Koszyczek ozdobiony sznureczkami oraz ściegami dekoracyjnymi (DIY)

etiblog-koszyczek-ozdobiony-sznurkami-1-z

Kolejny koszyczek na naszym blogu 🙂
Już dawno chciałam Wam pokazać ten model koszyczka, ale non stop zmieniałam zdanie co do jego wyglądu. Myślę, że ostateczna wersja (szczególnie naszyte sznureczki) jest ciekawa, oryginalna i że przypadnie Wam do gustu. 🙂

Wymiary gotowego koszyczka: dno 21 cm x 14 cm oraz 10 cm wysokości, góra koszyczka powiększy się w zależności od wielkości pozostawionego odstępu pomiędzy bokami koszyczka (u mnie o 3 cm w każdym narożniku koszyczka).

Do uszycia koszyczka potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME TXL 607.

* Materiały potrzebne do uszycia koszyczka:
a) tkaniny: główna (pomarańczowa) potrzebujemy skroić dwa kwadraty o wymiarze 40 cm x 45 cm; na wypustkę (żółta) kawałek o szerokości 3 cm i długości 85 cm
b) flizelina: do podklejenia głównych elementów koszyczka
c) lamówka o długości 85 cm i szerokości 1 cm po wszyciu
d) pianka lub filc do usztywnienia koszyczka, potrzebujemy skroić kwadrat o wymiarze 40 cm x 45 cm. Opcjonalnie można wykorzystać cienką tekturę modelarska, trudniej niż w przypadku filcu będzie wtedy manewrować koszyczkiem w trakcie szycia (potrzebujemy skroić: dwa prostokąty 10 cm x 14 cm, dwa prostokąty 10 cm x 21 cm oraz jeden 14 cm x 21 cm.
e) flizelina do haftu
f) sznureczki do ozdobienia koszyczka o grubości 8
g) nici do szycia
h) papier do przygotowania formy koszyczka (40 cm x 45 cm)

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – FISKARS 859853
d) igła do szycia ręcznego z dużym oczkiem
e) linijki do cięcia po ukosie i po okręgu -eti 910
f) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
g) szpilki -eti 118
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki:
– stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do naszywania ozdobnych sznurków JANOME 200345006 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 200126009 (chwytacz wahadłowy)
j) żelazko i deska do prasowania

potrzebne do uszycia koszyczka

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Na papierze rysujemy formę koszyczka (wymiary na zdjęciu poniżej). Po wycięciu można złożyć koszyczek i sprawdzić jego wielkość. Jeśli chcemy, możemy go w tym momencie zmniejszyć lub powiększyć.

forma koszyczka1Papierową formę przypinamy do filcu, którego zadaniem będzie usztywnić nasz koszyczek. Tutaj element wycinamy bez zapasu na szew.

krojenie filcu 1Teraz papierową formę przypinamy do dwóch warstw podklejonej flizeliną tkaniny. Następnie dodajemy zapas na szew 1,5 cm i wycinamy oba elementy (będzie to warstwa zewnętrzna i wewnętrzna koszyczka).

krojenie tkaniny 1Teraz kroimy tkaninę na wypustkę (element ma wymiary 3 cm x 85 cm). Po wycięciu paska zaprasowujemy go na pół wzdłuż jego długości.

wypustka

SZYCIE:

Rozpoczynamy od ozdobienia elementu zewnętrznego koszyczka. Pisakiem krawieckim nanosimy linie boków koszyczka, odrysowując je od papierowej formy elementu (czarna linia na zdjęciu poniżej). Następnie nanosimy linie po których będziemy naszywać sznureczki ozdabiające boki koszyczka (odstęp pomiędzy liniami to 3 cm) -patrz zdjęcie poniżej. Ja w fazie naszywania sznurków pod tkaninę podkładamy dodatkową flizelinę do haftu, aby dodatkowo wzmocnić tkaninę.

