Stopka do podwijania (obrębiania) Janome – Jak używać?

.

Dzięki tej stopce można bardzo estetycznie wykończyć krawędzie lekkich/cienkich tkanin. Stopka ta, jest więc niezastąpiona przy podwijaniu tkanin, gdzie szczególnie ważna jest estetyka wykończenia czyli np.: przy tkaninach przejrzystych.
Poniżej efekt pracy ze stopką od lewej i prawej strony.

Przydaje się ona więc przy wykańczaniu bluzek, sukienek, spódnic, obrusów, firan itp.

Stopka jest tak skonstruowana, że podwija krawędź materiału do góry na dwa razy, a co za tym idzie tkaninę pod stopkę należy podłożyć lewą stroną do góry (patrz zdjęcia poniżej).
Istnieje możliwość uzyskania kilku szerokości podwinięć, w naszej ofercie mamy stopki podwijające na 3 mm, 4 mm, 6 mm.

Kiedy opanujemy jak właściwie posługiwać się stopką, czas potrzebny na podwinięcie krawędzi tkanin skrócimy do minimum.

Szycie:

1. Montujemy stopkę przy maszynie. Wybieramy ścieg, którym chcemy szyć. Standardowo jest to ścieg podstawowy (stebnowy) lecz może to być również ścieg ozdobny pod warunkiem, że maszyna tworząc ścieg nie cofa tkaniny.

2. Krawędź tkaniny, którą zamierzamy podwijać należy na odcinku ok. 3 cm od krawędzi  zaprasować zgodnie z szerokością podwinięcia, który wykonuje stopka. Stopka podwija krawędź na dwa razy, czyli my również tak przygotowujemy krawędź tkaniny.

3. Tak zaprasowaną krawędź, wsuwamy pod stopkę przy maszynie, aby prawa krawędź tkaniny była dosunięta do prowadnika stopki (patrz zdjęcie poniżej).


4. Igła musi wbijać się w lewą krawędź podwinięcia. Sprawdzamy ustawienie igły i jeśli to konieczne robimy korektę pozycji igły.

5. Szyjemy min. 1 cm, cały czas po wcześniej zaprasowanej krawędzi. Następnie wbijamy igłę w tkaninę, podnosimy stopkę oraz odginamy zaprasowaną krawędź, aby wprowadzić ją do spiralnego prowadnika.

podwijanie 4

Kontynuujemy szycie równomiernie wprowadzając odpowiednią szerokość tkaniny do spiralnego prowadnika (patrz zdjęcia poniżej). Szerokość tkaniny jaką należy wprowadzić zależy od jej grubości, ale zawsze będzie zbliżona do odcinka spiralnego prowadnika stopki zaznaczonego na zdjęciu poniżej.

Stopka najłatwiej prowadzi się wzdłuż nitki prostej tkaniny, ale z powodzeniem można nią podwijać również tkaniny krojone po skosie np. falbany krojone z koła itp.

Jeśli chodzi o wykonanie narożników to moim zdaniem najestetyczniejszy efekt uzyskuje się, gdy za pomocą tej stopki przeszywam tylko jedną krawędź każdego z narożników, drugą podwijam zaprasowując ją i przeszywając przy pomocy zwykłej stopki.

Ja wypracowałam sobie następujący sposób: każdy bok np. serwetki kwadratowej obrzucam za pomocą tej stopki rozpoczynając szycie każdego z boków ok 4 cm od początku krawędzi, następnie szyje do końca krawędzi. Po podwinięciu czwartego boku, zaprasowuje niedoszyte odcinki/narożniki i przeszywam je szyjąc w kierunku do krawędzi (łatwiej w tą stroną zapanować nad zgrubieniem podwinięcia przy krawędzi).

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 820809014 – 3 mm
– Janome 200326001 – zestaw 4 i 6 mm
Janome 202081007 – 4 mm pasuje do maszyn do szycia z szerokością ściegu 9 mm
Janome 202080006 – 6 mm pasuje do maszyn do szycia z szerokością ściegu 9 mm

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 202044008 – 3 mm
Eti 058 – 3 mm

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

3
Dodaj komentarz

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

[…] Gdy warstwę zewnętrzną jest gotową, przechodzimy do zszywania warstwy wewnętrznej (czerwonej). Zaczynamy od wykończenia krawędzi przegródki (18 x 29 cm), w tym celu przy maszynie montujemy stopkę do podwijania i dłuższe krawędzie prostokąta podwijamy. Sposób użycia stopki przedstawiliśmy w osobnym wpisie, który znajdziecie tutaj: https://etiblog.com.pl/stopka-do-podwijania-obrebiania/ […]

Marianna

Do podwijania cienkich materiałów np. szyfon rewelacja mam wszystkie szerokości….