Patchworkowa torebka na prezent

eti-torebka-na-prezent

Własnoręcznie uszyta torebka, która sama w sobie jest już ciekawą częścią prezentu to dobry pomysł dla osób lubiących niebanalne i oryginalne rzeczy. 🙂

U mnie ten pomysł sprawdził się rewelacyjnie. 🙂

Moją patchworkową torebkę uszyję na maszynie do szycia JANOME DC6030, dodatkowo do tego projektu wykorzystam owerlok JANOME 990D.

* Materiały potrzebne:

– tkaniny w trzech kolorach, orientacyjne wymiary danego koloru: najjaśniejsza 35 x 150 cm (również wykorzystana na wnętrze torebki), jasna 10 x 100 cm, ciemna 35 x 150 cm (również wykorzystana na lamówkę)
– ocieplina odzieżowa: ok 25 x 150 cm
– papieru do wykrojów
– nici do szycia i nić do pikowania (może być nicią hafciarską lub zwykła do szycia, ja dla dodatkowego efekty wybrałam nić multi-kolorową)

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – TITANIUM Ti912
d) linijka do patchworku – eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) mata podkładowa -eti 991
j) nóż krążkowy o średnicy 45 mm- eti 917
k) igły Schmetz do pikowania i patchworków -eti 008
l) stopki:
– krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000 -pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym (wersja do chwytacza wahadłowego JANOME 200330008)
– do pikowania, haftowania i cerowania JANOME 200349000 -pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (wersja do chwytacza wahadłowego JANOME 200127000)
– lamownik JANOME 200313005 -pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym (wersja do chwytacza wahadłowego JANOME 200140009)

ł) żelazko i deska do prasowania

ETAPY:

PRZYGOTOWANIE:

Na papierze rysujemy i wycinamy kształt wykrój torebki, szczegóły na rysunku poniżej.

elementy torebkiKROJENIE I SZYCIE:

Krojenie rozpoczynamy od wycięcia pasków o szerokości 3,5 cm, najwygodniej będzie skroić je za pomocą maty podkładowej, linijki do patchworku i noża krążkowego. Wystarczy przyłożyć linijkę w odpowiedniej odległości od krawędzi tkaniny i ciąć (zdjęcie poniżej). Potrzebujemy paski każdego koloru o długości w sumie ok 3 m każdy. Następnie paski te będziemy ciąć na krótsze o rożnej długości.

Pocięte paski układamy w 14 kolumn. Orientacyjna długość całość to ok 51 cm (zależy ona jednak od ilości łączeń pasków jaką wykonacie – po zszyciu potrzebujemy długość min 42 cm). Elementy będziemy łączyć po 7 kolumn, osobno powstanie nam przód i tył torby.

Przy maszynie zakładamy specjalną igłę  specjalne igły do pikowania i patchworku. Paski zszywamy razem wzdłuż, w tym celu przy maszynie montujemy stopkę krawędziową, dzięki której będziemy zszywać je idealnie równo względem krawędzi tj. w odległości 6 mm.

Szycie równo od krawędzi.

Gdy paski są połączone każdy szew należy rozprasować, tworząc szew otwarty.

Patchwork jak najlepiej szyć.

Kolejno paski łączymy razem po 7 sztuk i tu również szew po zszyciu rozprasowujemy.

Teraz przechodzimy do wykrojenia części torebki, w tym celu przypinamy papierowy wykrój torebki do przygotowanych elementów, obrysowujemy je z zapasem 6 mm. Elementy wycinamy po linii zewnętrznej, zauważ, że nie wycięłam otworu na rączkę, będziemy go wykonywać w kolejnych etapach. Kroimy dwa takie elementy (jeden to przód, drugi to tył). Zdecydowałam się tuż po wycięciu elementów przeszyć każdy z nich tuż przy krawędzi ściegiem stebnowym, aby zabezpieczyć elementy przed pruciem na linii łączenia drobnych elementów.

Z tkaniny najciemniejszej wycinamy dno, w tym elemencie zapas na szew to 1 cm (element po pikowaniu zmniejszy się delikatnie stąd nieznacznie większy zapas na szew).

Wnętrze torebki będzie w kolorze jasnego różu. Potrzebujemy dwa prostokąty o wymiarze 25 x 45 cm (zapas na szew uwzględniony) oraz dno torebki (tu do papierowego elementy dodajemy zapas 2 cm). Jednocześnie elementy o identycznych wymiarach kroimy z ociepliny odzieżowej.

Dodatkowo na lewej stronie warstwy wewnętrznej  za pomocą np. pisaka krawieckiego (pisak po określonym czasie się utleni i zniknie) rysujemy kształt otworu rączki torebki. Zauważ, że górna krawędź otworu rączki powinna znaleźć się w odległości 6 cm od krawędzi górnej prostokąta- szczegóły pierwsze zdjęcie w dziale szycie.

Teraz będziemy wykonywać rączki torebki, w tym celu składamy trzy warstwy torebki: ocieplinę, warstwę zewnętrzną i wewnętrzna (te ostatnie prawymi stronami do siebie). Zwróć uwagę na ustawienie warstwy wierzchniej (patchworkowej) musi ona znaleźć się w odległości 3,5 cm od narysowanej linii otworu rączki.

