Szyjemy / przerabiamy firankę do dziecięcego pokoju (szycie krok po kroku)

etiblog-dziecieca-firanka-1-z

W dzisiejszym wpisie chcę Wam pokazać jak przy niewielkim nakładzie pieniężnym i w bardzo prostu sposób  przerobić zupełnie prostą firankę, na firankę kolorową, dekoracyjną, dopasowaną do dziecięcego pokoju. Firanka, którą przerobiłam była prosta, bez żadnych dodatków. Kupiłam ją za 20 zł w Castoramie.

Wymiary gotowej firanki w moim przypadku to 140 cm x 186 cm po zmarszczeniu i związaniu 90 cm x 158 cm (szerokość na wysokość).

Do uszycia firanki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME 525S.

* Materiały potrzebne do uszycia firanki
a) tkaniny: ja wykorzystałam gotową firankę, którą przerobię, ale możecie kupić też odpowiednią ilość firany na metry. Dodatkowo potrzebne są kawałki kolorowych tkanin do wykonania ozdobnych kwiatków.
b) flizelina do podklejenia tkaniny z których powstaną ozdobne kwiatki
c) zaprasowana lamówka potrzebna do wykończenie krawędzi firanki oraz do stworzenia tasiemek do powieszenia kwiatków (jej ilość zależy od wymiaru waszej firanki, zsumujcie wszystkie długości i dodajcie kilka centymetrów na wszelki wypadek).
d) mały guziczek oraz tasiemka (15 cm), które wykorzystam do uszycia paska zbierającej firankę na jej środku
e) dwie agrafki do zamocowania kwiatków
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:

a) obcinaczki – eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 1890-9.1/2″ MUNDIAL
d) prowadnik krawędziowy -eti 062
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
f) szpilki -eti 118
i) pisak samoznikajacy -eti 120
j) stopki:
– lamownik JANOME 200313005 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200140009 (wersja do chwytacza wahadłowego)
– stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
k) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

SZYCIE:

Firanka, którą kupiłam miała szelki, a ponieważ zaplanowałam, że krawędzie wykończę inną techniką to odpruwam szelki jak i wszystkie podwinięcia. Następnie całość rozprasowuje. Szerokość zakupionej firany dobrałam do szerokości okna, więc nie będę jej zmieniać, jedynie ją delikatne skrócę do długości 187 cm. Obcięte 45 cm doszyje do górnej części firanki. 

Firanka jak wcześniej pisałam będzie wykończona lamówką, a więc przy maszynie montuje lamownik, wprowadzam do niego lamówkę (szczegóły użycia tej stopki znajdziecie w zakładce porady, a tu bezpośredni link do informacji o lamowniku). Stopka ta sprawdza się zarówno przy lamówce zaprasowanej jak i nie zaprasowanej (plisce skośnej), ja stosuje zaprasowaną. Szyje od górnej krawędzi doszywając lamówkę do końca krawędzi firanki lub kończę minimalnie wcześniej! Dzięki czemu uda mi się estetycznie ułożyć lamówkę w narożniku firanki. Tym sposobem wykańczam oba elementy firanki (45 cm oraz 187 cm).

Teraz lekko wysuwam lamówkę z lamownika, aby swobodnie ułożyć i upiąć lamówkę w narożniku firanki. Na zdjęciu poniżej macie kształt jaki chcemy uzyskać (ma wyglądać tak z obu stron). Po upięciu narożnika szyje dalej (do tego niedoszytego narożnika wrócimy później), zwróćcie uwagę, że ilość lamówki i firanki na niedoszytym kawałku jest taka sama. W ten sposób wykańczam wszystkie interesujące mnie boki i dół firanki.

Lamownik wykańczanie narożników

Przy szyciu bardziej zaawansowanym profesjonalnym lamownikiem udałoby się uzyskać takie narożniki przeszyte za jednym razem. Jednak dziś chciałam pokazać Wam prostszą, popularniejszą stopkę, czyli powyższy lamownik.

Wracam do narożników, montuje przy maszynie stopkę uniwersalną i przeszywam niedoszyte odcinki. Narożnik gotowy prezentuje się jak na zdjęciu poniżej.

Narożnik wykończony lamówkąElement długi firanki i krótki mam już gotowe (wykończone lamówką), przechodzę więc do połączenia ich razem. U góry firanki stworzę tunel na karnisz. Ważne na tym etapie jest odpowiednie złożenie elementów firanki razem. Chcemy, aby po zszyciu oba elementy były ułożone prawymi stronami firanki w jednym kierunku (w stronę od okna). Lamówka wszyta lamownikiem z jednej strony jest wszyta szerzej i to niech będzie prawa strona firanki. Czyli składam firanki razem: długą firankę kładę lewą stroną do góry, na nią układam krótką firankę również lewą stroną ku górze. Łącze je szyjąc na 1 cm od krawędzi.

Chcę wzmocnić i odpowiednio schować górne łączenie firanki, kieruje więc szew w kierunku dłuższego elementu firanki i szyje po nim i po szwie, w sumie przez 3 warstwy firanki (patrz zdjęcie poniżej).

