Poszewka na poduszkę ozdobiona pikowaniem z wolnej ręki

eti-poszewka-na-poduszke-manekiny

Poszewki na poduszki to jeden z tych małych akcesoriów, które potrafią zupełnie odmienić wnętrze mieszkania. Ostatnio trafiłam na bardzo ładny materiał i uszyłam z niego nowe poszewki na poduszki. 🙂

Do uszycia tej poszewki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME 525S.

* Materiały potrzebne do uszycia poszewki na poduszkę w rozmiarze 50 x 50 cm:

– tkaniny: gładka (prostokąt o wymiarach 55* 80 cm), ze wzorem (55 x 40 cm), na wypustkę (20 x 55 cm)
– ocieplina odzieżowa (52 x 21 cm) – podłożymy ją tylko pod gładki materiał, na którym wykonamy pikowanie
– zamek kryty o długości min. 40 cm
– nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 1890-9.1/2″ MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki:
– do pikowania, haftowania i cerowania JANOME 200349000 -pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (wersja do chwytacza wahadłowego JANOME 200127000)
– przezroczysta stopka z prowadnikami JANOME 200449001 -pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym
– stopka do wszywania zamków krytych JANOME 200333001 -pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (wersja do chwytacza wahadłowego JANOME 941800000)
– stopka do ściegu owerlokowego JANOME 822801001-pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (wersja do chwytacza wahadłowego JANOME 200132008)
j) żelazko i deska do prasowania

potrzebne

ETAPY:

KROJENIE:

Poszewka na poduszkę po uszyciu będzie mieć wymiary 48 x 48 cm, więc będzie ładna i „pękata”:).

Potrzebujemy skroić z tkaniny:
– gładkiej: prostokąt o wymiarach 50 x 47,5 cm; 50 x 6,5 cm oraz 52 x 21 cm
– ze wzorem: dwa prostokąty 50 x 17 cm
– na wypustkę: dwa prostokąty 50 x 4 cm oraz dwa 50 x 2,8 cm
– ociepliny odzieżowej: prostokąty 52 x 21 cm

Na prostokącie o wymiarach 52 x 21 cm rysujemy wzór, który będziemy wyszywać. Proponuje nanieść go pisakiem samoznikającym, dzięki czemu z łatwością można narysować wzór, który zniknie sam po 24 lub 48 godzinach lub natychmiast po namoczeniu czy naparowaniu.
Pod ten element podkładamy ocieplinę odzieżową i spinamy wszystkie warstwy razem.

bok przypiety i ozdboniony

SZYCIE:

Rozpoczynamy od wyszycia dowolnego wzoru na gładkiej tkaninie (ja przeniosłam wzory manekinów z drugiego materiału) w tym celu zakładamy  przy maszynie stopkę do pikowania, haftowania i cerowania, która będzie podnosić się wraz z igielnicą co daje nam możliwość swobodnego przesuwania tkaniny pod stopką we wszystkich kierunkach. Szyjemy starając się szyć po wcześniej narysowanych liniach. Można opuścić transport dolny lub szyć z ząbkami podniesionymi, warto sprawdzić, która z opcji bardziej nam odpowiada.

pikowanie wzoru

Po wyszyciu wszystkich elementów musimy przyciąć nasz materiał wraz z ociepliną do wymiarów 50 x 19 cm. Specjalnie skroiliśmy go wcześniej trochę większego, ponieważ przy pikowaniu tkanina lekko zmieni wymiary.

po przepikowaniu

Przy pomocy żelazka zaprasowujemy wzdłuż wszystkie paski skrojone na wypustkę. Tak zaprasowany komplet szerszych wypustek przypinamy do przypikowanego elementu, estetycznymi krawędziami do środka- patrz zdjęcia poniżej.

wypustka naszywana do srodkaTeraz zaprasowujemy krawędź tkaniny ze wzorem na 1,5 cm do wewnątrz (do lewej) i upinamy tą krawędzią do przypiętej przed chwilą wypustki- patrz zdjęcia poniżej. Czerwona wypustka powinna nam wystawać na ok 4 mm. Zwróć również uwagę na kierunek wzoru, aby był on właściwie ułożony.

wypustka naszywana do srodka przypinanieTeraz przy pomocy stopki z prowadnikami złączymy wszystkie warstwy razem. Na stopce mamy naniesione czerwone linie, szyjąc wzdłuż drugiej od prawej, czerwonej, pionowej linii uzyskamy ścieg 3 mm od krawędzi  – patrz zdjęcia poniżej.

wypustka szycie z prowadnikiem stopki

Szycie powtarzamy również na drugiej krawędzie przepikowanego elementu, efekt pracy poniżej. Po zszyciu przód naszej poszewki powinien mieć wymiary 50 x 47 cm, jeżeli jest trochę większy należy go wyrównać.

