz gdy już wszystkie przeszycia gotowe możemy dopracować kształt naszej podkładki. Często podczas szycia materiał się zbiega, nasza podkładka jest niewielkich rozmiarów, posiada wiele przeszyć więc jest wielce prawdopodobne, że zmieniła ona delikatnie kształt w stosunku do pierwotnie zaplanowanego. A więc na tym etapie przykładamy papierową formę podkładki i pisakiem krawieckim obrysowujemy jej kształt. Na zdjęciu poniżej podkładka już wycięta.

podkladka wycieta

Kształt podkładki gotowy, a więc pozostaje nam wykończenie jej krawędzi. Ponieważ lamówka jest bardzo wąska, a podkładka ma swoją grubość musimy sięgnąć po starsze metody i wykonać to zadanie bez specjalistycznej stopki, która niewątpliwie zaoszczędziłaby nam czas. Czyli ręcznie fastrygujemy 🙁 lamówkę do krawędzi podkładki.

lamowka przyfastrygowanaW kolejnym kroku przyszywamy ją już maszynowo :), szyjemy stopką uniwersalną. Po przeszyciu lamówki pozostaje nam wyprucie fastrygi.

A tu już gotowa podkładka.

podkladka pod kubek

Pokażcie swoje podkładki uszyte na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na adres mailowy: e.szafranek@maszynosfera.pl, z przyjemnością opublikujemy je na naszym blogu.

tagi: , ,

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zuzanna

Bardzo fajna podkładka 🙂 Mam pytanie do obszywania lamówką. Czy jeśli lamówka byłaby szersza (można wyciąć ją samemu, prawda?) można by było użyć lamownika? Czyli czy użycie lamownika wyklucza za wąska lamówka czy za gruby element do obszycia? Jakiej grubości materiał da radę obszyć lamownik?

Antek

Zapasy na szew 6 mm, jak w opisie, czy 1 cm, jak na rysunku?
Kiedy przewracamy na prawą stronę?