Stopka do ściegu krytego z regulowanym prowadnikiem (Janome 200130006) – Jak używać?

.

Ścieg kryty to rodzaj ściegu, którym wykańczamy krawędzie wyrobów gotowych, gdy chcemy, aby ścieg był niewidoczny na prawej stronie tkaniny.
Wykorzystuje się go najczęściej przy wykończeniu krawędzi zasłon, podwijaniu spodni, sukienek, spódniczek itp.
Ścieg kryty występuje w dwóch odmianach tj. jako ścieg elastyczny (wykorzystywany w dzianinach oraz tkaninach elastycznych) i ścieg stabilny.

Stopka do ściegu krytego posiada prowadnik, dzięki któremu z dużą dokładnością możemy prowadzić złożenie (zakładkę) tkaniny. W tym modelu jest ona regulowana za pomocą śrubki.

Istnieją dwa sposoby podwijania krawędzi, należy wybrać odpowiedni w zależności od grubości tkaniny:
Dla tkanin grubszych, aby zabezpieczyć krawędź tkaniny przed strzępieniem się w pierwszym etapie należy obrzucić ją owerlokiem lub ściegiem owerlokowym czy zygzakiem.
Dla tkanin cieńszych, nie obrzucamy krawędzi (chyba że jest to konieczne), krawędź zostanie podwinięta do środka (będzie całkowicie niewidoczna).

1. Wyznaczamy dolną krawędź wyrobu gotowego poprzez zaprasowanie jej do wewnątrz.

2. Teraz działamy zgodnie z rodzajem tkaniny:
Dla tkanin grubszych: przypinamy uprzednio zaprasowane złożenie szpilkami w sposób przedstawiony na zdjęciu poniżej. Ważne, aby upiąć szpilki na jednej linii w przedziale od 0,4 do 0,7 cm od krawędzi. Ja upięłam szpilki 0,7 cm od krawędzi, aby ułatwić sobie tą operację na tkaninie narysowałam linię pomocniczą. W moim przypadku całkowite złożenie wynosi 4 cm.

Dla tkanin cieńszych: dodatkowo uprzednio złożoną krawędź składamy raz jeszcze na około 1/4 szerokości całego złożenia. Tu również upinamy szpilkami w sposób przedstawiony na zdjęciu poniżej. Pamiętajmy aby upiąć szpilki na jednej linii w przedziale od 0,4 do 0,7 cm od krawędzi. Ja upięłam szpilki 0,7 cm od krawędzi, aby ułatwić sobie tą operację na tkaninie narysowałam linię pomocniczą. W moim przypadku złożenie wynosi odpowiednio 1 cm oraz 3 cm.

3. Odginamy krawędź złożenia zgodnie z linią upięcia szpilek, w moim wypadku 0,7 cm i wsuwamy pod stopkę w maszynie tak, aby złożenie znalazło się tuż przy prowadniku na stopce. Opuszczamy stopkę.

4. Zmieniamy ustawienie naprężenia nici, powinno ono być ustawienie pomiędzy 1 a 4 – czyli być mniejsze niż ustawienie dla standardowego szycia.

5. Jeśli okaże się to konieczne należy dostosować pozycję igły lub prowadnika tak, aby igła przy odszywaniu najdalej wysuniętego na lewo punktu ściegu wbijała się w krawędź złożenia tkaniny tak blisko jej krawędzi jak to tylko możliwe. Jest to dość istotne, ponieważ pozycja igły wpływa na widoczność ściegu na prawej stronie tkaniny, i tak im igła bardziej w lewo tym ścieg bardziej widoczny i na odwrót. Optymalnie jest, aby igła łapała jedną/dwie nitki tkaniny.

6. Odginamy krawędź i sprawdzamy efekt na prawej stronie, niezależnie od sposobu wykończenia efekt na prawej stronie powinien być identyczny i wyglądać następująco:

Jak widać powyżej do tego projektu użyłam nici koloru kontrastującego z tkaniną, aby ścieg był specjalnie widoczny:), normalnie jednak do takiego wykańczania krawędzi wykorzystuje nitkę w kolorze najbardziej zbliżonym do tkaniny.

Stopka do ściegu krytego może znajdować się w wyposażeniu standardowym maszyny, ale można się w nią dodatkowo wyposażyć. Stopki mogą się między sobą różnić w zależności od producenta oraz rodzaju stopki. W naszej ofercie posiadamy stopki do maszyn z chwytaczem wahadłowym i rotacyjnym. Na zdjęciu poniżej stopka z regulacją ustawienia prowadnika, to podobna stopka jak ta pokazana we spisie powyżej.

Stopki pasujące do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 200130006
– Eti 059 z regulacją prowadnika

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 825817009
– Janome 820817015 – z regulowanym prowadnikiem
– Janome 859807001 – pasuje do maszyn z szerokością ściegu do 9 mm

Efekt ściegu krytego można uzyskać również na owerlokach. Stopki pasujące do owerloków:
Janome 200203104
Janome 200806000

tagi:

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o