Stopka do ściegu krytego (Janome 825817009) – Jak używać?

.

Ścieg kryty to rodzaj ściegu, którym wykańczamy krawędzie wyrobów gotowych, gdy chcemy, aby ścieg był niewidoczny na prawej stronie tkaniny.
Wykorzystuje się go najczęściej przy wykończeniu krawędzi zasłon, podwijaniu spodni, sukienek, spódniczek itp.
Ścieg kryty występuje w dwóch odmianach tj. jako ścieg elastyczny (wykorzystywany w dzianinach oraz tkaninach elastycznych) i ścieg stabilny.

Stopka do ściegu krytego posiada prowadnik, dzięki któremu z dużą dokładnością możemy prowadzić złożenie (zakładkę) tkaniny, dodatkowo stopka ta może posiadać nacięcia na spodzie, które zapobiegają ześlizgiwaniu się tkaniny. Prowadnik często przechodzi w „języczek” odpowiadający za utworzenie odpowiedniego naddatku nici, który jest niezbędny, w celu osiągnięcia na prawej stronie pożądanego rezultatu (brak efektu ściągnięcia).

Istnieją dwa sposoby podwijania krawędzi, należy wybrać odpowiedni w zależności od grubości tkaniny:
Dla tkanin grubszych, aby zabezpieczyć krawędź tkaniny przed strzępieniem się w pierwszym etapie należy obrzucić ją owerlokiem lub ściegiem owerlokowym czy zygzakiem.
Dla tkanin cieńszych, tu nie obrzucamy krawędzi (chyba że jest to konieczne), krawędź zostanie podwinięta do środka (będzie całkowicie niewidoczna).

1. Wyznaczamy dolną krawędź wyrobu gotowego poprzez zaprasowanie jej do wewnątrz.

2. Teraz działamy zgodnie z rodzajem tkaniny:
Dla tkanin grubszych: przypinamy uprzednio zaprasowane złożenie szpilkami w sposób przedstawiony na zdjęciu poniżej. Ważne, aby upiąć szpilki na jednej linii w przedziale od 0,4 do 0,7 cm od krawędzi. Ja upięłam szpilki 0,7 cm od krawędzi, aby ułatwić sobie tą operację na tkaninie narysowałam linię pomocniczą. W moim przypadku całkowite złożenie wynosi 4 cm.

Dla tkanin cieńszych: dodatkowo uprzednio złożoną krawędź składamy raz jeszcze na około 1/4 szerokości całego złożenia. Tu również upinamy szpilkami w sposób przedstawiony na zdjęciu poniżej. Pamiętajmy aby upiąć szpilki na jednej linii w przedziale od 0,4 do 0,7 cm od krawędzi. Ja upięłam szpilki 0,7 cm od krawędzi, aby ułatwić sobie tą operację na tkaninie narysowałam linię pomocniczą. W moim przypadku złożenie wynosi odpowiednio 1 cm oraz 3 cm.

3. Odginamy krawędź złożenia zgodnie z linią upięcia szpilek, w moim wypadku 0,7 cm i wsuwamy pod stopkę w maszynie tak, aby złożenie znalazło się tuż przy prowadniku na stopce. Opuszczamy stopkę.

4. Zmieniamy ustawienie naprężenia nici, powinno ono być ustawienie pomiędzy 1 a 4 – czyli być mniejsze niż ustawienie dla standardowego szycia.

5. Jeśli okaże się to konieczne należy dostosować pozycję igły tak, aby igła przy odszywaniu najdalej wysuniętego na lewo punktu ściegu wbijała się w krawędź złożenia tkaniny tak blisko jej krawędzi jak to tylko możliwe. Jest to dość istotne, ponieważ pozycja igły wpływa na widoczność ściegu na prawej stronie tkaniny, i tak im igła bardziej w lewo tym ścieg bardziej widoczny i na odwrót. Optymalnie jest, aby igła łapała jedną/dwie nitki tkaniny.

6. Odginamy krawędź i sprawdzamy efekt na prawej stronie, niezależnie od sposobu wykończenia efekt na prawej stronie powinien być identyczny i wyglądać następująco:

Jak widać powyżej do tego projektu użyłam nici koloru kontrastującego z tkaniną, aby ścieg był specjalnie widoczny:), normalnie jednak do takiego wykańczania krawędzi wykorzystuje nitkę w kolorze najbardziej zbliżonym do tkaniny.

Stopka do ściegu krytego może znajdować się w wyposażeniu standardowym maszyny, ale można się w nią dodatkowo wyposażyć. Stopki mogą się między sobą różnić w zależności od producenta oraz rodzaju stopki. W naszej ofercie posiadamy stopki do maszyn z chwytaczem wahadłowym i rotacyjnym (pasujące do wszystkich marek). Na zdjęciu poniżej stopka z regulacją ustawienia prowadnika.

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 825817009
– Janome 820817015 – z regulowanym prowadnikiem
– Janome 859807001 – pasuje do maszyn z szerokością ściegu do 9 mm

Stopki pasujące do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 200130006
– Eti 059 z regulacją prowadnika

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.

Podobny efekt można uzyskać na owerloku. Stopki pasujące do owerloków:
Janome 200203104
Janome 200806000

tagi:

4
Dodaj komentarz

3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elfka

Ta stopka jest super i naprawdę działa, nie trzeba ręcznie podwijać. Jak narazie wszystkie moje wyroby, które chciałam podwinąć niewidocznie podwinęłam właśnie tą stopką.

elfka.pl

Wspaniały opis – serdecznie dziękuję za tak szczegółowe wyjaśnienie!

Jenny

Zastosowałam się zgodnie co do opisu, ale mi niestety przeszywa nitkę całym ściegiem na prawej stronie, co jest przyczyną????