Koszyczek na akcesoria z kieszonkami o kwadratowym spodzie

eti-kosztczek-z-kieszkonkai-kwadratowy-2

Koszyczki to doskonały sposób na przechowywania większych i mniejszych drobiazgów.  Projekt ich uszycia już raz były na naszym blogu, ale są tak praktyczne (doskonale sprawdzają się w naszej sali sprzedaży jak i w pracowni), że postanowiłam uszyć je jeszcze raz. Tym razem w trochę zmienionej formie. 🙂

Koszyczek będzie miał wymiary: 15 cm wysokości oraz ok 20 cm głębokości i szerokości.

Do uszycia tego koszyczka potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME QXL605 (wykorzystam jej ściegi ozdobne)

* Materiały potrzebne do uszycia koszyczka:
– tkanina podstawowa (granatowa w paski)  25 cm bieżących tkaniny o szerokości 150 cm
– podszewka (czerwona) 25 cm bieżących tkaniny o szerokości 150 cm
– sznurek na wypustkę o średnicy do 4 mm, potrzebne 2 metry
– pliska skośna lub tasiemka do przygotowania wypustki, szerokość zależy od średnicy wybranego sznurka (przy średnicy sznurka 4 mm wystarczy pliska o szerokości 3 cm), potrzebne 2 metry
– do ozdobienia kokardami koszyczka potrzebujemy tasiemkę o szerokości 2,5 cm i 1,5 cm obie o długości 1,5 metra
– nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki -eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki -Ti712
d) linijka do patchworku -eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki:
– stopka do wszywania wypustki JANOME 200314006– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym
– stopka do podwijania (obrębiania)  JANOME 820809014 3 mm lub JANOME 200326001 (zestaw dwóch stopek 4 i 6 mm). Do maszyn z chwytaczem wahadłowym  JANOME 202044008 podwijanie na 3 mm.
j) płytka do dekorowania wstążek JANOME 200444408
k) żelazko i deska do prasowania

potrzebneETAPY
KROJENIE:

Z tkaniny podstawowej i podszewki kroimy prostokąty zgodnie z rozpiską przedstawiona na rysunku poniżej.krojenieSZYCIE:

Zaczniemy od wykonania wypustki, która będzie na krawędziach kieszonek i na górnej części naszego koszyczka. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę do wypustek. Składamy na pół pliskę skośną (tasiemkę) i do jej środka wprowadzamy sznurek. Tak ułożoną wypustkę wkładamy pod stopkę i zszywamy ją ściegiem prostym (stebnowym).

wypustka przygotowanie

wypustka zszywanie

Teraz będziemy doszywać wypustkę do każdej górnej krawędzi kieszeni.
W tym celu bierzemy jeden element kieszonki z tkaniny w paski (10 x 22 cm) oraz jeden element kieszonki skrojony z podszewki (12 x 22 cm). Składamy je prawą stroną do prawej wzdłuż krawędzi o długości 22 cm. Pomiędzy tą krawędź wsuwamy przygotowaną wcześniej wypustkę, którą układamy estetyczną krawędzią do środka- patrz zdjęcie. Całość zszywamy szyjąc tuż przy wypustce.

wypustka wszywaniewypustka zszywanie pierwsza faza

Teraz wywracamy krawędź kieszeń na prawą i zaprasowujemy krawędź podszewki tak, aby lekko wystawał ponad wypustkę. Szyjemy po wypustce (patrz zdjęcie poniżej) w ten sposób przytrzymamy wystającą krawędź podszewki.

wypustka zszywanie pod stopkaPrzyszywamy warstwy kieszeni razem szyjąc w odległości ok 5 mm od krawędzi, a następnie odcinamy nadmiar podszewki.

kieszen z wypustkaDoszywanie wypustki powtarzamy na każdej z czterech kieszeni.