Teraz stworzę tunel firanki, w tym celu mocuje przy maszynie prowadniki krawędziowy i szyje w odległości 4 cm od górnej krawędzi firanki czyli od miejsca łączenia elementów firanki (przez jej wszystkie warstwy). Prowadnik pomaga mi zachować równą odległość od górnej krawędzi. Wystarczy, przy szyciu pilnować, aby górną krawędź firanki była dosunięta do prowadnika- patrz zdjęcie poniżej.

Jak szyć równo od krawędzi

Jak uszyć firmankę z tunelem.

Firanka jest w zasadzie gotowa, chcę jeszcze uszyć dekoracyjne kwiatki. Jeden z nich będzie zbierał firankę, a dwa pozostałe będą ją ozdabiać.

Zaczynam do wycięcia z podklejonej tkaniny odpowiednią ilość płatków kwiatka (w moim przypadku na kwiatka przypada 6 gotowych płatków, kroje więc 12 płatków kwiatka z zapasem na szew 1 cm). Proponuje, abyście narysowali najpierw płatek kwiatka na papierze, a następnie posłużyli się papierowym wyciętym płatkiem, aby wszystkie skrojone płatki w tkaninie były zbliżone kształtem. Pamiętajcie, aby do płatka papierowego dodać zapas na szew i dopiero wycinać je z podklejonej flizeliną tkaniny. Pozostałe potrzebne mi elementy kroję na bieżąco.

Składam po dwa płatki (prawymi stronami do siebie) i szyję po zaznaczonej linii, zostawiając przy podstawie płatka niedoszyty odcinek, przez który wywinę płatek na prawą stronę. Przed wywinięciem płatka odcinam szew, aby płatek na prawej stronie ładnie się układał.

Teraz gdy płatki mam gotowe układam je na lewej stronie tkaniny, którą później odetną, a która stworzy mi środek kwiatka (żółty element). Upinam płatki, a następnie układam na nich wycięty z podklejonej tkanin środek kwiatka.

Wstępnie przyszyłam żółty element (środek kwiatka) ściegiem prostym, a następnie to miejsce przeszyje gęstym ściegiem zygzak (ustawienia: szerokość 4, długości ściegu nieznacznie większe niż 0). Pod spód żółtego elementu włożyłam kawałek tasiemki- patrz drugie zdjęcie poniżej. Oczywiście potrzebuje dobrze wiedzieć gdzie szyję, więc przy maszynie montuję stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (jest przeźroczysta dzięki czemu dobrze widzę krawędź tkaniny).

Nadmiar spodniej tkaniny (żółtej) obcinam i lewa strona kwiatka prezentuje się jak prawa, z tym wyjątkiem, że ma doszytą tasiemkę, którą podłożyłam razem z żółtym materiałem.

Teraz wycinam dwa prostokąty o wymiarze 6 x 15 cm, będzie to pasek służący do spięcia firanki. Jego szerokość musi nawiązywać do długości tasiemki kwiatka (u mnie ma ona 4 cm i tyle też będzie miał gotowy pasek). Zszywam go po linii zaznaczonej na zdjęciu poniżej linią przerywaną.

Przez otwór wywracam pasek na prawą stronę, ma on 4 cm szerokości. Aby spłaszczyć pasek i jednocześnie zaszyć otwór szyje ok 2 mm przy jego krawędzi. Na zdjęciu poniżej na gotowym pasku zaznaczam miejsce w którym chcę wykonać otwór na guzik. Przy maszynie montuję stopkę do obszywania dziurek z wsuniętym do niej guzikiem (aby maszyna sama wykonała dziurkę odpowiedniej długości). Wybieram przy maszynie ścieg i długość ściegu dziurki, szerokość ściegu ustawiłam na 5.

Wykonując dziurkę automatyczną pamiętam o opuszczeniu dźwigni dziurki.

Stopka sepcjalistyczna

Rozcinam dziurkę rozpruwaczem, przyszywam guzik i wprowadzam pasek do kwiatka. Na zdjęciu poniżej lewa strona kwiatka z gotowym paskiem.

Teraz pozostało mi tylko uszycie jeszcze dwóch kwiatków. Szyje je dokładnie tak samo jak pierwszy kwiatek. Nie będę jedynie wykonywać zapięcia bo te kwiatki dla odmiany będą zawieszone, dlatego przed przyszyciem płatków kwiatka przygotowuje tasiemkę, na której je zawieszę. Tasiemkę tą wykonam z lamówki, która mi pozostałam po wykończeniu krawędzi firanki. Tutaj również wykorzystuje lamownik- zdjęcie poniżej.

Lamownik do czego może się przydać.

Tak przygotowaną tasiemkę doszywam do pozostałych dwóch kwiatków, wprowadzając ją pomiędzy tył kwiatka (żółtą tkaninę), a płatki. Efekt na zdjęciu poniżej. Kwiatki te upinam do góry firanki za pomocą małych agrafek.

A tutaj już efekt końcowy mojej pracy. 🙂

Jak uszyć firanę

tagi: ,

8
Dodaj komentarz

4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
www.StylowyBrzdac.com

Piekna ozdoba okien!

Asianna

Swietne ! 🙂

lokietka27

Ładne lekkie i delikatne firaneczki do pokoiku w sam raz do pokoiku moich wnuczek,no cóż trzeba się zabrać do pracy.

Ania

Witam,
jestem u Pani pierwszy raz i jestem pod wrażeniem. Czy zamiast kwiatków mogłaby by Pani zaproponować jakieś elementy pasujące do pokoju chłopca?