Dziecięca poszewka na poduszkę z aplikacją potworka i kieszonką (szycie krok po kroku)

eti-blog-poduszka-stworek-1-z

eti-blog-poduszka-stworek-2-z

eti-blog-poduszka-stworek-3-z

eti-blog-poduszka-stworek-4-z

Projektów poszewek na poduszki było u nas już kilka razy, ale przyznam, że takiej poszewki na poduszkę jeszcze nigdy nie szyłam. 🙂 Początki były trudne nie mogła zdecydować się jak potworek ma wyglądać, następnie dobór tkanin okazał się sporym wyzwaniem. Samo szycie nie było bardzo trudne, chociaż chwilami wymagało dokładności. Tak czy inaczej ostatecznie (może to trochę nieskromnie) wyszło fantastycznie. 🙂 Poszewka jest piękna. 🙂

Wymiary gotowej poszewki to 35 cm x 35 cm.

Do uszycia poszewki na poduszkę potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DC 6030 oraz owerlok JANOME 744D, którym estetycznie zabezpieczę krawędzie poszewki.

* Materiały potrzebne do uszycia poszewki:
a) tkaniny wierzchnia 50 cm bieżących
– tkanina dodatkowa: jej ilość zależy od wielkości potworka, którego zaprojektujecie
b) flizelina do podklejenia elementów
c) ocieplina odzieżowa lub kulki silikonowe do wypchania elementów odstających
d) papier i ołówek
e) zamek 25 cm
f) nici do szycia
g) pliska skośna na wypustkę i sznurek o średnicy ok 4-5 mm lub od razy kupić gotową wypustkę do wszycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 437-6″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do wszywania wypustki JANOME 200314006 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm)
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
f) żelazko i deska do prasowania

potrzebne-do-szycia-poszewki-na-poduszke-z-aplikacja-stwora-potwora-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-jak-wszyc-zamek-do-poduszki-9m-9

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od narysowania na papierze stworka, którego zamierzamy naszyć w formie aplikacji na powstającą poszewkę. W tym celu wycinamy kawałek papieru o wymiarze gotowej podszewki. W fazie projektowania postanowiłyśmy, że część elementów stworka będzie klasyczną aplikacją, część będzie odstająca i że chcemy zrobić również kieszonkę. 🙂

projekt-potworka-szycie-poszewki-eti-blog1-9m-9
W zależności od rodzaju elementu (aplikacja, odstające elementy) należy odpowiednio skroić tkaninę. Ważne, aby wszystkie tkaniny, z których skroimy stworka były podklejone flizeliną. Moje elementy:

a) zaczynamy od elementów odstających (rogi, włoski, łapki, nogi) kroimy je dodając zapas na szew. Ja dla ułatwienia skroiłam sobie dowolne większe kształty, na których narysowałam poszczególne elementy.

krojenie-aplikacji-poszewka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9
b) elementy aplikacji (głowa, oczy, zęby oraz tułów) kroimy dokładnie kształt narysowanego potworka i prawie w cale nie dodaje żadnego zapasów na szew, wyjątek stanowi wewnętrzna część ust, gdzie potrzebuje dodać 1 cm na połączenie elementu głowy i ust razem. Dodatkowo kroimy również pliskę skośną, aby wykończyć krawędź wlotu kieszeni (tułowia), to prostokąt skrojony po skosie o długości wlotu kieszonki i szerokości 1,5 cm (kroimy ją oczywiście z niepodklejonej flizeliną tkaniny).

krojenie-aplikacji-kolejne-elementy-poszewka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

c) z tkaniny nie podklejonej kroimy elementy poszewki, ich wymiary zaznaczyłam na zdjęciu poniżej

krojenie-poszewki-35-na-35-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

SZYCIE:

Zaczynamy od obrzucenia owerlokiem krawędzi, gdzie wszyjemy zamek. Krawędzie te oznaczyłam na zdjęciu poniżej. Jeśli nie macie owerloka to zabezpieczcie krawędź przed strzępieniem się na maszynie wieloczynnościowej ściegiem np.: owerlokowym.

Teraz zaprasowujemy krawędź mniejszego elementu tyłu na 1 cm i upinamy do zamka. Zamek jest krótszy i najlepiej ułożyć go na środku elementu tak, aby z obu stron został równy odstęp (u mnie 6,25 cm z każdej strony).

wszywanie-zamka-poduszka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Przyszywamy zamek szyjąc po krawędzi zaprasowania. Ponieważ szyje w dość dużej odległości od taśmy i nie przeszkadza mi ona w szyciu, więc zdecydowałam się ten kawałek przyszyć stopką uniwersalną.

przyszywam-zamek-poduszka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Drugą krawędź zaprasowujemy na odległość umożliwiającą zakrycie zamka (ja krawędź zaprasowałam na 3 cm, jednak taśma zamka może mieć różną szerokość tak więc zmierzcie czy 3 cm będzie również wystarczające dla Was). Dla ułatwienia zaznaczyłam te odległości na zdjęciu poniżej.

tworze-zakladke-zamka-poszewka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog1-9m-9

