Bluza z rękawem typu raglan ozdobiona haftem (opis jak uszyć + opis jak przygotować wykrój)

jak-uszyc-bluze-dresowa-eti-blogjak-uszyc-bluze-z-rekawem-typu-raglan eti-blog-o-szyciu-szycie-bluzy-dresowej-z-haftem opis-szycie-bluz-z-raglanowym-rekawem-eti-blog-o-szyciu

Przygotowałyśmy dla Was nowy szyciowy tutorial. 🙂 Jak nazwa wskazuje dowiecie się z niego jak uszyć bluzę z rękawem typu raglan.
Z jednej strony to klasyczna bluza z raglanowym rękawem wykończona ściągaczami, jednak z drugiej strony ma ona coś co odróżnia ją od innych bluz, a mianowicie indywidualny, ozdobny haft. 🙂 Przyznam Wam szczerze, że to właśnie ten haft sprawia, że bluza nabiera ciekawego indywidualnego charakteru. 🙂
Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z Was dysponuje hafciarką, na której moglibyście wykonać taki haft, dlatego mamy dla Was pewne rozwiązanie. 🙂 Otóż jak przejdziecie do wpisu i momentu, w którym piszemy o hafcie znajdziecie plik do pobrania z naszym napisem. Możecie pobrać ten plik i zlecić w hafciarni wyhaftowania go na Waszym materiale. Jeżeli chcielibyście wyhaftować coś innego to hafciarnia z pewnością taki napis Wam przygotuje. To nie jest trudny i skomplikowany projekt więc sam haft nie powinien być drogi, a naprawdę warto bo dzięki niemu bluza zyskuje na wyglądzie.

To tyle słowem wstępu przechodzimy do szycia, 🙂

Jak już pewnie świetnie się orientujecie dzianiny najlepiej szyje się na owerloku, a więc dziś ten projekt powstanie właśnie na owerloku, a dokładniej JANOME 990D. Jeśli nie dysponujecie owerlokiem to wykorzystajcie ścieg owerlokowy w maszynie wieloczynnościowej do szycia.

Do wykonaniu haftu potrzebna jest hafciarka, ja haft wykonam na hafciarce JANOME MC500E, jeżeli nie dysponujcie hafciarką to jak wspomniałam w hafciarni przyjmują zlecenia i wykonają dla Was taki haft. Dzięki czemu Wasza bluza będzie niepowtarzalna.

* Materiały potrzebne do uszycia bluzy:
a) dzianina, potrzebujemy w zależności od rozmiaru i długości bluzy ok 1 m dzianiny. Ja wykorzystałam do uszycia bluzy w rozmiarze S, 1 m dzianiny o szerokości 1,6 m.
b) ściągacz potrzebne ok 40 cm x 120 cm
c) flizelina w pasku o szerokości ok 1,5 cm. Do podklejenia dekoltu, linii pach, dzięki czemu przy szyciu linie te się nie rozwleką, szczególnie polecam to rozwiązanie osobą początkującym (potrzebne ok 1,5 m). U mnie obeszło się bez podklejania. 🙂
d) flizelina do haftu (papierowa/wydzierana) potrzebna tylko jeśli samodzielnie wykonujecie haft na hafciarce
d) papier do narysowania wykroju
e) nici do szycia i haftu jeśli wykonujecie haft samodzielnie

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) igły do hafciarki do dzianiny- JANOME 202122001
f) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-forma-potrzebne

PRZYGOTOWANIE:

Zaczynamy jak zawsze od przygotowania wykroju bluzy. Można go odrysować jak my lub skorzystać z gotowych wykrojów ze specjalistycznych gazet. Niezależnie od sposobu na jaki się zdecydowaliście szukamy bluzy z rękawem typu raglan wykończoną ściągaczami.

Jeśli macie wykrój ze specjalistycznej gazety z wykrojami to od razu udajecie się do części wpisu poświęconej krojeniu.

Ja skorzystam z wykroju na bluzę, którą odrysowałam przy okazji powstawania wpisu i szycia bluzy z kapturem. Jak odrysować wykrój od gotowej bluzy możecie podejrzeć we wspomnianym powyżej wpisie lub te same informację pobrać z pliku tutaj.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy

Na tym etapie mamy wykrój formy bluzy: przód, tył oraz rękaw.

KROJENIE i PRZYGOTOWANIE:

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-wzor-haftu-do-pobraniaZaczynamy od wykonania haftu na przodzie bluzy. Plik haftu przygotowałam dla Was i możecie go pobrać poprzez kliknięcie w rysunek haftu powyżej. Jest on dostosowany do maszyny JANOME MD500 i dużego tamborka 280 mm x 200 mm, jeśli macie inny model, napiszcie do mnie zapiszę haft w wersji dostosowanej do waszej hafciarki i wielkości tamborka.

