Bluza dresowa dla dziecka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Bluza dresowa dla dziecka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Bluza dresowa dla dziecka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Bluza dresowa dla dziecka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Projektów ubrań dla dzieci do tej pory było u nas trochę mało, ale postanowiłam to zmienić. 🙂
Przygotowałam dla Was projekt bluzy dresowej dla dziecka (chociaż w sumie dla dorosłej osoby też można taką bluzę uszyć) z rękawem typu raglan. Jest to popularny rodzaj rękawa więc pomyślałam, że przy okazji szycia bluzy pokaże Wam jak przygotować jego wykrój na podstawie bluzki ze standardowym rękawem.

Zaczynamy od wybrania bluzki/bluzy do pocięcia. Najlepiej, aby było ona w takim samym rozmiarze jak bluza, którą chcecie uszyć.

Do uszycia bluzy potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DC7100 oraz owerlok JANOME 744D (jeśli nim nie dysponujesz możesz wykonać łącznia na swojej maszynie wieloczynnościowej, ściegiem owerlokowym).

* Materiały potrzebne do uszycia tej bluzy:
a) dzianina 90 cm bieżących dla bluzy o długości 67 cm (pamiętajcie, że zużycie materiału zależy od rozmiaru bluzy, jej długości, ale również ułożenia szablonów na materiale i szerokości materiały. Koniecznie więc sprawdźcie ile materiały potrzebujecie na Waszą bluzę.
b) tkanina na wypustki oraz wykończenie zapięcia przy dekolcie (u mnie to ta w paseczki, wystarczyło mi kawałek 20 cm x 30 cm)
c) flizelina do podklejenia elementów zapięcia
d) napy 4 mm 3-5 sztuk (ilość zależy od rozmiaru bluzy)
e) papier do przygotowania wykroju 1-2 arkusze szarego papieru
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 859853
b)  igły schmetz z kulką do dzianin – eti 005
c) cęgi do robienia otworów oraz nabijania oczek i nap – eti 901
g) miara krawiecka uniwersalna – eti 105
h) szpilki – eti 909
i) pisak samoznikajacy – eti 120
j) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4” JANOME 200318000 (pasując do maszyny z chwytaczem rotacyjnym) lub JANOME 200330008 (chwytaczem wahadłowy)
– stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
k) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebne-bluza-raglan

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynam od przygotowania formy bluzy. W tym celu jak już wcześniej wspomniałam przerobię bluzkę dzianinową tworząc szablon bluzy. Metodę tą może stosować w modelach dzianinowych, w przypadku pracy z tkaninami należy wykonać raglan standardową metodą czyli wykonać konstrukcje.

Wracając do naszej dzianinowej bluzki, prace z nią rozpoczynamy od przecięcia jej na pół  (kroimy przez środek przodu i środek tyłu). Od razu zaznaczam na niej kilku punktów: na rękawie miejsca, gdzie przypada obecnie szew ramienia oraz punktu na wysokości 1/3 odcinaka przodu pachy (patrz zdjęcie poniżej), punkt ten zaznaczamy na bluzce i jednocześnie na rękawie. Wszystkie te punkty zaznaczyłam na zdjęciu poniżej.

eti-blog-o-szyciu-punkty-kontrolne-bluza-raglan

Po zaznaczeniu punktów kontrolnych odcinam szew boczny oraz szew rękawa (zauważcie, że przód i tył bluzki nadal są zszyte i tak ma zostać). Przechodzę do zaznaczenia na przodzie bluzki paru punktów i linii cięcia:
– punk kontrolny na wysokości 1/3 pachy już zaznaczyliśmy, u mnie na zdjęciu poniżej opisałam go {A}
– mierzę długość podkroju dekoltu przodu (odcinek ten oznaczyłam na zdjęciu poniżej strzałką, moja długość to 12 cm), wymiar ten mnożę przez 0,42 (mi wyszło 5 cm) i odmierzam go na linii dekoltu przodu (odmierzam go od punktu szwu ramieniowego). Tak powstały punkt oznaczam {B}
– rysuje linię pomocniczą łączącą punkt dekoltu {B} z punktem podkroju pachy na linii boku {C}- czerwona przerywana linia. Sprawdzam długość tego odcinku (u mnie 16 cm) i dziele go na pół, nowo powstały punkt oznaczam {D}
– pozostaje mi narysować linię wszycia rękawa na przodzie i po niej rozciąć przód bluzki. Zobaczcie jak linia ta przebiega u mnie na zdjęciu poniżej i narysujcie ją możliwie podobną. Zmierzcie długość nowo powstałej linii, przyda się nam przy konstruowaniu rękawa.

