T-shirt z kieszonką (szycie krok po kroku)

T-shirt z kieszonką (szycie krok po kroku) - 1

 t-shirt z kieszonką (szycie krok po kroku) + opis jak przygotowac wykrój-2

Do uszycia jakiejkolwiek bluzki czy t-shirt’u jest nam potrzebny szablon, możemy go stworzyć samemu (jak w przypadku naszych dwóch ostatnich bluzek) lub można skorzystać np. ze starej bluzki, która mamy w domu. 🙂 Ja dzisiaj postanowiłam, że pokaże Wam jak właśnie samodzielnie uszyć t-shirt na podstawie gotowego t-shirt’u, która mamy w domu. 🙂
Proponuje wykorzystać jakiś stary t-shirt, za którym nie będziemy tęsknić, ponieważ będziemy musieli go pociąć. 🙂 Nie wyrzucajcie pociętego wzoru, ponieważ na jego podstawie będziemy mogli stworzyć jeszcze kilka naprawdę fajnych ciuchów. 🙂

Do uszycia tej bluzki potrzebna jest maszyna do szycia i owerlok (istnieje możliwość uszycia tego projektu również tylko na maszynie do szycia, jeśli nim nie dysponujecie). Ja uszyłam ten projekt na owerloku JANOME 990D oraz wykończyłam go na maszynie do szycia JANOME 920.

* Materiały potrzebne do uszycia tej bluzki:
a) dzianina: do uszycia tej bluzki w rozmiarze S wystarczył mi kawałek dzianiny o długości 75 cm (oryginalna szerokość 180 cm). Ilość zużytej dzianiny zależy od długości wyrobu oraz rozmiaru, a więc najlepiej będzie jeśli samodzielnie ustalicie tą długość.
b) taśma silikonowa do wzmocnienia szwu ramieniowego (mi wystarczyło 20 cm)
c) arkusz papieru do odrysowania elementów t-shirt’u
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 690-9 1/2″ SR MUNDIAL
b) igła z kulką do dzianin eti – 005
c) miara krawiecka uniwersalna – eti 105
d) szpilki – eti 909
e) pisak samoznikajacy – eti 120
f) ołówek oraz linijka do patchworku – eti 973
g) stopki:
– stopka do ściegu prostego JANOME 200125008 (pasuje do maszyny z chwytaczem wahadłowym) lub JANOME 200331009 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
– zestaw do wszywania tasiemki do owerloka – JANOME 200204208
h) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-potrzebne-eti-blog1

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Tak jak wspomniałam wcześniej musicie mieć koszulkę na wzór. Najlepiej, żeby taki t-shirt miał trochę dłuższy rękaw, ponieważ łatwiej jest rękaw skracać niż wydłużać. Ja akurat nie dysponowałam koszulką z dłuższym rękawem więc będę go wydłużać.

Musicie również mądrze wybrać dzianinę tj.: jej jakość (stopień elastyczność, grubość) musi być zbliżona do bluzki, z której uzyskuje wzór. W przeciwnym wypadku nie mamy pewności, że bluzka będzie dobrze leżeć na sylwetce.

Zaczynamy od pocięcia “starej” koszulki. Rozcinamy ją na pół i odcinamy szwy oraz ściągacze. Jeśli wasza koszulka jest wykończona lamówką to jej nie odcinajcie, gdyż odcinamy tylko elementy gdzie został dodany zapas na szew (lamówka nie ma dodanego zapasu). Zauważcie, że nie odcinałam dołu bluzki (podwinięcia), proponuje go po prostu zostawić. Dodatkowo oznaczyłam część rękawa która była wszyta na odcinku tyłu, a która przodu oraz miejsce gdzie przypadł szew.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-odcinanie-szwu-eti-blog

Teraz elementy te odrysowuje na arkuszu papieru. Dodatkowo narysowałam również kieszonkę, która ozdobię nowy t-shirt. Zauważ, że każdy element bluzki w papierze nie ma zapasu na szew, będziemy go dodawać dopiero przy krojeniu elementów bluzki z dzianiny.

