Poznaj maszynę do szycia JANOME 5060 DC – szczegółowy opis / recenzja

Poznaj maszynę do szycia JANOME 5060 DC - szcegółowy opis / recenzja

Na początku lutego firma Eti radość szycia wprowadziła do swojej oferty nową maszynę do szycia JANOME 5060 Decor Computer. Przyznam szczerze, że od razu przypadła mi do gustu więc bardzo chętnie zabrałam się za jej wypróbowanie (nawet nie wiecie jak się cieszę, że mam taką możliwość 🙂 )
Maszyna jest rewelacyjna, szyje pięknie, cicho, żaden materiał nie stanowi dla niej problemu (sprawdziłam od cienkiej dzianiny po filc i jeans) i jest bardzo prosta (intuicyjna) w obsłudze. 🙂 Jakbyście chcieli przekonać się o tym osobiście to pamiętajcie, że w siedzibie firmy eti można testować wszystkie modele maszyn marki Janome. Jednak wiem, że nie wszyscy mają taką możliwość więc pomyślałam, że przygotuję dla Was małą recenzję / szczegółowy opis tego modelu, abyście mogli ją trochę lepiej poznać. 🙂

Zacznę od tego, że Janome 5060DC jest maszyną o wzmocnionej konstrukcji więc jest przeznaczona dla chałupników, dla których szycie to nie tylko hobby. Została wyposażona w 60 programów ściegowych, wśród nich są ściegi użytkowe, owerlokowe, ozdobne, satynowe i dziurki.

janome-5060dc-II

Wszystkie programy ściegowe podzieliłam na grupy i oznaczyłam kolorami, abyśmy mogli je lepiej poznać (zdjęcie poniżej).

sciegi-5060-janome-maszyna-do-szycia-II

Ściegi użytkowe (1) to przede wszystkim ściegi proste służące do łączenia warstw, ale również ściegi kryte-idealne przy wykańczaniu eleganckiej odzieży (ścieg będzie niewidoczny), czy inne służące do szycia dzianin. W 5060 DC mamy również trzy rodzaje ściegów owerlokowych (2), ściegi te zabezpieczają krawędzie przed siepaniem się oraz zwiększają estetykę wykończenia krawędzi materiałów (lepsze niż ścieg zygzak, choć w 100% nie zastąpią maszyny owerlok). Spójrzcie również na rodzaje obszywania dziurek (3), aż 6 do wyboru  (odpowiednie do poduszek, ale również bluzek czy żakietów). W tej kategorii znajdziemy również rygiel i program ściegowy do cerowania. Reszta ściegów należy już do kategorii ściegów ozdobnych (4) z pośród, których możemy wyróżnić ściegi satynowe (5).

wyswietlacz-janome-5060dc

Zostając w temacie ściegów muszę pokazać Wam wyświetlacz maszyny oraz sposób wyboru ściegów. Po włączeniu maszyny widzimy jaki ścieg jest wybrany (1), jaka jest domyślna jego szerokość (2) oraz długość (3); dodatkowo maszyna pokazuje jaką stopkę  powinniśmy zamontować przy maszynie (4).  Wybór ściegu lub jego parametrów jest banalnie prosty wystarczy za pomocą strzałek {lewo(5)/prawo(6)} umieścić kursor nad parametrem do zmiany, a następnie  strzałką w górę (7) czy dół (8) zmienić jego wartość.

