Jak prawidłowo szyć ściegiem zygzak i ściegiem owerlokowy, tak aby nie ściągał on szytego materiału.

eti-blog-co-zrobic-gdy-zygzak-marszczy-material

Często pytacie nas jak prawidłowo ustawić maszynę, aby ścieg zygzak czy ścieg owerlokowy był idealnie równy, a materiał nie był ściągnięty czy pomarszczony. Wiele zależy od tego na jakim materiale szyjemy, jakie mamy ustawienia maszyny i jaką stopkę stosujemy. Rozwiązań tego problemu jest kilka i w tym wpisie postaram się Wam wytłumaczyć co należy zrobić.

Zacznę od podstaw, czyli od opisania do czego i kiedy stosujemy ścieg zygzak i ścieg owerlokowy.
Po pierwsze oba ściegi służą do obrębiania krawędzi materiału (zabezpieczenia go przed strzępieniem). Ścieg zygzak to rozwiązanie dla osób, które nie posiadają owerloka, czy których maszyna nie ma ściegu owerlokowego. Jeśli macie ścieg owerlokowy to da on Wam lepsze zabezpieczenie krawędzi.
Po drugie oba ściegi można wykorzystać do łączenia dzianin czy innych materiałów, szczególnie, gdy zależy nam, aby ścieg pozostał elastyczny.
Po trzecie zygzak’iem możemy z powodzeniem ozdabiać gotowe wyroby, można przyszyć guziki, obrzucać dziurki czy naszywać aplikację. Dodatkowo przyda się podczas cerowania lub wszywania gumki.

Jak wygląda prawidłowo wykonany ścieg zygzak?
Pewnie część z Was będzie zaskoczona, ale ścieg zygzak jest poprawny jak z wierzchniej strony widać tylko nitkę górną, a do strony spodniej widać nitkę spodnią (od szpulki) i delikatnie nitkę górną! (Wiem to zaskakujące :)) Przy ściegu prostym nie byłoby to dopuszczalne, ale przy zygzaku jest poprawne. Identyczną sytuację jak z zygzakiem mamy ze ściegiem owerlokowym.

eti-blog-o-szyciu-scieg-zyg zak

Na zdjęciach poniżej przedstawiam ściegi zygzak z różnymi naprężeniami nici górnej. Zwróćcie uwagę jak zmienia się wygląd tego ściegu.
1. Prawidłowo ustawione naprężenia – ścieg z obu stron wygląda poprawnie
2. Zbyt mocne naprężenie na nitce górnej- naprężenie to powoduje przeciągnięcie nitki od spodu na prawą stronę materiału, aby to zmienić należy zmniejszyć naprężenie nitki górnej lub w ostateczności zwiększyć naprężenie nitki dolnej.
3. Zbyt słabe naprężenie na nitce górnej- powoduje, że nitka spodnia nie układa się ładnie. Należy zwiększyć naprężenie nitki górnej lub w ostateczności poluzować naprężenie nitki dolnej.

eti-blog-szycie-sciegiem-zyg-zak-na-prawej-stronie-g eti-blog-szycie-sciegiem-zyg-zak-na-prawej-stronie-s

Dodatkowo podczas szycia jeśli jest tylko taka możliwość to najpierw zszywamy materiały, a potem obrzucamy krawędzie. Wtedy od razu obrzucamy dwie warstwy, dzięki temu uzyskanie idealnego ściegu jest trochę łatwiejsze, a dodatkowo oszczędzamy czas. Niestety takie rozwiązanie nie zawsze jest optymalne.

Jak prawidłowo szyć ściegiem zygzak i ściegiem owerlokowym?
Jak pewnie wiecie szycie ściegiem zygzak czy ściegiem owerlokowym na grubszych, sztywnych tkaninach jest dużo łatwiejsze niż szycie na cienkich, miękkich tkaninach czy dzianinach, ale są na to metody, nawet dwie. 🙂

Metoda pierwsza.
Stosujemy ją troszeczkę inaczej w zależności od stopki, którą mamy. Sprawdza się głównie podczas szycie grubszych, sztywniejszych materiałów.

