Spódnica z koła (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Spódnica z koła (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Spódnica z koła (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Spódnica z koła (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Rozkloszowane spódnice i sukienki są obecnie bardzo modne więc postanowiłam, że pokaże Wam jak uszyć chociaż podstawowe modele takich spódnic i sukienek.
Zaczniemy od czegoś prostego, czyli spódnicy z koła. :) Szyje się ją prosto i bardzo szybko. :) Dodatkowo nauczycie się wszywać zamek kryty i podwijać brzegi materiałów.
Wybierając materiał na spódnicę z koła zwróćcie uwagę, aby było lekki i sztywny. Dzięki czemu będzie lekko otwierać się do dołu.

Zaczynamy :)

Do uszycia tej  spódnicy potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DXL603 oraz owerlok JANOME 744D, aby estetycznie wykończyć krawędzie

* Materiały potrzebne do uszycia spódniczki z koła:
a) tkanina: ja na tą spódniczkę potrzebowałam ok 130 cm. Proponuje, abyście najpierw wykonali obliczenia opisane w akapicie „przygotowanie i krojenie”  i na tej podstawie zorientowali się ile potrzebujecie tkaniny. Przy obliczaniu zużycia tkaniny bierzemy również pod uwagę szerokość tkaniny.
b) flizelina do podklejenia paska oraz miejsca wszycia zamka krytego
c) zamek kryty 23 cm
d) duży arkusz papieru, potrzebujemy narywać 1/2 naszej spódnicy, ołówek
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) Nożyczki Mundial
b) Miara krawiecka
c) Szpilki
d) Pisak samoznikajacy
e) elastyczna miara do mierzenia krzywych
f) stopki:
stopka do podwijania (obrębiania)
stopka do wszywania zamka krytego
stopka do wszywania zamków zwykłych
g) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebne-akcesoria-do-spodnicy-z-kola

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Musimy obliczyć dwa promienie koła. Pierwszy to ten, który będzie na wysokości talii, a drugi to dół spódnicy.

Ten model spódnicy będzie noszony w talii, dzięki czemu będzie ją ładnie podkreślał. :)

Wzór na promień koła:

eti-blog-o-szyciu-wzor-na-promien-spodnicy-z-kola1

Zaczynamy od obliczenia promienia koła w talii.

Mój obwód talii wynosi 68 cm do tego wymiaru dodam 2 cm (będzie to już mój zapas na szew na linii wszycia zamka). Wyliczenia wyglądają następująco.

eti-blog-o-szyciu-wzor-na-promien-spodnicy-z-kola-przyklad

Teraz obliczymy promień dołu spódnicy.

Długość spódnicy jaka ma powstać to 52 cm, od tej długość odejmę szerokość paska 3 cm, a więc kolejny promień, nazwijmy go rd = 11,15 cm + 49 cm = 60,15 cm (promień dołu spódnicy).

Pozostaje mi narysowanie fragment spódnicy na papierze. Zaczynam od wykreślenia promienia r, następnie z tego samego punktu wykreślam rd . Na rysunku poniżej mamy 1/4 spódnicy, przy krojeniu spódnicy z tkaniny będę pracować na 1/2 (połowie), więc proponuje rysować ją tak, abyście od razy mogli wyciąć z papieru połowę spódnicy.

Mam nadzieje, że wszytko jasne i możecie przystąpić do rysowania.:). Poniżej na rysunku oznaczyłam promienie, które należy narysować. Po narysowaniu 1/4 spódnicy zmierzcie linię góry, po przemnożeniu tej wartości przez 4 powinniście uzyskać zaplanowany obwód talii + 2 cm.

eti-blog-o-szyciu-forma-spednicy-z-kola-szablon-jak-narysowac-wzor-obliczanie

Jeśli wszystko się zgadza składam papier na pół, aby od razy móc wyciąć 1/2 spódnicy z papieru (patrz zdjęcie poniżej).

