Fartuch kuchenny ozdobiony ściegami dekoracyjnymi

eti-fatruch-kuchenny

Pomysł na uszycie fartucha kuchennego powstał bardzo szybko. Po pierwsze potrzebowałam nowy fartuch 🙂 , a po drugie chciałam chociaż trochę pokazać Wam nową maszynę do szycia Janome Mc8900QCP, która posiada wiele świetnych funkcji (bardzo duża przestrzeń roboczą, polskie menu, doskonale oświetlone miejsce pracy) i naprawdę piękne, 9 mm ściegi ozdobne. 🙂

Fartuszek, który uszyje będzie w rozmiarze XS/S (dopasowany będzie ładniej wyglądał :). Jeżeli potrzebujecie innym rozmiar wystarczy, że dodacie po parę centymetrów do szerokości każdego elementu.

* Materiały potrzebne do uszycia fartuszka:

– tkanin: biała 50 x 150 cm, malinowa 100 x 150 cm, na wypustkę 15 cm o szerokości min. 1m (lub 30 x 50 cm)
– nici do szycia i haftu
– sznurek na wypustkę
– papier na wykrój

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 460-7″ MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 973
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki:
– przezroczysta stopka do równego prowadzenia ściegu JANOME 202084000– pasuje do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym z szerokością ściegu 7 mm to JANOME 200434003
– stopka do wypustek JANOME 202088004– pasuje do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym z szerokością ściegu 7 mm to JANOME 200314006.
– stopka krawędziowa (z zestawu maszyny) JANOME 859814001 – pasuje do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym z szerokością ściegu 7 mm to JANOME 200318000. Do maszyny z chwytaczem wahadłowym JANOME 200330008
– stopka owerlokowa (z zestawu maszyny) JANOME 859810007– pasuje do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym z szerokością ściegu 7 mm to JANOME 822801001. Do maszyny z chwytaczem wahadłowym JANOME 200132008
– stopkę do wszywania zamka (z zestawy maszyny do szycia). Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym oraz wahadłowym z szerokością ściegu do 7 mm to Eti 184.
j) żelazko i deska do prasowania

potrzebne

ETAPY:

PRZYGOTOWANIE:

Na papierze rysujemy górę fartucha (odcinek od pasa w górę) według wymiarów narysowanych poniżej. Dołu fartuszka (odcinek od pasa w dół) nie musimy nanosić na papier, ponieważ będzie miał on kształt prostokąta, który wytniemy z tkaniny.

wykroj gora fartuszka kuchennegoLinia czarna ciągła wskazuje nam element, który należy wyciąć z papieru (linia przerywana to linia pomocnicza). Dodatkowo element rozcinamy po linii czerwonej (góra „A” i dół „B” będziemy wycinać z różnych tkanin – malinowej i białej).

Kroimy z tkaniny malinowej dwa prostokąty: 30 x 45 cm oraz 26 x 50 cm (możemy podkleić je flizeliną z klejem, aby usztywnić tkaninę). Na nich za pomocą pisaka krawieckiego na prawej stronie rysujemy poziome linie w odstępie 2,6 cm od siebie, na każdym elemencie inna ilość- patrz rysunek poniżej. Od górnej krawędzi pozostawiamy na obu elementach odstęp równy 3 cm – patrz zdjęcie poniżej.malinowe elementyZaprasowujemy tkaninę po narysowanych liniach i stopką krawędziową ściegiem stebnowym (prostym) przeszywamy określoną ilość zakładek prowadząc tkaninę przy prowadniku stopki. Należy sprawdzić pozycję igły, powinna być ustawiona tak, aby odległość od krawędzi do linii szycia wyniosła dokładnie 6 mm (ja ustawiłam pozycję igły na szerokość ściegu -9).

przeszywanie zakladek

Po przeszyciu wszystkich zakładek zaprasowujemy je w jednym kierunku, do dołu.

KROJENIE:

  • tkanina malinowa

Tkaninę malinową (z przeszytymi zakładkami) składamy na pół i układamy na niej papierową formę góry fartuszka (element „A”), dodajemy zapas na szew po 1,5 cm i wycinamy- patrz zdjęcie poniżej.  Zwróć uwagę, aby zakładki były skierowane do dołu.

krojenie gorna czesc gory fartuszkaZ drugiego malinowego prostokąta z zakładkami wycinamy prostokąt o wymiarach 17 x 48 cm. Zwróć uwagę na rozmieszczenie zakładek!

doł fartuszka zakładki krojenieNastępnie z malinowego materiału kroimy dwa prostokąty o wymiarach 10 x 200 cm (pasek fartucha) oraz dwa prostokąty 8 x 60 cm (wiązanie fartucha).