Ja wprowadzam w odrysowaną formę małe zmiany tj.: wydłużam bluzkę o 8 cm względem oryginału. To linia równoległa względem oryginalnej linii dołu, jeśli Ty również wydłużasz bluzkę to upewnij się, że jest ona odpowiednio poszerzona i uwzględnia obwód ciała na nowej linii dołu (proponuje przyłożyć inną dłuższą bluzkę i od niej skopiować kształt/obwód dołu). Ja przy wydłużeniu bluzki wykorzystałam linijkę do patchworku, która umożliwiła mi od razy odmierzenie i narysowanie interesującej mnie linii- zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-wydluzanie-formy-przod-eti-blog1

Poza linią dołu bluzki zmiany wprowadzam również w kształt jej rękawka. Wydłużam  go o 6 cm. Tutaj również upewniam się czy linia dołu ma odpowiedni obwód. Jeśli macie pociętą bluzkę z długim rękawem, to zwyczajnie odetnijcie go do pożądanej długości.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-wydluzanie-formy-rekawa-eti-blog

Teraz gdy wszystkie elementy bluzki mam przygotowane, jeszcze przed wycięciem ich z dzianiny wykonam kontrolę długości poszczególnych elementów- patrz zdjęcie poniżej. Sprawdzam długości szwu ramienia, długości boków bluzki oraz boków rękawa. Cały czas myślę też czy powiększyć linię dekoltu czy zostawić oryginalną. 🙂

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-formy-eti-blog

Pozostaje mi już wycięcie poszczególnych elementów bluzki ze zdekatyzowanej dzianiny (czyli po poddaniu jej działaniu temperatury i pary wodnej w celu ewentualnego jej skurczenia się).

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-ulozenie-na-tkaninie-eti-blog

Elementy należy odpowiednio ułożyć tzn tak, aby przód i tył leżał na linii złożenia dzianiny (złożenie musi być równoległe do krajki czyli oryginalnie wykończonej krawędzi dzianiny). Zauważcie również, że środek rękawa musi również być ułożony równolegle do krajki (aby oznaczyć środek rękawa złóżcie go na pół). Potrzebujemy skroić dwa rękawy (lewy i prawy), więc jeden rękaw układam na tkaninie na zasadzie odbicia lustrzanego w stosunku do pierwszego (tym sposobem powstaną mi dwa rękawy: lewy i pracy). Dodatkowo na zdjęciu powyżej zaznaczyłam wartości zapasów na szwy, które dodałam. Do wykończenia dekoltu posłuży mi pliska, a więc jeszcze ją wycinam (jej szerokość to 4,5 cm, a długość odpowiada długości linii dekoltu plus zapas na jej połączenie). Mi wystarczył kawałek o długości 80cm, ważne alby pasek ten był elastyczny (po wszyciu pasek będzie niewidoczny na prawej stronie bluzki).

SZYCIE:

Najpierw przygotowuję kieszonkę, podwijam (zaprasowuje) jej górna krawędź zgodnie z zapasem jaki dodałam (2cm). Następnie wszystkie pozostałe trzy krawędzie zaprasowuje pod spód na 1 cm i na chwile odkładam kieszonkę.

Rozpoczynam zszywanie bluzki od połączenia jej ramion.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-laczenia-ramion-upiecie-eti-blog

Elementy łączę szyjąc na owerloku, zgodnie z zaplanowanym zapasem. Tutaj w ten szew wszywam taśmę silikonową, aby wzmocnić bluzkę. W tym celu montuje przy moim owerloku specjalną stopkę oraz podajnik do taśmy. Jeśli nie dysponujecie nim to łączenie to wykonajcie na maszynie wieloczynnościowej ściegiem owerlokowym, również wszyjcie tutaj tasiemkę. Najłatwiej będzie ja wszyć stopką do naszywania cekinów i tasiemek. Dodatkowo pamiętajcie, aby przy maszynie wieloczynnościowej zamontować igły do szycia dzianin.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-laczenia-ramion-szycie-owelok-eti-blog