Przed wycinaniem zdekatyzowałam tkaninę, czyli poddałam ją działaniu temperatury oraz pary wodnej.

eti-blog-o-szyciu-ulozenie-na-tkaninie-spodnicy-z-kola

Materiał jest złożony i na nim układam papierową formę, czyli 1/2 koła (patrz zdjęcia powyżej). Formę obrysowuje z zapasem na linii dołu i góry spódnicy dodając 1 cm. Ja wykorzystałam do tego elastyczną miarę do mierzenia krzywych, którą skontrolowałam długość odcinku, a która jednocześnie jest fajnym narzędziem do obrysowywania elementów z zapasem 1 cm (zdjęcie poniżej miarka w użyciu). Niedroga, bardzo praktyczna więc polecam. :)

eti-blog-o-szyciu-zapas-na-szew-spodnicy-z-kola

Zauważcie, że krawędź boku papierowej formy spódnicy jest ułożona równolegle do krajki tkaniny, ale aby linia łączenia spódnicy również miękko się układał i nie tworzyły tzw „ogona” obcinam fragment materiału oznaczony kolorem na zdjęciu poniżej.  W tym celu na jednym boku na linii złożenia materiały odmierzam 4 cm. Nowy punkt łączę z punktem na talii i w ten sposób wyznaczam nową linię (bok ten ma już zapas na szew).

eti-blog-o-szyciu-nowa-krawedz-na-tkaninie-spodnicy-z-kola

Wycinam spódnicę krojąc po nowo powstałej linii boku oraz po liniach z zapasem- zdjęcie powyżej. Ważne, aby rozciąć materiał spódnicy tylko z jednej strony!

Aby zabezpieczyć górną krawędź przed rozciąganiem proponuje podkleić ją flizeliną (wybrałam pasek o szerokości 1,5 cm czyli 0,5 cm szerszą od zapasu jakim chcę szyć). Widoczną krawędź flizeliny usunę po wszyciu paska, więc tylko delikatnie przykleję flizelinę, aby usunięcie jej było możliwe. Dodatkowo podklejam również miejsce, gdzie wszyje zamek (podklejam tą samą szerokością taśmą na odcinku równej długości zamka). Tutaj flizelinę przyklejam mocno.

eti-blog-o-szyciu-poklejanie-krawedz-flizelina-spodnicy-z-kola

Teraz z pozostałego materiału wykroje pasek spódnicy. Pasek ten po wszyciu będzie miał 3 cm szerokości, a więc z zapasem muszę skroić pasek o szerokości 8 cm o długości równej obwodowi talii plus 4 cm. Ja kroje pasek o wymiarze 8 cm x 73 cm. Pasek należy skroić równolegle lub prostopadle do krajki tkaniny.

Wycięty pasek podklejam flizeliną, aby go lekko usztywnić i wzmocnić.

SZYCIE:

Zaczynam od obrzucenia krawędzi spódnicy owerlokiem (jeśli nim nie dysponujecie wykończcie krawędzie ściegiem owerlokowym wykonanym na maszynie wieloczynnościowej). Następnie przechodzę do wszywania zamka krytego.

Upinam zamek do prawej strony tkaniny.

eti-blog-o-szyciu-przypiecie-zamka-kryteg-spodnicy-z-kola

Przy maszynie montuje stopkę do wszywania zamków krytych. Na zdjęciu powyżej pokazałam sposób upięcia zamka (jest on ułożony prawą strona do prawej strony tkaniny,  ząbki zamka upięte są w odległości zgodnej z zaplanowanym zapasem na szew). Więcej informacji o wszywaniu zamka krytego znajdziecie w dziale porady naszego bloga –link.

Wszywam zamek szyjąc od jego góry do samego końca (upewnijcie się, że suwak został rozpięty do samego dołu).

eti-blog-o-szyciu-szycie-stopka-do-wszywania-zamka-krytego-spodnica-z-kola-szycie

Po wszyciu obu stron zapinam zamek i sprawdzam czy jest on niewidoczny. Zamek jest całkowicie schowany w szwie, czyli tak jak powinien być.