Pozostałe osoby mogą udać się do hafciarni i zlecić wykonanie takiego haftu lub wykonać napis samodzielnie na maszynie wieloczynnościowej np. techniką naszycia aplikacji.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-haftowanie Haftujemy w dzianinie, a więc wykorzystujemy do haftu igły do dzianin JANOME. Pod przód, wsuwamy flizelinę do haftu i upinamy bluzę na tamborku. Aby uzyskać fajny efekt wykorzystujemy nici do haftu, maja one ładny połysk, a ponieważ nitka jest w kolorze tkaniny całość będzie się ciekawei, a nienachalnie prezentować.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-haftowanie-zd-bliska

Po wykonaniu haftu przechodzimy do krojenia.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-wykrojone-elementy

Potrzebujemy skroić przód, tył oraz dwa rękawy. Zauważcie, że zarówno przód jak i tył są ułożone na złożonym na pół materiale, a więc po skrojeniu uzyskujemy całe elementy. Na linii złożenia materiały nie ma zapasu na szew. Pozostałe krawędzie mają zapas na szew 1,5 cm. Nadmiar zapasu obetnie owerlok lub będzie to krawędź do obcięcia nożyczkami jeśli szyjecie na maszynie wieloczynnościowej.

Oprócz elementów bluzy kroimy również ściągacze, które wykończą każdą krawędź bluzy.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-szycie-sciagacz-krojenie

Dekolt (1,5 cm po wszyciu) kroimy więc 6 cm o długości obwodu dekoltu – 6-11 cm. Ściągacz na linii dekoltu musi być krótszy niż obwód dekoltu, aby po wszyciu ściągacz ładnie się układał. Dekolt ma kształt koła, im bliżej jego środka mierzymy tym obwód będzie mniejszy. W dużym uproszczeniu im szerszy ściągacz tym kroimy go krótszego. U mnie obwód bluzy na linii dekoltu wynosi 55 cm, a skroiłam ściągacz o długości 46 cm.

Mankiet (6 cm po wszyciu) kroimy więc dwa kwadraty o wymiarach 15 cm o długości obwodu jaki chcemy uzyskać przy nadgarstku plus 3 cm. Ja skroiłam dwa elementy o długości 18 cm.
Ściągacz dołu (7 cm) kroimy kwadrat 17 cm o długości pożądanego obwodu dołu bluzy plus 3 cm. Ja skroiłam pasek o długości 90 cm.

Mój ściągacz jest bardzo elastyczny, a więc różnice w długościach mogą być spore bo ściągacz jest mocno rozciągliwy i fajnie wraca do pierwotnego kształtu. Jeśli Wasz jest mało elastyczny to bezpieczniej zacząć od skrojenia dłuższych ściągaczy, a jeśli będzie można to je skrócicie.

Wszystko skrojone przechodzimy więc do szycia.

SZYCIE:

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-haftowanie-szycieWyciągamy owerlok i już na nim możemy uszyć całość bluzy. Najpierw łączymy razem przód i rękawy. Zszywamy owerlokiem ściegiem o szerokości ok 5 mm, brzeg materiału prowadzimy zgodnie z linią 1,5 cm oznaczoną na owerloku- zdjęcie poniżej. Krawędź po zszyciu będzie prezentuje się naprawdę świetnie, będzie idealnie obcięta i obrzucona.

Szyjemy na owerloku 4 nitkami, dzięki czemu ścieg będzie wzmocniony.

Jeśli zszywacie bluzę na maszynie wieloczynnościowej ściegiem owerlokowym, szyjemy tak, aby ścieg powstał dalej od krawędzi, nadmiar jej potem odcinamy. Szczegóły jak to wykonać opisałam w artykule jak prawidłowo szyć ściegiem zygzak/owerlokowym (link) w akapicie „druga metoda”.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-szycie-dzianin-jak

Po doszyciu rękawów do przodu, przechodzimy do doszycia tył bluzy.

Gdy elementy mamy połączone przechodzimy do zszycia bluzy na linii boku oraz rękawa. Bok bluzy i rękaw zszywamy za jednym zszyciem, na zdjęciu poniżej zaznaczyłam linię szycia.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-szycie-dzianin-bok-rekaw

Na tym etapie wykonujemy przymiarkę. Jeśli potrzebna jest poprawka (zwężenie) to wykonajcie ją koniecznie przed doszyciem ściągaczy.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-haftowanie-przymiarka

Jeżeli bluza leży dobrze to przechodzimy do przyszycie ściągaczy.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-szycie-sciagacz-upiecie

Najpierw każdy z osobna łączymy tak, aby stworzyły obwód. W tym celu składamy je prawą stroną do prawej i zszywamy ba linii boku- zdjęcie powyżej.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-szycie-sciagacz-szycie

Łączymy je oczywiście na owerloku lub ściegiem owerlokowym.

Teraz każdy ściągacz dzielimy na równe odcinki i oznaczamy je szpilkami. Przy ściągaczach rękawa  starczą 4 odcinki, na ściągaczu dołu i linii dekoltu 8. Ściągacze składamy na pół stroną lewą do lewej po obwodzie.