Przechodzimy do zszycia boków koszyczka z tkaniny podstawowej (w paski). W tym celu do każdego boku (element 17 x 22 cm) przypinamy kieszeń, a następnie zszywamy je razem szyjąc tuż przy ich krawędzi- patrz zdjęcia poniżej.

przygotowanie do zszycia bokowPo doszyciu wszystkich kieszeni, zaczynamy łączyć boki koszyczka razem. W tym celu spinamy boki razem, zwracając uwagę, aby wypustki kieszeni znalazły się na tej samej wysokości. Zszywamy szyjąc od dołu boku (dna koszyczka) w odległości 1 cm od krawędzi dna koszyczka oraz szyjąc na 1 cm od krawędzi na linia szycia- patrz zdjęcia poniżej.

przygotowanie do zszycia bokow IIprzygotowanie do zszycia bokow IIIzszycie bokow

Boki po zszyciu.

zszycie bokow gotoweGdy warstwę zewnętrzną jest gotową, przechodzimy do zszywania warstwy wewnętrznej (czerwonej). Zaczynamy od wykończenia krawędzi przegródki (18 x 29 cm), w tym celu przy maszynie montujemy stopkę do podwijania i dłuższe krawędzie prostokąta podwijamy. Sposób użycia stopki przedstawiliśmy w osobnym wpisie, który znajdziecie tutaj: https://etiblog.com.pl/stopka-do-podwijania-obrebiania/

podwijanieGdy przegródka ma estetycznie wykończone krawędzie (górną i dolną) rozpoczynamy przypinanie boków koszyczka. Wykonujemy to identycznie jak w przypadku łączenia boków z tkaniny podstawowej lecz pomiędzy warstwy boków narożników przeciwległych  wsuwamy również krawędź przegródki- patrz zdjęcie poniżej. Krawędź wsuwamy do miejsca rozpoczęcia szycia czyli 1 cm od linii dołu koszyczka. Zszywamy wszystkie boki razem.

przegrodka wszywanieDużymi krokami zbliżając się do końca projektu, musimy doszyć jeszcze dno koszyczka (dno z tkaniny podstawowej oraz z podszewki). Ponieważ sposób przyszycia będzie identyczny w obydwu przypadkach więc na zdjęciach pokarzę tylko przyszycie dna wykonane w tkaninie podstawowej (w paski).

Spinamy środek każdego boku ze środkiem każdego boku dna koszyczka, następnie dokładamy więcej szpilek, aby właściwie przytrzymać warstwy razem.

wszycie-dna-upiecieZszywamy warstwy razem, staramy się szyć w odległości 1 cm od krawędzi, rozpoczynając i kończąc dokładnie w miejscu gdzie rozpoczęliśmy zszywanie boków koszyczka, a więc 1 cm od krawędzi dołu koszyczka- patrz dwa zdjęcie poniżej.

wszycie dna linia szyciawszycie dna II

Po doszyciu dna koszyczka, wywracamy go na prawą stronę i doszywamy wypustkę do górnej jego krawędzi. W tym celu upinamy gotową wypustkę jak na zdjęciu poniżej.

wypustka gorna krawedz upiecieKrawędź tasiemki w miejscu gdzie wypustka nachodzi na siebie podwijamy- patrz zdjęcie poniżej.

przyszycie wypustki Tak samo doszywamy dno z podszewki. Następnie wkładamy je do gotowego koszyczka z tkaniny podstawowej (w paski) i rozpoczynamy upinanie ich razem tuż przy górnej krawędzi. Proponuje upinanie rozpocząć od upięcia szwów boków razem. Pamiętając, że tu również podszewkę upinamy tak, aby jej krawędź wystawała nad wypustkę.

warstwa gornaPozostaje przyszyć podszewkę do tkaniny podstawowej, wykonujemy to w sposób identyczny jak wykonywaliśmy krawędzie przy kieszeniach (przy użyciu stopki do wszywani wypustki) – zdjęcie poniżej.

warstwa gorna pod maszynaKoszyczek jest już gotowy 🙂 Teraz czas na kokardkę ze ściegami dekoracyjnymi. Wykonamy ją z dwóch tasiemek.

Montujemy przy maszynie płytkę do dekorowania wstążek. Dokładne informacje na temat montażu i obsługi znajdziecie tutaj: https://etiblog.com.pl/plytka-do-dekorowania-wstazektasiemek/.

Po przykręceniu płytki wprowadzamy tasiemkę, która ma być ozdobiona, wybieramy ścieg ozdobny i szyjemy.

ozdabianie tasiemkiPo ozdobieniu naszywamy ją na szerszą tasiemkę (szyjemy tuż przy krawędziach), a końce podwijamy pod spód lub opalamy, aby się nie strzępiły.

naszywanie tasiemki na tasiemkeZe wstążek wiążemy kokardy i przyszywamy je ręcznie na wybranych narożnikach.

eti-kokardka

Projekt skończony 🙂

koszyczek gotowy

Pochwalcie się swoimi koszyczkami uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@maszynosfera.pl

tagi: ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o