Szycie rozpoczynamy od szycia drobnym ściegiem prostym (stebnowym) otworu na rączkę. Otwór przeszyłam dwa razy dookoła po narysowanej linii, aby mieć pewność że patchworkowe elementy nie będą się pruły po wycięciu otworu rączki.

Następnie wycinamy otwór z zapasem 7 mm od linii szycia. Zapas, który zostawiliśmy nacinamy (zdjęcie poniżej). Warstwę wewnętrzną materiału (jasno różową) przewracam przez otwór rączki pod spód  (pod ocieplinę) i upinamy wszystkie warstwy razem na krawędzi.

Dla ciekawszego efektu na całej torebce wykonamy pikowanie. W tym celu wszystkie warstwy upinamy razem szpilkami lub agrafkami. Dla ułatwienia proponuję narysować pisakiem krawieckim wzór pikowania (ułatwi to nam uzyskanie ładnych łuków :)).

Przy maszynie montujemy stopkę do pikowania (stopka ta współpracuje z igielnicą i w trakcie szycia podnosi się nad tkaninę, dzięki czemu możemy swobodnie w dowolnym kierunku przesuwać tkaninę).

Pikować możemy zwykłymi nićmi do szycia lub nitkami hafciarskim, ja wykorzystałam nić hafciarską multi-kolorową (wielokolorową), która doda ciekawego cieniowanego efektu.

Pikowanie rozpoczynamy w okolicy otworu rączki, aby mieć pewność, że warstwy nie przesuną się przy gotowej widocznej krawędzi otworu rączki. Po przepikowaniu całych elementów odcinamy nadmiar ociepliny i warstwy wewnętrznej, wyrównując je do warstwy wierzchniej torebki.

Jak pikować.

Gdy przód i tył mamy gotowy przechodzimy do przepikowania dołu naszej torebki. Tu również po zakończeniu wyrównujemy wszystkie krawędzie.

Teraz wycinamy lamówkę (pliskę skośną), którą wykończymy krawędzie naszej torebki. Kroimy z wybranej tkaniny dwa paski o długości 35 cm i szerokości 3 cm, należy je skroić po skosie względem krajki tkaniny. Dzięki temu lamówka ładnie ułoży się na łuku torebki- patrz zdjęcie poniżej.

Jak skroić lamówkę / pliskę skośną na lamówkę.

Aby przyszyć lamówkę zaprasowujemy ją na odcinku ok 2 cm (krawędzie do środka i całość jeszcze na pół). Tak zaprasowana lamówkę wprowadzamy do lamownika i montujemy go przy maszynie.

Jak wprowadzić lamówkę do lamownika.Następnie krawędź torebki wprowadzamy do prowadnika pomiędzy krawędzie lamówki, dostosowujemy pozycje igły tak, aby łapała lewą krawędź lamówki. Szyjąc pilnujemy, aby krawędź była dosunięta maksymalnie w prawo w głąb lamownika.

LamowanieGdy wykończymy krawędzie lamówką przechodzimy do zszycia boków torebki, tu wracamy do stopki krawędziowej i zszywamy je szyjąc 6 mm od krawędzi .

Krawędzie torebki obrzucam owerlokiem, dzięki czemu również w środku torebka będzie estetycznie wykończona. Jeżeli nie dysponujecie owerlokiem, możecie wykorzystać ścieg owerlokowy z maszyny do szycia.

Krawędzie obrzucam owerlokiem, jeśli nie dysponujecie nim to wykończcie krawędzie ściegiem owelokowym lub zyg zakiem swojej maszyny wieloczynnościowej.

Ostatni etap to doszycie dna do naszej torebki.

Dolną krawędź torby nacinamy co ok 2 cm na głębokość 2-3 mm- patrz zdjęcie poniżej. Oznaczamy na dolnej krawędzi torebki 4 punkty, które podzielą obwód na 4 równe odcinki. Również 4 punkty oznaczamy na elemencie dna (składamy go na pół i raz jeszcze, miejsca zagięcia oznaczamy szpilkami).

Spinamy elementy razem rozpoczynając od upięcia miejsc oznaczonych. Następnie uzupełniamy całość szpilkami.

Upinanie szpilkami.Doszywamy dno szyjąc stopką krawędzie 6 mm od krawędzie ściegiem stebnowym. 

Jak szyć stopką krawędziową

Teraz tylko wywracamy naszą patchworkową torebkę na prawą stronę i gotowe. 🙂

Owerlok dobrej jakości.Skończone 🙂

Torebka-na-wino

Pochwalcie się swoimi torebkami na wino uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

5
Dodaj komentarz

3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
allbymyhands.com

Super pomysł! Przy najblizszej okazji na pewno go wykorzystam.

Ciekawa stronka

Bardzo podoba nam się Pani blog. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana próbkami
Włoskich tkanin to nasz http://izpol.pl oferuje gatunki: Satyna, żorżeta, muślin, szyfon, krepa oraz
szantung. Posiadamy również Bawełny oraz dzianiny bawełniano wiskozowe, koronki oraz materiały ekskluzywne. Ponad
20 tysięcy asortymentu.Zapraszamy.
Prześlemy próbki, jeżeli Pani wyrazi zainteresowanie