Kosmetyczka ozdobiona haftem

eti-kosmetyczka-z-haftem

Projekt na dzisiaj to mała kosmetyczka. 🙂 Jest łatwa do uszycia, a dodając haft można ją fajnie spersonalizować.

Kosmetyczkę uszyję na nowej maszynie do szycia i haftowania  JANOME MC9900 (jak kiedyś wspominałam postaram się Wam pokazać trochę funkcji tej nowej maszyny 🙂 )

Wymiary gotowej kosmetyczki to ok: 15 cm wysokości, 21 cm szerokości, 7 cm głębokości u podstawy kosmetyczki.

* Materiały potrzebne do uszycia kosmetyczki:

– tkanin w trzech kolorach: beżowa (podstawowa) 35 x 30 cm, ze wzorem (dodatkowa) 35 x 35 cm, żółta (wewnętrzna) 70 x 35 cm.
– papier do przygotowania wykroju
– nici do szycia i haftowania
– zamek min. 20 cm lub dłuższy

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 445-8″ MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki:
– z centralnym prowadnikiem JANOME 202087003– pasuje do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200341002.
– lamownik JANOME 202099008– pasuje do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym z szerokością ściegu 7 mm to JANOME 200313005. Do maszyny z chwytaczem wahadłowym JANOME 200140009.
– stopkę do wszywania zamka (z zestawy maszyny do szycia). Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym z szerokością ściegu 7 mm to JANOME 829801002. Do maszyny z chwytaczem wahadłowym JANOME 940290000.

j) żelazko i deska do prasowania

potrzebneETAPY:

PRZYGOTOWANIE:

Szycie kosmetyczki zaczynamy od wykonania haftu. Janome MC9900 to maszyna do szycia i haftowania także, aby wykonać haft przełączam maszynę na tryb haftowania. 🙂 

haftowanie MC 9900Rozumiem, że wiele z Was nie ma hafciarki dlatego mam dla Was propozycję – jeżeli będziecie chciały uszyć taką kosmetyczkę z haftem możecie przysłać do mnie materiał, a ja Wam wyhaftuję literkę lub nawet całe imię. 🙂

haftowanie Janome mc9900

Po wykonaniu haftu możemy przyjść do przygotowania wykroju kosmetyczki, w tym celu na papierze rysujemy wymiary jak na rysunku poniżej.

wykrój kosmetyczkiLinia czarna ciągła to nasz wykrój, linie przerywane oraz czerwone to linie pomocnicze. Zwróćcie uwagę, że wykrój ten podzieliłam na dwa obszary kolorystyczne, będą one krojone z dwóch różnych tkanin, ale o tym już za chwilę.

KROJENIE:

Po pierwsze wycinamy przygotowany wykrój kosmetyczki z papieru (tniemy po liniach zewnętrznych). W takiej formie wykrój przypinamy do tkaniny żółtej złożonej z dwóch warstw i obrysowujemy element w odległości 1,5 cm od krawędzi (to wnętrze kosmetyczki). Wykrawamy element po narysowanych liniach.

krojenie warstwa wewnetryna kosmetczyka jak uszyc

Aby kosmetyczka była praktyczna i bardziej wygodna umieszczę w środku kosmetyczki małe kieszonki (na cienie czy kredki do oczu). Dodatkowo więc z tkaniny żółtej kroimy dwa kwadraty o wymiarach: 8 x 17 cm oraz 10 x 17 cm.

Teraz papierowy wykrój rozcinamy na dwie części, tnąc po narysowanej wcześniej linii pomocniczej.
Papierowy element dołu kosmetyczki przypinamy do tkaniny ze wzorem i obrysowujemy z zapasem 1,5 cm oraz wycinamy. Tu również element przypinamy do dwóch warstw tkaniny, aby za jednym razem skroić dwa identyczne elementy kosmetyczki.

krojenie dolna czesc zewnetrzna kosmetyczkiDodatkowo z tkaniny ze wzorkiem kroimy również dwa paski na wykończenie kieszonek oba o wymiarze 20 x 3 cm.

Teraz będziemy kroić górę kosmetyczki. Tu również kroimy ją z dwóch warstw tkanin, jednak jedna warstwa jest już ozdobiona haftem, dlatego należy zwrócić uwagę na jej właściwe rozmieszczenie. Ja dla ułatwienia odbiłam sobie kształt haftu na papierze w miejscy w którym chcę, aby znalazł się on na kosmetyczce. Obrysowujemy zapas w odległości 1,5 cm  od krawędzi elementy i wycinamy go.

krojenie gorna czesc zewnetrzna kosmetyczkiSZYCIE:

Przy użyciu jednego przycisku przełączamy maszynę z trybu haftowania na tryb szycia.

szycie MC9900

Po pierwsze połączymy górę i dół kosmetyczki, w tym celu składamy elementy prawą do prawej i zszywamy szyjąc 1,5 cm od krawędzi tkanin.

łączenie góra i dół kosmetyczkiłączenie

Szew rozprasowujemy w stronę dołu kosmetyczki. Element po połączeniu powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej.

element kosmetyczki połączonyPrzód gotowy, teraz te same operacje powtarzamy dla tyłu kosmetyczki (element bez haftu).

