Szlafrok dla dziecka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

eti-blog-jak-uszyc-szlafrok-janome

eti-blog-opis-jak-uszyc-szlafrok-2

Szlafrok dla dziecka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójSzlafrok dla dziecka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Na rynku jest coraz więcej ciekawych materiałów do szycia, ostatnio natrafiłam na lamę runową 100% poliestrową, która jest ekstremalnie miła w dotyku, wygląda że będzie również bardzo ciepła. Normalnie nie przepadam za włóknami syntetycznym jednak ten materiał wydaje się być bardzo interesujący i wykorzystam go do uszycia szlafroka. 🙂

Do uszycia szlafroka potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę wieloczynnościową JANOME 5060DC ora owerlok JANOME 744D. Owerlok możecie zastąpić ściegiem owerlokowym z maszyny do szycia.

* Materiały potrzebne do uszycia szlafroka:
a) dzianina: jak wykorzystałam lamę runową- 100% polister. Wystarczyło mi 1,5 m żółtej, szyłam szlafrok dla 5 latki, trochę mi jej zostało. Dodatkowo 0,3 m koralowej. Proponuje, abyście sprawdzili ile materiały potrzebujecie, dużo zależy od rozmiaru jak i szerokości materiału.
b) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – mundial 1860-8.1/2″MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– z centralnym prowadnikiem pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200341002
– do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129
f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od odrysowania poszczególnych elementów odzieży. Jeśli macie szlafrok to sporo pracy Wam odjedzie, jeśli nie to postępujcie zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi poniżej. Choć nie ukrywam, że potrzebne jest do ich stworzenia pewne doświadczenie i wyczucie.

Jeśli mamy szlafrok to odrysowujemy jego poszczególne elementy, a jeśli nie to potrzebujemy odrysować połowę przodu, połowę tyłu oraz rękaw i kaptur od odzieży nie bardzo dopasowanej, raczej luźnej jak np.: bluza czy tuniki.

Poniżej mam już elementy odrysowane i pokażę jak je dostosować do szlafroka. Proces odrysowania pokazywałam już nie raz na blogu, więc możecie posłużyć się wpisem: dzianinowa sukienka czy t-shirt.

Zacznijmy pracę od elementu przodu. Po pierwsze wydłużamy go do długości pożądanej (nie będę tutaj podawać jakieś konkretnej liczby, bo dużo zależy od długości bluzy jaką odrysowywaliście oraz od wzrostu dziecka itd). Likwidujemy wcięcie w talii. I od razu poszerzamy również przód, przesuwając linię środka (patrz zdjęcie powyżej). Ja przesunęłam tą linie o 3,5 cm. Dodatkowo przez wykończenie krawędzi kolorem doszyjemy ok 2 cm, czyli przód będzie o 5,5 cm szerszy.

Tył:  Element oczywiście wydłużamy do długości przodu i likwidujemy linię wcięcia w talii. Ja, aby zrobić płyną linie boku potrzebowałam delikatnie poszerzyć tył, nie jest to zawsze koniecznie.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyć-szlafrok-wykrój-do-przygotowania

Rękaw: jeśli zwiększyłyśmy podkrój pachy (czy to na przodzie czy na tyle) to rękaw również należy powiększyć o tą samą ilość. Jak można zauważyć, ja nieznacznie poszerzyłam pod pachą tył, a więc rękawek również poszerzam.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyć-szlafrok-wykrój-zrób-sam

Kaptur: tutaj również przesuwamy jego krawędź, oczywiście przesuwamy o tą samą wartość co w przodzie szlafroka. Zauważcie, również że nowa linia kaptura przesunięta została również w dół (to dość ważne, jeśli go nie wydłużymy to będzie on ciągnął w górę przód szlafroka, a tego nie chcemy).

