Pokrowiec na butelkę dla dziecka (szycie krok po kroku)

eti-blog-szyjemy-pokrowiec-na-butelke-dla-dziecka-1-z

eti-blog-szyjemy-pokrowiec-na-butelke-dla-dziecka-2-zeti-blog-szyjemy-pokrowiec-na-butelke-dla-dziecka-3-zeti-blog-szyjemy-pokrowiec-na-butelke-dla-dziecka-4-z

Pomysł na uszycie pokrowca na butelkę dla dziecka powstał bardzo spontanicznie. Jest on bardzo przydatny podczas spacerów więc warto go mieć, a dobierając ładny, kolorowy materiał i zamek możecie sprawić, że będzie on jeszcze ładnie wyglądał. 🙂

Pokrowiec proponuję uszyć z materiału wodoodpornego (laminowanego, ortalionu, ceraty) lub gdy np. będzie on dostępny w waszej okolicy możecie wykorzystać np. zasłonkę prysznicową. Ja tak zrobiłam i środek mojego pokrowca uszyłam z zasłonki prysznicowej. 🙂
Muszę przyznać, że jest przy nim trochę szycia, ale nie jest ono bardzo trudne więc wierze, że dacie radę. 🙂

Wymiary gotowego pokrowca: 9,5 cm średnica podstawy, wysokość ok 22 cm.

Do uszycia pokrowca potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę podstawową maszynę JUNO by JANOME E1015.

* Materiały potrzebne do uszycia tego pokrowca:
a) tkaniny laminowane lub inne nieprzemakalne (my na wewnętrzną warstwę wykorzystałyśmy materiał z zasłonki prysznicowej) o wymiarach 60 cm x 50 cm, dodatkowo potrzebna jest również  warstwa zewnętrzna o tych samych wymiarach. Wybraliśmy nieprzemakalne i laminowane tkaniny, aby pokrowiec można było łatwo utrzymać w czystości.
b) ocieplina odzieżowa proponuje wybrać grubą lub wykorzystać dwie warstwy cienkiej (aby zwiększyć parametry izolacji)
c) pliska skośna o szerokości 4cm, potrzebne 65 cm
d) rzep 10 cm
e) zamek o długości 30 cm
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti712
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do wszywania zamków JANOME 611406002 (pasująca do maszyn z chwytacz wahadłowy), JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi)
-stopka z rolkami JANOME 200142001 (pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowy) lub JANOME 200316008 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym)
f) żelazko i deska do prasowania

potrzebne-przygotowanie-torba-do-wózk-na-butelkePRZYGOTOWANIE:

Na papierze rysuje poszczególne elementy pokrowca. Zauważcie, że potrzebujemy, aż trzech warstw pokrowca: zewnętrzna, wewnętrzną oraz warstwę izolacyjną (np.: ocieplinę odzieżową). Wymiary na rysunku poniżej nie uwzględniają zapasów na szew, a więc należy je dodać przed wycięciem (ja dodałam 1 cm z każdej strony). Koniecznie przeczytajcie jak kroić poszczególne elementy, szczegóły poniżej.

Krojenie rozpoczynam od wycięcia dwóch prostokątów, które będę pikować. Ponieważ pikuje tylko warstwę zewnętrzną i ocieplinę, to tylko przy krawędziach tych dodaje większy zapas (zamiast 1 cm 3 cm, a do ociepliny nawet 4 cm, aby wygodniej się szyło). Krojąc te same elementy z warstwy wewnętrznej (nazwijmy ją podszewką) z zapasem na szew 1 cm.

Pozostaje mi skrojenie z warstwy zewnętrznej trzech prostokątów oraz dwóch kół zgodnie z wymiarami na rysunku poniżej plus zapas na szew 1 cm.

Musimy skroić również koła z ociepliny oraz podszewki. Ja lubię mieć ocieplinę przy pikowaniu większą,wygodniej mi się tak szyje, dopiero po doszyciu nadmiar jej ścinam.

torba-do-wozka-na-butelke-szycie-krok-po-kroku-eti-blog2

Na tym etapie kroimy również mały prostokąt o szerokości równej szerokości wybranego zamka i długości 5 cm (wymiary te uwzględniają zapasy na szew). Potrzebujemy skroić dwa takie prostokąty.

Pozostanie nam jeszcze skroić paski do zawieszenia pokrowca, w tym celu musimy sprawdzić obwód rączki wózka. Następnie do tego wymiaru dodajemy 7 cm, a sumę tą mnożymy razy 2. Moje wyliczenia: (11+7)*2= 36 cm, czyli kroje pasek o długości 36 cm x 5 cm szerokości (wymiary ten uwzględniają zapas na szew). Potrzebujemy trzy takie paski.