przyciski-funkcyjne-janome-5060dc

Przejdźmy teraz dalej, aby poznać przyciski funkcyjne w maszynie Janome 5060DC. Zaczynając od lewej mamy przycisk „start/stop” (1) przez jego wciśnięcie sprawiamy, że maszyna zaczyna szyć lub zatrzymuje się. Warunkiem działania przycisku jest odłączony pedał/rozrusznik nożny, funkcja szczególnie pomocna przy ozdabianiu i szyciu długich elementów.
Kolejnym przyciskiem jest szycie wstecz (2), służy nam do zabezpieczania ściegu przy jego rozpoczynaniu i kończeniu. Dalej mamy rygiel (3) szczególnie przydatny przy szyciu ściegami ozdobnymi, po jego wciśnięciu maszyna kończy sekwencję ściegu oraz estetycznie w miejscu robi mocowanie (wiąże nitkę górną z dolną robiąc mały supełek na lewej stronie).
Teraz przechodzimy do moim zdaniem najciekawszych funkcji: pozycjonowanie igły (4) oraz automatyczne obcinanie nici (5). Pozycjonowanie odpowiada za podnoszenie i opuszczanie igły oraz sprawia, że maszyna zatrzymuje się z igłą opuszczoną w tkaninę (dzięki czemu nic nam się podczas szycia nie przesunie/ obroty na igle będą idealne). Numer 5 to jak już wspomniałam automatyczne obcinanie nici, ale nie tylko. Po naciśnięciu przycisku maszyna obcina nitkę i pozycjonuje się z igłą do góry. Oznacza to, że możemy wyjąć szytą rzecz, a maszyna jest gotowa, aby rozpocząć pracę dalej (dzięki takiemu pozycjonowaniu i pozostawieniu optymalnej długości nici przy rozpoczynaniu nitka nigdy nie ucieknie nam z igły, co może  mieć miejsce przy maszynach mechanicznych). Połączenie funkcji rygla z automatycznym obcinaniem nici jest rewelacyjne, nitki są związane i obcięte, szybko, prosto i bardzo estetycznie. Uwielbiam te dwie funkcje. 🙂
Prawie bym zapomniała o ostatniej funkcji, którą jest regulacja prędkości szycia (6),  to bardzo ciekawa i przydatna funkcja. Gdy potrzebujemy wykonać coś dokładniej lub po prostu nie mamy jeszcze takie wprawy w szyciu to zwalniamy maszynę przesuwając wskaźnik w lewo, sprawia to że maszyna mimo iż naciskamy z taką sama siłą na pedał szyje wolniej. Oczywiście funkcja ta działa również przy szyciu z przyciskiem start/stop, maszyna nie rozpędza się wtedy do maksymalnej prędkości, a do ustawionej przez nas.

nawlekanie-janome-5060dc-I

Krótko wspomnę również o nawlekanie maszyny. Trasa nitki górnej jest zaznaczona na obudowie maszyny strzałkami oraz numerkami co ułatwia nawlekanie więc nawet osoby początkujące spokojnie sobie z tym poradzą.

Ciekawą i bardzo wygodną rzeczą jest nawlekacz igły. Wystarczy ustawić igłę w najwyższej pozycji (używając np. przycisku do pozycjonowania igły), opuścić nawlekać i przeciągnąć nitkę (nie ma potrzeby trafiać już przez oczko igły). Następnie nawlekacz podnosimy do góry, a on przeciąga nam nitkę przez oczko, łatwizna. 🙂 Bardzo przydatna funkcja, dzięki której nie tracimy czasu i nerwów. 🙂

nawlekacz-janome-5060dc-I

Kolejną ważną funkcją, która znajduje się w tym modelu maszyny jest docisk stopki, oczywiście jest i to w dodatku 6 stopniowy. Daje nam możliwość dostosowania siły nacisku stopki przy szyciu różnych tkanin, dzianin, co sprawia, że będzie nam się szyło komfortowo zarówno jedwabie, gruby jeans, folię czyli każdy materiał i to bez żadnego problemu (uszkadzanie przez ząbki transportera delikatnej struktury tkaniny, brak przesuwania tkaniny, rozciąganie szwu itp).

Maszyna poradzi sobie więc z bardzo delikatnymi tkaninami, dzianinami oraz wieloma warstwami jeansu czy filcu.

warstwy-po-stopka-szycie-dzianin-jeansu-filcu-janome-5060dc-I

W Janome 5060DC mamy również wolne ramię, które ułatwia wszycie rękawów, podwijanie nogawek w spodniach, czyli szycie po obwodzie.

wolne-ramie-janome-5060dc

Moim zdaniem poza szyciem, ważnym tematem przy posiadaniu maszyny jest możliwość przechowywania dostępnych do niej akcesoriów oraz przechowywanie samej maszyny.

schowek-janome-5060dcI w tym modelu jesteśmy dopieszczeni, bo mamy zgrabny schowek na akcesoria i twardą walizką i rączką do jej przenoszenia, przechowywania.

walizka-szycia-janome-5060dc

Przyglądając się maszynie Janome 5060DC warto też zwrócić uwagę na standardowe wyposażenie maszyny, które zawiera stolik powiększający pole pracy o wymiarach 40 cm x 28 cm, a także:

stolik-powiekszajacy-pole-pracy-podczas-szycia-janome-5060dc-III
– Stopki: uniwersalną, do wszywania zamków, dwie stopki do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, stopkę do ściegu krytego, owerlokowego, krawędziową i do automatycznego obszywania dziurek.