Z malinowej tkaniny musimy wyciąć jeszcze tył, górnej części naszego fartucha, dlatego papierowy wykrój góry fartucha („A” i „B”) składamy razem, przypinamy do tkaniny złożonej na pół, dodajemy zapas 1,5 cm i wycinamy.

wewnetrzna gorna czesc fartuszka malinowa tkanian

  • tkanina biała

Z tkaniny białej musimy skroić dwa elementy: pierwszy na dół fartucha (potrzebujemy element o wymiarach 48 x 36 cm) i drugi na górną część naszego fartucha (wykorzystamy formę papierową „B”, która przykładamy do złożonej na pół białej tkaniny, dodajemy zapas 1,5 cm i wycinamy).

krojenie gora biała

  • tkanina ze wzorem (na wypustkę)

Potrzebujemy skroić paski na wypustkę fartucha, potrzebne nam są prostokąty:
– 4 x 33cm kroimy dwa takie elementy
– 4 x 37 cm jeden element
– 4 x 48 cm dwa elementy

SZYCIE:

ZACZNIEMY OD DOŁU FARTUCHA

Biały (dół) fartucha będziemy ozdobić ściegami dekoracyjnymi. Ja wybrałam 3 różne ściegi ozdobne (nr: 187, 189 i 200 z maszyny Janome MC8900QCP), które wyszyje 3 kolorami nici na przemian. Całość stworzy ciekawą dekorację. 🙂

Przy pomocy stopki do równego prowadzenia ściegu zaczynamy ozdabiać dolną część fartucha. Na dużym białym prostokącie (36 x 48 cm) rysujemy przy pomocy linijki pierwszą linie na samym środku elementu, aby mieć pewność, że ściegi ozdobne będą równolegle względem krawędzi. Następnie dzięki stopce szyjemy początkowo równolegle względem linii, a potem równoległe względem ściegów.

Maszyna Janome MC8900 ma możliwość ustawienie szerokości ściegów nawet do 9 mm, ja taką szerokość zastosowałam i wyszło mi 13 linii ściegów ozdobnych. Jeżeli Wasza maszyna ma szerokość ściegów do 7 mm lub 5 mm to oczywiście mogą być one węższe, ale wówczas warto wykonać ich trochę więcej.

sciegi ozdobne na dole fartuszka stopka do rownoleglego prowadzenia sciegowNa górnej krawędzi fartucha formujemy zakładki (sprawią, że fartuch będzie się ładniej układał). Składamy  tkaninę tak, aby każda zakładka miała szerokość 2 cm- patrz zdjęcie poniżej.

doł fartuszka ze sciegami ozdobnymiBoki (lewy i prawy) tkaniny białej ozdobionej ściegami dekoracyjnymi obrzucamy ściegiem owerlokowym. Ścieg owerlokowy wykonujemy przy pomocy stopki owerlokowej.

obrebianie sciegiem owerlokowymPo przeszyciu ściegiem owerlokowym boki tkaniny zaprasowujemy na 1, 5 cm i przeszywamy ściegiem prostym. Tym sposobem mamy estetycznie wykończone boki naszego fartucha.

krawedz fartuszka podwinieta na 1,5Teraz przygotowujemy się do doszycia malinowego dołu do białej części fartucha.  W tym celu składamy malinowy element (17 x 48 cm) prawą do prawej i zszywany krawędzie elementu (tylko lewą i prawą) szyjąc 1,5 cm od krawędzi. Wycieniowujemy narożniki- patrz zdjęcie poniżej.

malinowy element doł fatruszkaWywracamy element na prawą stronę. Zaprasowujemy górne krawędzie elementu na 1,5 cm do wewnątrz.

doł fatruszka z zaprasowanymi krawedziamy na 1,5Teraz pomiędzy dwa elementy naszego fartucha dodamy wypustkę z kolorowej tkaniny.

Tkaninę wcześniej wyciętą na wypustkę zaprasowujemy na pół (lewą do lewej), następnie wsuwamy sznurek (dzięki któremu wypustka będzie ładna odstająca) i tak przygotowana wypustkę o długości 48 cm upinamy do dolnej krawędzi białego elementu fartucha. Zwróć uwagę, że krawędzie wypustki podwinęłam do środka – patrz na zdjęcie poniżej.

wypustka pokazana jak złozycTo samo powtarzamy również przy górnej krawędzi tego elementu.

wypustka przypietaTak przypięte wypustki przyszywamy za pomocą stopki do wypustek.

wypustka pod stopkaTeraz dolną krawędź białego elementu fartucha wraz z wypustką wsuwamy do malinowego elementu doły na 1,5 cm od krawędzi i tak upinamy wszystkie warstwy razem. Zszywamy szyjąc po zaprasowanej krawędzi malinowego elementu stopką do wszywania zamków (nietypowo, ale tutaj sprawdzi się ona doskonale) stopka zwana inaczej półstopką. Korzystając z tej stopki bardzo ważna jest pozycja igły, ustaw ją tak, aby igła nie uderzyła w stopkę.