SZYCIE:

Zaczynam od wykonania pikowania na elementach głównych pokrowca. Składam więc warstwy ociepliny oraz tkaninę laminowaną razem i zaczynam pikować przy pomocy stopki z rolkami. Stopka ta przy szyciu tkanin laminowanych jest niezbędna, gdyż standardowe stopki metalowe czy plastikowe będą się do niej kleć, co sprawia, że maszyna nie będzie wstanie właściwie transportować materiału pod stopką.
Ja wykorzystałam dwie warstwy ociepliny, gdyż ta którą miała była zbyt cienka.

pikowanie-przygotowanie-torba-do-wózk-na-butelke

Przy pikowaniu dobrze jest sobie wszystko upiąć szpilkami czy agrafkami, aby nic się nie przesuwało. Jednak przy tym projekcie nie mogłam ich użyć gdyż w laminowanej tkaninie zostały by po nich ślady. W takiej sytuacji, aby poradzić sobie jakoś z połączeniem dwóch warstw możecie albo poszczególne linie pikowania szyć w kierunkach na przemian (zaznaczyłam kierunek strzałkami na zdjęciu poniżej) lub też możecie przy użyciu kleju tymczasowego połączyć dwie warstwy, wówczas też całość powinnam wyjść Wam równo.
Linie pikowania wykonywałam w odległości ok 7 mm od siebie.

pikowanie-stopka-z-rolkami-torba-do-wózk-na-butelke-czarny

Po przepikowaniu elementów docinam je do ostatecznych wymiarów: 20,3 cm x 31,9 cm oraz 6,3 cm x 31,9 cm (wymiary już uwzględniają zapas na szew 1 cm).

Ociepliną podszywam koła z tkaniny laminowanej (zewnętrznej). Szyje tuż przy krawędzi, cały czas pracuje stopką z rolkami.

przygotowanie-dno-pokrowiec-torba-do-wózk-na-butelke-czarna

 

Elementy zewnętrzne gotowe do łączenia.

elementy-gotowe-do-laczenia-przygotowanie-torba-do-wózk-na-butelke

Zanim zacznę łączyć pokrowiec, przygotuje paski na których będzie on wisiał. W tym celu paski składam na pół i zszywam (linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej). Następnie ścinam narożniki (zaznaczone na zdjęciu poniżej żółtym kolorem) i wywracam element na prawą stronę. Gotowy pasek umieścimy przy łączeniu długiego elementu pokrowca (miejsce to zaznaczyłam zdjęciu przy łączeniu boku dużego prostokąta). Pasek ten spowoduje, że cały pokrowiec będzie utrzymywał się na miejscu podczas spacerów. 🙂

pasek1-przytrzymujacy-przygotowanie-torba-do-wózk-na-butelke

Pasek po wywinięciu na prawą stronę jeszcze obszyłam na około ściegiem prostym. Na zdjęciu poniżej przedstawiłam pasek już po wszyciu, abyście wiedzieli jak będzie on wyglądał po wszyciu.:)
Ostrzegam tkanina laminowana nie łatwo się wywraca na prawą stronę, bardzo się lepi, ale na pewno dacie radę. Można też wsunąć pomiędzy warstwy przy łączeniu cienki papier, który spowoduje, ze nie będzie ona tak bardzo do siebie się kleić (papier ten po wywróceniu wyrywamy).

pasek-przytrzymujacy-gotowy-przygotowanie-torba-do-wózk-na-butelkeZabieram się teraz za łączenie wszystkich elementów razem. Zacznę od zamka, ale najpierw przyszyję do jego końca mały prostokąt, który umożliwi mi estetyczne połączenie zamka na obwodzie pokrowca.

przygotowanie45-zamka-do-wszycia-torba-do-wózk-na-butelke

Teraz połączę boki pokrowca (żółtym kolorem zaznaczyłam miejsce gdzie wsunęłam pomiędzy warstwy odszyty wcześniej pasek). Efekt po wszyciu tego paska widzieliście już na zdjęciu powyżej.

laczenie-elementow-pokrowiec-torba-do-wózk-na-butelke15

Tak samo należy połączyć warstwę wewnętrzną- podszewkę (nie wsuwamy nic pomiędzy warstwy).