janome-5060dc-akcesoria
– sztywną walizkę
– szpulki 4 sztuki
– śrubokręt oraz pędzelek
– zestawi igieł
– dodatkowy trzpień na nitkę
– dwa uchwyty zabezpieczające szpulki (duże i małe)
– rozpruwacz
– kabel oraz rozrusznik nożny (pedał)

Wspomnę jeszcze o otwieranej pokrywie maszyny, która umożliwia łatwy i szybki dostęp do szarpaka, pomocny w przypadku splątania się nitki, czy czyszczeniu i konserwacji igielnicy.

otwierana-pokrywa-janome-5060dc

Podsumowując maszyna do szycia Janome 5060DC to mocna, wytrzymała maszyna, która jest wyposażona najważniejsze programy ściegowe i wiele dekoracyjnych. Ma wiele przydatnych funkcji, które ułatwiające szycie. Dodatkowo maszyna ta poradzi sobie świetnie z szyciem każdych tkanin, nawet tych uchodzących za trudne. 🙂
Szczerze polecam ją osobom, które szyją dużo, nawet chałupniczo. Jestem pewna, że zachwyci Was jakością ściegów i prostotą obsługi.  🙂

Szczerze polecam 🙂

tagi:

71
Dodaj komentarz

36 Comment threads
35 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Bardzo fajna ta maszyna. A czy była by szansa na podobną recenzje janome skyline s5? Bardzo intensywnie o niej myślę :)Pozdrawiam.

Bas

Świetny opis.(Dziękuję!) Bardzo zachęcający:)
Ciekawa jestem jeszcze jaki jest odstęp od igły do prawej „nogi”, bo wygląda na nie za duży. W mojej starej maszynie to 16cm i czasem mi to przeszkadza, np. przy obszywaniu dużej poszwy na kołdrę.

Bas

I jeszcze – czy nawlekacz igieł jest kompatybilny z różnymi igłami, wielkościami, bo znów w mojej m.(Singer4210) to jakiś żart wyszedł producentowi – nawlekacz współpracuje tylko z 90Singera (za chiny ludowe nigdzie tego nie można kupić) a z innymi nie współgra, nawet grubsze igły i cieńsze singerowskie nie pasują(!)

Joanna

Mam tą cudowną maszynę , szyję, testuję i poznaję ją coraz bliżej…mam piękny kawałek skóry chciałabym uszyć torebkę ,pomóż mi proszę w wyborze ściegu i funkcji przy szyciu skóry? pozdrawiam Joanna

Agnieszka

Jestem niezadowolona z obslugi klijenta w serwisie gwarancyjnym eti. Kurier ktory mial odebrac maszyne nie dojechal od 3 dni. Brak odpowiedzi ze strony serwisu na maile. Obietnice przez telefon, że sprawa zostanie sprawdzona i oddzwonimy do Pani nie jest realizowana. Brak proaktywnisci ze strony serwisu, aby rozwiazac ta sprawe. Jestem rozczarowana.

Janina

Chciałam zapytać czy dużo gorsza jest od tej maszyny 5060 DC , maszyna Janome DXL603.Zamierzam kupić maszynę nie tylko dla siebie , ale również coś komuś uszyć czy naprawić , dlatego chciałabym aby szyła i cienki i gruby materiał , oraz jakieś pathworki , torby materiałowe czy cienkie firanki.:)

Janina

Dzięki za podpowiedż . Wolałabym , aby była funkcja start-stop , oraz regulacja prędkości szycia a ta 525S nie posiada.Może jeszcze coś mi Pani poleci , z góry dziękuję:)

Janina

Chyyyyyba ją kupię , a są jakieś gratisy ? 😉

Janina

Jeszcze jedno . Funkcja start stop działa gdy odłączymy całkowicie pedał , czy wystarczy nie naciskać?