Wszycie ściągacza będę omawiać na przykładzie ściągacza dekoltu.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-szycie-sciagacz-szycie

Na linii dekoltu oraz ściągacza dekoltu mamy oznaczoną tą samą ilość odcinków, czyli 8. Ściągacz jest mniejszy, a więc przy krawędzi będzie musiał być naciągnięty. W celu równego jego rozmieszczenia oznaczaliśmy odcinki, dzięki czemu dokładnie wiemy w jakim obszarze naciągnąć ściągacz. Cały obwód upinamy dość gęsto szpilkami, aby maksymalnie ułatwić sobie jego doszycie, a wcześniej wykonać przymiarkę.

Podczas przymiarki upewniamy się czy obwód ściągacza jest odpowiedni. Jeśli leży tak jak u mnie, czyli nie odstaje, to przechodzimy do przyszycia go. Jeśli odstaje to wystarczy skrócić ściągacz.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-szycie-sciagacz-po-przyszyciu

Przy doszywaniu ściągacza do obwodu pilnujemy równej linii szycia. Jest to szczególnie ważne, gdyż jeśli linia szycia nie będzie równa to będzie to widoczne na ściągaczu, który będzie szerszy lub węższy.

eti-blog-o-szyciu-forma-bluzy-szycie-sciagacz-rekawa

Analogicznie wykańczamy linie dołu bluzy oraz rękawy.

Bluza już uszyta, prawda, że szyje się ją naprawdę szybko? To zasługa owerloka, który łączy nam warstwy oraz od razu je estetycznie wykańcza.

tagi: ,

20
Dodaj komentarz

10 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Irena

Wspaniala bluza , i wszystko pieknie opisane, ja potrzebuje na duzy rozmiar, takie bluzy moga i chlopcy , meszczyzni nosic, tylko oni sa z duzymi rozmiarami, i tutaj jest problem, jak zrobic ta sama na duzy rozmiar. Takie male rozmiary sa b. latwe , ciezko i trudno otrzymac duze rozmiary, ludzie sa rozni , to nie znaczy ze sa otyli , kazdy ma inna budowe i to jest normalne .
Dzieki, pozdrawiam.

Gocha

Świetny tutek:) koniecznie będę musiała spróbować:)już od dłuższego czasu przymierzam się do uszycia bluzy, materiał czeka już 2 miesiące:)
Pozdrawiam

Gocha

Na pewno się pochwalę:)

Magdalena

Ja mam pytanie czy ten model maszyny chodzi mi o poziom odgłosów czy mozna szyc w domu jak juz wszyscy spią w zamknietym pokoju?!

kasia

Mój owerlock chodzi ciszej niż maszyna, moze to kwestia wieku maszyny

Ania

Witam. Najpierw zaznaczę, że jestem początkująca:) Chciałabym uszyć sobie bluzę a raczej bomberkę z rękawami raglanowymi ale nie mam nawet w domu podobnej bluzy na wzór. Jak najlepiej zrobić ten rękaw? Liczę na jakąkolwiek pomoc 🙂

Agnieszka

Świetny tutorial 😉 Bardzo pomocny.Mam pytanie odnośnie..samego materiału.Czy jesteście w stanie zdradzić gdzie taki materiał kupić?Albo co to jest konkretnie?Dresówka?Szukam właśnie takiej dzianiny na bluzę,ale nic podobnego kupić nie mogę..A dresówka jest…cieniutka..przynajmniej ta,z której ja szyłam. Dziękuję i pozdrawiam
Agnieszka

Agnieszka

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Moja to pętelkowa, więc pewnie stąd ta różnica. Już wiem, jaki będzie następny zakup. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie samego szycia- co może być przyczyną, że mój kołnierz, tzn sćiągacz, odstaje. Wygląda to trochę jak stójka- czy popełniłam błąd podczas wszywania ściągacza (starałam się, żeby był mniejszy jak obwód dekoltu), czy jest to wina samego wykroju?? Po wykrojeniu, zszyciu elementów, po prostu przyszyłam do dekoltu ściagacz (bez wcześniejszego podwijania dekoltu)- być może to jest przyczyną?? Mam Janome 5060DC, który numer to ścieg kryty?? założyłam stopkę odpowiednią do ściegu krytego, wrzuciłam numer ściegu 12 (przynajmniej taki był… Czytaj więcej »

Agnieszka

Mam pytanie dotyczące tutoriala. W instrukcji jest napisane, że szyjemy na overloku 1,5cm od brzegu. Może to głupie pytanie nowicjusza, ale jaki jest tego cel? Nie możemy szyć na szerokość ściegu i dodać na szwy tylko 0,5cm?
Przecież wszędzie będzie ścięty ten 1cm.

Natalia

Jutro zabieram się za uszycie wersji dla synka . Ale pytanie: bardziej techniczne. Jak szyć na overlocku rękaw (ten odcinek do pachy)? Niedawno zakupiłam overlock i jak szyłam pierwszy raz dla siebie bluzkę wycięłam prawie pół pachy ???? przy zwykłej maszynie bez problemu zatrzymuje się na szwie z igłą w tkaninie, przekręcam sobie materiał i jadę do końca a tu????? Czy jest jakiś patent?