linie naszywania sznureczkow

Aby naszyć sznureczki montujemy przy maszynie stopkę do naszywania ozdobnych sznurków. Sznurek/sznurki wprowadzamy pod stopkę, wybieramy ozdobny ścieg i szyjemy. Proponuję przed rozpoczęciem naszywania sznurków wykonać próbę na łatce materiału. Ja wykorzystałam ściegi: mode 3 nr ściegu 11 (1 sznureczek), 24 (2 sznureczki), 60 (3 sznureczki). Dokładniejsze informację jak używać tej stopki znajdziecie w dziale „porady” w górnym menu strony.

naszywanie ozdobnych sznurkow

Po wszyciu sznurków ich końce znajdujące się od strony dna koszyczka przeciągamy za pomocą igły do szycia ręcznego z dużym oczkiem na lewą stronę tkaniny- patrz zdjęcie poniżej.

wprowadzenie koncza na lewa strone 1

Pisakiem krawieckim nanosimy jeszcze dodatkowe linie falowane po których również naszyjemy ozdobne sznureczki. Kształt ten odrysowuje od linijki do cięcia po ukosie i po okręgu.

luki od linijki 1A tutaj już element po fazie ozdabiania.

element po fazie ozdabiania 1Teraz przechodzimy do połączenia koszyczka w całość, w tym celu składamy oba elementy prawą stroną do prawej, a następnie na nie układamy wycięty filc  i wszystkie warstwy upinamy razem.

laczenie elementow razem 1Szyjemy ściegiem prostym stopką do wszywania zamka tuż przy linii filcu.

stopka do wszywania zamka

Wycinamy szew w zaznaczonych miejscach.

wycieniowujemy szewPołączony element wywracamy na prawą stronę i rozprasowujemy go. Następnie zaznaczamy linie górnej krawędzi koszyczka, 10 cm od linii jego dna- patrz zdjęcie poniżej. Nadmiar obcinamy.

gorna krawedz koszyczka

Teraz stopką uniwersalną przeszywamy linie złożenia koszyczka, czyli jego dna. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam ją białą przerywaną linią. To przeszycie sprawi, że wszystkie warstwy koszyczka zostaną połączone, a sam koszyczek po linii szycia będzie ładnie się zginał. Jeśli chcemy uzyskać koszyczek bardzo sztywny można na tym etapie przed wykonaniem tego szycia wsunąć pomiędzy warstwy materiału tekturę.

dno szycie2Teraz zaprasowaną wypustkę przypinamy do koszyczka estetyczną krawędzią do dołu. Moment łączenia wypustki powinien wypaść na boku koszyczka i należy go estetycznie połączyć (podwinąć). Przy upinaniu wypustki należy pamiętać o zostawieniu pomiędzy bokami koszyczka odstępu o długości 4 cm.

laczenie kszyczka

Do tak przygotowanego koszyczka z wypustką przypinamy jeszcze zaprasowaną lamówkę, która estetycznie wykończy krawędź koszyczka. Ponieważ oba elementy krawędzi przyszyjemy za jednym razem szyjąc po lamówce stopką uniwersalną, ważne jest aby zwrócić na tym etapie szczególną uwagę do bardzo dokładnego upięcia wypustki i lamówki, proponuje, aby szpilki były upięte gęsto.

koszyczek upiety

Teraz zszywamy elementy szyjąc ok 2 mm od dolnej krawędzi lamówki. Szyjemy po całym obwodzie koszyczka, również w przerwie pomiędzy jego bokami.

szycie stopka uniwersalna

To wszystko 🙂 Koszyczek skończony 🙂

koszyczek

Jeśli zdecydujecie się uszyć koszyczek na podstawie tego wpisu, będzie mi bardzo miło jeśli wyślecie do mnie jego zdjęcie, z przyjemnością umieszczę je na naszym blogu. Mój adres mailowy: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o