Do tak przygotowanego elementu upinam zamek- zdjęcie poniżej. W trakcie upinania określam długość zamka i przyszywam jego drugą stronę do prostokąta (wykonuje to tak samo jak przyszycie pierwszej strony, a nadmiar zamka obcinam).

upiecie-zamka-pokrowiec-torba-do-wózk-na-butelke

Jeśli obwód się zgadza, to takim samym prostokącikiem wykańczam jego wewnętrzną stronę. Wystarczy podwinąć krawędzie elementu i przyłożyć go od wewnątrz w tym samym miejscu co kwadracik zewnętrzny. Szyjemy 1-2 mm od krawędzi złożenia. Następnie szyje stopką do wszywania zamka i przyszywam zamek (linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej).

wewnetrzny-prostokacik-podszewka-torba-do-wózk-na-butelke

Po przyszyciu zamaka wprowadzam do środka zszyty element warstwy wewnętrznej (prawą stroną do prawej strony pikowanego elementu). Szyje po linii wcześniejszego wszycia zamka.

gorna-krawedz-z-podszewka-torba-do-wózk-na-butelke

Wszystkie łączenia przy zamku wykonuje oczywiście stopką do wszywania zamka, zawsze tak, aby igła znajdowała się tuż przy taśmie zamka (zdjęcie poniżej).

zamek-wszyty-pokrowiec-do-wózk-na-butelke

Krawędź z doszytym zamkiem i warstwą wewnętrzną gotowa. Tak samo przyszywam elementy pokrowca do drugiej część zamka.

zamek-jedna-strona-wszyta-podszewka-torba-do-wózk-na-butelke

Na zdjęciu poniżej efekt po połączeniu pokrowca na linii zamka.

zamek-wszyty-pokrowiec-do-wózk-na-butelke23Teraz sprawdzam wysokość pokrowca, powinna ona mieć 24 cm (po skończeniu będzie miał wysokość 22 cm). Ewentualny nadmiar obcinam ze strony dłuższego elementu pokrowca (dołu).  Następnie łączę wszystkie warstwy (laminowaną, ocieplinę  oraz wewnętrzna) przy ich krawędziach. Szyje po tkaninie laminowanej. Wracamy więc do stopki z rolkami. Jak widzicie na zdjęciu poniżej podczas tego przeszycia możecie wykorzystać wolne ramię w maszynie do szycia, będzie łatwiej i nie zszyjemy przypadkowo żadnej warstwy. 😉

stopka-do-trudnych-tkanin--pokrowiec-do-wózk-na-butelke

Przechodzę do przygotowania wypustki, którą wykonam przy pomocy stopki do zamka. Na zdjęciu poniżej widzicie jak należy umieścić w plisce skośnej sznurek, aby powstała nam estetyczna wypustka.

wypustka3-pokrowiec-do-wózk-na-butelke

Krawędź wypustki nacinam, aby ułożyła się na całej swojej szerokości płasko. I tak przyszywam ją do kół. Wypustkę łączę przez wsunięcie jednej krawędzi w drugą.

wypustka23-upieta-pokrowiec-do-wózk-na-butelke

Tak samo wykańczam kolejne koło element z tym wyjątkiem, że pod wypustkę wsuwam jeszcze elementy/paski na których nasz pokrowiec będzie mógł wisieć (zdjęcie powyżej, prawe koło).

stopka-do-zamka-wypustka-pokrowiec-do-wózk-na-butelke-czarny

 

Pozostaje nam doszycie przygotowanych elementów z wypustką. W tym celu krawędzie pokrowca nacinam i upinam do elementu z doszytą wypustką (element z paskami idzie na górę pokrowca). Wszycie tego elementy przyznam szczerze nie jest proste, jest pewnego rodzaju wyzwaniem, a więc proponuje przed doszyciem elementu na maszynie przyfastrygować go. Będziemy wtedy mieć pewność, że wszystko się uda bez żadnej zakładki.

laczenie12-dolu-pokrowiec-do-wózk-na-butelke

Szyje po linii doszycia wypustki lub 1 mm głębiej.

Tak samo przyszywam kolejny element z wypustką, a następnie wewnętrzne krawędzie wykańczam lamówką. Upinam ją tak, aby zakryła krawędź i przyszywam stopka uniwersalną 1-2 mm od zaprasowanej krawędzi (jeśli macie problem, aby złapać krawędzie z obu stron to lamówkę przyszyjcie ściegiem zygzak).

lamowka-pokrowiec-do-wózk-na-butelke

Wykonuje przymiarkę na wózku i oznaczam miejsca, gdzie przyszyje rzepy.

Pokrowiec gotowy do użycia. 🙂

szycie-jak-uszyć-wykrój-pokrowiec-do-wózk-na-butelke

tagi: , ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o