Następnie przechodzimy do wykonania wnętrza kosmetyczki. Rozpoczniemy od przyszycia lamówki do górnej krawędzi wykrojonych prostokątów kieszeni. Aby zrobić to szybko i profesjonalnie wykorzystujemy do tego celu lamownik. W pierwszym etapie należy przygotować końce pasków przeznaczonych na lamówkę, na odcinku ok 2 cm zaprasowujemy krawędzie do wewnątrz i całość składamy na pół -patrz zdjęcia poniżej. Kolejno obcinamy koniec po skosie jak pokazałam na zdjęciu poniżej, dzięki czemu łatwiej będzie nam umieścić ją w lamowniku.

lamówka przygotowanieTak przygotowaną lamówkę wprowadzamy do prowadnika stopki, a następnie stopkę z lamówką montujemy przy maszynie. Zauważ, że koniec lamówki znajduje się pod stopką i delikatnie za nią wystaje. Wsuwamy pomiędzy prowadnik z lamówką krawędź górną kieszeni. Opuszczamy stopkę, dostosowujemy pozycje igły (tak aby łapała lewą krawędź lamówki) i rozpoczynamy szycie powoli. Cały czas dosuwając krawędź tkaniny do prawej w głąb lamownika.

wszywanie lamówkiNadmiar lamówki odcinamy. Następnie krawędzie boczne i dolną kieszeni zaprasowujemy na 1 cm pod spód.

kieszonki przyotowanieKrawędź lewą upinam i tylko ją przyszywamy do prawej strony elementu wewnętrznego kosmetyczki szyjąc tuż przy zaprasowanej krawędzi kieszeni.

przyszywanie kieszeni INastępnie pod tak przygotowany brzeg wsuwamy kredkę i upinamy tkaninę tuż za nią.

przyszywanie kieszeni IIprzyszywanie kieszeni III

Tak upięte miejsce przyszywamy, a operacje powtarzamy, aż do osiągnięcia brzegu kieszonki.

kieszeń gotowanaKolejno zszywamy dół kieszonki, w tym celu należy upiąć małe zakładki na linii dołu, a następnie przyszyć je szyjąc tuż przy krawędzi- patrz zdjęcie poniżej.

kieszonka na kredki gotowaPrzechodzimy teraz do naszycia mniejszej kieszonki.

kieszeń II etap IFormujemy małe zakładki tuż przy poprzedniej linii szycia na środku, a następnie przyszywamy kieszeń szyjąc wzdłuż linii zaznaczonych na zdjęciu poniżej. Dzięki zakładką kieszonka będzie pojemniejsza.

kieszeń II etap IIkieszeń gotowa II

Gotowe elementy z kieszonkami składamy stronami prawa do prawej i zszywamy je razem, szyjąc po zaznaczonych liniach na 1,5 cm od krawędzi.

szycie podszewki łączenieNastępnie składamy niezszyte narożniki prawymi stronami do siebie tak, aby szew boczny naszedł na szew dna kosmetyczki -patrz zdjęcie poniżej.

zszywamy bokTu również zszywamy je szyjąc 1,5 cm od krawędzi.

boki zszywamy

Po zszyciu element wnętrza kosmetyczki powinien wyglądać następująco.

podszwka kosmetyczki

Teraz przejdziemy do przyszycia zamka do prawej strony kosmetyczki. Przykładam go prawą stroną do prawej strony tkaniny w odległości 1,5 cm od krawędzi wlotu kosmetyczki. Rozpoczynamy i kończymy upinanie oraz wszywanie zamka 2 cm od krawędzi boku.

wszywanie zamkaZamek przyszywamy stopką do wszywania zamków.

wszywanie zamka pod maszynąZamek po wszyciu wygląda następująco.

zamek wszyty do zewnętrznej części kosmetyczkiTeraz ozdobię jeszcze kosmetyczkę dodatkowymi ściegami. Ściegi wykonam na łączeniu góry i dołu kosmetyczki, a także przy krawędziach zamka.

Szyjąc w szwie wykorzystujemy stopkę z centralnym prowadnikiem, aby szyć idealnie równolegle względem linii łączenia. Wybrałam ścieg stebnowy potrójny. Ważne, aby właściwie ustawić pozycję igły, tzn aby szyć w pożądanej odległości od szwu (łączenia).

ozdobne stebnowanie stopka z centralnym prowadnikiem

Kosmetyczka po ozdobieniu.

ozdobne stebnowanieTeraz łączymy wierzchnią warstwę tak jak wykonywaliśmy to w warstwie wewnętrznej (zapas na szew -1,5 cm).

ozdobne stebnowanie warstwa wierzchniawierzchnia warstwa połączona

Pozostaje nam połączyć wierzchnią i wewnętrzną część kosmetyczki razem. W tym celu składamy je razem jak pokazałam na zdjęciu poniżej, stronami wewnętrznymi do siebie. Ich krawędzie przy zamku upinamy razem szpilkami.

przygotowanie do połączniełączenie przy zamku

Łączymy szyjąc tuż przy zamku. Do tego celu najlepiej sprawdzi się stopka do wszywania zamków.

łączenie przy zamku pod stopkąJeśli połączyliśmy wewnętrzną i zewnętrzną kosmetyczkę na linii zamka z obydwu stron, pozostaje nam wywrócić kosmetyczkę na prawą stronę przez otwór pozostawiony w wewnętrznej warstwie kosmetyczki. Po wywróceniu otwór w wewnętrznej części (żółtej) zszywamy.

zaszywanie kosmetyczki

Kosmetyczka gotowa 🙂

kosmetyczka gotowa

Pochwalcie się swoimi kosmetyczkami uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: ,

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

Sporo pracy w to włożone. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam

katriszka

Marzy mi się hafciarka.Pozdrawiam