1. Szyjemy ściegiem zygzak z wykorzystaniem stopki uniwersalnej.
Wykorzystując tą metodę powinniśmy szyć prowadząc materiał tak, aby igła z prawej strony materiału wbijała się tuż przy jej krawędzi. Tworząc ścieg dosłownie na krawędzi materiału (spójrz zdjęcia poniżej).

eti-blog-szycie-sciegiem-zyg-zak-lewa-prawa-stopka-uniwersalna

2. Szyjemy ściegiem owerlokowym z wykorzystaniem stopki owerlokowej.
Stopki do ściegu owerlokowego mogą wyglądać różnie (zdjęcie poniżej).

Na przykładzie maszyn Janome możemy dobrać:

W odróżnieniu od stopki uniwersalnej stopka owerlokowa posiada bardzo istotny prowadnik i bolce lub blaszkę, na których układa się nitka. Do prowadnika (czarny plastikowy lub metalowy) podczas szycia przykładamy krawędź materiału. Wówczas igła wbija się dokładnie tak, jak powinna, czyli w materiał i poza krawędź materiału (spójrz zdjęcie poniżej). Ważne jest, aby podczas szycia tą stopką ustawić optymalną szerokość ściegu owerlokowego/zyg zak’a (w instrukcji obsługi waszej maszyny lub na opakowaniu od stopki są najczęściej podane prawidłowe parametry). Igła powinna wbijać się tuż za bolcami stopki z ich zewnętrznej strony. Bolce przetrzymują lepiej materiał podczas szycia, dodatkowo ścieg tworzy się na tych bolcach, a więc nie ma prawie możliwości, aby nitka ściągała nam materiał.

eti-blog-szycie-sciegiem-zyg-zak-stopka-do-sciegu-owerlokowego

Igła wbija się z prawej i lewej strony poza bolce stopki.

Druga metoda.
Stosujemy ją z stopką owerlokową, możemy korzystać zarówno z zygzaka jak i z ściegu owerlokowego. Sprawdza się głównie podczas szycia cienkich, miękkich tkanin czy dzianin. Przy tej metodzie ścieg tworzymy dalej od krawędzi. Po przeszyciu, nadmiar odcinamy. Podczas szycia, materiał jest lepiej przytrzymany, igła łatwiej może wbić się w materiał. Ścieg jest tworzony na drucikach, a więc nie ściąga materiału, nawet przy szyciu cienkich tkanin czy dzianin. Przykłady na zdjęciach poniżej.

– dzianina łączona ściegiem owerlokowym na stopce owerlokowej:

eti-blog-o-szyciu-jak-szyc-dzianinyeti-blog-o-szyciu-jak-szyc-dzianiny-obciecie-krawedzi-I

– cienka tkanina szyta na stopce zwykłej, a poniżej na zdjęciu to samo łączenie z zastosowaniem stopki owerlokowej. W obu przypadkach szyłam przez dwie warstwy bardzo cienkiego materiału.

eti-blog-o-szyciu-obrębianie-delikatnych-materiałów-II eti-blog-o-szyciu-obrębianie-delikatnych-materialow-wlasciwie

Co jeżeli pomimo zastosowania powyższych wskazówek krawędź nadal jest ściągana? Należy wyregulować naprężenie nici górnej, a nawet w ostateczności dolnej. Jeżeli macie wątpliwości jak regulować naprężenie nici górnej to zajrzyjcie do instrukcji obsługi Waszej maszyny. Najczęściej taka regulacją znajduje się w dobrze dostępnym miejscu, poniżej typowy przykład w oparciu o maszynę Janome 525S.

eti-blog-o-szyciu-naprezenie-nitki-gornej-w-maszynie-sdo-szycia

Jeżeli regulacja naprężenie górnej nici nie przynosi pożądanego efektu, to możemy dodatkowo wyregulować naprężenie nici dolnej w bębenku, ale jest to ostateczność.

