Mała torebka dla dziewczynki (szycie krok po kroku)

etiblog-mala-torebka-dla-dziecka-1-z

Już kilka razy pokazywałam Wam jak uszyć różnego rodzaju torebki, dzisiaj chcę Wam pokazać jak uszyć małą, zgrabną torebkę dla dziewczynki. 🙂 Muszę przyznać, że to pierwsza moja dziecięca torebka, a powstała ona na wyraźną prośbę mojej chrześnicy. 🙂

Wymiary gotowej torebki to 15 x 21 cm, pasek ma szerokość 2 cm i długość ok 76 cm.

Do uszycia tej torebki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam podstawową maszynę JANOME 920.

* Materiały potrzebne do uszycia torebki:
a) tkaniny główna (niebieska): 25 cm x 120 cm oraz tkanina dodatkowa (kolorowa): 15 cm x 100 cm
b) flizelina min. 20 cm bieżących
c) nici do szycia
d) papier do przygotowania elementów torebki (21 cm x 45 cm)
e) magnetyczne zapięci

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki krawieckie
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) linijka do patchworku 160 x 320 mm- eti 974
f) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
g) szpilki -eti 118
h) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000  (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 200330008 (chwytacz wahadłowy)
i) deska i żelazko do prasowania

potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

„Szycie” rozpoczynamy od przygotowania wykroju torebki. Z papieru wycinamy prostokąt o wymiarze 21 cm x 45 cm i dzielimy go na trzy równe prostokąty (15 cm x 21 cm). Jeden z prostokątów skracamy o 2 cm i zaokrąglamy jego narożniki, będzie to klapa naszej torebki. Pozostałe dwa prostokąty to tył i przód torebki.

przygotowanie wykroju1

Po liniach pionowych rozcinamy prostokąt i tak powstają nam już poszczególne elementy torebki. Dodatkowo zaokrąglamy narożniki tyłu i przodu torebki (mają one identyczny kształt)- patrz zdjęcie poniżej.

przygotowanie wykroju elementy

Teraz kroimy klapę torebki (będzie to jej spodnią część). Tkaninę na klapę podklejamy flizeliną i przypinamy do niej przygotowaną papierową klapę. Następnie obrysowujemy ją z zapasem 1 cm – zdjęcie poniżej.

krojenie klapa cała 2Z tej samej tkaniny (również podklejonej flizeliną) kroimy przód i tył torebki. W tym celu dwie warstwy składamy prawą do prawej, upinamy papierowy przód torebki i obrysowujemy go z zapasem 1 cm.

krojenie tył i przód1

Papierowy tył torebki posłuży nam do przygotowania warstwy wewnętrznej torebki. Przypinamy go do dwóch warstw tkaniny wewnętrznej złożonych prawymi stronami do siebie i również obrysowujemy element dodając zapas na szew 1 cm.

krojenie wnetrze2

Pozostaje nam skrojenie ozdobnej klapy. W tym celu dzielimy naszą papierową klapę w równych odstępach co 2,3 cm, numerujemy poszczególne elementy i rozcinamy klapę po liniach. Zwróćcie uwagę, że większość elementów klapy powtarza się (elementy te  oznaczyłam literą „a”).

przygotowanie wykroju klapa

Do dwóch warstw tkaniny przypinamy pocięte elementy klapy, obrysowujemy je z zapasem 1 cm. Jeden element nr 5 należy odrzucić lub skroić go układając ten element na pojedynczej warstwie tkaniny.

krojenie klapa7

Teraz przejdziemy do wykrojenia ozdobnych „zakładek” w tym celu kroimy 9 prostokątów z tkaniny głównej, z której wykroiliśmy torebkę oraz 9 prostokątów z tkaniny dodatkowej. Wymiary prostokątów to: 4,5 cm x 18 cm.

krojenie zakladki 9

Ostatnim elementem, który pozostał nam do skrojenia to pasek na ramie. Z niebieskiej tkaniny wycinamy 2 paski o wymiarze 4 cm i długości 82cm.

SZYCIE:

Rozpoczynamy od przygotowania ozdobnych zakładek. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę krawędziową i dzięki jej prowadnikowi łączymy skrojone paski na zakładki szyjąc w odległości dokładnie 6mm od krawędzi. Jedna zakładka powstaje przez połączenie jednego niebieskiego oraz jednego kolorowego prostokąta (4,5 cm* 18 cm). W ten sposób łączymy wszystkie prostokąty i powstaje nam w sumie 9 sztuk zakładek.

szycie stopka krawedziowa

Na tym etapie ważne jest właściwe zaprasowanie zakładek tak, aby tkanina kolorowa (dodatkowa) wystawała na krawędzi o 2 mm – patrz zdjęcie poniżej.

wypustka prasowanie2

Po zaprasowaniu wszystkich 9 zakładek przechodzimy do ich bardzo dokładnego docięci przy użyciu np. linijki do patchworku. Linijka ta skraca wykonanie tego zadania do minimum, wystarczy ją tylko odpowiednio dołożyć- patrz zdjęcie poniżej.  Nadmiar wypustki odcinamy.

wypustka odciecie3

Po wyrównaniu zakładek rozpoczynamy łączenie przodu klapy torebki. Proponuje po kolei poukładać elementy klapy, aby właściwie ją połączyć.

klapa przygotowanie do laczenia2Teraz przechodzimy do łączenia klapy, w tym celu wsuwamy pomiędzy dwa sąsiadujące elementy przygotowaną zakładkę. Zakładka jest dłuższa niż klapa i z obu stron musi wystawać – patrz zdjęcie poniżej. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ułożenie zakładek, każda zakładka ma być ułożona w jednym kierunku (u mnie kolorowa strona znajduje się z lewej strony zakładki)-  patrz 3 zdjęcie poniżej.