składanie wypustka wszywana w doł fartuszkawypustka wszywana w doł fartuszka

PASEK

Teraz przejdziemy do wykonania paska. Składamy elementy paska prawą do prawej i spinamy je szpilkami. Będziemy łączyć je razem lecz nie na całej ich długości. Potrzebujemy zostawić otwory na wszycie góry i dołu fartucha, w tym celu oznaczamy środek paska i od niego odmierzamy na jednaj z krawędzi po 16 cm w obie strony,  na drugiej po 23 cm w obie strony. Zszywamy pasek jak na zdjęciu poniżej pozostawiając niezszyty środek paska na obu krawędziach według oznaczenia.

pasek przyszytyWycieniowujemy narożniki i wywracamy pasek na prawą stronę.

pasek wycieniowane naroznikiNie zszyte krawędzie zaprasowujemy na 1,5 cm do środka paska. Należy wykonać to dokładnie, aby pasek wewnętrzny i zewnętrzny po zaprasowaniu były równe.

pasek zaprasowane krawedzieGÓRA FARTUCHA

Do górnej krawędzi białego elementu przypinamy wypustkę ze sznurkiem, tutaj nie podwijamy krawędzi wypustki jak robiliśmy to na dolnej części fartuszka.

gora fartuszka biały element upieta wypustkagora fartuszka bialy element upieta wypustka pokazana

Do tak przygotowanej krawędzi dopinamy malinowy element góry fartuszka z zakładkami, składając je prawa do prawej. Zszywamy je razem stopką do wszywania zamków.

gora laczenie elementowgora laczenie elementow przy maszynie

Po zszyciu element wyglądać powinien jak na zdjęciu poniżej.

gora fartuszka po polaczeniuNastępnie biały element góry fartuszka ozdabiamy ściegami dekoracyjnymi (ja powtórzyłam 3 ściegi ozdobne z dołu fartucha). Następnie dodajemy zakładki przy dolnej krawędzi elementu (ich pozycja zaznaczona jest na papierowej formie góry fartuszka).

gora fartuszka po polaczeniu po ozdobieniuTeraz przygotowujemy paski na wiązanie. Paski o wymiarach 8 x 60 cm składamy na pół (prawa do prawej) i zszywamy jak na zdjęciu poniżej. Następnie wywracamy oba wiązania na prawą stronę.

wiazanie fartuszkaDo górnej krawędzi naszego fartucha dopinamy wypustkę. Element przyszywamy wzdłuż górnej krawędzi, aby przytrzymać wypustkę (szyjemy stopką do wypustek). Następnie do górnej krawędzi przypinamy wiązania (ja upięłam je pod kątem prostym w stosunku do krawędzi, natomiast można upiąć je kierując końce wiązania do środka fartucha, dzięki czemu wiązanie będzie się lepiej układać na sylwetce). Przypinamy je w odległości 1,5 cm od krawędzi na wysokości 1,5cm, dzięki temu zabiegowi wiązanie będzie wychodzić dokładnie z narożnika odszytej góry fartuszka – patrz zdjęcie poniżej.

gora fartuszka przypinamy wiazania i wyspustkaNa tak przygotowany element ułożony prawą do góry układamy malinową górę fartucha (będzie ona stanowiła tył elementu) i zszywamy je razem szyjąc 1,5 cm od krawędzi pozostawiając nie zszyty dół. Na malinowym elemencie również spięłam już zakładki tak samo jak zrobiłam to na elemencie wierzchnim.

gora fartuszka ostatnia fazaNarożniki wycieniowujemy i wywracamy element na prawą stronę. Dodatkowo do dolnej krawędzi przypinamy i doszywamy wypustkę.

gora gotowaGóra skończona :), teraz pozostaje nam wsuniecie krawędzi góry i doły fartuszka we wcześniej przygotowany pasek. Ważne, aby idealnie na środku paska upiąć środek elementu góry oraz dołu fartuszka. Dodatkowo należy sprawdzić czy udało się równo upiąć zewnętrzną i wewnętrzną część paska, aby przy szyciu złapać wszystkie warstwy razem. Szyjemy po pasku w odległości ok 2 mm od zaprasowanej krawędzi paska. Ja do tego celu ponownie wykorzystałam stopkę do wszywania zamków.

fartuszek przypiety całypasek przyszywanie gory

Fartuch kuchenny skończony 🙂

fartuszek gotowy na manekinie

Pochwalcie się swoimi zestawieniami kolorystycznymi i przyślijcie zdjęcia fartuszków uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: ,