przod poszewki po zszyciuPoszewka będzie zamykana na zamek kryty, który wszyjemy z tyłu poszewki. Przygotowujemy więc zamek oraz elementy tyłu tj. prostokąty o wymiarach 50 x 47,5 cm; 50 x 6,5 cm.

wszywanie zamka krytego 1Zanim przejdziemy do wszywania zamka przy użyciu stopki owerlokowej obrzucamy krawędzie materiału, do których wszyjemy zamek. Zdecydowałam się szyć ściegiem zyg zak.

obrebianie krawedzi sciegiem zyg zakNastępnie upinamy zamek, na zdjęciu poniżej widać jak należy to zrobić. Zamek przypięty jest do prawej strony tkaniny. Taśma zamka (spirala) powinna znajdować się w odległości 1,5 cm od krawędzi (taki zapas został zaplanowany).

zamek kryty

Przy maszynie montujemy stopką do zamków krytych i wszywamy zamek ściegiem prostym (stebnowym).

wszywanie zamka krytego pod maszynaZamek po właściwym wszyciu chowa się i wygląda jak szew.

wszyty zamek kryty

Pozostaje nam do zaszycia odcinek za zamkiem (to ta przerwa widoczna po lewej stronie na zdjęciu powyżej). Wystarczy złożyć krawędź prawą do prawej i zszyć szyjąc 1,5 cm od krawędzi, używając stopki uniwersalnej. Po tym zabiegu tył naszej poduszki wygląda następująco. Element po wszyciu zamka powinien mieć wymiary ok 50 x 50 cm.

wszyty zamek kryty po zaszyciuTeraz będziemy doszywać dwie pozostałe wypustki i jednocześnie łączyć poduszkę w całość. W tym celu upinamy wypustki do obu krawędzi tyłu poduszki (estetyczną krawędzią do wewnątrz)- zdjęcie poniżej. Następnie składamy krawędzie przodu poduszki z tyłem poduszki (krawędź do krawędzi, prawą stroną tkaniny do prawej). Element tyłu jest dłuższy o 2 cm względem przodu, gdyż chcieliśmy, aby tył (biały element) delikatnie zaszedł na przód poduszki.

wypustka gora i doł przypinaniePrzy maszynie ponownie montujemy stopkę z prowadnikami (ta stopka jest wielofunkcyjna), tym razem będziemy korzystać z prowadnika dokręcanego do stopki (chcemy szyć na 6 mm od krawędzi). Na zdjęciu poniżej widać tkaninę dosuniętą do prowadnika. Dzięki czemu będziemy szyć idealnie równo od krawędzi wypustki, a wypustka na prawej stronie będzie miała idealnie równą szerokość.

szycie z prowadnikiem krawedziowymIdentycznie łączymy dolną krawędź.

Wszystkie krawędzie poza bokami poduszki obrzucamy ściegiem zyg zak lub ściegiem owerlokowym. Ponownie więc zakładamy stopkę do ściegu owerlokowego.

obrzucanie krawedziTeraz pozostaje nam zszycie boków poduszki. Zapas na szew to 1 cm, więc z taką odległością od krawędzi będziemy szyć. Bardzo istotne na tym etapie jest właściwe złożenie poduszki tzn. chcemy, aby biała tkanina i wypustka zachodziły na przód na krawędzi góry i dołu poduszki. W tym celu należy złożyć tak poduszkę, aby na każdej krawędzi (górnej i dolnej poduszki) biała tkanina (tył poduszki) przechodziła na przód, dokładnie na 1 cm od linii szycia (na zdjęciu poniżej widać właśnie takie złożenie). Dolna krawędź powinna być tak samo złożona. Bok upinamy szpilkami i zszywamy.

gorna i dolna wypustkabok poduszkiPo przeszyciu ściegiem stebnowym pozostaje nam tylko obrzucić ściegiem zyg zak lub ściegiem owerlokowym pozostałe krawędzie poszewki i wywrócić poszewkę na poduszkę na prawą stronę. 🙂

Gotowe 🙂

poszewka na poduszkePochwalcie się swoimi poszewkami uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

4
Dodaj komentarz

3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kundź

Witam gdzie można dostać tkaninę we wzory, która jest w tym poście?

Celarent

Jakiś czas temu zamówiłam kilka stopek i po kolei je testuję. Teraz mam „fazę” na ozdabianie ubranek swoich córeczek, zatem czas na stopkę do cerowania i haftowania. Mam jednak pietra. I kilka pytań:
Czy taką stopkę mogę stosować np. z podwójną igłą?
Czy stosuje się zwykłe ustawienia maszyny?
Czy mogę szyć zygzakiem, ściegiem ozdobnym?
Byłabym wdzięczna za podpowiedź. Czułabym się pewniej wiedząc, ze niczego nie uszkodzę. Pozdrawiam.