Następnie wykonuje przymiarkę (dodałam trochę większy zapas na szew na linii boku, aby w razie konieczności bluzkę delikatnie poszerzyć). Upinam boki, aby wiedzieć z jakim zapasem na szew będę szyć. Jednocześnie korzystając z przymiarki umiejscawiam przygotowaną kieszonkę i upinam ją szpilkami w zaplanowanym miejscu.

Doszywam kieszonkę szyjąc na maszynie wieloczynnościowej używając do tego igły do szycia dzianin, zauważcie że wykorzystuje do tego stopkę do ściegu prostego (dzięki czemu dzianina jest lepiej przytrzymywana/dociskana przez stopkę).

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-naszywanie-kieszonki-eti-blog

Po doszyciu kieszonki przechodzę do łączenia przodu i tyły bluzki na linii boku oraz zszywam rękawy.

Na zdjęciu poniżej rękaw już upięty. Jeśli macie lekki nadmiar obwodu rękawka w stosunku do obwodu bluzki to należy rękaw lekko wdać (wdaje się go na linii góry główki rękawa). Ja upinając rękawek wdałam go, a przy upinaniu spasowałam: punkt kontrolny z miejsce łączenia przodu i tyłu bluzki na ramieniu; szew rękawa i boku bluzki.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-upinanie-rekawa-eti-blog

Rękaw po wszyciu powinien być wszyty gładko (bez zakładek). Potrzeba do tego pewnej wprawy przy szyciu. Ćwiczenia czynią mistrza wierzę, że dacie radę . 🙂

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-rekaw-wszyty-eti-blog

Bluzka już prawie gotowa, pozostaje mi wykończenie krawędzi tzn.: podwinięcie dołu, rękawów i wykończenie linii dekoltu.

Dół bluzki i rękaw podwijam (zgodnie z dodanym zapasem) pod spód i upinam szpilkami. Szyje na maszynie wieloczynnościowej szyjąc igłą do dzianin, stopką do ściegu prostego. Wybrałam ścieg prosty potrójny, aby linia szycia była elastyczna. Przy podwijaniu rękawa wykorzystałam wolne ramie maszyny, zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-t-shirta-podwijanie-rekawa-dolu-eti-blog

Gdy dół i rękawek podwinęłam zabieram się za wykończenie linii dekoltu. Upinam pliskę na linii dekoltu. Składam pliskę na pół (lewą stroną do lewej) i upinam do krawędzi dekoltu bluzki, pliskę lekko wdaje- patrz zdjęcie poniżej. Aby sobie ułatwić pracę można plikę wcześniej zaprasować do kształtu linii dekoltu.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-innej-linia-dekoltu-upiecie-eti-blog

Przyszywam pliskę szyjąc na 1 cm od krawędzi, szyje stopką do ściegu prostego i igłą do dzianin. Moment złączenia pliski estetycznie podwijam. Szew po przyszyciu nacinam co parę centymetrów.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-t-shirta-dekolt-upiety-eti-blog

Następnie pliskę tak doszytą podwijam do wewnątrz bluzki, patrz zdjęcie powyżej. Podwinęłam pliskę tak, aby na prawej stronie była całkowicie niewidoczna (ok 1,2 cm). Przyszywam ją szyjąc 1 cm od krawędzi- zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-t-shirta-dekolt-pliska-doszyta-eti-blog

Bluzka gotowa. 🙂

eti-blog-o-szyciu-bluzka-uszyta-na-podstawie-t-shirta-eti-blog1

 

tagi: , ,

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Edyta

A jak podwijasz rękaw overlokiem? Czy masz coverlock?

Marry

Jejku… jak zmierzyć długość plisy, żeby ładnie układała się, zamiast falowac? 🙁