Komin z wypustką oraz ściegami dekoracyjnymi (DIY)

Komin z wypustką oraz ściegami dekoracyjnymi (DIY)

Pomysł na uszycie komina narodził się wraz z nadejściem jesieni, ale jakoś opornie szło mi opracowanie wyglądu, dobór kolorów i realizacja. Na szczęście nasza poznańska grupa szyciowa (facebook – Poznań szyje) wpadła na pomysł szycia kominów. 🙂 Więc dodatkowa motywacja sprawiła, że dzisiaj przedstawia Wam moja wersję komina. 🙂

Mój model komina będzie dosyć duży (do przełożenia na dwa razy). Wymiary gotowego komina: długość obwodu komina to ok 150 cm, a szerokość to obwód ok 80.

Do uszycia tego projektu potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ze względu na dużą ilość ściegów ozdobnych, którymi ozdobię komin wybrałam model JANOME MC 8900QCP SE.

* Materiały potrzebne do uszycia komina:
a) dzianina w 3 kolorach: szara 64 cm, granatowa 25 cm, żółta 10 cm.
b) papier do haftu oraz cienki wkład odzieżowy z klejem
c) nici do szycia oraz haftu (dzięki którym ściegi ozdobne będą bardziej widoczne i wyjdą estetyczniej)
d) sznurek o średnicy 2-3 mm do przygotowania wypustki, 3 odcinki po 150 cm

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – TITANIUM Ti912
d) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
e) szpilki -eti 118
f) pisak samoznikajacy -eti 120
g) stopki:
– przeźroczysta stopka do równego prowadzenia JANOME 202084000. Stopka pasująca do maszyny z szerokością ściegu do 7 mm i chwytacza rotacyjnego- JANOME 200434003.
– stopka do wszywania wypustki JANOME 202088004. Stopka pasująca do maszyny z szerokością ściegu do 7 mm i chwytacza rotacyjnego- JANOME 200314006.
h) igły do dzianin – eti 005
i) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebne-do-uszycia2

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie dzianiny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu dekatyzujemy, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Po dekatyzacji przechodzimy do krojenia poszczególnych elementów komina, każdy z podanych poniżej wymiarów zawiera już zapas na szew:

SZARY:
Z szarego materiału kroimy główny element naszego komina, ma on wymiar 64 cm x 150 cm.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-szara-dzianina

GRANATOWY:
Z granatowego materiału potrzebujemy skroić dwa paski o wymiarach: 11 cm x 150 cm każdy. Jedne z nich (ten, który będzie na prawej stronie komina) ozdobimy ściegami dekoracyjnymi, a więc potrzebujemy dodatkowo skroić jeden pasek papieru, który podłożymy pod spód paska w czasie ozdabiania go ściegami. Proponuje oba paski podkleić bardzo cienkim wkładem odzieżowym, dzięki któremu paski te lekko się usztywnią i będą ładnie układać się w czasie noszenia.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-granatowa
BRĄZOWY:
Z materiału brązowego wykonam delikatne wypustki, będą one wszyte w trzech miejscach pomiędzy skrojone paski. Szerokość pasków uzależniona jest od wielkości wypustki, u mnie będzie ona delikatna i do jej wykonania potrzebujemy skroić trzy paski o wymiarach: 3 cm x 150 cm każdy.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-brazowy

SZYCIE:

Przy maszynie montujemy igłę do szycia dzianin. Jest to konieczne, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia dzianiny, a ścieg będzie najprawdopodobniej  przepuszczał.

