Bluzka typu kimono (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

etiblog-szyjemy-bluzke-kimono-1-z

etiblog-szyjemy-bluzke-kimono-2-z

Od początku działania blogu przygotowałam dla Was wiele różnych projektów rzeczy dla dzieci i do domu. Były podkładki, poszewki na poduszki, torebki, torby, pokrowce czy kostiumy, ale do tej pory nie pokazywałam Wam jak szyć odzież i dzisiaj postanowiłam to zmienić. 🙂 Teraz w dziale – szycie ubrań i dodatków znajdziecie tutoriale opisujące jak krok po kroku uszyć bluzkę, spódnicę czy spodenki zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. 🙂
Mam nadzieje, że będziecie zadowoleni i że przy pomocy tych opisów uszyjecie coś dla siebie. 🙂
Zaczynamy do podstaw, czyli bluzki typy kimono. 🙂

Do jej uszycia potrzebujesz maszynę do szycia ze ściegiem owerlokowym lub owerlok, ja do tego projektu wybrałam maszynę JAMONE DC7100 oraz owerlok JANOME 990D.

* Materiały potrzebne do uszycia kimona:
a) dzianina: ja na długość bluzki 57 cm wykorzystałam 95 cm dzianiny (dla dzianiny bez wzoru), jeśli wybierzecie dzianinę ze wzorem i nie możecie zmieniać kierunku ułożenia bluzki podczas krojenia na dzianinie potrzebujecie dwie długości bluzki plus zapas (ja do uszycia takiej samej bluzki potrzebowałabym 135 cm dzianiny). Bluzkę uszyłam z dzianiny typu punto
b) wkład odzieżowy elastyczny do podklejenia obszycia
c) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 660-8.1/2″ SR MUNDIAL
d) igła podwójna do dzianin- eti 014 oraz jeśli nie dysponujecie owerlokiem to igła eti 005
e) pisak samoznikajacy -eti 120
f) linijka do patchworku – eti 975
g) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
h) szpilki -eti 118
i) papier duży arkusz, ołówek, kolorowe pisaki, kalkulator
j) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zakładam, że nie mamy żadnego gotowego wykroju więc musimy przygotować go sami, będzie dzięki temu dopasowana do naszych rozmiarów. Potrzebujemy kilku wymiarów: obwodu (talia, biust, biodra lub obwód na wysokości dołu bluzki), długości (do biustu, do talii, do bioder i lub do długości bluzki) oraz odcinek (szerokość pleców). Aby łatwiej było się zorientować wszystkie wymiary oznaczyłam na poniższym manekinie.Bluzka typu kimono (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójMoje wymiary na które będę rysować moją bluzkę i powoływać się w obliczeniach to: obwód biustu 97 cm, talia 70 cm, obwód „bioder” 92 cm (czyli obwód na wysokości dołu bluzki), długość od punktu ramienia/szyi: do biustu 26 cm, do talii 42 cm, do „bioder” na wysokości ustalonego dołu bluzki 57 cm, a szerokość pleców równa jest 30).

Formę bluzki rysuje na papierze, co znacznie zaoszczędzi mi czas, gdyż na jednym arkuszu narysuje za jednym razem przód i tył bluzki. Do narysowania jej potrzebuje linijkę do patchworku, ołówek i kolorowe pisaki oraz kalkulator.  Jeśli nie macie linijki do patchworku przygotujcie linijkę oraz ekierkę.

Klikając na zdjęcie poniżej możecie pobrać większą wersje zdjęcia zdjęcie oraz opis jak przygotować tą bluzkę na swoje wymiary.