laczenia przodu2

Elementy łączymy szyjąc na 1 cm od krawędzi. I tak kolejno doszywamy pozostałe, aż powstanie nam cała klapa.

laczenia przodu 1cm

Na zdjęciu poniżej klapa już po połączeniu z 8 zakładkami, 9 doszyjemy za moment.

klapa polaczona1

Teraz odginamy i upinamy zakładki (górną krawędź odginamy w lewo, dolną w prawo) -patrz zdjęcie poniżej. Zwróćcie uwagę na krawędzie zakładek (szczególnie górne) prawie zrównały się z krawędzią klapy. Dodatkowo na tym etapie dopinamy pozostałą 9 zakładkę (miejsce jej upięcia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej). Zakładkę tą należy ułożyć tak samo jak pozostałe. Proponuje rozpocząć układanie od przypięcia jej do dolnej krawędzi.

klapa polaczona upieta9Ściegiem prostym przytrzymujemy wszystkie zakładki, a następnie nadmiar zakładek wystających poza klapę odcinamy.

klapa polaczona zakladki przytrzymane 9Jeśli tak jak ja zdecydowaliście się na montaż magnetycznego zapięcia to należy na tym etapie szycia zamontować jego część na wewnętrznej części klapy (patrz instrukcja montażu zapięcia).

Do tak przygotowanej klapy zewnętrznej szpilkami upinamy klapę wewnętrzną (skrojoną w całości z tkaniny głównej). Elementy składamy prawą stroną do prawej i zszywamy szyjąc w zaznaczonym na zdjęciu miejscu w odległości na 1 cm.

linia szycia klapyTak powstały zapas/szew wycieniowujemy (obcinamy)- patrz zdjęcie poniżej.

wycieniowanie szwuNastępnie wywracamy klapę na prawą stronę i wykonujemy stebnowanie przy krawędzi- patrz zaznaczona linia na zdjęciu poniżej. Ja szycie to wykonałam różową nitką.

klapa ze stebnowaniem

Przechodzimy teraz do łączenia tyłu i przodu torebki. W tym celu składamy je prawymi stronami do siebie i zszywamy po łuku, szyjąc na 1 cm od krawędzi (tak samo łączmy warstwę wewnętrzną). Po połączeniu elementów szew wycieniowujemy tak jak pokazałam na zdjęciu wycieniowywania szwu klapy.

szycie przyód i tył1

Połączony przód i tył w tkaninie zewnętrznej (niebieskiej) wywracamy na prawą stronę, a jego krawędź zaprasowujemy do środka elementu. Natomiast element wewnętrzny (kolorowy) zostaje na lewej stronie, a jego krawędź zaprasowujemy za zewnątrz. Patrz zdjęcie poniżej.

laczenie zewnetrzne i wewnetrzneWarstwę wewnętrzną torebki wprowadzamy do środka, ich krawędzie upinamy razem pamiętając o wsunięciu gotowej klapy pomiędzy nie – patrz zdjęcie poniżej. Klapę wsuwamy ok. na 1 cm względem zaprasowanej krawędzi torebki.

torba upieta

Na tym etapie oznaczyłam miejsce montaży drugiej części magnetycznego zapięcia i zamocowałam ją na przodzie torebki- zdjęcie poniżej.

Szyjemy tuż przy linii zaprasowania krawędzi szyjąc ok 2 mm od niej. Mniej zaawansowanym w szyciu osobą proponuje wykonanie fastrygi (szycie ręczne pomocnicze), a dopiero w kolejnej operacji zszycie (połączenie) torby maszynowo.

Tym sposobem łączymy torebkę w całość, patrz zdjęcie poniżej.

torba polaczona

Na tym etapie pozostało nam jeszcze uszycie oraz doszycie paska. W tym celu  zaprasowujemy jego krawędzie wzdłuż na 1 cm. Ja dodatkowo, aby go wzmocnić i ułatwić sobie zaprasowywanie przykleiłam na szerokości środkowych 2 cm flizelinę- zdjęcie poniżej.

raczka zaprasowanie2Następnie składamy paski i upinamy je razem szpilkami. Zszywamy z obu stron szyjąc na ok 2 mm od krawędzi.

raczka zaprasowanie przypieta

Gotowy pasek upinamy do torebki tak, jak zrobiłam to na zdjęciu poniżej. Szyjemy po zaznaczonej linii w odległości ok 1 cm od krawędzi paska, szyjąc przez wszystkie warstwy torebki.  Ważne, aby przy wykonywaniu tego łączenia nie wyjść poza szerokość paska.

raczka 1 upieciePo wstępnym doszyciu paska odginamy go do góry.

raczka 2 upiecieI przyszywamy go raz jeszcze, aby estetycznie „zamknąć” jego krawędź. Na zdjęciu poniżej pasek już po doszyciu.

raczka 3 uszyta

Torebka gotowa. 🙂

torebka gotowa

Pochwalcie się swoimi torebkami uszytymi na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na  adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

7
Dodaj komentarz

6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szyjzmilli.blogspot.com

śliczna torebka, klapa zewnętrzna naprawdę wygląda rewelacyjnie 🙂

Dominika

Jakie czary. Piękna jest! Już siadam do maszyny i muszę taką uszyć dla mojej córeczki, piękna jest. Dziękuję za ten tutek! <3

kara

nie możecie lepiej tego pokazać bo nic nie rozumiem

kara

ale naprawde piękna torebeczka już się zabieram do szycia <3