Szycie rozpoczynamy od wykonania ozdobnych ściegów na jednym z granatowych kawałków. W tym celu pod dzianinę wkładamy papier do haftu – flizelinę (zabezpieczy on dzianinę przed rozciąganiem się i umożliwi ładne układanie się ściegu ), papier po skończeniu ozdabiania będziemy musieli usunąć usuwamy. Aby ułatwić sobie równoległe naszywanie ściegów dekoracyjnych przy maszynie montujemy przeźroczystą stopkę do równoległego prowadzenia ściegów.

eti-blog-o-szyciu-sciegi-ozdobne-szycie

Pasek ozdabiamy cały, pozostawiając jedynie po 1 cm od każdego boku paska, będzie to linia łączenia elementów naszego komina- patrz zdjęcie poniżej. Ja wykonałam 7 ozdobnych linii o szerokości ściegu 7 mm. Wybrane przeze mnie ściegi nr: 188, 125, 187, 188, 187, 125, 188 z modelu JANOME MC 8900QCP SE.
A tu już element ozdobiony i gotowy do połączenia.

eti-blog-o-szyciu-sciegi-ozdobione-panel

Składamy go prawą do prawej i zszywamy na 1 cm szyjąc wzdłuż krótszego boku. Następnie tak samo łączymy drugi element granatowy.

eti-blog-o-szyciu-laczenie-paskow

Gdy mamy przygotowane oba granatowe elementy, przechodzimy do przygotowania wypustki, którą wszyjemy pomiędzy granatowe elementy. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę do wszywania wypustki. Sznurek owinięty kawałkiem dzianiny (3 x 150 cm) wprowadzamy pod stopkę i zaszywamy go szyjąc ściegiem prostym.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-ze-sznurkiem

Krawędź dzianiny, która zamknie wypustkę w obwód proponuję podwinąć- patrz zdjęcie poniżej. Dzianina podczas szycia lekko się rozciągnie, a więc wystarczy nam jej na stworzenie obwodu o długości 150 cm i na wykonanie małego podwinięciem przy łączeniu wypustki.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-gotowa

Tak przygotowaną wypustkę upinamy pomiędzy dwa granatowe elementy. Szyjemy bez dodatkowego stolika czyli z wolnym ramieniem. Cały czas wykorzystujemy do tego stopkę do wszywania wypustki. Zwróćcie uwagę na kierunek ułożenia estetycznej krawędzi wypustki- zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-pod-maszyna

Na zdjęciu poniżej wypustka już wszyta pomiędzy dwa granatowe paski dzianiny.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-gotowa-wszyta

Teraz łączymy szarą dzianinę tak, aby powstał nam obwód i analogicznie wszywamy kolejną wypustkę tym razem pomiędzy granatową dzianinę, a szarą.

Pozostaje nam już tylko wykonanie jednego połączenia szarej dzianiny z granatową i doszycie ostatniej wypustki. Tutaj, ponieważ tym przeszyciem zamykamy komin, należy go odpowiednio złożyć, aby uzyskać kształt komina. W tym celu układamy zszytą dzianinę na prawej stronę i składamy krawędzie tworząc komin. Upinamy szew od środka- patrz zdjęcie poniżej. Teraz przewijamy komin na lewą stronę i tak łączymy go jednocześnie wszywając wypustkę. Należy pamiętać, aby zostawić otwór przez który wywrócimy komin na prawą stronę.

eti-blog-o-szyciu-komin-ostatnia-faza-szycia

eti-blog-o-szyciu-komin-ostatnia-faza-szycia-2

Na zdjęciu poniżej przedstawiam komin upięty przed zszyciem na lewej stronie. W jego środek wsunęłam szary papier, abyście upewnili się, że właściwie ułożyliście komin.

eti-blog-o-szyciu-ostatnia-faza-szycia-komina

Łączę wzdłuż linii upięcia szyjąc na maszynie,  pozostawiam tylko kawałek niezszyty na wywrócenie komina na prawą stronę. Otwór ten zaszywam ręcznie.  Komin gotowy 🙂

eti-blog-o-szyciu-komin-z-wypustka

Pochwalcie się swoimi kominami, które zostały uszyte na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na  adres mailowy: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

4
Dodaj komentarz

3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kufer

No rewelacja, musze muszę taki uszyc, ale jakoś koślawo mi to idzie 🙁

SewQuester

Jak spojrzałam na pierwsze zdjęcie byłam przekonana że to materiał jest w gotowy haft, a tu proszę – haftowane maszyną! Kolejny świetny pomysł na wykorzystanie ściegów ozdobnych!