eti-blog-o-szyciu-zamek-kryty-wszyty-spodnicy-z-kola

Przechodzę do zszycia odcinka pod zamkiem. Upinam cały bok spódniczki. Ważne jest aby linia zszycia boku znajdowała się w jednej linii z linią wszycia zamka. Aby to się udało należy szyć tuż poniżej zamka np. stopkę do wszywania zamka (dzięki jej podciętemu spodowi na bokach można szyć bliżej ząbków zamka i uzyskać ładną linię).

eti-blog-o-szyciu-laczenie-pod-zamkiem-zamek-kryty-spodnicy-z-kola

eti-blog-o-szyciu-zszywanie-pod-zamkiem-krytym-spodnicy-z-kola

Teraz wykonujemy przymiarkę, aby sprawdzić czy spódnica pasuje i ładnie się układa.

Następnie przechodzę do wykańczania spódnicy. Podwijam krawędzie gdzie wszyłam zamek i upinam je szpilkami- patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-zamek-kryty-upiecie-krawedzi-wszycie-paska-spodnica-z-kola

Upinam pasek do spódnicy (prawą stroną do prawej) tak, aby wystawał 1 cm z jednej strony za upiętą wcześniej krawędź z zamkiem (z lewej strony zamka), a z drugiej strony o 3 cm, patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-zamek-kryty-wszywanie-paska-spodnica-z-kola

Tutaj już cały pasek upięty.

eti-blog-o-szyciu-wszywanie-paska-spodnica-z-kola

Przyszywam pasek szyjąc 1 cm od krawędzi. Następnie zapinam zamek i wykonuje kontrolę na jego prawej stronie. Linia wszycia paska jak i jego górna krawędź muszą być w jednej linii na przeciwległych końcach paskach- patrz zdjęcie poniżej. Jeśli któraś krawędź jest przesunięta to popraw ją zanim przejdziesz do kolejnych etapów szycia.

eti-blog-o-szyciu-pasek-wszycie-kontrola-spodnica-z-kola

Po wszyciu paska zaprasowuje szew na stronę paska. Dodatkowo jego nieprzyszytą przeciwległą krawędź zaprasowuje na 1 cm do wewnątrz (do lewej)- zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-pasek-wszycie-bok-1-cm-zapas-spodnica-z-kola

Teraz wykończę krawędzie paska. Zacznę od krawędzi, gdzie zapas wyniósł 1 cm. W tym celu składam pasek prawą stroną do prawej tak, aby linia zaprasowania pokryła się z linią wszycia paska- patrz zdjęcia powyżej.

Zszywamy tak złożony pasek na 1 cm, linię szycia zaznaczyłam na zdjęci poniżej. Po zszyciu obcinam narożnik i wywracam na prawą stronę.

eti-blog-o-szyciu-pasek-wszycie-bok-1-cm-zapas-po-zszyciu-spodnica-z-kola

Tutaj już element zszyty na prawej stronie.

eti-blog-o-szyciu-pasek-wszycie-bok-1-cm-gotowy-zszyciu-spodnica-z-kola

Teraz przechodzę do wykończenia krawędzi paska, gdzie zapas wyniósł 3 cm. W tym celu odginam zaprasowaną krawędź paska (1 cm) oraz krawędź z paskiem przyszytym.

eti-blog-o-szyciu-pasek-wszycie-bok-3-cm-przygotowanie-spodnica-z-kola

Składam pasek na pół (prawą stroną do prawej) i szyje wzdłuż zaznaczonej na zdjęciu poniżej linii.

eti-blog-o-szyciu-pasek-wszycie-bok-3-cm-szycie-spodnica-z-kola

Następnie obcinam narożniki i wywracam element na prawą stronę.

eti-blog-o-szyciu-pasek-wszycie-bok-3-cm-gotowy-spodnica-z-kola

Pozostaje mi zszycie paska, w tym celu upinam go tak, aby zaprasowana krawędź  zakryła linię jego przyszycia- patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-pasek-ostatnia-operacja-spodnica-z-kola

Szyje 1-2 mm od linii łączenia elementów. Przy szyciu pasek (wszystkie warstwy) należy przytrzymać, aby były razem transportowane pod stopką, dzięki przytrzymaniu paska będzie on leżał płasko.

eti-blog-o-szyciu-laczenie-paska-spodnica-z-kola

Do powstałego właśnie paska ręcznie przyszywam haftkę.