15
Dodaj komentarz

8 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

Genialnie wygląda ten fartuszek 🙂 Faktycznie za pomocą ściegów ozdobnych można osiągnąć rewelacyjny efekt. Wyobrażam sobie jak pięknie wyglądałby taki komplet: fartuszek, ściereczka, łapka/rękawiczka kuchenna- wszystko udekorowane ściegami ozdobnymi. Super pomysł na prezent 🙂

Tomek

POST JUŻ NIE PIERWSZEJ MŁODOŚCI, A FARTUCH NAPRAWDĘ ŁADNY.
SZKODA BO TEŻ POTRZEBUJĘ NOWEGO FARTUCHA.GDYBY POST BYŁ NOWSZY MOŻE JEGO AUTORKA USZYLABY TEŻ FARTUCH DLA MNIE

Tomek

Jeżeli tak,to byłbym bardzo zadowolony.
Fartuchy,które mam swoje już przeszły.Pora pomyśleć przynajmniej o jednym nowym.Na wypadek niespodziewanej wizyty gości.Ładny fartuszek przynajmniej na chwilę odwraca uwagę od zakłopotania bo akurat myślę czym ich poczęstować.A kobiece oczy są na takie chwyty podatne.I ten fortel skopiowałem też od kobiety.W moim przypadku sprawdza się.
Byłoby wręcz świetnie,gdybym był właścicielem tak ślicznego fartucha,a w przyszłości dwóch,czy nawet trzech.

Tomek

A JAKIE SĄ WYMIARY TEGO FARTUCHA?.
Z OPISU SZYCIA WYNIKA ŻE DÓŁ FARTUCHA
48 TO SZEROKOŚĆ W PASIE,53 TODLUGOSC OD PASA W DÓŁ.
GÓRA FARTUCHA
36 TO SZEROKOŚĆ 28 TO WYSOKOŚĆ.
WYMIARY OCZYWIŚCIE W CENTYMETRACH.CZY DOBRZE TO WSZYSTKO ZROZUMIAŁEM. PYTAM BO NA SZYCIU TO SIE NIE ZNAM.I CZY MOŻNA BY EWENTUALNIE ZMIENIĆ WYMIARY TEGO FARTUCHA SZYTEGO NA ZAMÓWIENIE DLA MNIE?.
NA PEWNO ŻEBY BYŁ SZERSZY W PASIE A GÓRNĄ CZĘŚĆ TROCHĘ WEZSZA

Tomek

A I ZAPOMNIAŁEM JESZCZE O KIESZENIACH
JAKBY MOGŁY BYĆ DWIE TO EXTRA.

Tomek

Chcę jeszcze zapytać:czy autor wpisów zatytułowanych „Eti blog o szyciu” jest kobietą ?.Sadzę,że kobiety mają większą wiedzę na temat szycia,ich wypowiedzi są bardziej obiektywne.

Tomek

Poszukiwania krawcowej do uszycia tego fartucha są na razie w stanie mizernym.Sprawdzę jeszcze jeden kontakt,albo pozostanie internet. A przy okazji:czy w dzisiejszych czasach facet w fartuchu kuchennym to jakieś bardzo egzotyczne zjawisko???.Pytam bo jedna z kobiet zapytanych o uszycie fartucha popatrzyła na mnie jakby zobaczyła dinozaura.Następna zapytała jakimś dziwnym tonem:na co ci fartuch?.Szczególnie ta druga mnie zadziwiła,bo wie,że nieraz muszę sobie poradzić w kuchni sam zmuszony przez życie.I nawet nie mówiłem,że chcę akurat taki,tylko pytałem o uszycie fartucha w ogóle.30-20 lat wstecz mógłby być z tym problem,ale dziś?.A nawet wspominając czasy szkolne dziś jeszcze słyszę głos nauczycielki przed lekcją (chyba… Czytaj więcej »

Tomek

Mają Panie rację,chociaż mam wrażenie ze kiedy jako facet pytam o uszycie fartucha,to spotykam się z jakimś rodzajem ździwienia,a nawet niepisanego oporu.Ale rozglądnę się bardziej w okolicy tak jak Panie radzą.Na razie to jakieś 2 m-ce mi ucieknie-trzeba wykorzystać owoce,jak jeszcze pogoda za oknem na to pozwala.Może za ten czas kogoś znajdę kogoś,kto się tego podejmie.Sąsiadka która kiedyś szyła mi fartuchy,mówiła kup maszynę i naucz się szycia,ale wiem ,ze to nie dla mnie.Kucharz ze mnie średni,krawiec jeszcze gorszy.Wolę zapłacić te kilkadziesiąt złotych(nie wiem jakie teraz są ceny usług krawieckich),i mieć ładny ,a zrazem solidnie uszyty fartuch. A może tu ktoś… Czytaj więcej »