Girlanda z imieniem do dziecięcego pokoju (szycie krok po kroku)

etiblog-girlanda-z-imieniem-1-z

Szycie zabawek czy różnych dodatków dla dzieci to jedne z tych rzeczy, które lubię tworzyć najbardziej. Głównie dzięki wielkiej radości obdarowanych, jak i dużej możliwości zabawy formą i kolorem. 🙂
Dzisiaj więc stworzymy coś dla dzieci, pokaże Wam jak uszyć dekoracyjną girlandę do dziecięcego pokoju. 🙂 Tworząc ją możecie wybrać ulubione wzory lub kolory waszych dzieci, dodatkowo możecie na niej umieścić ich imię. 🙂
Szycie girlandy nie wymaga ani wiele czasu ani wielkich krawieckich umiejętności. 🙂

Do uszycia tej girlandy potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam podstawową maszynę JUNO by JANOME E1015.

* Ilość materiałów potrzebnych do uszycia girland (jeśli imię jakie chcecie naszyć jest dłuższe to przeliczcie o ile więcej materiałów jest Wam potrzebne, poniższe ilości dotyczą girlandy z ośmiu trójkątów):
a) tkaniny ze wzorem: mi wystarczył kawałek 100 cm x 50 cm oraz tkanina w kolorze lamówki na której zawiśnie girlanda ilość zależy od ilości potrzebnych liter
b) flizelina do podklejenia tkanin
c) lamówka o szerokości po wszyciu 1,2 cm (potrzebna długość 1,5 m) oraz 4 kolory pliski skośnej o szerokości po zaprasowaniu na pół 1 cm (każdy kolor po 65 cm)
d) kawałek tektury do przygotowania szablony wystarczy kwadrat o boku 15 cm
e) cienki sznureczek o średnicy ok 1,5 mm, potrzebne niecałe 3 m
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti712
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do naszywania aplikacji eti 075 lub JANOME 200137003 (pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
– stopka do wszywania zamków  JANOME 611406002 (pasuje do maszyn z chwytacz wahadłowy, znajduje się w zestawie maszyny), JANOME 829801002 (chwytaczem rotacyjnym)
– stopka do wszywania zaprasowanej lamówki eti 505
f) żelazko i deska do prasowania

girlanda-z-imieniem-aplikacja-eti-blogPRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Przed przystąpieniem do krojenia, po pierwsze dekatyzuje tkaniny, a następnie podklejam je flizeliną (elementy są stosunkowo małe i nie chcę, aby po wycięciu ich krawędzie się strzępiły i utrudniały szycie).

girlanda-krojenia-eti-blog

Proponuje na tekturze narysować szablon trójkąta, który potem wystarczy przyłożyć i odrysować. Wymiary mojego zostały wpasowane w kwadrat o boku 12 cm, po jego narysowaniu dodałam zapas na szew (górna krawędź 1,2 cm, pozostałe 6 mm). Powyżej na zdjęciu mój trójkąt już wycięty oraz zwymiarowany.

girlanda-krojenia-co-potrzebne-eti-blog

Potrzebne jest 16 trójkątów skrojonych z zapasem na szew. Oprócz tych trójkątów potrzebna jest zaprasowana lamówka (u mnie o szerokości po zaprasowaniu 1,2 cm) o długości 1,5 m. Dodatkowo krawędzie trójkątów zostały ozdobione drobną wypustką przy krawędzi. Wypustka to jest pliską skośną, którą zaprasowałam na pół (szerokość po zaprasowaniu 1 cm). Na ozdobienie 8 trójkątów wykorzystałam 4 kolory i z każdego miałam pliskę o długości 65 cm. Z tkaniny podklejonej wycinam również literki, moje są w kolorze pliski skośnej na której ozdobne trójkąty będą zawieszone.

SZYCIE:

Przy maszynie montuje stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (wybrałam wersję otwartą, aby zwiększyć widoczność krawędzi aplikacji podczas szycia, dzięki czemu nawet tak mały element można naszyć estetycznie). Wszystkie literki naszywamy w ten sam sposób szyjąc gęstym ściegiem zyg-zak.

Zauważcie, że literkę starałam się rozmieścić na środku elementu (odległości „a” na zdjęciu poniżej są sobie równe i odmierzyłam je do kształtu trójkąta bez zapasu).

girlanda-aplikacja-eti-blog1Teraz zmieniam stopkę i przy maszynie montuje stopkę do wszywania zamka. Umieszczam w zaprasowanej plisce sznureczek, przykładam go do trójkąta (do jego boków) i upinam szpilkami. Stopkę opuszczam tak, aby jej podcięty spód znalazł się nad wypustką. Szyje ściegiem stebnowym w odległości 6 mm od krawędzi czyli zgodnie z wartością dodanego zapasu na szew.

girlanda-wypustka-eti-blog1

W ten sposób obszywamy dwa boki każdego z pośród 8 trójkątów.

Teraz będę doszywać tylną stronę trójkątów. Składam trójkąt z wypustką i trójkąt bez wypustki, prawą strona do prawej i zszywam je razem. Szyje tylko po dwóch bokach (po linii przyszycia wypustki).

girlanda-jeden-element-upiety-z-wypustka-eti-blog

Wycieniowuje szew (obcinam go w narożniku) i wywracam trójkąty na prawą stronę, następnie rozprasowuje całość.

girlanda-jeden-element-z-wypustka-eti-blog1 Układam wszystkie trójkąty w zaplanowanej kolejności, aby przy wszywaniu ich nie musieć już tego kontrolować.

girlanda-aplikacja-uklad-eti-blog1Na lamówce zaznaczam pisakiem krawieckim miejsca gdzie mają przypadać trójkąty (moje są oddalone od siebie o 2 cm, a oznaczanie rozpoczęłam od środka lamówki). Przy maszynie montuje stopkę do wszywania zaprasowanej lamówki z wsuniętą w prowadnik lamówką (więcej informacji o sposobie użycia tej stopki znajdziecie tutaj). Zaczynam szyć i zaszywam lamówkę tworząc paseczek, na którym będzie girland wisiał. W miejscach oznaczonych wsuwam gotowe trójkąty.

girlanda-aplikacja-wszycie-lamowki-eti-blog

Podwijam końce i przyszywam je, aby móc potem swobodnie girland powiesić.

Kolorowa girlanda ozdobiona imieniem skończona. 🙂

girlanda-z-imieniem-aplikacja-napisem-dziecieca-eti-blog

tagi: , ,

6
Dodaj komentarz

3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marta

widze że zakończenie girlandy to takie „kółeczka” załóżmy. to jak się taką girlandę mocuje? czy to tak wygląda dlatego, żeby ladnie wyglądało na ścianie? bo jakoś tak nie wiem jak na tym łózku jest zamocowane. chyba dodatkowo obwiązane na kokardkę, prawda?

Ewelina

Jakiej czcionki użyła Pani do liter?

Sylwia

Wiedza może Panie czy te stopki eti pasują do maszyny arka radom 888N?