Zanim zmienimy naprężenie nici w bębenku proponuję sfotografować lub oznaczyć w jakiej pozycji znajduje śrubka do regulacji przed naszą ingerencją, po to abyśmy mogli wrócić do poprzedniego ustawienia.
Zmianę naprężenia w bębenku regulujemy poprzez dokręcenie lub poluzowanie śrubki, poprzez nieznaczne przekręcenie jej! Wykorzystujemy do tego mniejszy śrubokręt/ wkrętak.

Poniżej na zdjęciu śrubka do regulacji naprężenia w maszynie z chwytaczem rotacyjnym. Jeśli dokręcamy śrubkę (kierunek wskazówek zegara) to zwiększamy naprężenie i na odwrót.

eti-blog-o-szyciu-regulacja-naprezenia-nitki-dolnej-w-chwytaczu-rotacyjnym

Tutaj maszyna z chwytaczem wahadłowym. Regulacji dokonujemy na bębenku.

eti-blog-o-szyciu-regulacja-naprezenia-nitki-od-szpulki

Na koniec wspomnę o hydrofoli, którą możecie podłożyć pod krawędź, jeśli żadne metody nie przynoszą rezultatu. Hydrofolia wzmocni/usztywni krawędź, a w w praniu się rozpuści i nie pozostanie po niej śladu.

Podsumowując 🙂
Jeżeli chcemy uzyskać za każdym razem i na każdym materiale idealny ścieg zygzak lub ścieg owerlokowy to musimy stosować różne techniki szycia, różne stopki i regulować naprężenie nici.
Z mojego doświadczenia mogę Wam podpowiedzieć, że najlepiej jest zawsze stosować stopkę owerlokową, niezależnie czy szyjemy ściegiem zygzak czy ściegiem owerlokowym. Dzięki niej uzyskanie idealnego ściegu jest dużo łatwiejsze. Wiem, że nie każda maszyna posiada tą stopkę w standardowym wyposażeniu, ale wierzcie mi to jest stopka, w którą warto zainwestować, nie kosztuje dużo, a daje świetne efekty.
Gdybyście mieli jakieś pytanie odnośnie tego wpisu to piszcie śmiało. 🙂

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na naszym blogu ETI-radość szycia.
Podaj swój adres e-mail w polu poniżej.

tagi: ,

52
Dodaj komentarz

31 Comment threads
21 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sylwia

Dzięki za poradnik 🙂 jesteście najlepsi! 🙂

Ania

Niesamowite!! A ja tak się męczyłam z czapkami z elastycznej dzianiny. Ściegi owerlokowe i stopkę mam- wystarczyło tylko użyć. Bardzo dziękuję za świetny poradnik. Świetnie opisane i wytłumaczone. Wspaniałe.

Aga

Witam ! Zachwyciłam się ściegiem owerlokowym, kupiłam odpowiednią stopkę i…. nic…. nie szyje. Mam maszynę Julia 2009 Łucznik. Na domowe potrzeby wystarcza ale chciałam umieć coś więcej tym bardziej że w maszynie są takie ściegi. Przy próbie szycia powstaje luźny ścieg prosty i często łamie się igła. Proszę coś podpowiedzieć.

Wioleta

Czy mogę prosić o prezentację na jakimś zdjęciu jak powinien prawidłowo wyglądać zygzak z tyłu dzianiny, szytej podwójną igłą?

Wioleta

W sumie znalazłam na Państwa stroniecomment image … mi taki niestety nie wychodzi mimo regulacji naprężenia górnej nici 🙁

Wioleta

Witam. Szyjąc podwójną igłą nawet gdy górna nić ma naprężenie „1” uzyskuję zygzak taki jak jest na tym zdjęciu z numerem 3comment image
Jeśli ustawiam większe naprężenie to zygzak jest prawie prosty. Czy muszę wyregulować naprężenie dolnej nici?
Będę wdzięczna za poradę, bardzo zależy mi na szyciu dzianin podwójną igłą.
Pozdrawiam serdecznie.

Wioleta

Dodam, że moja maszyna to Janome 6050dc.