eti-blog-o-szyciu-przod-przerabianie

Teraz przechodzę do wyznaczenia linii na tyle bluzki:
– mierzę długość podkroju dekoltu tyłu (u mnie 9 cm), wymiar ten mnożę przez 0,42 i wynik odmierzam na linii dekoltu tyłu (odmierzam od punktu szwu ramieniowego) {powstaje punkt E} u mnie to 3,8 cm
– rysuje linię pomocniczą łączącą punkt dekoltu {E) z punktem podkroju pachy na linii boku {F}. Długość powstałej właśnie linii dzielę na pół i oznaczam punkt {G}
– pozostaje mi narysować linię wszycia rękawa na tyle i po niej rozciąć tył bluzki. Tutaj również zmierzcie długość nowo powstałej linii, przyda się nam przy konstruowaniu rękawa.

eti-blog-o-szyciu-tył-przerabianie

Następnie odcięty kawałek bluzki układam nad rękawem. Łączę linie elementu z obu stron z rękawem i sprawdzam czy długość nowego odcinaka przodu równa się odcinkowi nowej linii rękawa przodu. Tak samo sprawdzamy długość tych odcinków na tyle. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam te odcinki strzałkami w czarnym kolorze, zauważcie również, że elementy „odrzucone” idealnie wypełniłyby naszą pustą przestrzeń w nowo powstałym rękawie (zaznaczyłam to czerwonymi strzałkami).

Jeśli wymiarów tych nie możesz dopasować to należy modyfikować ułożenie elementów przesuwając rękaw względem odciętego elementu w górę lub w dół tak, aby wymiary kontrolne były identyczne. Biała linia na zdjęciu poniżej to linia nowego rękawa.

eti-blog-o-szyciu-konstrukcja-rekawa-typu-raglan

Wszystkie elementy odrysowuje na papierze.

Elementy bluzy są przygotowane, a więc przechodzę do wycięcia ich z dzianiny. Krojenie oczywiście poprzedziłam dekatyzacją (poddałam ją działaniu temperatury i pary wodnej/wyprałam i wyprasowałam). Papierowe formy bluzy rozmieściłam na dzianinie zwracając uwagę na właściwe ich ułożenie (środki elementów ułożyłam równolegle do krajki), upięłam je szpilkami oraz dodałam zapas na szew 1 cm.

eti-blog-o-szyciu-ulozenie-bluzy-krojenie-elementow

Potrzebujemy skroić jeszcze kieszonkę typu kangurek. Wymiary mojej podałam na zdjęciu poniżej (do wymiarów tych należy dodać jeszcze zapas szew, dodajmy 1,5 cm). Pamiętajcie, że wymiary kieszonki są dopasowane do rozmiaru (mój to ok 122 cm), a więc jeśli szyjecie bluzę w innym rozmiarze to powiększcie lub zmniejszcie odpowiednio kieszonki.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-kangurek-krojenie-elementow

Teraz skroję ściągacze, potrzebuje: dwa ściągacze rękawa (wymiar wszytego ściągacza 3 cm), jedne dołu (4 cm) oraz mały na wykończenie dekoltu (1 cm). Ponieważ moja dzianina jest dość elastyczna to ją wykorzystam na wykonanie ściągaczy. Kroje je trochę krótsze niż odcinki, do których będą one przyszywane ok 80-90% wymiaru do którego będą one przyszywane (w zależności od elastyczności ściągacza. Wymiary moich ściągaczy: rękaw 8 cm x 18 cm, dołu 10 cm x 70cm, oraz prostokąt na wykończenie dekoltu 4 cm x 74 cm. Wy koniecznie sprawdźcie jakie wymiary są wam potrzebne.

