Pikowany pokrowiec na tablet

 

eti-pikowany-pokrowiec-na-tabletPokrowiec na tablet przedstawiamy na specjalne życzenie jednej z naszych czytelniczek. 🙂 Oczywiście taki sam pokrowiec (etui) można uszyć na np. telefon czy czytnik e-booków.

Jest to wersja etui dla trochę bardziej zaawansowanych miłośników szycia, ale w następnym poście pokażę Wam również łatwiejszą do uszycia wersję pokrowca na tablet czy telefon. 🙂 Będzie ze skóry ekologicznej i z haftem 3D.

Tablety, iPady czy telefony są różnych rozmiarów dlatego wielkość pokrowca trzeba dobrać indywidualnie. Moje etui będzie mieć wymiary: 21,5 cm szerokość na 25,5 cm wysokość. Wymiary mojego tabletu to 19,5 x 25 x 1,5 cm (wymiary zostały delikatnie zaokrąglone w górę).

Do uszycia tego projektu potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME 525S.

* Materiały potrzebne do uszycia pokrowca:
– tkanina podstawowa 30 cm bieżących (tkaniny o szerokości 150 cm)
– ocieplina odzieżowa 30 cm bieżących
– ozdobne tasiemki o długość 60 cm każda
– nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki -eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki -Ti712
d) linijka do patchworku -eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) pisak samoznikajacy -eti 120
h) stopki:
– stopka  z górnym transportem JANOME 200311003-pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200310002– chwytacz wahadłowy)
– stopka do ściegu owerlokowego JANOME 822801001– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200132008– chwytacz wahadłowy)
i) żelazko i deska do prasowania

potrzebne
ETAPY
KROJENIE:

Z tkaniny podstawowej (czerwonej) kroimy dwa prostokąty o wymiarach 30 x 65 cm (będzie to warstwa zewnętrzna i wewnętrzna pokrowca). Z ociepliny odzieżowej kroimy prostokąt o tych samych wymiarach, dzięki jej wykorzystaniu, pokrowiec będzie miękki, a jednocześnie zostanie lekko usztywniony i będzie jeszcze lepiej zabezpieczał nasz tablet przed zarysowaniami/uszkodzeniami.

Ważne! Powyższe wymiary do skrojenia (30 x 65 cm) zostały zawyżone, gdyż tkanina po fazie pikowani i naszywania tasiemek zbiegnie się, dlatego dopiero po tej fazie wytniemy odpowiedni kształt pokrowca.

Do wykończenia krawędzi górnej pokrowca posłuży nam pliska skośną (lamówka). Możecie przygotować ją samodzielnie lub kupić gotową.  Ja pliskę skośną (lamówkę) przygotuję samodzielne. Potrzebujemy ok 50 cm bieżących gotowej lamówki. Przykładowe rozmieszczenie jej przedstawiłam na zdjęciu poniżej. Ważne, pliskę skośną kroimy pod kątem 45 stopni względem krajki tkaniny- patrz zdjęcie poniżej. Jeśli nie uda się skroić pliski w jednym kawałku, należy skroić ich więcej, a następnie połączyć je. Sposób łączenia pliski skośnej przedstawiłam na zdjęciach poniżej.

krojenie pliski

laczenie pliskilaczenie pliski efekt

PRZYGOTOWANIE:

Nasze etui na tablet będę dekorować tasiemkami rypsowymi w różnych kolorach, a pozostałą przestrzeń wypełnię równoległym pikowaniem.

Zaczynamy od zaznaczenia na prawej stronie jednego z wykrojonych prostokątów jego środka i za pomocą pisaka krawieckiego nanosimy linię pikowania zgodnie z wymiarami przedstawionymi na rysunku poniżej (będzie to nasza zewnętrzna/prawa strona pokrowca). Linie pikowania na zdjęciu zaznaczone żółtą przerywaną linią.

wymiary pokrowiecUkładamy wykrojone prostokąty razem jeden na drugim. Zaczynamy od położenia warstwy tkaniny wnętrza pokrowca prawą stroną do dołu (to ta warstwa na której nic nie zaznaczaliśmy), następnie układamy ocieplinę odzieżową i na górę kładziemy tkaninę wierzchnią, układając ją prawą stroną do góry (strona z narysowanymi liniami). Spinamy wszystko szpilkami jak na zdjęciu poniżej, zabezpieczy to warstwy podczas szycia przed przesuwaniem się.zlozenie tkanin

3 warstwy pikowanie

SZYCIE:

Rozpoczynamy od przepikowania wszystkich warstw razem. W tym celu montujemy przy maszynie stopką z górnym transportem. Dzięki wykorzystaniu jej, wszystkie trzy warstwy będą równo transportowane pod stopką, dzięki czemu pikowanie wykonamy bez przeszkód. W przypadku użycia standardowej stopki, warstwy mogą być nierówno podawane pod stopką, co skutkuje powstawaniem zakładek, czy przesuwaniem się warstw względem siebie.