Wioleta

Witam. Czeski błąd mi się wkradł 🙂 Janome 5060dc powinno być.
Zrobiłam wszystko zgodnie z zaleceniem, ale to nie pomogło. Skorzystałam jednak z instrukcji w tym artykule i troszkę zmniejszyłam naprężenie nitki dolnej. W instrukcji maszyny nie znalazłam nic o regulacji dolnej nitki (albo jakoś przeoczyłam), także informacja podana tutaj bardzo mi się przydała. Dziękuję.
Zygzak wygląda już lepiej, z czego się bardzo cieszę. Wymaga on jeszcze małej regulacji, ale już przynajmniej wiem gdzie mam ją wykonać. Jeszcze raz dziękuję i Pozdrawiam.

ana

Dzień dobry, mam problem odnośnie obrzucania ściegiem (zarówno owerlokowym jak i zygzakowym) krawędzie elastycznych tkanin. Mianowicie marszczą się mimo że nie naciągam tkaniny. Nawet przy grubszej dresówce, jeśli jest elastyczna to się faluje. Posiadam maszynę Janome dxl603 i stopkę do ściegu owerlokowego. W czym tkwi błąd?

Pozdrawiam, Ana

Joanna

Witam, ja od niedawna korzystam ze stopki owerlokowej, rzeczywiscie super sprawa do wykanczania brzegow. Ostatnio jednak mam problem, bo maszyna zaczyna mielic mi w miejscu i nawija tylko nitke na ta wypustke po srodku stopki i oczywiscie nie szyje dalej, konczy sie na zdjeciu stopki i odcinaniu jej od materialu. W czym moze byc problem? Dodam, ze ustawienia sciegu owerlokowego mam takie jak w instrukcji, wczesniej szylam po takim samym materiale, tymi samymi nicmi i bylo ok, a nagle przestala wspolpracowac

nusia

Super poradnik

Julia

Witam,
Używając ściegu zygzak naszywając gumę płaską maszyna Janome Horizon gubi opuszcza prawe ściegi, przy szyciu innych materiałów bez gumy jest ok, jaki może być problem?

Kasia

Witam, posiadam zwykla maszyne do szycia lucznik ola 830 w ktorej sa sciegi zygzakowe i owerlokowanie, probuje na rozne sposoby szyc z dzianiny dresowki,chcialabym ladnie wykonczyc od wewnatrz ubrania i aby szew byl mocny i sie nie rwal przy noszeniu.Stad moje pytanie czy zygzakiem czy overlokowaniem mozna zszywac materialy czy sluza one tylko do obszywania materialu ? Jesli tylko do obszywania to jakim sciegiem zszywac materialy ze soba? Bede wdzieczna za odpowiedz:-)

Ewelina Ch

Witam, mam maszynę Janome Juno e1015, posiaam stopkę overlookową, ale niestety za każdym razem łamie mi się igła jak zaczynam na niej szyć. Jakie są odpowiednie parametry do używania tego otóż prześwietnego ściegu ?
pozdarwiam

Ewa

Zdecydowanie potwierdzam, że tę stopkę warto mieć – ułatwia szycie (i życie:) – świetnie się sprawuje na różnych tkaninach, dzianinach i innych materiałach. Ściegi proste, płaskie, równiutkie:)

Małgosia

Cześć! Chciałabym uszyć spodniczke z cienkiego materiału, niestety maszyna albo przepuszcza (zarówno ścieg prosty jak i zygzak) albo marszczy cały ścieg. Próbowałam zmieniać naprężenie, igły, wszystko wyczyscilam ale nie ma żadnego efektu. Proszę o podpowiedź co jeszcze mogę zrobić bo juz rozkłada mnie to na łopatki ????

Iza

Witam! Mam maszynęjanome juno E1019 i szyję z użyciem stopki do ściegu owerlokowego i niestety ścieg nie wychodzi mi taki jak jest pokazany na zdjęciu gdzie dzianina łączona jest na stopce owerlokowej przy użyciu ściegu owerlokowego, proszę o pomoc, mogę wysłać zdjęcie ściegu.