Janina

Maszyna już w domu. Teraz ją testuję.Jeszcze mam parę pytań.Czy igły muszą być specjalne czy mogą być uniwersalne . Jakie nici kupić i gdzie , żeby było wszystko profesjonalnie..Na razie szyje bez problemu . Oczywiście muszę się przyzwyczaić do wszystkich czynności . Dzięki:)

Janina

Zdążyłam już uszyć narzutę i serwetkihttps://www.facebook.com/photo.php?fbid=946827392101001&set=p.946827392101001&type=3https://www.facebook.com/photo.php?fbid=946827392101001&set=p.946827392101001&type=3

Janina

Chciałam jeszcze dodać , że miała być instrukcja obsługi w języku polskim , ale niestety dostałam tylko w angielskim .Może gdzieś się da załatwić ,żeby przysłali w polskim , bo przy tych trudniejszych rzeczach jest potrzebna instrukcja 🙂

Janina

Tak jest na płytce instrukcja , myślałam ,że bedzie w formie papierowej , dziekuję 🙂

Wioleta

Na ekranie widać mojej maszyny janome 6050dc widzę „wyblakłe” dwie igiełki.. w jakiej sytuacji są one podświetlane? W instrukcji nic nie pisze odnośnie szycia podwójną igłą, a wydaje mi się, że ten symbol jest z tym związany. Pozdrawiam

Wioleta

Które modele posiadają funkcję szycia podwójną igłą?

Irena

Witam właśnie testuje maszynę janome 5060 dc szyje świetnie tkaniny ale gdy przechodzę do szycia dzianin coś jest nie tak…. nie łączy ściegu albo przerywa. Dodam że wszystko szyje ta sama igłą. Czy to tylko kwestia zmiany igły na tą do dzianin jeśli tak proszę o podpowiedź jaka kupić. Proszę o szybką odpowiedź.

Irena

Igła zmieniona a maszyna nadal przepuszcza ścieg przy szyciu dzianin. Proszę o podpowiedź bo mam jeszcze parę dni by zwrócić maszynę. Szyje głównie dzianiny. Pozdrawiam

Irena

Dodam jeszcze ze na stronie w opisie maszyny janome 5060 dc jest punkt ze szyje podwójna igłą a to nieprawda i wprowadzanie klientów w błąd

justyna

Witam.
Jak w końcu jest z tym szyciem podwójną igłą w 5060DC? Byłam już prawie zdecydowana na tę maszynę, ale po przeczytaniu komentarzy zaczynam się wahać. Możliwość szycia podwójną igłą jest dla mnie ważna. Mam jeszcze jedną wątpliwość: w opisie ww maszyna jest przedstawiona jako „mocna”, a ze specyfikacji wynika, że ma jedynie 35 W mocy użytkowej…więc jak to jest z tą mocą?
Brałam pod uwagę jeszcze model 525S, ale w Państwa ofercie nie znalazłam pasującego do niej stolika powiększającego pole pracy. A może źle szukałam?

justyna

Dziękuję za wyjaśnienie 🙂
Kupiłam 5060DC i już sama doszłam o co chodzi z tą podwójną igłą. Siedzę teraz i testuję możliwości stopek. Jeśli mogłabym skorzystać z Pani doświadczenia, to mam jeszcze pytanie dotyczące merylocka. Mam jeden nierozwiązany problem z Merylokiem 689. Otóż, gdy szyję ściegiem drabinkowym to po zakończeniu szycia te wyciągnięte wolne nitki są splecione. Problem pojawia się gdy chcę zacząć potem szyć „na okrągło” – przez splecione nitki nie mogę podłożyć materiału w miejsce od którego powinnam zacząć ścieg. Co robię źle?

Kinga

Witam, mam ten sam problem co Pani Justyna. Maszyna przepuszcza ściegi. Może się nie znam, ale moja stara maszyna szyła wszystko. Czy ta jest taka czuła? Jedyne co szyje dobrze to bawełna. Na elastycznych jest tragedia. Proszę o pomoc 🙁

Kinga

Mając na myśli bawełnę chodziło mi o tkaninę bawełnianą. 🙂

Kinga

Tak, zmieniałam igłę na specjalną do materiałów elastycznych i niestety to samo 🙁

Kinga

Sprawdzałam na różnych dresówkach i polarze, przy czym zmieniałam igły na różne. Niestety nic nie pomaga. Zadzwonię jeszcze do serwisu. dziękuję i pozdrawiam.

Monika

Witam, od dzisiaj jestem szcześliwą posiadaczką janome 506dc, maszyna bajka, ściegi super, dziurki jak miłam robić na innych maszynach to mnie szlag trafiał, z janome to przyjemność. Oczywiście odrazu kupiłam stopkę z górnym transporterem i zastanawiam się czy tą stopką mogę szyć tylko ścieg prosty czy zygzakiem również?

