Podkładka pod talerze ozdobiona ściegami dekoracyjnymi (szycie krok po kroku)

eti-blog-podkladki-na-stol-ozdobione-okregami-1-z eti-blog-podkladki-na-stol-ozdobione-okregami-2-zeti-blog-podkladki-na-stol-ozdobione-okregami-3-z

Wiosna jest już u nas od jakiegoś czasu (co mnie niezmiernie cieszy :)) jednak nie wiedząc czemu dopiero teraz wpadłam na pomysł, aby wprowadzić jej trochę do domowej dekoracji. Postanowiłam zacząć od uszycia nowych podkładek na stół. 🙂 Wybrałam biel i delikatne odcienie zielonego. Podkładkę ozdobiłam okręgami ze ściegami dekoracyjnymi i wypustką. 🙂

Wymiary gotowej podkładki to 35 cm na 45 cm.

Do uszycia podkładek potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę  JANOME TXL607.

* Materiały potrzebne do uszycia jednej podkładki:
a) tkanina: wielkości umożliwiająca skrojenie dwóch prostokątów o wymiarach 40 cm x 50 cm  oraz dodatkowo dwie w różnych kolorach pliski skośne o szerokości 4-5 cm, potrzebna długość 170 cm (każdej)
b) flizelina z klejem oraz flizelina papierowa
c) sznurek o średnicy 5 mm potrzebne 165 cm
d) nici do haftu i szycia

Ilość materiałów potrzebnych do uszycia podkładki podałam dla jednej sztuki, dzięki czemu łatwiej będzie wam przeliczyć ile materiałów potrzebujecie w zależności od ilości sztuk jaką będziecie szyć.

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti712
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki – eti 118
d) pisak samoznikajacy – eti 120
e) stopki:
– stopka do wszywania wypustki pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym JANOME 200314006
– z centralnym prowadnikiem pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym JANOME 200341002
f) przystawka do szycia okręgów– w ofercie posiadamy kilka rodzai pasujących  konkretnych do konkretnych modeli maszyn JANOME
g) żelazko i deska do prasowania


PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Po dekatyzacji kroje prostokąt o wymiarze 40 cm x 50 cm (gotowy wymiar podkładki 35 cm x 45 cm). Kolejny będzie trochę mniejszy 37 cm x 47 cm.

Większy prostokąt (40 cm x 50cm) podklejam flizeliną oraz dodatkowo skroiłam jeszcze prostokąt z flizeliny papierowej, który podłożyłam pod spód podklejonego prostokąta i wszystko razem spięłam szpilkami.

SZYCIE:

Szycie rozpoczynam od ozdobienia dużego prostokąta okręgami wykonanymi ściegami dekoracyjnymi. W tym celu najpierw pisakiem krawieckim rysuje miejsca, w których  wykonam okręgi.

Następnie montuje przy maszynie przystawkę do szycia okręgów i szyję- więcej informacji o szyciu przy pomocy przystawki do kręgów znajdziecie tutaj.

Na zdjęciu poniżej widać, jak łatwo dzięki tej przystawce uzyskać idealny kształt i w efekcie końcowym świetny efekt ozdobny.

Szycie po kole / okręgu.

A tutaj już element ozdobiony.

Szycie po okręgu

Po fazie ozdabiania wyrównuje element do wymiaru gotowej podkładki z zapasem na szew tj.: 37 cm x 47 cm. Ja na tym etapie zaokrągliłam delikatnie narożniki podkładki. Warstwa spodnia musi mieć taki sam kształt! Zaokrąglam więc narożniki również w drugim prostokącie.

Zabieram się teraz za przygotowanie wypustki. Jak widzieliście na zdjęciu głównym mam tam dwie, jedna wystaje na 2-3 mm, kolejna klasyczna ze sznurkiem na ok 5-7 cm.

Zaczynam od doszycia węższej wypustki. W tym celu zaprasowuje pliskę skośną na pół wzdłuż jej długości i tak upinam do ozdobionego elementu. Zaprasowaną krawędzią w odległości 1,8 cm. Jak widać na zdjęciu poniżej w narożnikach wypustkę należy ponacinać, dzięki czemu uda się ją estetycznie ułożyć dopasowując ją do kształtu podkładki.

Jak wykonać narożniki z wypustki.

Przyszywam wypustkę szyjąc 3 mm od jej zaprasowanej krawędzi. Aby ułatwić sobie to zadanie szyje stopką z centralnym prowadnikiem, szyjąc prowadzę zaprasowaną krawędź wypustki przy czarnym prowadniku stopki (zdjęcie poniżej). Dodatkowo, aby szyć 3 mm od zaprasowanej krawędzi musiałam ustawić pozycje igły na 7 (model maszyny JANOME TXL607) tak, aby igła znajdowała się 3 mm od prowadnika stopi.

Po przyszyciu węższej wypustki przechodzę do przygotowania klasycznej wypustki ze sznurkiem. W tym celu montuje przy maszynie stopkę do wszywania wypustek.

Wprowadzam sznurek w pliskę i tak zaszywam.

Wypustka jak wykonać.

Tak przygotowaną wypustkę upinam do doszytej wypustki tak, aby wystawała ona względem mniejszej o około 6 mm. Na zdjęciu poniżej pokazuje sposób upięcie, zauważcie też, że na pewnym odcinku odgięłam krawędź, abyście od razu widzieli efekt jaki uzyskam po wszyciu.

Podkładka ozdobiona ściegami

Zwróćcie uwagę na estetyczne połączenie końców wypustki. Ja sznurek obcięłam tak, aby stykał się tylko ze sobą, a pliskę podwinęłam i założyłam jedną w drugą zachowując lekko skos- patrz zdjęcie poniżej.

Jak połączyć wypustkę.

Powoli zbliżamy się do końca. Pozostaje jeszcze doszycie spodniej warstwy podkładki. W tym celu składamy elementy prawą stroną do prawej i zszywamy razem szyjąc po poprzedniej linii przyszycia wypustki. Oczywiście pamiętamy o zostawieniu otworu na wywrócenie podkładki na prawą stronę. Ja zostawiłam otwór o długości 10 cm na dłuższym boku podkładki.

Estetyczna krawędź.

Obcinam narożniki podkładki i wywracam ją na prawą stronę. Ręcznie zaszywam otwór.

Podkładka gotowa 🙂

Gotowa podkładka kcuhenna, inspiracje, pomysły.

tagi: ,

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krystyna

Cudne Spróbuję takie uszyć