Bluza z kapturem i rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Jak uszyć bluzę z kapturem i rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) DIY, tutorial-3Jak uszyć bluzę z kapturem i rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) DIY, tutorial-3Jak uszyć bluzę z kapturem i rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) DIY, tutorial-3Jak uszyć bluzę z kapturem i rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) DIY, tutorial-4

O uszyciu bluzy z kapturem myślałyśmy już od jakiegoś czas, ale nie mogłyśmy się za to zabrać (głównie dlatego, że w między czasie wpadały nam do głowy inne szyciowe projekty 🙂 ). W końcu postanowiłyśmy ją uszyć. No i nasunęło się masę pytań: z kapturem czy bez, rozpinana czy nie, kolorowa czy stonowana? Ustaliłyśmy, że bluza będzie z kapturem (w końcu tego jeszcze u nas nie było), nie rozpinana (rozpinana jest trochę trudniejsza w szyciu i powstanie później) i kolorowa (w końcu zbliża się wiosna, trzeba postawić na kolory 😉 ). No i powstała. 🙂

Ps. Nieoficjalnie możemy Wam zdradzić, że do kompletu powstaną też spodnie dresowe, ale o tym jeszcze cicho. 🙂

Do uszycia tego projektu potrzebna jest dowolna maszyna do szycia i owerlok. Jeżeli nie dysponujecie owerlokiem to będziecie wykorzystywać ścieg owerlokowy z maszyny do szycia.

Ja do uszycia tej bluzy wybrałam owerlok JANOME 744D oraz maszynę do szycia JANOME QXL605.

* Materiały potrzebne do uszycia bluzy:
a) dzianina: w zależności od rozmiaru i długości potrzebne jest ok 140 cm bieżących dzianiny. Aby dowiedzieć się ile materiału potrzebujecie wystarczy zmierzyć długość rękawa oraz długość bluzy jaką planujecie uszyć, dodać do tego 15 cm i już dokładnie wiemy ile dzianiny jest nam potrzebne. Ja do szycia tego projekty kupiłam 70 cm dzianiny różowej i tyle samo czarnej.
Dodatkowo wykorzystałam kawałek dzianiny żółtej i szarej (obie wykorzystane na wypustki bluzy).
b) ściągacz: mi na mankiety o szerokości ok 6 cm i ściągacz przy dole o szerokości ok 7 cm wystarczył kawałek o długości 30 cm bieżących
c) taśma formująca do podklejenia dekoltu przed wszyciem kaptura
d) sznurek do wciągnięcia w kaptur długość 1 m
e) tasiemka o szerokości 7-10 mm najlepiej bawełniana, aby ukryć szew doszycia kaptura
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) dobre nożyczki
b) miara krawiecka
c) szpilki
d) pisak samoznikajacy
e) stopki:
stopka do obszywania dziurek
f) igły do szycia dzianin
g) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebne-do-uszyciaPRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wykrój bluzy stworzymy poprzez odrysowanie od gotowej bluzy, którą mam nadzieje każdy ma w domu. Nie musi to być identyczna bluza, może być np. rozpinana, tylko podczas odrysowania musicie ją zapiąć. 😉

Potrzebujemy odrysować połowę przodu oraz tyłu, cały jeden rękaw i połowę kaptura. Jak widzicie na zdjęciach poniżej ja odrysowuje bluzę z rękawem typu raglan, więc dla ułatwienia proponuje wybierzcie też taką.

Na zdjęciach poniżej zaznaczyłam sposób ułożenia i odrysowania elementów bluzy. Po lewej widzicie przód bluzy (identycznie należy odrysować tył bluzy). Na zdjęciu z prawej strony rękaw, linia przerywana to środek rękawa.

Przód, tył i rękaw są odrysowane, a więc teraz pozostaje nam do odrysowania kaptur i kieszonka. Na zdjęciu poniżej kaptur w trakcie odrysowania.

eti-blog-o-szyciu-jak-odrysować-kaptur

Wszystkie potrzebne elementy bluzy mamy w wersji papierowej, przechodzimy więc do krojenia z zdekatyzowanej dzianiny. Przy rozmieszczaniu elementów pozostawcie pomiędzy nimi trochę przestrzeni, aby móc dodać zapasy na szew. Bardzo ważne jest też samo ułożenie poszczególnych elementów bluzy na dzianinie:
– przód oraz tył, a dokładnie linie środka tych elementów muszą być dołożone do linii złożenia dzianiny. Dodatkowo linia złożenia dzianiny (zaznaczona białą strzałką) musi być  równoległa względem krawędzi z krajką (oryginalnie wykończonej krawędzi dzianiny).


– linia środka rękawa ułożona jest równolegle do linii krajki. Jeśli dzianinę złożymy to od razu powstaną nam dwa rękawy.