Teraz możemy skroić przygotowane elementy pamiętając, aby dodać do nich zapas na szew. Wszędzie za wyjątkiem krawędzi dolnej dodajemy zapas 1cm. Krawędź dolna przodu, tyłu oraz rękawa 3 cm.

eti-blog-o-szyciu-jak-skroć-kieszeń

Ja bardzo lubię kieszenie w szlafrokach więc i w tym nie mogło ich zabraknąć. 🙂  Potrzebujemy dwie takie kieszonki, narysujcie je samodzielnie to łatwe.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-elementó-projektu

Tworzymy dwa nowe elementy: pasek do przewiązania w pasie (mój będzie miał 3,5-4,5 cm jeszcze nie zdecydowałam więc skroję szerszy pasek) oraz szlufki (kroje jeden dłuższy pasek 7 cm na 20 cm, gotowa szlufka będzie miała ok 2 cm szerokości).

eti-blog-o-szyciu-wypustka-krawędź

Potrzebujemy skroić wstawki na wypustki oraz lamówkę, kroimy więc pasek o szerokości 7 cm i długości krawędzi kaptura, przodów oraz obwodów rękawa na linii dołu i szerokości skrojonych kieszonek.

Kwiatki wycinamy z podklejonej flizeliną dzianiny. Potrzebujemy dwa komplety kwiatków. Dodatkowo kroimy małe kółeczka z żółtej dzianiny, będą to środki kwiatka.

eti-blog-o-szyciu-aplikacja-jak-zrobić

SZYCIE:

eti-blog-o-szyciu-ozdobna-kieszonka

Zaczniemy od przygotowania kieszonek. Składamy je zgodnie z dodanym zapasem na szew (1,5 cm i 4 cm), a pomiędzy tą krawędź wsuwamy wypustkę i upinamy szpilkami. Ściegiem prostym przyszywamy krawędź i wypustkę szyjąc przez wszystkie warstwy. Wyszło dość grubo więc wycinam szew ze środka.

eti-blog-o-szyciu-naszywanie-kieszeni

Przygotowane kieszonki przeszywamy ściegiem prostym szyjąc ok 1,5 cm od krawędzi, następnie nadmiar ten podwijamy pod spód i taką kieszonkę przypinamy do przodu szlafroka.

eti-blog-o-szyciu-naszywamy-kieszeń

Przyszywamy kieszonkę szyjąc na maszynie wieloczynnościowej stopką z centralnym prowadnikiem tak, aby igła była przesunięta na lewo od prowadnika stopki (ustawienie maszyny: szerokość ściegu 0, długość 4.0).

eti-blog-o-szyciu-naszywanie-kieszeni

Teraz łączymy przody z tyłem. Łączenie to wykonujemy na owerloku lub ściegiem owerlokowym na maszynie do szycia. Na zdjęciu poniżej przedstawiony sposób złożenia elementów.

Teraz możemy doszyć rękawy. Upinamy je prawą do prawej, kontrolując aby punkt szwu ramieniowego wypadł idealnie w szwie. Przyszywamy go szyjąc na owerloku.

Na tym etapie proponuje połączyć kaptur, a następnie upiąć go podkroju szyi.

eti-blog-o-szyciu-łączenia-kapturaPrzy upinaniu kaptura zwracamy uwagę, aby jego środek wypadł idealnie na środek elementu tyłu.

Kaptur przyszywamy również na owerloku.

eti-blog-o-szyciu-czy-kupić-owerlok

Teraz po przymiarce ozdabiamy szlafrok, całość jest jeszcze nie połączona więc łatwo to wykonać, a dzięki przymiarce umiejscowienie kwiatków jest idealne. Jeden komplet umieszczę z przodu na górze, kolejny komplet z tyłu u dołu.