Marzena

Przymierzam się do zakupu nowej maszyny do szycia.Szyję dużo i na różnych materiałach od woalu po jeans .Spodobała mi się maszyna JANOME5060DC ale cenowo dla mnie trochę za droga , czy mogła by mi pani polecić inny model maszyny komputerowej trochę tańszej ale równie mocnej i łatwej w obsłudze żeby nie miała problemu z szyciem zarówno cienkich materiałów jak i grubych .

Aneta

No ale sie wystraszyłam komentarzem, ze opis /Janome 5060DC kłamie i ze niestety nie ma możliwości szycia tzw. Podwojna igla… Na dodatek nic nie ma na ten temat w instrukcji i PL /EN ! I LCD , który nie podświetla tej funkcji jako aktywnej …. Zalamka … To był jeden z powodów dla których wymieniłam moja stara poczciwa TOYOTE 🙁 Pomyslałam raz kozie smierć! Obejrzałam film dla modeli Brother i założyłam twin needle 🙂 w ten sam sposób …. otóż nic bardziej mylnego ….. Szyje pięknie podwojna igła ! Maszyna cudooooowna … Gorąco polecam ten model 🙂

Kasia

Witam, posiadam JANOME 5060dc. Ostatnio przy szyciu dresówki szew puścił. Moje pytanie, które ściegi są elastyczne i które nadają się do takich kłopotliwych tkanin? Dodatkowo przy szyciu mam wrażenie jakby igła uderzała o metal, czym to może być spowodowane i jak to naprawić?

Darek

Przyszedł czas na kupno maszyny ,pisała pani że model DC6100 jest mocniejszy od 5060DC.Różnica między nimi to 100zł.Czy różnica w mocy jest aż tak odczuwalna .a może różnica przekładni bo 5060 dc jest szybszy, niweluje różnice mocy ? Którą by pani wybrała dzisiaj i dlaczego ? Powiem że ilość ściegów dla mnie nie jest istotna,moc maszyny ma tu większe znaczenie .Bardziej z wyglądu podoba mi się 5060 DC i parę może mało istotnych rozwiązań jak np.( otwierana igielnica ,możliwość zamontowania lupy ,mam słaby wzrok) ,ale przy tej niewielkiej różnicy cenowej rozsądek każe mi wybrać lepszą.Pozdrawiam i proszę o w miarę… Czytaj więcej »

Darek

Chciałem jeszcze dopytać czy obydwa modele Janome 5060dc i dc 6100 są maszynami wzmocnionymi i przeznaczonymi do pracy ciągłej ?
Serdecznie pozdrawiam .

Darek

Będzie to praca może nie ciągła źle sformułowałem pytanie, ale szycie materiałów różnych jeans ,kodurę wymyślam różne rzeczy pokrowce na wędki rowery nieraz naszywam emblematy skórzane i szyję dosyć często ale oczywiście nie ciągle:) .Lubię mieć porządne mocne, narzędzia oczywiście w miarę moich finansowych możliwości .

Darek

Dodam również (przepraszam za chaos )że robię to w domu dla siebie znajomych wnucząt i niekiedy z nudów,bo lubię i już;)

Darek

Przepraszam mam jeszcze jedno pytanie ,czym różni się transport ……Dolny ząbkowy SFS+, 7-punktowy od 7-punktowegodolnego ząbkowego SFS?

darek

Tak ,może też lepszy dla cienkich materiałów .Zawsze lepiej mieć lepszy transport niż gorszy;)Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Marzena

Szyjąc ściegiem overlokowym ( stopką do sciegów ovwerlokowych) szyje
w jednym miejscu, jakby nie przesowalo dzianiny, co powinnam zrobić?

Dominik

Dzień dobry, mam pytanie jak ta maszyna radzi sobie z cięższym szyciem w sensie nie częstotliwości szycia (szyję mało) a grubości materiału. Według specyfikacji jest dość słaba 35W zastanawiam się czy da radę z kilkoma warstwami Jeansu lub uszyciem plecaka z Cordury czy lepiej iść w mocniejsze jak Elna 560. Nie ukrywam , że jestem mocno nastawiony na Janome 5060 🙂 Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Dzięki!