– linia prosta umieszczona na kapturze również musi znajdować się równolegle do krawędzi dzianiny

– krojąc kieszeń również jej środek układamy równolegle względem krawędzi dzianiny

eti-blog-o-szyciu-kieszen-kangurek-krojenie

Zapas na szew proponuje dodać 7 mm przy każdej krawędzi za wyjątkiem kieszonki tam zapas wynosi 1 cm (dzięki czemu będzie nam łatwiej zaprasować krawędzie).

Dodatkowo potrzebujemy skroić ściągacze i wypustki.
Wypustki (o długości elementu do którego będzie ją doszywać + 2 cm; szerokość wypustki to 2,5 cm):
– dla obwodu rękawa *2 sztuki (żółta)
– dla obwodu dołu *1 sztuka (żółta)
– dla odcinka o długości linii wszycia rękawa przodu *2 sztuki (szara)
– dla odcinka o długości linii wszycia rękawa tyłu *2 sztuki (szara)
– dla krawędzi kieszonki * 2 sztuki (czarna)
Ściągacze (one są krótsze niż elementy do których je doszywamy):
– dla rękawa kroimy prostokąt o długości 1,5 cm krótszy niż obwód rękawa; jego szerokość to  13,5 cm *2 sztuki
– dla obwodu dołu bluzy kroimy prostokąt o 4 cm krótszy od długości dołu, jego szerokość to 15,5 cm *1 sztuka
Jednak przy ściągaczach wiele zależy od ich jakości/rozciągliwości i najlepiej jest każdorazowo ustalić o ile mają być krótsze.

Wszystko skrojone, wiec przechodzimy do szycia. 🙂

SZYCIE:

Zaczynamy od naszycia kieszeni na przód bluzy. Musimy to poprzedzić przyszyciem wypustki do krawędzi kieszonki. Czarne paseczki o szerokości 2,5 cm zaprasowujemy na pół i takie przykładamy do krawędzi wlotu kieszeni (estetyczną krawędzią skierowaną do środka kieszeni). Przyszywamy je szyjąc na owerloku z szerokością ściegu ok 7 mm (oczywiście jeśli nie macie owerloka to przyszyjcie ją ściegiem owerlokowym maszyny wieloczynnościowej szyjąc igłą do dzianin). Wypustka po wszyciu będzie wystawać na ok 5 mm.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-wykanczanie-krawędzi

Poniżej kieszonka z doszytymi wypustkami. Teraz jej trzy krawędzie zaprasowujemy na 1 cm pod spód (biała linia przerywana na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-naszywanie-kieszeni

Gdy krawędzie zaprasujemy przechodzimy do upięcia kieszonki na przodzie bluzy. Przy upinaniu należy zwrócić uwagę, aby znalazła się ona na środku bluzy. Proponuje więc po ułożeniu kieszonki sprawdzić czy odcinki „a” oraz odcinki „b” są po obu stronach bluzy równe.

eti-blog-o-szyciu-umiejscowienie-kieszeni

Kieszeń naszywamy ściegiem prostym szyjąc po liniach zaznaczonych za zdjęciu powyżej. Ważne, aby szyć igłą do tego przeznaczoną tzn. igłą do dzianin.

Kieszonka gotowa, a więc możemy przejść do doszywania rękawów do przodu bluzy i do jej tyłu. W tym celu składamy szarą wypustkę na pół i tak zaprasowujemy. Upinając rękawy do bluzy pomiędzy warstwy wprowadzamy wypustkę (zobacz sposób ułożenia jej na zdjęciu poniżej, specjalnie odgięłam rękaw, aby wypustka była dobrze widoczna).

eti-blog-o-szyciu-wszywanie-wypustki-raglan

Ważne, aby przy łączeniu elementów szyć idealnie równo od krawędzi. Ja wszystkie łączenia wykonam na owerloku, dzięki czemu mam elementy połączone ściegiem elastycznym, co jest ważne przy szyciu dzianin, dodatkowo od lewej strony mam zachowaną dużą estetykę szwu- zdjęcie poniżej.

Tutaj na zdjęciu poniżej już elekt naszej pracy. Przód gotowy, więc teraz to samo powtarzamy na tyle bluzy.

eti-blog-o-szyciu-szycie-bluzy-raglanowej

Rękaw doszyty do przodu oraz tyłu bluzy.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-po-wszyciuPo wszyciu rękawów przechodzimy do połączenia boków bluzy i rękawów. Zszywamy to na owerloku łącząc od razu całość. Podczas szycia wróćcie uwagę, aby wypustka wszyta w przód i tył bluzy przy jej łączeniu wypadła w jednym punkcie.

eti-blog-o-szyciu-łączenie-boku

Bluza gotowa do przymiarki i jeśli wszystko się zgadza to przechodzimy do fazy wykończenia bluzy.