Bluzka typu kimono (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój1. Rysowanie formy rozpoczynam od narysowania linii prostej od punktu A o długości o ok 10 cm dłuższej niż długość zaplanowana dla naszej bluzki. Linię tą rysuje z lewej strony kartki- patrz rysunek powyżej.
2. Z punktu A odmierzam na wcześniej narysowanej linii odcinek 2 cm i zaznaczam go jako punkt B. Następnie odmierzam kolejne 2 cm od punktu B i tworze punkt C.  Czyli od punktu A do C jest 4 cm.
3. Od punktu A odmierzam kolejno długość odmierzone z ciała od ramienia/szyi do biustu (punkt D, u mnie 26 cm), długość od ramienia do talii (punkt E, u mnie 42 cm) oraz całkowitą długość bluzki (punkt F, u mnie długość ta wynosi 57 cm).
4. Od punktu A,D,E,F rysuje linie pod kątem prostym.
5. Teraz na linii F odmarzam odcinek równy (1/4 obwodu bioder +0,5 cm, u mnie 24,25cm+0,5 cm) i oznaczam go F1. Na linii talii odmierzam odległość równą (1/4 obwodu talii + 1cm, u mnie 17,5cm+1cm) oznaczam go E1. Na linii biustu odmierzam (1/4 obwodu biustu + 1cm, u mnie 23cm + 1cm), oznaczam do D2.
6. Na linii biustu odmierzam również odcinek o długości równej połowie szerokości pleców i oznaczam go D1 (u mnie szerokość ta to 15 cm).
7. Z punktu A odmierzam odcinek o długości 9,5 cm mierząc poziomo, tworzę punkt A1.
8. Z punktu D1 wyprowadzam linie równoległą do linii AD tak, aby linia z punktu D1 przecięła się z linią A. Miejsce ich przecięcia oznaczam A2.
9. Z punktu A2 odmierzam w dół odcinek 1,5 cm, tworzę punkt B1.
10. Tworzę nową linię łącząc punkt A1 oraz B1, narysujcie linię o długości ok 30 cm.
11. Teraz przykładam linijkę patchworkową (jeśli nie macie linijki patchworkowej wykorzystajcie ekierkę) i tworzę kąt prosty do powstałej przed chwilą linii. Łączę punkt A1,B1 z punktem D2 – patrzcie linia przerywana pomarańczowa na zdjęciu powyżej.
12. Rysuje linię równoległą do linii przerywanej w odległości 5 cm, zaznaczyłam to na zdjęciu powyżej strzałką pomarańczową. Przecięcie nowej linii z linią przechodzącą przez punkty A1, B1 oznaczamy literą H.
13. Punkt I znajduje się 3 cm poniżej punktu H- patrz zdjęcie powyżej.
14. Pozostaje mi narysowanie ostatniego punktu G, znajduje się od 2,5 cm poniżej
punktu F.
Gdy wszystkie punkty mam naniesione przechodzę do narysowanie konturu bluzki (przód i tył będą trochę się różniły stąd dwa kolory). Kontur czarny to przód bluzki, kontur żółty to tył bluzki.
15. Narysuje najpierw krawędź przodu bluzki, wychodzę z punktu G idę ok 2 cm po kątem prostym w kierunku boku bluzki, a następnie łagodnie wykrzywiam linię kończąc jej rysowanie w punkcie F1. Z punktu F1 kieruje się do punktu E1 (zauważcie że to wcięcie wykonałam mniejsze niż wyszło z obliczeń, nie chciałam, aby bluzka bardzo przylegała w talii więc wykreśliłam linię boku o 1 cm dalej. Następnie kierowałam się do punktu D2 i dalej do przecięcia się z linią dołu rękawa. Dochodzę do punktu I i tutaj linią prostą łączę go z punktem A1. Z niego przechodzę do punktu C, kończąc w nim pod kątem prostym. Przód gotowy.
16. Teraz tył, rysowanie zaczynam w punkcie F kieruje się do F1 i dalej bok rysuje tak samo jak przód, nie kończę jednak w punkcie I idę dalej do punktu H. Z niego kieruję sie po prostej linii do punktu A1, a następnie do punktu B.

