Stopka do wszywania zamka zwykłego (Janome 829801002) – Jak używać?

.Stopka ta umożliwia nam szycie bardzo blisko ząbków zamka. Dzięki czemu za każdym razem jesteśmy w stanie uzyskać estetycznie wszyty zamek błyskawiczny.

Zwróć uwag na budowę stopki, wiele z nich można zamontować przy maszynie na dwa sposoby (z lewej lub z prawej strony). Stopkę, należy zamontować tak, aby igła znalazła się pomiędzy ząbkami zamka, a stopką.

Pracę z tą stopką zaprezentuje na dwóch przykładach:
a) wszycie zamka w przedni rozporek
b) wszycie zamka rozdzielczego do bluzy

ad. a
Rozporek przedni występuje powszechnie w spodniach, można go również spotkać w spódniczkach. Poniżej przedstawię jeden ze sposobów, jak takie zapięcie powstaje. Proszę zwróć uwagę, że będę odszywać rozporek zapinany na stronę damską (męski powstaje tak samo tylko, że na zasadzie odbicia lustrzanego). Wszycie zamka przedstawię na przykładzie spódniczki.

1.  Obrzucamy owerlokiem krawędzie przodu, gdzie zaplanowaliśmy wszyć zamek.

Obszycie (podkład) pod zamek przygotowujemy do wszycia tj. składamy go na pół prawa do prawej i zszywamy dół (A).
Na tym etapie obrzucamy również zaokrągloną krawędź elementu wykańczającego krawędź rozporka (B).

Wycieniowujemy szew podkładu i wywracamy całość na prawą stronę, następnie obrzucamy dłuższą krawędź elementu owerlokiem.

Kładziemy obszycie przed sobą tak, aby ścieg owerlokowy znajdował się z prawej strony. Na tak przygotowane obszycie kładziemy zamek i przypinamy go do obszycia tylko od strony ściegu owerlokowego.

Montujemy przy maszynie stopkę do zamka i umieszczamy pod stopką obszycie z upiętym zamkiem. Szyjemy w dowolnej odległości od krawędzi tak, aby przyszyć taśmę zamka do obszycia, ważne aby przyszyć zamek tylko po stronie obrzuconej krawędzi. Zwróć uwagę na pozycję stopki przy maszynie oraz ułożenie materiału wraz z zamkiem – zdjęcie poniżej.

Rozpoczynamy wszywanie zamka na odpiętym suwaku, szyjemy kilka centymetrów następnie zatrzymujemy się z wbitą igłą (patrz zdjęcie powyżej), a następnie zapinamy zamek i szyjemy do końca na zapiętym zamku.

Następnie krawędź prawego przodu na długości zamka zaprasowujemy do wewnątrz na szerokość zapasu na szew pomniejszonego o 4 mm (w moim przypadku 1,5 cm zapas, więc krawędź zaprasowuje na 1,1 mm) oraz nacinamy delikatnie krawędź pod zaprasowaniem, aby uzyskać efekt jak na prawym zdjęciu poniżej.

Pod tak przygotowaną krawędź wsuwamy zamek wraz z obszyciem i upinamy całość szpilkami. Następnie łączymy elementy szyjąc blisko krawędzi na całej długości zamka, w moim przypadku będą to 2 mm od linii zaprasowanej krawędzi przodu. Stębnowanie to powinno być wykonane blisko krawędzi, gdyż w przeciwnym wypadku będzie widoczne na gotowym wyrobie.

Zamek po przyszyciu do prawej części przodu wygląda następująco.

Element wykańczający krawędź rozporka przykładamy do lewego przodu, prawa do prawej i przyszywamy go szyjąc ok 1,3 cm (czyli 2 mm mniej niż zaplanowany zapas na szew).

Rozprasowujemy szew i układamy go jak na zdjęciu poniżej (wszystkie krawędzie są skierowane na stronę elementu wykańczającego krawędź rozporka), a następnie stebnujemy w odległości  2-5 mm. Operacja ta spowoduje, że krawędź rozporka będzie chowała się delikatnie do wewnątrz, a łączenie tkanin nie będzie widoczne.

Krawędź z elementem doszytym zaprasowujemy na głębokość szwu tj 1,5 cm.

Kolejno będziemy zszywać przody spódniczki razem, w tym celu kładziemy element z przyszytym zamkiem, a następnie na niego przykładamy przód z wykończoną krawędzią rozporka. Ważne, aby krawędzie tkanin przodów nachodziły na siebie.

Składamy przody jeden na drugi i łączymy je szyjąc zgodnie z zaplanowanym zapasem na szew (1,5 cm od krawędzi). Szyjemy około 1 cm nad linie wszycia zamka.

Na tym etapie rozporek wygląda następująco.

Obłożenie zamka odginamy do boku i przypinamy je szpilkami. Kolejno przypinamy rozporek na linii środka spódniczki (patrz zdjęcia poniżej).

Od lewej strony przód spódniczki rozporek wygląda następująco.

Przechodzimy na lewą stronę przytrzymujemy zamek oraz elementem wykończający krawędź rozporka. Przyszywamy taśmę zamka do elementu wykończeniowego.

Wracamy na prawą stronę i zaznaczamy linię rozporka (linia ta nie może wychodzić poza element wykańczający krawędź rozporka).

Szyjemy po linii kończąc ok 1 cm przed łączeniem przodów.

Odpinamy obłożenie i wraca ono na swoje miejsce czyli pod zamkiem, dopiero teraz doszywamy do końca. W miejscu, gdzie ściegi się łączą robimy rygiel. Opcjonalnie można wykonać jeszcze jedno równoległe stebnowanie.
Zamek wszyty:).

ad. b
Zamek rozdzielczy najczęściej występuje w bluzach, kurtkach, płaszczach. Poniżej jeden ze sposobów jak można taki zamek wszyć. Całość przedstawię na przykładzie wszycia zamka do bluzy polarowej.

1. Obrzucamy owerlokiem przody na linii wszycia zamka.

2. Układamy prawymi stronami do góry przody bluzy tak, aby elementy były zwrócone do siebie linią wszycia zamka. Zamek kładziemy prawą strona do góry pomiędzy elementami, a następnie rozpinamy go.

3. Część zamka leżąca po lewej stronie będziemy przyszywać do elementu przodu bluzy leżącego po tej samej stronie. Zamek i tkaninę składamy prawą stroną do prawej i upinamy. Ważne, aby obie części zamka znajdowały się na tych samych wysokościach.

4. Montujemy przy maszynie stopkę do zamka. Wszywamy zamek do obu elementów przodu. Zwróć uwagę na właściwe zamontowanie stopki tak, aby igła znajdowała się między ząbkami zamka, a stopką – patrz zdjęcia poniżej. Przyszywamy obie strony.

5. Opcjonalnie możemy wykonać stebnowanie na prawej stronie tuż przy zamku tak, aby uchwycić taśmę zamka.

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 829801002

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 940290000

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)

Stopki pasujące do obydwu chwytaczy (brak Systemu Matic):
Eti 184 – wąska
Eti 185 – szeroka

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o