Kama

Mam problem z lidia łucznik. Nie wiem jak ustawic program przy założeniu stopki ower lok łamie mi sie igła proszę. O rade jak rodzaj sciegiu
Jaką długość
Jakie naprezenie. Nici jestem początkująca

Iza

Proszę o pomoc jakie powinnam ustawić parametry sciegu zygzakowego w maszynie janome juno e1019 aby obrzucic brzeg falbanki.

agata

prosze o pomoc,mam maszyne SINGER 2282podszywam bawelniana dzianine i stopka owerlokowa i zwykla rozciagaja mi bardzo material jaka przyczyna?

Iwona

Witam, mam maszynę elna 500ex, jakie ustawienia powinnam przyjąć żeby podwinąć nogawki w bardzo elastycznym materiale. Założyłam igłę 90/14, próbowałam ściegu 04 i 05, ale kiespko przesuwa się materiał albo szyje w jednym miejscu. Co powinnam zmienić?

Alicja

Dobry wieczór,
Jestem świeżakiem. Zakupilam maszyne Janome juno 1019 i chcialabym szyc ciuchy dla córki. W insteukcji scieg owerlokowy jest opisany przybużyciu uniwersalnej stopki. Czy lepiej dokupic orgi alna owerlokową stopne? Czy ustawienia maszyny zmiebią przy uzyciu twj stopki beda inne jak teraz przy uzyciu ściegu owerlokowego na stopce ubiwersalnej? Prosze o pomoc

Genia

Witam,
posiadam stopkę owerlokową JANOME 822808008, która różni się od przedstawionej w artykule 822801001 na tej stronie ilością pręcików które obejmowane są przez ścieg. 1001 ma dwa pręciki, a 8008 ma ich trzy. Przejrzałem cały internet i nie znalazłem nic co pomogłoby mi zrozumieć, po co jest ten trzeci pręcik, skoro znajduje się ok. 2 mm poza zakresem ogranicznika stopki? Na paru filmikach YT szyją tą stopką, ale filmy nakręcane są tak, jakby ktoś specjalnie ukrywał znaczenie tego trzeciego pręcika 😉
Proszę o wyjaśnienie. A może kupiłam niewłaściwą stopkę?
Czy można się pokusić o ocenę ww. stopek, tzn. ta lepsza, a ta gorsza?

Basia

Dzień dobry. Mam starą maszynę Łucznik 466N. Zawsze ładnie szyła. Podczas szycia ściegiem prostym to lekko zygzakuje i nie wiem ,gdzie to naprawić czy przesunąć.Przy obrzucaniu szyje ładnie,tylko nie mogę uzyskać prostego ściegu.Pozdrawiam.

Aleksandra

Witam serdeczne, mam pytanie, odnośnie dobierania naprężenia nici do szwu zygzakowatego. Walczę z tym już kilka godzin 🙁 Cześć szwu ma przebieg zygzakowaty ale miejscami zdarzają się proste odcinki. Mam wrażenie, że maszyna czasem nie łapie dolnej nici. Regulowałam napięcie nici i widzę, że efekt jest taki jak na zdjęciach z numerem 1, nie przyciąga przeciwnej nici jak na numerach 2 i 3. Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczna.

leszek

czesć mam maszynę łucznik 340 .i problem iż na zygzaku szyje ściegiem prostym ,jaka jest tego przyczyna ??

Magda

A jaka stopka by pasowała do maszyny Łucznik predom 466 ?

Angel

Posiadam maszynę jubilee Janome.
Uszyłam czapkę ściegiem g używając stopki overlokowej.
Przy mocniejszym pociągnięciu szew pęka.
Testowałam zmieniajac naprezenie nici od 2 do 6.
Zauważyłam ,że mniej pęka przy większym naprężeniu nici.
Docisk stopki regulowalam między 1 a 2.
Próbowałam zszyć tez ściegiem h ale wychodzi nieprawidłowy . Na górze wygląda dobrze,od dołu źle .

Do szycia używałam igły 90 do dzianin.
Szyłam dresowke pętelkę na której szew właśnie pęka , i minky minimalnie rozciągliwe i tutaj szew trzyma.

Angel

Jeśli chodzi o igły to kupiłam w pasmanterii do strechu.