Do przyszywania aplikacji wykorzystujemy stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (zwiększa widoczność i ułatwia manewrowanie). Ważne, aby pod spód podłożyć flizelinę hafciarską lub kartkę łatwo wydzieranego papieru, dzięki czemu dzianina nie będzie się podczas szycia rozwlekać (po naszyciu aplikacji flizelinę/papier wydzieramy).

eti-blog-o-szyciu-naszywanie-aplikacji-jaką-stopką

Aplikację przyszywamy ściegiem zygzak, przykładowa szerokości ściegu 3, długości 0,5 (te ustawienia zależą od materiału i efektu jaki chcecie uzyskać).

eti-blog-o-szyciu-jak-ustawić-maszynę-przy-szyciu

Tak wyglądają naszyte kwiatki, linii szycia prawie nie widać.

Teraz przygotowujemy szlufki, aby później móc przejść do łączenia szlafroka. Wystarczy złożyć je na pół, zszyć i wywrócić na prawą stronę.

Szlufki gotowe wsuwamy na wysokości talii pomiędzy elementy szlafroka (patrz zdjęcie poniżej).

Po połączeniu boków i rękawów, obrzucamy krawędź dolną owerlokiem, aby móc ją później podwinąć. Po obrzuceniu upinam krawędź (patrz zdjęcie poniżej).

Ściegiem prostym przyszywam ją szyjąc tuż przy krawędzi np.: po ściegu owerlokowym.

Dół wykończony więc teraz możemy przejść do doszycia elementu, który wykończy nam krawędź szlafroka. Zwyczajnie go upniemy (prawą stroną do prawej). Zwróćcie uwagę, aby z dwóch końców on nieco wystawał poza szlafrok- patrz zdjęcie poniżej.

Tą krawędź doszywamy na owerloku.

eti-blog-o-szyciu-szycie-owerlokiem-estetyczne-wykończenie

Po doszyciu, wyrównujemy pasek do 6 cm. Wykonujemy to dlatego, żeby krawędź była maksymalnie równa przed fazą podwijania, a to wpłynie na estetykę gotowego wyrobu.

Teraz składamy krawędź na dwa razy (patrz zdjęcie poniżej) i upinamy ją szpilkami. Moja ma po upięciu ok 2 cm. Ważne, aby upinanie rozpocząć od podwinięcia wystających końców, one też mają być estetycznie wykończone. Szew kierujemy w stronę doszytego paska.

Tak upiętą krawędź przyszywamy ściegiem prostym na maszynie do szycia. Tutaj również możemy wykorzystać stopkę z centralnym prowadnikiem ( przykładowa szerokości ściegu 5 wpływa to na ustawienie pozycję igły; długości ściegu 4).

Rękawy wykańczamy identycznie jak linię dekoltu. Jedyna różnica polega na tym, że najpierw element dodatkowy łączymy, aby stworzyć obwód. Dopiero tak przygotowany upinamy do krawędzi rękawa.

eti-blog-o-szyciu-krawędź-rękawa-szalafroka

Po doszyciu element upinamy, aby stworzył nam estetyczna krawędź identycznie jak tak przy dekolcie.

eti-blog-o-szyciu-szycie-szlafroka

Szlafrok za moment będę mogła pokazać w całej okazałości, potrzebuje tylko odszyć pasek. Ponieważ chcę mieć estetyczne końce łączę go jak na zdjęciu poniżej, zostawiając otwór na wywrócenie w okolicach środka paska lecz nie na łączeniu (mi nie udało się go skroić w jednym elemencie, stąd to łączenie). Mój pasek będzie miał szerokość 2,5 cm.

Pasek wywracam na prawą stronę i zaszywamy go ręcznie.

Gotowy pasek wprowadzamy w szlufki i cały projekt skończony. 🙂

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyć-szlafrok-pomysły-inspiracje-szyciowe

tagi: , , ,

23
Dodaj komentarz

14 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magda

cudny ten szlafrok:)

Ściegiem do celu

Piękny wyszedł 🙂

Ilona

WOW

Natalia

Cudowny ten szlafrok, aż kusi, żeby uszyć takie dla moich dziewczynek 🙂 a materiał kupiłaś w sklepie internetowym? Jeśli tak, możesz powiedzieć w jakim?