Pozostaje mi wyciąć przód i tył bluzki z papieru. Teraz bardzo ważna czynność, należy przymierzyć taką papierową bluzkę do ciała, aby wyeliminować ewentualne błędy przy obliczeniach czy rysowaniu. Jeśli wszystko się zgadza to przechodzę do powiększenia dekoltu bluzki, moja będzie wkładana przez głowę więc muszę powiększyć dekolt.

Poniżej moja propozycja dekoltu. Na linii ramienia obniżam go o 4 cm, a następnie oba dekolt przodu i tyłu obniżam dodatkowo na linii środka. Łącze punkty płynnymi liniami, pamiętając o tym, aby linia wychodząca ze środka bluzki miała na odcinku ok 7 mm kąt prosty- patrz zdjęcie poniżej.

Tak przygotowane formy bluzki papierowej przykładam do złożonej tkaniny (składam tylko tyle ile potrzebuje, aby zmieścić bluzkę-linia a). Zapasy na szwy w przodzie dokładnie rozpisałam (zdjęcie poniżej), te same zapasy na szwy dodałam również na tyle. Mi udało się ułożyć oba elementy na dzianinie o długości 95cm, bo obróciłam tył do góry nogami względem przodu (patrz dwa pierwsze zdjęcia poniżej). Jeśli wasza dzianina ma wzór kierunkowy to nie obracajcie elementów, ułóżcie każdy w tym samym kierunku.

eti-blog-o-szyciu-jak-ułożyć-na-tkaninieA tutaj ułożony tył.

eti-blog-o-szyciu-ułożenie-na-tkaninie-

Pewnie część z Was zastanawia kształt zapasu przy rękawie czy dole bluzki. Kształt rękawa nie jest prostą linią (zwęża się) to zapas należy dodać taki sam, aby po podwinięciu ilość zapasu odpowiadała dokładnie ilości bluzki. Na zdjęciu poniżej sposób wycięcie tych kształtów.

eti-blog-o-szyciu-dodawanie-zapasu-na-szew

 

SZYCIE:

Po wykrojeniu przodu oraz tyły składam je razem (prawą stroną do prawej), a następnie upinam szpilkami.

eti-blog-o-szyciu-łączenie-bluzki

 

Odcinki zaznaczone na zdjęciu powyżej łączę szyjąc owerlokiem lub ściegiem owerlokowym. PAMIĘTAJCIE – Jeżeli szyjecie ściegiem owerlokowym w maszynie do szycia to koniecznie załóżcie igle do dzianin (eti oo5) inaczej podczas szycia ścieg będzie przepuszczał.

eti-blog-o-szyciu-łączenie-na-owerloku

Rękaw i dół bluzki uda mi się bez problemu podwinąć, natomiast dekolt ma duży łuk i tutaj wytnę obszycie, którym wykończę dekolt.

Z papierowej formy bluzki (którą wcześniej przygotowaliśmy) odcinam 3 cm krawędź od formy przodu i od formy tyłu.

eti-blog-o-szyciu-obłożenie-wykończenie-krawędzi

Przykładam je do dzianiny (do złożonej krawędzi), dodaje zapas na szew 7 mm w zaznaczonych miejscach (zdjęcie poniżej) i kroje elementy.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-obłożeniaŁącze obszycie razem (również wykonałam to na owerloku lub ściegiem owerlokowym).

eti-blog-o-szyciu-łączenie-obłożenia

Teraz gdy obszycie mamy przygotowane składam je prawą strona do prawej do dekoltu bluzki.

