Torebka – Kopertówka (szycie krok po kroku)

Kopertówka

KopertówkaKopertówka

Mała, zgrabna torebka kopertówka ozdobiona ściegami dekoracyjnymi, które zamiast tradycyjnie po prostej linii ułożyliśmy po okręgu. 🙂

Torebka będzie mieć wymiary: 18 cm wysokość, 25 cm szerokość.

Do uszycia torebki tego projektu potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC5200.

* Materiały potrzebne do uszycia kopertówki:
– tkanina podstawowa 35 cm bieżących
– podszewka 35 cm bieżących
– zamek o długości ok 10 cm
– zapięcie np.: zatrzask magnetyczny
– flizelina z klejem do usztywnienia 35 cm bieżących
– nici: gruba do ozdobnego szycia (my wybraliśmy nić o grubości 6) oraz zwykłe do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki -eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki -Ti712
d) linijka do patchworku -eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki:
– stopka do wszywania zamka JANOME 829801002– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 940290000– chwytacz wahadłowy)
– stopka do ściegu owerlokowego JANOME 822801001– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200132008– chwytacz wahadłowy)
przystawka do szycia okręgów– w ofercie posiadamy kilka rodzajów przystawek pasujących do konkretnych modeli maszyn JANOME
j) żelazko i deska do prasowania

potrzebne

ETAPY
KROJENIE:

Z tkaniny podstawowej kroimy element zgodnie ze schematem przedstawionym poniżej na zdjęciu, będzie to wierzchnia część kopertówki (przód, tył oraz klapa wierzchnia). Zapas na szew został uwzględniony i wynosi 2 cm.

szablon kopertowka

Dodatkowo z tkaniny wierzchniej przygotowujemy wewnętrzną część kalpy, a z podszewki kroimy wewnętrzną część kopertówki (wymiary elementów znajdują się na zdjęciu poniżej). Kształty zaokrąglone proponuje skopiować z uprzednio wyciętego elementu wierzchniego kopertówki.

kopetowka krojenie element IINastępnie z podszewki kroimy kieszeń z przegródek oraz kieszeń na telefon. Będą nam potrzebne 4 prostokąty o wymiarach: 15 x 10 cm, 15 x 12 cm, 15 x 14cm oraz 14 x 12 cm.

Potrzebujemy także skroić z podszewki worek kieszeniowy oraz materiał na wykończenie wlotu przy zamku, kroimy więc 2 prostokąty o wymiarach: 13 x 4 cm i 13 x 24 cm.

Z flizeliny kroimy prostokąt o wymiarach 13 x 4 cm, 17 x 30 cm oraz element o wymiarach 30 x 58 cm, którym podkleimy kopertówkę i jej poszczególne elementy.

Ostatnim elementem do wykrojenia jest rączka kopertówki, należy skroić prostokąt o wymiarach 5 x 35 cm z tkaniny podstawowej.

PRZYGOTOWANIE:

Flizeliną podklejamy lewą stronę tkanin. Największym skrojonym z flizeliny elementem (czyli ten o wymiarach: 30 x 58 cm) podklejamy kopertówkę skrojoną z tkaniny podstawowej (dzięki czemu kopertówka będzie sztywniejsza).

Kolejno przyklejamy najmniejszy wykrojony element flizeliny (o wymiarach: 13 x 4) do podszewki o tych samych wymiarach, a średnim (wymiar: 17 x 30 cm) podklejamy połowę wnętrza kopertówki wyciętej z podszewki (do tej podklejonej strony będziemy doszywać kieszonki, dlatego tą część wzmacniamy flizeliną).

SZYCIE:

Rozpoczynamy od ozdabiania tkaniny. Tutaj zaproponuje Wam coś nowego 🙂

Na początku zaczniemy od rozplanowania okręgów. Na lewej stronie kopertówki (na podklejonej flizelinie) rozrysowujemy okręgi. Będziemy szyć na lewej stronie 🙂

Ściegi dekoracyjne wyszyjemy grubą ozdobną nitką, uzyskamy dzięki temu fajny wypukły efekt :). Grubą nitkę nawijamy na szpulkę bębenka i wkładamy do maszyny. Następnie nawlekamy maszynę (górną nitkę) standardową nitką do szycia.

szpultka nitka gruba

Montujemy przy maszynie przystawkę do okręgów.

przystawka do okregowJak wspominałam szyjemy na lewej stronie (po doklejonej flizelinie).

szycie po okregu IIsciegi

Na prawej stronie powstaną nam piękne oryginalne ściegi ozdobne. 🙂

Gdy ozdabianie mamy już skończone przechodzimy do szycia kieszonki z zamkiem. W tym celu nawlekamy maszynę standardowymi nićmi do szycia.