Więcej informacji o stopce z górnym transportem znajdziecie na naszym blogu pod adresem https://etiblog.com.pl/stopka-z-gornym-transportem/.

Szyjemy po narysowanych liniach. Przy szyciu należy delikatnie rozciągać warstwy na boki, zgodnie z kierunkiem strzałek na zdjęciu poniżej.

pikowanie

W odległości 1 cm od wykonanego pikowania przypinamy tasiemkę i przyszywamy ją. Następnie doszywamy pozostałe tasiemki wg projektu. Tasiemki przyszywamy również stopką z górnym transportem.

przyszywanie tasiemkiprzyszywanie tasiemki stopka z gornym transportem

Po przyszyciu wszystkich tasiemek pozostałą przestrzeń pikujemy tak samo jak na początku (czyli co 1 cm). Dla ułatwienia podobnie jak na początku proponuje przy pomocy pisaka samoznikającego narysować linie pomocnicze.

Efekt ostateczny powinien wyglądać następująco.

przyszyte tasiemki oraz pikowanieTeraz przechodzimy do wykrojenia ostatecznego kształtu pokrowca. Wymiary tabletu  to  19,5 x 25 x 1,5 cm (szerokość/wysokość/grubość), a wymiary prostokąta z którego powstanie pokrowiec to 24,5 x 56 cm (szerokość/wysokość).  Jeśli wykonujesz pokrowiec o innych wymiarach pamiętaj o dodaniu zapasu na szwy oraz dodatkowych centymetrów, aby tablet swobodnie wchodził w pokrowiec.

Zwróć też uwagę na rozmieszczenie prostokąta na tkaninie, chcemy, aby znalazł się on na środku ozdabianego (pikowanego) elementu (żółta przerywana linia/środek elementy).

kroimy pokrowiecWycinamy prostokąt.

Składamy wykrojony prostokąt na pół prawa do prawej i spinamy boki pokrowca szpilkami.

laczenie bokow pokrowcaZszywamy boki szyjąc na 1,5 cm od krawędzi pokrowca. Następnie obcinamy nożyczkami krawędzie, pozostawiając ok 1 cm od linii szycia. Kolejno zabezpieczamy krawędzie ściegiem owerlokowym, w tym celu zakładamy przy maszynie stopkę do ściegu owerlokowego i zmieniamy ustawienia maszyny na wybrany ścieg. Szyjemy tuż przy krawędzi- patrz zdjęcie poniżej.

scieg owerlokowyWywracamy pokrowiec na prawą stronę i wsuwamy tablet, aby sprawdzić czy wymiary pokrowca nam odpowiadają. My zdecydowaliśmy się delikatnie dociąć krawędź wlotu pokrowca, aby kończyły się one równo z krawędzią tabletu.

Zauważyliśmy, że po wywróceniu pokrowiec mimo równego zszycia od krawędzi w miejscach gdzie znajdują się tasiemki inaczej się układa, dlatego dokonaliśmy małej korekty i delikatnie przesunęliśmy linię szycia, aby kształt pokrowca ładnie układał się po wywróceniu na prawą stronę.

Po tej czynności pozostaje nam wykończyć krawędź wlotu pokrowca lamówką. W tym celu należy zaprasować krawędzie pliski skośnej wzdłuż do środka na 1 cm od krawędzi. Następnie zaprasowujemy pliskę na pół- patrz zdjęcia poniżej.

zaprasowywanie pliskiPrzypinamy zaprasowaną pliskę do górnej krawędzi pokrowca tak, aby pliska zakryła niewykończoną krawędź pokrowca. W miejscu, gdzie pliska nachodzi na siebie podwijamy jej krawędź- patrz zdjęcie.

przypieta pliska skosnaPrzyszywamy pliskę szyjąc tuż przy linii jej zaprasowania. W tym celu zdejmujemy stolik i szyjemy przy wykorzystaniu wolnego ramienia maszyny.

przyszywanie wolne ramieProjekt skończony 🙂

pokrowiec na tablet

Pochwalcie się swoimi pokrowcami, uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: ,

3
Dodaj komentarz

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

[…] samo jak w poprzednim projekcie pokrowca (pikowany pokrowiec na tablet) wymiary należy dopasować […]

marta

Świetny projekt! Wykonałam podobny – etui na telefon. Na pewno jeszcze skorzystam z Państwa pomysłów. Gorąco pozdrawiam Marta 🙂