Pozostaje mi skroić elementy ozdobne bluzy: dwie wypustki, które wykończą krawędź przy kieszeniach oraz elementy na wykonanie zapięcia bluzy.

Zaczynam od skrojenia dwóch kawałków na wykończenie krawędzi wlotu kieszeni (na zdjęciu zwymiarowanej krawędzi kieszeni to odcinek 9,5). Ja skroję prostokąt o długości 15 cm i szerokości 6 cm (kroje je wzdłuż nitki prostej tkaniny).

Potrzebuje jeszcze skroić dwa elementy na wykończenie krawędzi przy dekolcie, małą wypustkę i będę mogła przechodzić do szycia.:)

Na szablonie przodu rysuje element zapięcia (zaznaczyłam go na zdjęciu poniżej). Po dodaniu do niego zapasu (1,5 cm) kroje dwa takie elementy. Jednocześnie kroję również prostokąt o długości elementu zapięcia plus 2 cm i szerokości 4 cm.

eti-blog-o-szyciu-przod-wykonczenie-napkami

Elementy zapięcia całe podklejam flizeliną. Dodatkowo krawędzie bluzy i rękawów na linii dekoltu i łączenia ich razem podklejam paskami flizeliny o szerokości 2 cm.

SZYCIE:

Szycie rozpoczynam od wykonania kieszonki.  Na krawędziach wlotu rysuje linie w odległości 2 cm.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-kangurek-wypustka-przygotowanie-krojenie-elementow

Obie wypustki składam i zaprasowuje na pół (lewymi stronami do siebie), krawędź wypustki obrzucam owerlokiem. Tak przygotowane upinam zaprasowaną krawędzią do narysowanej linii.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-kangurek-wypustka-upiecie-bluza-raglan

Przyszywam je szyjąc stopką z prowadnikiem 6 mm od zaprasowanej krawędzi, dzięki czemu wypustka będzie wystawać na całym odcinku idealnie równo.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-kangurek-wypustka-szycie-bluza-raglan

Pozostałe krawędzie kieszonki zaprasowuje na 1,5 cm i tak przygotowaną kieszonkę upinam do przodu bluzy 3 cm od jej dolnej krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-kangurek-szpilki-naszycie-bluza-raglan

Tutaj kieszonka już przyszyta.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-kangurek-naszycie-bluza-raglan

Teraz doszywam do rękawa pasujący element wykończenia krawędzi zapięcia. Szyje zgodnie z dodanym zapasem tj. 1,5 cm od krawędzi. Ważne, aby nie doszywać elementu do samego końca, kończę szyć 1 cm przed jego końcem- patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-zapiecie-1-kangurek-bluza-raglan

Po doszyciu element odginam i rozprasowuje. Następnie nakładam na niego (prawą stroną do prawej) drugi element zapięcia. Zszywam elementy po łuku jak na zdjęciu poniżej. Następnie szew obcinam i wywracam zapięcie na prawą stronę.

eti-blog-o-szyciu-zapiecie-2-kangurek-bluza-raglan

Element zapięcia gotowy do zamontowania zatrzasków. Będę je montować później, gdy wykonam drugą stronę zapięcia.

eti-blog-o-szyciu-zapiecie-rekawa-gotowe-kangurek-bluza-raglan

Teraz przechodzę do połączenia elementów bluzy razem tworząc krawędź dekoltu. Miejsce gdzie przypada zapięcie zszywam tylko do wysokości zapięcia.

eti-blog-o-szyciu-elementy-polaczone-jedna-linia-dekoltu-bluza-raglanDo tak przygotowanej krawędzi bluzy upinam lamówkę (tylko jej jedną krawędzią). Lamówka wystaje 1 cm za krawędź ozdobnego zapięcia, a z drugiej strony kończy się równo z niewykończoną krawędzią. Lamówkę upinam lekko ją naciągając tak, aby po przyszyciu leżała płasko.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-upiecie-jedna-linia-dekoltu-bluza-raglan

Przygotowuje się do doszycia do drugiej krawędzi zapięcia elementu, który wykończy estetycznie jego krawędź. W tym celu układam, a następnie przypinam element tworząc wypustkę. Na dole w miejscu łączenia bluzy (przodu i rękawa) zwężam szerokość wypustki.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-krawedz-jedna-linia-dekoltu-bluza-raglan