Na lewej stronie podklejonej flizeliną podszewce o wymiarach 13 x 4 cm rysujemy prostokąt o 10 x 1 cm (rozmieszczamy prostokąt na środku elementu). Następnie element przypinamy prawą do prawej do podklejonego dużego kawałka podszewki w odległości 1,5 cm od krawędzi podszewki (materiał o wymiarze 30 x 37 cm)- patrz zdjęcie.

kieszonka zamek

Szyjemy po linii narysowanego prostokąta, szyjąc drobnym ściegiem stebnowym (prostym). W narożnikach wykonujemy obroty na igle.

Następnie rozcinamy przeszyty element po liniach jak przedstawiłam na zdjęciu poniżej. Ważne, aby zrobić to precyzyjnie. Docinamy do narożników prostokąta tak, aby nie przeciąć powstałego ściegu. Krawędzie małego elementu wprowadzamy pod spód przez powstałe rozcięcie.

kieszonka zamek II

Element po rozcięciu i wprowadzeniu pod spód powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Jeśli któryś z narożników źle się układa, najprawdopodobniej narożnik nie jest wystarczająco głęboko docięty, należy naciąć głębiej.

kieszonka zamek III

Teraz przechodzimy do szycia kieszeni naszywanych wewnętrznych. Krawędzie kieszeni musimy obrzucić ściegiem owerlokowym, zakładamy stopkę do ściegu owerlokowego i obszywamy wszystkie krawędzie. (Do wszycie zamka i worka kieszeniowego wrócimy później).

Zaprasowujemy górne krawędzie kieszeni na 4 cm i układamy kieszeń z przegródek jedna przegródka na drugiej, począwszy od największej (dolne i boczne krawędzie nakładamy na siebie).  Kolejno zaprasowujemy prawy bok kieszeni (wszystkich warstw razem) oraz jej dół pod spód na 2 cm (lewą stronę pozastawiamy niezaprasowaną).

kieszonka nakładana IKieszeń na komórkę przygotowujemy, zaprasowujemy, górna krawędź na 4 cm, a pozostałe na 2 cm.

Teraz układamy obie kieszonki począwszy od kieszeni z przegródek, następnie na nią układamy kieszeń na komórkę i całość przypinamy do podszewki w odległości 2 cm od wlotu kieszenie, gdzie doszyjemy zamek. Zwróć uwagę, że kieszeń na komórkę nachodzi na 2 cm na niezaprasowaną krawędź kieszeń z przegródek (jej lewy bok).

Przeszywamy teraz obie kieszenie szyjąc tuż przy ich krawędziach.

kieszonka nakładana II

Wracamy do wszycia zamka i doszycia worka kieszeniowego, przy maszynie montujemy stopkę do zamków. Następnie wsuwamy zamek pod wcześniej odszyty wlot kieszeni. Przypinamy zamek szpilkami i przyszywamy szyjąc tuż przy krawędzi wlotu stopką do wszywania zamków.

kieszonka zamek IV

W kolejnej operacji przyszywamy worek kieszeniowy. Podkładamy go pod górna krawędź wykończenia wlotu pod zamek- patrz zdjęcie poniżej.

worek kieszeniowyPowtarzamy to dla krawędzi dolnej worka kieszeniowego. Efekt wszycia worka widoczny na zdjęciu poniżej.

worek kieszeniowy II

Następnie zszywamy boki worka kieszeniowego.

worek kieszeniowy III

Kieszeń od strony zamka powinna wyglądać następująco.

kieszen od srodkaDo podszewki przyszywamy szyjąc na 1 cm od krawędzi wewnętrzną część klapy kopertówki.

podszewka klapa

Na tym etapie musimy przygotować i doszyć rączkę do naszej kopertówki.  W tym celu zaprasowujemy krawędzie skrojonej rączki na 1 cm do wewnątrz, a następnie rączkę składamy na pół. Szerokość zaprasowanej rączki powinna wynosić 1,5 cm. Na zdjęciu poniżej upięta rączka.

raczkaZaprasowaną rączkę zszywamy szyjąc ok 2 mm od zaprasowanych krawędzi.