Elżbieta

Witam. Bardzo pomocny jest dla mnie powyższy post,bo właśnie zamierzam uszyć córce szlafrok. Nie potrafię jednak wyliczyć, ile potrzeba materiału o szer 150cm na dość luźny, swobodny i długi do kostek szlafrok na wzrost 165cm.
Pozdrawiam

Elżbieta

Witam ponownie.
Zmartwiłam się, ponieważ firma rokiet nie prowadzi sprzedaży detalicznej osobom prywatnym. Oznacza to ,że nie mam szans kupić dwustronnej czarnej lamy z długim włosem. Bardzo żałuję. Może macie państwo do odsprzedania kula metrów tego materiału? Pozdrawiam serdecznie.
Elżbieta

Elżbieta

Dziękuję za pomocną odpowiedź w sprawie szycia szlafroka. Spróbuję rozplanować na starym prześcieradle. Co do sklepu, to na ich stronie jest informacja o tym, że nie prowadzą sprzedaży detalicznej, a sprzedaż jest tylko na fakturę. Myślałam więc, że nie mam szans. Ale w takim razie zadzwonię i porozmawiam. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam. Elżbieta.

Elżbieta

Dzień dobry. Naprawdę dobry, bo właśnie rozmawiałam z miłą panią z firmy. I… składam zamówienie. Bez problemu, tym bardziej, że ilość liczona w kg nie jest duża w przeliczeniu na metry. I tak biorę więcej, bo przecież jeszcze coś dodatkowo wymyślę i spróbuję uszyć. Choćby podusię. Pozdrawiam i miłego dnia!
Elżbieta

Elżbieta

Witam. To znowu ja; ) Już skroiłam szlafrok, ale będzie mięciutki! Lama jest miła w dotyku, ale okropnie „kłaczy”. Chciałam się zapytać, jakim ściegiem na owerloku szyła Pani tę „lamę”? Widzę 2igły,czy to jest 2igłowy 3 nitkowy ścieg superelastyczny wzmocniony z założonym konwertorem? Mam Merrylock 689,tak się u mnie nazywa ten ścieg, którym szyję próbki z lamy. Czy może lepiej byłyby użyć jakiś ścieg typowo obrębiający 2 lub raczej 3 nitkowy? Acha,a jaka igła? Do stretchu i dzianin z obłą końcówką czy zwykła? Chyba wybrałabym tę pierwszą. Wolę się upewnić, bo nie jestem mocna w szyciu, choć sprawia mi to… Czytaj więcej »

Elżbieta

A,gwoli wyjaśnienia. Pytam o zszywanie dwóch warstw materiału i tu myślę o tym 2 igłowym ściegu. Bo zwykle ocenianie obrębianie to pewnie jakiś prosty ścięg obrębiajäcy,prawda?

Elżbieta

Ojej, musiałyśmy jednocześnie pisać! Dziękuję za odpowiedź.

Kolecja

Uszyłam według twoich porad szlafrok dla siebie. Dzięki za jasne wyjaśnienie co i jak zrobić. Dodałam też szlufkę do powieszenia szlafroka na haczyku.

Elżbieta

Dzień dobry. Pod koniec roku kilkukrotnie prosiłam Eti o porady dotyczące uszycia szlafroka. Chciałabym dziś „pochwalić się” moim pierwszym odzieżowym uszytkiem! Szlafrok jest długi do kostek, mięciutki i baaardzo ciepły. Był trudny do uszycia,ponieważ lama runowa dwustronna z długim włosem pyliła, rozciągała się pod igłą,a kolor czarny /taki sobie wymarzyła córka/ wymagał super światła i mimo tego ukrywał szwy,a musiałam kilka razy pruć i poprawiać. Ale JEST! Był miłym puchatym prezentem pod choinkę. Szkoda, że nie umiem wstawić zdjęcia. Jeszcze raz dziękuję Eti za życzliwość i cierpliwość. Serdeczne pozdrowienia.