Pozostaje mi już tylko wykończenie krawędzi dolnej spódnicy. Wykonam to najszybszą  metodą tzn. stopką do obrębiania (podwijania). Wybrałam stopkę podwijającą na 6 mm. Więcej informacji i przykładów pracy z tą stopką znajdziecie w dziale porady naszego bloga, link tutaj. Ważne, stopka ta nadaje się do cienkich lub średniej grubości tkanin, jeśli wybraliście inną grubsza tkaninę  to wykończcie dół inną techniką np. poprzez wykończenie dołu pliską skośną.

eti-blog-o-szyciu-podwijanie-obrebianie-dolu-spodnicy-z-kola

Spódnica gotowa.:)

eti-blog-o-szyciu-spodnica-z-kola-szycie-krok-po-kroku

PS. Zdjęcia gotowej spódnicy zostały zrobiony na terenie City Park w Poznaniu. To fantastyczne miejsce, które warto odwiedzić. Polecam :)

tagi: , ,

100
Dodaj komentarz

54 Comment threads
46 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
49 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Vintage Mind

Ta notka jest nieziemska, wszystko tak dokładnie wytłumaczyłaś że nie może sie nie udać 🙂

Ewelina

super instrukcja, też zamierzam sobie uszyć taką. wiem, że w zależności od materiału takie spódnice różnie się układają, czy mogłabyś powiedzieć co to za materiał? pozdrawiam 🙂

Kami

podziwiam, bardzo porządnie wszystko opisane i pokazane 🙂 piękna spódnica postaram się taką uszyć :))

Landzia

Dziś uszyłam pierwszą w swoim życiu spódnice 😀 planuje sprawdzić kilka Pani projektów 😀

N

Witam, może nie doczytałam, ale ile tkaniny potrzebowała pani łącznie na ten projekt (jeśli chodzi ile centymetrów na ile- w takim formacie w jakim kupuje się tkaniny w sklepie)?

Pozdrawiam 🙂

Natalia

A jak uszyć spódnicę, która zamiast w talii będzie noszona niżej na biodrach? Wtedy piasek nie może być już prosty, jak co zaprojektować?

Ania

Jakie materialy będą się nadawały na taką spódniczkę ? Czy tafta jest sztywnym materiałem ? Na allegro znalazłam taftę o gramaturze 180, czy będzie się ona nadawała ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

J.J.

Zauważyłam, że modne teraz spódniczki szyte z koła trochę inaczej się układają – fałd jest mniej, są jakby „pełniejsze” / -trudno jest mi to trafnie określić – opisuję to na podstawie obserwacji obrazów w telewizji/. Przejrzałam wszystkie dostępne źródła informacji, ale nigdzie nie znalazłam podpowiedzi jak dojść do oczekiwanego efektu. Byłabym bardzo wdzięczna za udzielenie mi wskazówek jak to zrobić. J.J.

aga

witam ! ten opis jest swietny tylko jakos po przemnozeniu lini gory przez 4 i dodaniu 2 cm nie wychodzi ten wymiar hm chyba ze nie licze tego co trzeba…

wtf

Jakim cudem 11.15+49 = 60,86? 😮
No jakim?

anka

SUPER MEGA DOKŁADNY opis 🙂 BARDZO Pani DZIĘKUJĘ. Z uwagi na studia miałam dłuższą przerwę w szyciu, ale sądzę, że z tak dokładnym opisem dam radę uszyć córce ładną spódniczkę. Bardzo proszę o informację na maila gdzie można znaleźć inne Pani opisane projekty 🙂

Nieistotne

Chciałabym uszyć taką spódnice tylko w wersji midi, w związku z tym czy obliczenia na promień dołu spódnicy będą inne niż w przypadku Pani spódnicy? Pozdrawiam.