Zacznijmy od doszycia wypustki i jednocześnie ściągacza (na zdjęciach poniżej przedstawię to na przykładzie wszycia ich do linii dołu bluzy). Rękawy wszywa się identycznie.

Wypustki zaprasowujemy na pół i dopinamy je do krawędzi rękawa oraz dołu bluzy (proponuje je przed upięciem połączyć, aby stworzyć obwód).

eti-blog-o-szyciu-tworzenie-wypustki

W między czasie zszywamy ściągacze, tutaj również potrzebujemy uzyskać obwody (wyjątkowo na zdjęciu poniżej ściągacz rękawa, dwa etapy).

eti-blog-o-szyciu-jak-zrobić-uszyć-ściągacz

Wracam do zdjęć ściągacza dołu. 🙂

eti-blog-o-szyciu-dół-bluzy

Poszczególne obwody zarówno ściągaczy jak i obwody rękawów czy dołu bluzy dzielimy na 4 równe odcinki (każdy obwód z osobna). Zaznaczamy je (u mnie na zdjęciu powyżej to te  kolorowe kropki).

Tak przygotowane elementy upinam razem, zgrywając poszczególne oznaczone przed chwilą punkty kontrolne. Przy upinaniu ściągacz należy rozciągnąć, aby spasować punkty.

Poniżej na zdjęciu poniżej, ściągacz upięty i gotowy do przyszycia.

eti-blog-o-szyciu-dół-bluzy-jak-doszyć-ściągacz

Doszywamy ściągacze owerlokiem lub ściegiem owerlokowym.

eti-blog-o-szyciu-dół-bluzy-jak-doszyć-ściągacz

Ściągacze mamy wszyte, przechodzimy więc do wykończenia dekoltu czyli w naszym wypadku wszycia kaptura.

Najpierw musimy połączyć każdą warstwę kaptura.

eti-blog-o-szyciu-łączenia-kaptura

Następnie łączymy oba kaptury razem, upinając je prawą stroną do prawej.

eti-blog-o-szyciu-jak-wszyć-kaptur

Łączymy.

Gdy są połączone w warstwie zewnętrznej wykonujemy dziurki (posłużą one do wprowadzenia sznurka w kaptur).

eti-blog-o-szyciu-gdzie-wykonać-dziurki

Ja dziurkę wykonuje w jednej operacji, więc wystarczy, że przy maszynie zamontuje specjalną stopkę do obrębiania dziurek, opuszczę dźwignię dziurki i wykonam ją.

Teraz zaprasowuje krawędź kaptura i wykonuje w nim tunel, po prostu szyje przez obie warstwy kaptura w odległości 1,5 cm od krawędzi szyjąc na prawej stronie kaptura.

eti-blog-o-szyciu-wykańczanie-krawędzi-kaptura

Kaptur gotowy, a więc przyszywamy go do bluzy. Najpierw jednak trzeba linię dekoltu podkleić taśmą formującą w celu zabezpieczenia dzianiny przed rozciąganiem/rozwleczeniem się. Następnie zaznaczamy środek tyłu bluzy i do tego miejsca upinamy środek kaptura (prawą strona do prawej);  tak samo oznaczamy środek przodu i do niego przypinamy krawędzie kaptura. Przyszywamy na owerloku na całym obwodzie linii dekoltu.

Pozostało nam rozciąć dziurki wykonane w kapturze, wciągnięcie sznurka i bluza prawie gotowa.

eti-blog-o-szyciu-kaptur-po-doszyciu

Dla fajniejszego efektu zakryjemy szew przy kapturze. W tym celu przyszywamy tasiemkę do szwu (patrz zdjęcie poniżej). Przy szyciu musimy tasiemkę wdawać co oznacza, że potrzebujemy wszyć dłuższy pasek tasiemki niż obwód do jakiego jest ona doszywana. Zauważcie, że tasiemkę doszywamy tylko do strony szwu i szyjąc po szwie, czyli na prawej stronie bluzy ściegu nie będzie widać.

Doszycie tasiemki i doszycie kaptura do bluzy można było wykonać za jednym razem, ja jednak wolałam sobie to podzielić na etapy.

Przy łączeniu tasiemki podczas jej doszywania estetycznie podwijamy krawędź.

kaptur-wszywanie-tasiemki-maszyny-do-szycia-blog-eti-9

Tutaj tasiemka pod stopką w trakcie jej przyszywania do szwu.

Teraz zaginamy szew z przyszytą tasiemką do dołu bluzy i tuż przy dolnej krawędzi przyszywamy ją ściegiem prostym. Warto tutaj przed przeszyciem gęsto upiąć krawędź szpulkami, aby podczas szycia nie się nie przesunęło. Ponieważ w poprzednim przyszyciu tasiemki ją wdaliśmy to teraz nie brakuje nam je na drugiej krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-estetyczne-wykończenie-linii-szycia

Tutaj znów tasiemka pod stopką. Teraz linie szycia będzie widać na prawej stronie bluzy.