eti-blog-o-szyciu-wykończenie-dekoltu-obłożenie

Zszywam elementy szyjąc po obwodzie na owerloku lub ściegiem owerlokowym. Na zajęciu poniżej obszycie już po zszyciu i wprowadzeniu go do środka. Krawędź gęsto upięłam szpilkami.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykończyć-dekolt-w-bluzce-dzianinowejTeraz pozostaje mi przytrzymać (przyszyć) krawędzie, czyli przy dekolcie, przy rękawkach i na dole bluzki.  Aby te wykończenia wyglądały jak najbardziej profesjonalnie użyje podwójnej igły (jeżeli dysponujecie coverlokiem to nim powinniście wykonać te przeszycia), dodatkowo przy użyciu igły podwójnej sprawiamy, że ścieg jest elastyczny. Montuje przy maszynie igłę podwójną do dzianin, nawlekam dwie nitki i zdejmuje dodatkowy stolik maszyny odsłaniając wolne ramię. Szyje równolegle w odległości przy dekolcie 1,5cm do krawędzi, a przy rękawach oraz dole bluzki w odległości 2 cm od krawędzi. Wykonując podwinięcie dołu bluzki na szwach (na linii łączenia boku bluzki) podwijam ją ok 0,5-1 cm bardziej. Chodzi o to, aby krawędź dołu bluzki ładnie się układała.

eti-blog-o-szyciu-szycie-igłą-podwójną

Na zdjęciu poniżej prawa i lewa strona po podwinięciu wykonanym igłą podwójną. Nadmiar dzianiny od lewej strony odcięłam tuż przy krawędzi ściegu od lewej strony. Jeśli zapas jest szerszy od linii przeszycia to łatwiej się szyje i na pewno krawędź zostanie właściwie przytrzymana.

eti-blog-o-szyciu-igła-podwójna-obrębianie

Skończone! 🙂 Krawędzie podwinięte, bluzka gotowa. 🙂

eti-blog-o-szyciu-łatwa-bluzka-kimowo

tagi: , ,

18
Dodaj komentarz

10 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marta

gdzie mogę sprawdzić czy w mojej maszynie mogę wykorzystać igłę podwójną? jaki ścieg wtedy wybierasz do szycia z zastosowaniem podwójnej igły?

Ilona

Dziękuję za lekcję szycia;-0))
Dopiero zaczynam przygodę z maszyną, a Pani tak prosto i zachęcająco tłumaczy;-))
PZDR

beatrix777

jestem totalnym laikiem jesli chodzi o szycie. Ale postanowiłam się nauczyć szyć. Właśnie po 3 dniach ukończyłam bluzkę ala oversize odrysowując moja ulubiona i gotowa bluzke na papierze a pozniej na tkaninie. Hm…powiem tak wyszło tak se. Jeszcze duzo muszę się nauczyć. I poznać możliwości mojej maszyny do szycie ;). A ta stronka jest superrrr. Czytam z zaciekawieniem co i jak się robi :). Będę próbować i psuć materiały dalej ;). może wyjdzie mi ideał

Joanna

Muszę spróbować. To będzie moja pierwsza bluzka 🙂

Natka

Czy żeby zrobić z tego sukienkę wystarczy tylko przedłużyć?

Basia

Czy mogę użyć tkaniny bawełnianej do tego wykroju?

Katarzyna

Niedawno kupiłam maszynę i zaczynam przygodę. Namiot tipi dla dziecka już uszyty (wyszedł rewelacyjnie). Teraz czas na pierwszą bluzkę dla mnie. To prawda, że opisy są rewelacyjne, nawet dla laików! Wydaje mi się, że już tyle wiem … ????????
Mam plan uszycia większości rzeczy tu opisanych! Jeśli ćwiczenie czyni mistrza to jestem na dobrej drodze ????

Kami

Materiału 97cm a szerokość jaka musi być by wystarczyło na rozmiar 38?

Marta

Pięknie to pani wytłumaczyła,, dziękuję.

Sylwia

Dlaczego tył rękawa jest szerszy na szablonie, a na zdjęciu materiału jest jakby równo?
To mój pierwszy wykrój, pierwsza bluzka.
Totalne zero krawieckie ze mnie, póki co.
Pozdrawiam