Łapka i ściereczka kuchenna (szycie krok po kroku) + szablon

eti-blog-lapka-i-sciereczka-kuchenna-1-z

Łapka czy rękawica kuchenna to jedne z tych akcesoriów, które nie dość, że są bardzo przydatne to jeszcze w fajny i ciekawy sposób mogą ozdobić wnętrze kuchni. Mogą być elementami, które wprowadzą do niej nowe kolory i wzory. 🙂
Dzisiejszy tutorial pokaże Wam jak uszyć łapkę kuchenną i jak ozdobić ściereczkę kuchenną, aby stworzyła z nią efektowny komplet. 🙂

Łapka ma wymiar 23 x 17 cm, więc jest przeznaczona na wielość rąk damskich. Jeśli potrzebujecie większą wystarczy powiększyć moją papierową formę lub narysować nową samodzielnie.

Do uszycia łapki kuchennej potrzebujecie dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME 393 PROMO.

* Materiały potrzebne do uszycia łapki:
a) tkaniny koniecznie odporne na wysokie temperatury, ja wykorzystuje tkaniny bawełniane. Tkanina ze wzorem 25 cm bieżących tkaniny (25 x 150 cm); tkanina gładka 25 cm bieżących (25 x 150 cm). Potrzebna również gotowy gładki ręcznik kuchenny, który ozdobimy tworząc komplet.
b) gąbka lub ocieplina odzieżowa jako warstwa izolująca tyle samo co tkaniny ze wzorem
c) zaprasowana lamówka ja wykorzystałam niecałe 2 m, ale wymiar ten zależy od szerokości ręcznika (120+ szerokość ręcznika powiększona o 8 cm).
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – FISKARS 859853
d) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
e) szpilki -eti 909
f) pisak samoznikajacy -eti 120
g) stopki:
– stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 200129002 (pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowy), JANOME 822804129 (chwytacz rotacyjnym)
k) żelazko i deska do prasowania

KROJENIE I SZYCIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych dekatyzujemy, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej, a dopiero później przechodzę do ich krojenia.

Łapka kuchenna (wykrój pdf do pobrania)

Drukuje szablon łapki kuchennej (możecie go pobrać klikając na powyższe zdjęcie). Z tkaniny ze wzorem kroje prostokąt o wymiarach 21 x 30 cm. Z pianki, która będzie naszym materiałem izolacyjnym  wycinam prostokąt o wymiarach 22 x 31 cm (możecie zamiast pianki użyć ocieplinę odzieżową). Pamiętajcie, aby sprawdzić czy wybrane przez Was tkaniny dobrze izolują, jeśli nie to koniecznie dołóżcie dodatkową warstwę tkaniny czy ociepliny.

Upinam warstwę ze wzorem do pianki i przechodzę do pikowania. Pikowanie możecie oczywiście wykonać dowolne ja za względu na wzorek na materiale zdecydowałam się wykonać pikowanie dokładnie po wzorku, czyli wyszedł mi duży zyg-zak. Szyje stopką do aplikacji i ściegów ozdobnych. Stopka ma na środku oznaczenie pokazujące centralną pozycję igły, dzięki czemu łatwiej będzie mi prowadzić ją dokładnie po linii. 

Jeśli zdecydowaliście się na gładką tkaninę pisakiem krawieckim narysujcie wzór pikowania i w zależności od  wzoru możecie wybrać jak ja stopkę do aplikacji i ściegów ozdobnych lub stopkę do pikowania.

Pikowanie elementu

Gdy połączyłam warstwy pikowaniem przechodzę do wycięcia kształtu głównego elementu łapki kuchennej. Przypinam wycięty z papieru wzór łapki kuchennej i kroje element bez dodawania zapasu na szew. Nie zrobiłam tego wcześnie, ponieważ w trakcie pikowania mój materiał mógłby zmienić kształt.

Gdy element główny łapki wycięłam, przykładam go na tkaninę białą, która będzie stanowiła wnętrze mojej łapki i wycinam z niej kształt nieznacznie większy od przepikowanego elementu. Upinam elementy razem i szyje przez wszystkie warstwy tuż przy krawędzi elementu przepikowanego (ok 5 mm). Nadmiar tkaniny białej obcinam. Następnie składam element na pół i zaznaczam miejsca środka szpilkami (patrz zdjęcie poniżej). Teraz odmierzam od środka po 0,5 cm w każdą ze stron (1 cm), a następnie po 2,5 (5cm), oznaczam te miejsca.

Gdy główny element łapki gotowy, przechodzę do skrojenia i przygotowania jej mniejszych elementów. Z tkaniny ze wzorem kroje dwa prostokąty o wymiarze 23 cm x 18 cm oraz dwa prostokąty z pianki czy ociepliny odzieżowej o wymiarze 24 cm x 19 cm. Piankę i tkaninę składam razem, spinam i pikuje (tak samo jak duży element łapki).

