Stopka do wszywania zamka krytego (Janome 200333001) – Jak używać?

.stopka-do-zamka-krytego2-9

Z tą stopką wszycie zamka krytego stanie się bardzo prostą operacją. Stopka  podczas szycia odgina ząbki zamka, dzięki czemu po wszyciu zamek wygląda jak szew.

Zamek kryty jest bardzo popularny i najczęściej wykorzystuje się go w spódnicach, sukienkach, bluzkach czy poduszkach.

Stopka posiada od spodu dwa rowki, które przesuwając się po ząbkach zamka, traktując je jak prowadnik, dzięki czemu szycie odbywa się z idealnie równą odległością od ząbków zamka. Dodatkowo ząbki te są odginane przez stopkę, a igła może wbijać się bardzo blisko ząbków zamka, czyli po wszyciu zamek kryty jest na prawej stronie niewidoczny.

Szycie:
1. Jeśli chcemy wszyć zamek kryty w tkaninę elastyczną lub delikatną koniecznie podklejamy krawędzie tkaniny flizeliną. Następnie niezależnie czy tkaninę podklejaliśmy czy nie, zabezpieczamy krawędzie tkanin ściegiem owerlokowym lub ściegiem zygzak.

2. Montujemy stopkę do wszywania zamka krytego przy maszynie.

3. Lekko zwiększamy naciąg nitki górnej. Długość ściegu powinna wahać się w granicach 1,5-2 mm.

4. Rozpięty zamek przykładamy prawą stroną do prawej strony tkaniny – patrz zdjęcia poniżej. Upnij szpilkami taśmę zamka maksymalnie blisko jego krawędzi (wtedy wypinanie szpilek podczas szycia nie będzie konieczne).

Zwróć uwagę, aby zamek przypiąć z obu stron na tej samej wysokości (u mnie zapas jaki pozostawiłam to 1,5 cm). Długość tego odcinka (zapasu) zależy od tego do czego zamek wszywamy oraz od rodzaju wykończenia jaki zaplanowaliśmy.

5. Podkładamy tak upięty zamek pod stopkę, odginamy jego ząbki, aby stworzyły one kąt około 90 stopni względem stołu maszyny, a następnie opuszczamy stopkę tak, aby ząbki znalazły się w rowku w stopce, a prowadnik przytrzymał je w tej pozycji. Ząbki odginamy zawsze w kierunku od krawędzi, jeśli nie można tego zrobić to sprawdź czy zamek został dobrze ułożony na tkaninie (pkt nr4).

Zwróć uwagę na włożenie zamka do odpowiedniego rowka, patrz zdjęcia poniżej.

Teraz sprawdzamy ustawienie igły, idealnie jest, gdy wbija się ona w taśmę zamka tuż przy ząbkach zamka. Jeżeli tak nie jest należy poprawić ustawienie igły.

Przyszywamy obie strony zamka, każdorazowa kończąc w zaplanowanym miejscu, np. 1 cm przed suwakiem (końcem zamka). Ważne, aby lewa i prawa strona zamka były przyszyte od samej góry do tego samego punktu zamka.

6. Przy pomocy stopki do wszywania zamka zwykłego zszywamy tkaniny poniżej zamka. Składamy krawędzie tkanin jedna na drugą prawymi stronami do siebie, następnie odsuwamy zamek do boku i zszywamy tkaniny razem. Chcemy, aby linia wszycia zamka znajdowała się na tej samej linii co linia łączenia tkanin pod nim -patrz zdjęcia poniżej.

Zamek po wszyciu.

stopka-do-zmka-krytego11-9

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
Janome 200333001 System Matic

Stopki pasujące do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
eti 063 System Matic
Janome 941800000 dwa w jednym, plastikowa stopka do wszywania zamka krytego oraz zwykłego (brak Systemu Matic)

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

10
Dodaj komentarz

8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elfka

Bardzo użyteczna stopka. Naprawdę można wszyć nią zamek tak, że w ogóle tego nie widać, wygląda jak normalny szew. Tutaj na przykład wszyty przeze mnie w spódnicy, na ostatnim zdjęciu zbliżenie: http://elfka.pl/?page_id=5575&cpage=1#comment-31864 A szyję dopiero od dwóch miesięcy.

elis

kupiłam taką stopkę, dziś wieczorem będzie próba

Sabina

Oj, nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale teraz nie wyobrażam sobie szycia bez niej 🙂

elis

Elfka, trudno mi było uwierzyć, że tak krótko szyjesz, ale faktycznie ta stopka niemalże sama wszywa suwak! Ja dopiero próbuję szyć i też mi się łatwo wszyło.

Elfka

@elis – Naprawdę! Kiedyś przed wielu laty zszywałam coś tam na maszynie, ale zamek czy rękawy to już było coś, co oddawałam mamie do zrobienia 🙂 Dopiero teraz w styczniu kupiłam sobie maszynę i uszyłam coś od początku do końca.

elis

zainspirowałaś mnie, bo ja też sobie kupiłam maszynę w styczniu i na razie poznaję jej możliwości i bawię się nowymi stopkami, ale chyba w końcu się wezmę do roboty !!!

Madzia

Stopka doskonała ! Dziś moja pierwsza próba i jakże udana. Jestem zachwycona 🙂 Maszyna sama wszywa zamek kryty z tą stopką 🙂

Dana

Mam inną stopkę,ale chciałam podziękować za czytelną i jasną lekcję wszywania zamka krytego.Dziękuję!