Teraz upinamy elementy razem, linię zszycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej. Szyjemy wzdłuż zaznaczonej linii.

zszywanie-zamka-poszewka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Szyjemy w większej odległości od taśmy zamka, a więc mogę to wykonać stopką uniwersalną, jeśli preferujecie szyć bliżej zamka to koniecznie użyjcie stopką do zamka, która pozwala szyć znacznie bliżej taśmy zamka. Tył po wszyciu zamka obcinam do wymiaru 37,5 cm x 37,5 cm. Dodatkowo zaokrąglamy każdy narożnik. Na zdjęciu poniżej tył już gotowy do połączenia z przodem.

zamek-wszyty-w-tyle-poduszki-poszewka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Przechodzimy do szycie stworka. 🙂

Zaczynamy od wykonania elementów odstających np.: włosy. Składamy tkaninę prawymi stronami do siebie i szyjemy po liniach gęstym ściegiem prostym (długość ściegu 2). Elementy powstają dłuższe o ok 1 cm (tą krawędź wsuniemy pod aplikację).

elementy-odstajace-potworka-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Po przeszyciu elementu obcinamy zapas na szew do ok 2 mm i wywracamy element na prawą stronę. Jeśli po wywróceniu gdzieś się on nie układa, to najprawdopodobniej należy w tym miejscu naciąć szew (miejsca, gdzie ja nacięłam element zaznaczyłam na zdjęciu poniżej). Przy obracaniu tak drobnych elementu na prawą stronę należy uzbroić się w cierpliwość. 🙂

elementy-odstajace-wycieniowywanie-szwu-potworka-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Na zdjęciu poniżej element wypchany i gotowy do przyszycia.

elementy-odstajace-wypchany-potworka-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Tą techniką odszywamy wszystkie elementy odstające (rogi, włoski, łapki, nogi).

Teraz doszywamy pliskę skośną do wlotu kieszonki, w tym celu zaprasowujemy pliskę do kształtu wlotu kieszonki i układamy jedno na drugim (zdjęcie poniżej). Pod pliskę wsuwamy zęby i przyszywamy je szyjąc 3-4 mm od krawędzi.

pliska-skosna-poszewka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9Po jej przyszyciu obcinam szew do ok 2 mm i zaprasowuje lamówkę pod spód (najlepiej złożyć ją na 2 razy tak, aby wewnętrzna krawędź również była estetyczne). Następnie ją przeszywamy.

pliska-skosna-zaprasowana-poszewka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Wszystkie elementy mamy gotowe, więc układamy je na przodzie poduszki i przyszywamy.  🙂

Pod warstwę tkaniny do której będziemy przyszywać aplikację podkładamy papierową flizelinę. Usztywni ona delikatnie tkaninę i sprawi, że aplikacja będzie się łatwiej przyszywać. Można również podkleić miejsce naszywania aplikacji flizelina z klejem.

elementy-aplikacji-upiete-poszewka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Szycie rozpoczynamy od przyszycia głowy potworka, szyjemy ściegiem stebnowym tuż przy krawędzi (wykonałam to, aby przytrzymać element w odpowiednim miejscy, przed właściwym szyciem tzn. przed przyszyciem ściegiem zygzak). Już na tym etapie przy maszynie montujemy stopką do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, dzięki, której zwiększymy sobie widoczność podczas szycia.

Na zdjęciu poniżej wykonuje przeszycie ściegiem zygzak (moje ustawiania: szerokość ściegu 4, długość 0,3). Po przyszyciu głowy stwora, przyszywamy tułów.

naszywanie-aplikacji-specjalna-stopka-naszywania-aplikacji-sciegow-ozdobnych-upiete-poszewka-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Pozostaje połączyć poszewkę w całość. W tym celu przygotowujemy sobie wypustkę (w pliskę skośną wprowadzam sznurek) i przy pomocy stopki do wszywania wypustki zaszywamy ją w środku.

tworzenie-wypsutki-wpustka-przygotowana-samodzielnie-szycie-poszewki-poszewka-na-poduszke-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog-9m-9

Wypustkę upinamy do przodu poszewki poduszki. W narożnikach poszewki wypustkę na krawędzi należy ponacinać (zdjęcie poniżej). Miejsce łączenia estetycznie podwijamy.

Na tym etapie można przyszyć wypustkę lub przypiąć tył poszewki i wszystkie warstwy połączyć jednocześnie.

wypustka-jak-przyszyc-doszyc-poszewka-na-poduszke-aplikacja-szycie-poduszki-eti-blog1-9m-9

Krawędź poszewki po wszyciu wypustki obrzucamy owerlokiem i wywracamy poszewkę na prawą stronę.

poszewka-na-poduszke-inspiracja-aplikacja-wszycie-zamka-pomysl-na-prezent1-9

Poszewka ze stworkiem gotowa. 🙂

pomysl-naprezent-szycie-poszewka-na-poduszke-aplikacja-inspiracja-sewing-tutorial-sew-at-home-eti-blog-blog-o-szyciu-9m-9

 

tagi: , ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o