Teraz kroję z tkaniny białej dwa prostokąty o wymiarze 23 cm x 13 cm. Składam je i łączę z przepikowanymi elementami. Zszywam na 1 cm od krawędzi, tylko jedną (górną) krawędź (patrz zdjęcie poniżej).

Po rozłożeniu kieszonka wygląda jak na zdjęciu poniżej, pisakiem krawieckim nanoszę linie pomocnicze. Jedną w odległości 3 cm od łączenia,  a następnie 2 cm od poprzedniej linii- patrz zdjęcie poniżej.

Odcinam dwa kawałki lamówki o długości 23 cm i rozprasowuje tak, aby była ona złożona tylko raz na pół. Tak przygotowaną lamówkę upinam, aby wystawała za linię 2 cm na około 6-7 mm. Przyszywamy ją szyjąc po linii oznaczonej na zdjęciu powyżej przerywaną białą (czyli w odległości 5 cm od linii łączenia elementów białego ze wzorem).

Następnie składam element wzdłuż linii przerywanej czarnej czyli 3 cm od linii łączenia elementów (zdjęcie powyżej). Na zdjęciu poniżej element złożony i upięty tylko do połowy. Po złożeniu i upięciu całości szyje po linii przyszycia lamówki raz jeszcze, szyjąc przez wszystkie warstwy.

Po przeszyciu podginam białą tkaniną pod spód tak, aby od górnej krawędzi było do wypustki ok 2 cm- patrz zdjęcie poniżej. Nadmiar białej tkaniny obcinam.

Teraz wykonuje przeszycie przytrzymujące to złożenie, szyje po wypustce tuż przy linii jego łączenia przez wszystkie warstwy- patrz zdjęcie poniżej.

Dokładnie tak samo postępuje z drugim elementem.

Gdy oba elementy mamy uszyte, przykładam je w oznaczonych miejscach na elemencie głównym. Na zdjęciach poniżej prawa i lewa strona łapki.

Przyszywam te elementy szyjąc tuż przy krawędzi głównego elementu łapki, a następnie nadmiar tkanin obcinam.

Sprawdzam obwód łapki i do takiej długości łączę lamówkę (mój obwód to 62,5 cm). Zaprasowuje ją, aby ułożyła się w kształt mojej łapki, co ułatwi mi jej upięcie, a w ostateczności też przeszycie.

Niestety w tym przypadku lamówkę musimy naszyć uniwersalną stopką. Nie możemy użyć lamownika, ponieważ nasza łapka ma wiele warstw i jest dla niego za gruba.

Pomysły szyciowe.

Tak przygotowaną lamówkę upinam szpilkami do łapki. Przy łączeniu lamówki wsuwam pod jej spód kawałek złożonej na pół tasiemki (u mnie o długości 13 cm, a szerokość 1 cm), będzie to haczyk do powieszenia.

Przyszywam lamówkę.

Lamówka przyszywanie (jedna technika).

Łapka kuchenna gotowa, więc zabieram się do ozdobienia ściereczki do kompletu.

Jak uszyć łapke kuchenną.

Ściereczkę możecie od początku uszyć samemu lub możecie podobnie jak ja skorzystać z gotowej. 🙂
Ozdobienie ściereczki będzie bardzo proste i szybkie, a zupełnie zmieni jej wygląd. 🙂 Wymiar mojej ściereczki to 40 cm x 70 cm.

Kroje pasek z tkaniny ze wzorem (szerokość 13 cm, długość musicie dopasować do długości waszej ściereczki i dodać 8 cm, czyli w moim przypadku wynosi ona 48 cm). Lamówkę rozprasowuje na pół i przypinam ją do krawędzi paska – patrz zdjęcie poniżej. Moja lamówka po zaprasowaniu ma szerokość 1,75 cm,  będę ją przyszywać szyjąc na 1 cm od krawędzi, a więc będzie wystawać ok 7 mm czyli podobnie jak przy łapce kuchennej.

szycie rzeczy dla domy, inspiracje.

Szew elementu zaprasowuje pod spód i upinam pasek do ściereczki. Upinam go 6 cm od dolnej krawędzi ściereczki.

Ręcznik kuchenny jak uszyć.

Przyszywam pasek szyjąc tuż przy linii łączenia, szyje z obu jego krawędzi.

Ozdabianie, szycie dla domu.

Boki ozdobnego paska podwijam pod spód ściereczki i tam przytrzymuje ściegiem wykonanym ręcznie.

Komplet akcesoriów kuchennych gotowy. 🙂

Szycie akcesoria kuchenne

tagi: ,

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ela

Jakie wymiary ma sama łapka, bo coś po wydrukowaniu wzoru wyszło mi chyba sporo mniej. Może proporcje wydruku są złe