I gotowa bluza. 🙂

bluza-z-kapturem-jak-uszyc-szycie-krok-po-kroku-etiblog-I

tagi: , ,

35
Dodaj komentarz

17 Comment threads
18 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Ożeszty. Ale piękna bluza!!! I te kolory. Po prostu cu-do-wna!!!

Stasia Pyczot

Bardzo zaluje ze nie potrafie szyc, takie ciekawe rzeczy pokazujecie

Ilona

wow wow wow, ah musze się zebrac, popróbowac, zawsze się boję….

Równoważnia

Wow!!! Jestem pod wrażeniem. Szyłam już bluzę z raglanowym rękawem, ale dodanie do niej wypustek, kieszonki i kaptura to jest to! I pokazane tak, że wygląda to na faktycznie proste 🙂 Dzięki!

charm

PIĘKNA!
coś czuję, że będzie to moja pierwsza dzianinowa bluza, jak tylko znajdę trochę wolnego czasu 😉
(btw, przed opisem wszywania kapturka jest chyba literówka 😉 )

Pozostaje czekać z niecierpliwością na opis spodni, to uszyję pierwszy w życiu dres 😀

Mariola

Super ,z pewnością wykorzystam tą lekcje i uszyję wnuczkowi .Bardzo dobre porady,dokładne i prosto wytłumaczone.

aleksandra1100

Bluza jest przepiękna. Wykonanie perfekcyjne i do tego wytłumaczone bardzo przejrzyście. Podobne bluzy z sieciówek wysiadają w przedbiegach.

Doris

Bluza bardzo ładna, kolory świetnie połączone i te wypustki dodają uroku, jednak część tutorialu „jak przygotować wykrój” jest beznadziejna. Niewiele osób ma w szafie taką bluzę, a w szczególności osób, które chciałby taką mieć…

MONAfaktura

Bluza jest genialna! Już wiem, do czego wykorzystam resztki czarnej i różowej dresówki 🙂 Niech się tylko wygrzebię z remontu w mieszkaniu! 🙂

Betty23

Prześliczna bluza, koniecznie muszę taką uszyć :)dziękuję za tutorial.To bardzo miłe z Waszej strony, że dzielicie się z innymi swoimi uszytkami, rzadko się zdarza na blogach żeby tak szczegółowo objaśniać etapy szycia. Tutaj to wszystko wydaje się duże prostsze. Pozdrawiam

madziaraw36

a jeśli ktoś ma zwykłego starego łucznika to może wybrnąć jakoś z szycia dzianiny……..są jakies patenty?

klaudia

świetna bluza, zaraz zabieram się za szycie.

Pauletta

Świetna! Takiej bluzy szukalam od dawna w sklepach! Koncze z poszukiwaniem i spróbuję wykonac podobna. Macie wielki talent i nieziemskie pomysły!

Sebastian

Dzień dobry,
genialne szycie. Moja ulubiona bluza z kapturem kończy swój żywot na budowie, zastanawiam się (może Pani mi poleci) gdzie kupię dobrą jakościowo grubą dzianinę dresową, tak żeby po praniu nie zrobił się z niej flak? Zapytam również o porządne i mocne ściągacze? Jeżeli to nie kłopot dla Pani, poproszę o informację.

Pozdrawiam serdecznie i życzę kolejnych udanych projektów.

Sebastian

Marta

Hej!
Dopiero zaczynam przygodę z szyciem ale postanowiłam spróbować 😀
Nie do końca rozumiem jak mam policzyć ile będę potrzebować materiału. Mogłybyście mi to jeszcze raz wytłumaczyć? 😉

Katarzyna

Witam! bluza przepiękna. przymierzam się:D. jaką taśmę formującą używa Pani do dekoltu? jestem początkująca w temacie i ilość taśm i ich rodzaje mnie już gubi…

Joanna

Witam. 🙂 dopiero uczę się szycia na maszynie i czuje się trochę zielona. Wydawało mi się, czytając różne materiały że owerlok i scieg owerlokowy to to samo. A jednak tak nie jest. Mam maszynę Red Star r20s i stopkę do śniegu owerlokowego. Myślałam że szyjac sciegiem owerlokowym muszę mieć albo równo że sobą złożone materiały, albo stopka będzie odcinać naddatek, ale z tego co przeczytałam we wpisie na blogu na ten temat rozumiem, że ja właśnie mam szyć dalej od brzegu a naddatek obciąć samemu nożyczkami. Tak? Przepraszam, pewnie to pytanie jest glupie, ale pamiętam, gdy kupowalam u Was maszynę,… Czytaj więcej »