Ania

Jak Pani wyliczyła według swoich wymiarów, że potrzebuje 130 cm materiału ?

monika

dół w spódnicy z koła podkłada się na samym końcu i to na drugi dzień dopiero. Trzeba tę spódnicę przepłukać wodą (lub obficie spryskać), powiesić na wieszaku i poczekać 24-48 h, bo wtedy nitki dobrze się naciągną i nie będzie problemu z tzw. ogonami. Do dokończenia dołu zatem przystępujemy na samym końcu, dokładnie wyrównując dół i podkładając go albo ręcznie ściegiem krytym albo na maszynie.

Kajli

Jak wyliczyć ile potrzeba nam tkaniny biorąc pod uwagę,że może sie skurczyć podczas dekatyzacji?

Gabrysia

Super, ciut za nisko wszyłam sobie zamek, i mam taką małą dziurkę między paskiem a zamkiem. Muszę pomyśleć jak ją zakryć 😉 Najlepiej schudnąć, haftkę przeszyć i się zniweluje 😉 I na długości coś mi nie wyszło, jestem niższa od Pani i musiałam skracać te 52 cm (moja ma 45 całość) A jeśli chciałabym taką samą spódniczkę ale długość midi? Zmieniam coś?? Pozdrawiam

Gabrysia

Znalazłam odpowiedz w innym komentarzu odnośnie długości midi;)

AgA

Witam, mam dość twardy jeans czy wyjdzie z niego taka spódniczka? może mogłaby mi Pani podlinkować co innego można uszyć z takiego jeansu. Pozdrawiam

Barbara

a ja bym chciała uszyć taką spódnicę z podszewką tiulową, tylko jak ją wszyć do paska? Widziałam takie spódnice, nawet sukienki z podszewką tiulową. Świetnie wyglądają.

Jolanta

Świetna instrukcja, zaraz siadam , obliczam i kroję 🙂 Wszystkotak dokładnie opisałaś, że jestem pewna, iz mnie sie uda, choć jestem „niedzielną krawcową” 🙂

Monika

Uwilebiam ten blog 🙂 Te opisy tak dokładne 🙂 Dzięki niemu tak dużo szyje 🙂

Gabriela

Bardzo ładny i zrozumiały opis czynności.
Uszyłam , wyszła pięknie. Dziękuję z skuteczną pomoc.

Bernadka

Świetny opis . ale potrzebuję pomocy , chcę uszyć spódniczkę z koła ale o długości 60 cm dla pasa ( właściwie to będzie ona pod biustem ) 78 cm i mam teraz zonk bo nie mieści mi się na poskładanym materiale a nie mogę dostać szerszego niż 150 cm 🙁 mogę prosić o pomoc jak to wykroić bo pewno nei da się uniknąć bovznych szwów

Maria Dłużewska

czy spódnicę z koła bez przecięcia jest trudniej uszyć? pozdrawiam
super Pani tłumaczy

Maria Dłużewska

bardzo dziękuję za informację,przepraszam ze dopiero dzisiaj odpisuję, ale miałam kłopoty z internetem,
pozdrawiam serdecznie

Ania

Mam pytanko tobie spudnice z koła z lykry czy musi ona odlezec aby dół można wyrównać ? Czy można odrazę podwinac niemam doświadczenia z tymmateriałem za bardzo. Dzieki za info

Ania

Czy mają państwo wykrój do bluzki ze zdjęć?

Gosia

Pięknie to pokazałaś A co zrobić jeżeli po całkowitym uszyciu spódnicy pasek odstaje od talii jakieś po 2 cm z każdego boku uszyłam tak kiedyś spódnicę i strasznie się do tego zraziłam.

Danka

Mam pytanie,gdybym chciała uszyc taką spódnicę na gumce i z jednym szwem,to co trzeba wziąć pod uwagę?
Pozdrawiam

norusia

Czy można prosić o poradę jakimi stopkami uszyć spódnicę tiulową na podszewce z tafty.Spódnica ma być z koła z tym że planuję część tiulową (3 warstwy welonowego)zrobić marszczona w pasie (na wykroju pas x2).Czy to będzie się dobrze układać?) i nie zrobi ze mnie bezy:)))Pozdrawiam:)

maria

Witam!
Bardzo dobry opis ,super będę tu zaglądać często !!!