Teraz montujemy pierwszą część zapięcia (zgodnie z instrukcją montażu). Miejsce zapięcie na dużej części kopertówki zaznaczyłam na zdjęciu poniżej. Linia przerywana to linia dołu kopertówki.

zapiecie torebkaTeraz będziemy zszywać boki kopertówek: zewnętrznej czyli czerwone przygotowanej z  tkaniny podstawowej i ozdobionej ściegami oraz wewnętrznej wykrojonej z podszewki z doszytą czerwoną klapą. Obie kopertówki przedstawione na dwóch kolejnych zdjęciach poniżej.

Składamy kopertówki każdą z osobna (jak na zdjęciach poniżej) prawa do prawej  na 20 cm i szyjemy w odległości 2 cm od krawędzi boków na 18 cm od linii dołu kopertówki (linii złożenia tkaniny)- patrz zdjęcia poniżej. Do kopertówki zewnętrznej doszywamy rączkę torebki. Odszytą rączkę wprowadzamy pomiędzy warstwy kopertówki, sposób umieszczenia rączki zaznaczyłam żółtą linią kropkowana na zdjęciu poniżej.

laczenie bokow tkanina zewnetrznalaczenie bokow tkanina wewnetrznaTeraz zszywamy razem klapy kopertówek. W tym celu składamy obie kopertówki klapami do siebie prawą do prawej i szyjemy po klapie w odległości 2 cm od krawędzi tak, jak na zdjęciu poniżej.

laczenie klapyTeraz wycieniowujemy szew klapy (obcinamy nadmiar) tak, aby ładnie płasko wyglądała po przewinięciu na prawą stronę.

Gdy klapę kopertówki mamy wywiniętą na prawą stronę, teraz wywracamy resztę kopertówki zewnętrznej (czerwonej) na prawą stronę, a do jej wnętrza wkładamy kopertówkę z podszewki. Na tym etapie powinna ona wyglądać tak jak ta przedstawiona na zdjęciu poniżej.

kopertowka na prawej stroniePo przewinięciu całej kopertówki zamykamy klapę kopertówki i oznaczamy miejsce na klapie gdzie magnes, który zamontowaliśmy poprzednio się znajduje. W tym miejscu montujemy na klapie drugą część zapięcia.

Teraz pozostaje nam zaprasowanie niezszytych krawędzi kopertówki na 2 cm do wewnątrz i zszywamy je szyjąc ręcznie, patrz zdjęcie powyżej, krawędzie opisane jako „krawędź do zszycia ręcznego”.

Projekt skończony 🙂

kopertowkaPochwalcie się swoimi kopertówkami, uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@maszynosfera.pl

tagi: ,

12
Dodaj komentarz

6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gośka

kopertówka świetna muszę taką mię od jutra szukam materiału

Prezentyblog.pl

Dziękuję za instrukcję! 🙂

animi

Świetna ta torebka:D

marta

Świetna instrukcja 🙂 Torebkę wg niej wykonałam w ok 6 godzin – długo, ale to był pierwszy przedmiot jaki samodzielnie uszyłam na maszynie z czego jestem bardzo dumna. Torebka wyszła super. Moja jest pomarańczowa i niestety pozbawiona bajecznych okręgów, ponieważ 20-letnia maszyna do szycia nie posiada takich ściegów 😉
Będę częściej korzystała z Państwa porad, są dopracowane w najmniejszych szczegółach, Gorąco pozdrawiam 🙂

Pani Marto , zawsze i b. duzo moze pani ozdobic po prostu zygzakiem, mozna 2 razy .Zygzak ma duzo mozliwosci , podpowiadam nie tylko pani ale i innym osobom, z 2 sciegow , mozna piekne sciegi wykonac, radze najpierw poprobowac na innym kawaleczki tkaniny .powodzenia .

ciri_163

genialna torebka, świetna i hmm przyznam że wydalawo mi się iż będzie trudniejsza w wykonaniu le myliłam się. Być może moja wersja nie jest mistrzostwem ale jest w porządku 😉

Justyna

Już niedługo się zabieram za jej wykonanie. Będzie jak znalazł do sylwestrowej kreacji 🙂