Wywracam upiętą wypustkę na prawą stronę i estetycznie zaginam jej górna krawędź (tą znajdującą się 1 cm na ściągaczu). Szyje stopką krawędziową 6 mm od zaprasowanej krawędzi, przy końcu kierując się do momentu łączenia rękawa z przodem- patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-linia-szycia-bluza-raglan

Gotowy element na prawej stronie po przeszyciu pokazałam na zdjęciu poniżej.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-gotowa-bluza-raglan

Pozostaje jeszcze owerlokiem wykończyć krawędź doszytego właśnie elementu. Jego krawędź zaokrąglam, aby dopasować ją kształtem do wcześniej wykończonej przeciwległej krawędzi zapięcia.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-od-lewej-strony-gotowa-bluza-raglan

Zaginam lamówkę do środka i podwijam jej wewnętrzną krawędź tak, aby zakryła od wewnątrz linie jej wcześniejszego przyszycia- patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-lamowka-upinanie-bluza-raglan

Teraz szyjąc po prawej stronie bluzy przyszywając lamówkę. Szyje w szwie, a stopka do aplikacji i ściegów ozdobnych znacznie mi to ułatwia, ponieważ po pierwsze poprawia widoczność pod stopkę oraz co ważniejsze jest na niej zaznaczona pozycja centralna igły, więc dokładnie widzę w którym miejscy mam szyć (drugie zdjęcie poniżej).

eti-blog-o-szyciu-wypustka-pod-stopka-bluza-raglan

eti-blog-o-szyciu-wypustka-pod-stopka-centralne-ustawienie-bluza-raglan

Jeśli wszystko uda się poprawnie linia doszycia ściągacza będzie prawie niewidoczna.

eti-blog-o-szyciu-lamowka-gotowa-raglan

Gdy zapięcie i linie dekoltu ma skończoną zszywam rękaw i szyjąc dalej jednocześnie boki bluzy.

eti-blog-o-szyciu-lacze-boki-bluzy-raglan

Teraz przejdę do przyszycia ściągaczy. Najpierw zszywam ściągacz tworząc obwód.

eti-blog-o-szyciu-sciagacz-laczenie-bluza-raglan

Połączone ściągacze składam na pół (lewą stroną do lewej) i tak przygotowane upinam do
krawędzi, którą chcę wykończyć. Ściągacz ma mniejszy obwód, więc przy upinaniu należy go naciągnąć przy krawędzi do obwodu do którego jest doszywany. Upinając ściągacz wracam jeszcze uwagę na umiejscowienie szwów, chcę aby szwy wypadły w tym samym miejscu.

eti-blog-o-szyciu-upiecie-sciagacza-bluza-raglan

Ściągacz przyszywam owerlokiem.

eti-blog-o-szyciu-sciagacza-owerlok-bluza-raglan

Pozostałe ściągacze przyszywam identycznie.

Na tym etapie pozostaje mi już tylko zamontowanie nap/zatrzasków przy pomocy narzędzia (cęg) do zaciskania nap. W obu przypadkach przebijam się przez wszystkie warstwy.

Po pierwsze musicie wiedzieć, że nasze cęgi można wykorzystać do nabijania oczek i nap. W celu nabicia nap przestawiam ruchomy element na ich dole na opcje nap (czarna końcówka). Teraz paruje elementy nap (kółko i element z otworem, kółko i element z wypustką). Każdą parę montuje osobno. Jeszcze istotne jest właściwe włożenie elementów nap w cęgi, a następnie mocne ich zaciśnięcie w oznaczonym miejscu. Wszystkie te informacje znajdziecie na opakowaniu.

eti-blog-o-szyciu-napki-mocowanie-cegi-strony-gotowa-bluza-raglan

I tym sposobem skończyłam szycie bluzy 🙂

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-bluze-typu-raglan

 

tagi: , , ,

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gra

Super ! Przejście ze zwykłago rękawa na raglan – mistrzostwo , muszę spróbować .

Anna

Proszę o podpowiedź, długość lamowki to 80% długości dekoltu, tak jak przy wszywaniu ściągacza?