Ewelina

robiłam taką długą spódnice z szyfonu z prawie koła i wyszła dołem taka krzywa XD jest ładna ,ale jeszcze nigdy nie udało mi się ładnie równo wyciąć koła 🙁 do tego z szyfonu zdecydowanie poszło najgorzej, bo wiadomo jak ten materiał się przesuwa i wyciąga, wykrochmalenie go nie wiele dało.

Ewelina

Witam serdecznie, z jakiej tkaniny została uszyta ta spódnica?

Kachna

Hej, super instrukcja, właśnie czegoś takiego szukałam. Pytanie tylko mam czy pasek skroić po prostej linii?

Mira

Witam. Opis rewelacja 🙂 A czy jest możliwe skorzystanie z tego szablonu i uszycie spódnicy, która z przodu sięgałaby odrobinę za kolana a z tyłu byłaby długa ? Taka opcja skosu. Czy będzie dobrze się układała ? Będę wdzięczna za info, gdyż dopiero zaczynam przygodę z maszyną i nie mam jeszcze takiej wiedzy.

Mira

Nie bardzo rozumiem jakie dwa koła :-(, czy mają mieć taki sam r i rd ? I co to znaczy, że mają być połączone płynną linią. Czy to znaczy, że do górnego koła ma być przyszyte dolne koło i z dolnego koła wyciąć kawałek, żeby było widać nogi z przodu ? Czy chodzi o coś innego ? A ewentualnie mogę prosić o zwykły rysunek na e-maila? Pozdrawiam

Mira

Bardzo dziękuję za pomoc. Jestem „zielona” i prawda jest taka, że póki co mam większe chęci niż umiejętności 🙂 ale spróbuję w tej opcji łatwiejszej. Pozdrawiam serdecznie i będę odwiedzać Pani blog ponieważ jest rewelacyjny.

Barbara

Bardzo fajny instruktarz! 🙂
Ja mam inny dylemat – uszyłam długą spódnicę z półkola z gumką w pasie. Ale jednak chyba wolę wersję bez jakiegokolwiek marszczenia w talii. Planuję ją przerobić na taką z paskiem i zamkiem. Zastanawiam się czy mogę po prostu odciąć fragment o równej szerokości z jednego z brzegów (od góry do dołu żeby zmniejszyć i dopasować obwód w talii) czy może to jakoś zaburzyć układanie się całości? Spódnica jest w jednym kawałku ze szwem z tyłu.

Jofosey

Bajeczny tutek! Pierwszy raz w życiu szyłam coś więcej niż zimowe wdzianko dla psa i podusia dla niego! Bardzo pomocny! I bardzo dziękuję autorce za poświęcony czas dla wszystkich amatorek i amatorów! Dzięki Tobie mam wymarzoną długą spódnicę z koła z wysokim stanem <3

Gosia

Fajny, zrozumiały tutorial. Chciałabym jeszcze zrobić niesymetryczny dół – z przodu i z tyłu dłuższy a po bokach krótszy. Jak zrobić szablon? Przychodzi mi tylko jedno do głowy – uciąć boki już na gotowej spódnicy.

sylwia

jak przełożyć spodnoce przez biodra gdy liczymy talie zamiast bioder? czy tak krotki suwaxzek wystarczy? gdy roznica miedzy pasem a biodrami 30cm?

RENATA

Jestes genialna!!!!

Lena

A jakbym uszyla taka spodnice z bukli, czy bedzie sir ladnie ukladala?

Martyna

Czy materiał „Barbie” będzie pasował do uszycia takiej spódniczki?

Piękne dzięki za ten poradnik. Super opisane krok po kroku 😘

Patrycja

Ten blog jest super! Uszyłam pierwszą w życiu spódnice i od razu wyszła. Wszystko jest tak pięknie opisane że nie mogło się nie udać 😁

Magda

Opis uszycia spódniczki jest świetny. Na pewno z niego skorzystam.
W jaki sposób można obrzucić brzeg materiału (pojedynczego) nie mając owerlocka ani ściegu owerlockowego?
Czy do uszycia spódniczki nadaje się tkanina bawełniana (120 g/m2) czy jest za cienka?