Spódniczka na gumce ozdobiona wypustką (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

eti-blog-spodnica-na-gumce-z-wypustka-1-z

eti-blog-spodnica-na-gumce-z-wypustka-2-z

eti-blog-spodnica-na-gumce-z-wypustka-3-z

Szycie spódnicy na gumce to moim zdaniem podstawa, od której wiele osób zaczyna naukę szycia odzieży. Wiele lat temu ja właśnie od podobnego projektu zaczęłam moją przygodę z szyciem. Teraz Was chcę nauczyć szyć więc wśród projektów oczywiście nie mogło zabraknąć spódnicy na gumce. 🙂
Mój projekt tej spódnicy może nie będzie całkiem klasyczny, bo dodam do niego dodatkowe marszczenia i wypustkę, ale nadal jest to prosty projekt, z którym poradzi sobie nawet osoba początkująca.
Spódniczkę uszyje z dresówki, wypustek i sznureczki wykonam ze zwykłej bawełny.  Całość będzie pasowała na 11 letnią dziewczynkę.

Do jej uszycia potrzebujesz maszynę do szycia i owerlok (jeśli nim nie dysponujesz to wykorzystaj ścieg owerlokowy na swoje maszyny do szycia), ja do tego projektu wybrałam maszynę JAMONE DC6030 oraz owerlok JANOME 990D.

* Materiały potrzebne do uszycia spódniczki:
a) dzianina: ja wykorzystałam kawałek o długości 40 cm (dzianina miała szerokość 185cm), uszyta przeze mnie spódniczka ma długości 33 cm. Ponieważ w sklepach występuje wiele różnych szerokości dzianin, proponuję najpierw przygotować pasek i przeliczyć ile potrzebujecie dzianiny na indywidualne wymiary dla różnych szerokości dzianin np.: 150, 185, 200 cm.
b) gumka: ja wykorzystałam gumkę o szerokości 3,5 cm, potrzebna długość równa obwodowi talii
c) arkusz papieru do narysowania formy paska spódniczki
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 437-7″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) kreda krawiecka znikająca -eti 119
e) rozpruwasz -eti 098
f)  igła podwójna eti 014 oraz jeśli nie dysponujecie owerlokiem to potrzebna również igły do dzianin -eti 005
g) stopki:
– stopka do automatycznego obrzucania dziurek JANOME 753801004 lub dla modeli z czterostopniowym (półautomatycznym) obrzucaniem dziurki JANOME 200123006
k) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Dzianinę przed skrojeniem należy zdekatyzować.

Prace nas spódniczką zaczynam od narysowania paska na indywidualne wymiary, rysuje go na papierze. Na rysunku poniżej narysowałam 1/4 paska (pasek ma luz, aby można było w miarę swobodnie wkładać spódniczkę, a nadmiar ten zbierze gumka). 1/4 obwodu dotyczy obwodu bioder lub talii,  wybierzcie wymiar, który jest większy)
[moje obliczenia: wyszłam z obwodu bioder (73 cm/4) + 0,75 = 19 cm], patrz rysunek poniżej. Pasek ma szerokość 4 cm, a mniej więcej od połowy unosi się do 1,5 cm.

eti-blog-o-szyciu-konstrukcja-paskaPasek wycinam podwójnie, aby móc od razy skroić cały przód oraz tył paska (linię środka paska zaznaczyłam na rysunku powyżej). Papierowy pasek upięłam na podwójnie złożonej dzianinie i obrysowałam z zapasem (1 cm). Czynność tą powtórzyłam, gdyż potrzebuję skroić w sumie 4 takie paski.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-paska

SZYCIE:

Na jednym pasku zaznaczam miejsce wykonania dziurek, umiejscowiłam je ok 1 cm od środka paska, przez nie będzie wychodził ozdobny paseczek. Miejsce gdzie powstaną otwory należy podkleić od lewej strony flizeliną.

eti-blog-o-szyciu-przygotowanie-do-wykonania-dziurki

Przy maszynie zamontowałam igłę do dzianin, stopkę do obrzucania dziurek, wybrałam program ściegowy obrzucania dziurek, opuściłam dźwignie i wykonałam dwie dziurki (więcej informacji na temat wykonywania dziurek znajdziecie tutaj). Ozdobny paseczek będzie miał szerokość ok 8 mm, a więc wykonam dziurkę o długości 1 cm.

Dziurki rozcięłam przy pomocy rozpruwacza.

spódniczka-rozcinanie-dziurki-eti-blog-9Przechodzę do połączenia pasków razem. Składam i upinam razem po dwa paski (układam je prawą stroną do prawej).

eti-blog-o-szyciu-łączenia-paskaBoki łączę na owerloku, który nie tylko połączy dzianinę ściegiem elastycznym, ale również estetycznie obrzuci krawędź. Jeśli nie dysponujecie nim możecie łączyć elementy ściegiem owerlokowym maszyny wieloczynnościowej. Łączę elementy w odległości 1 cm od krawędzi czyli zgodnie z dodanym zapasem na szew.

Teraz, gdy paski mają już obwody, łączę je razem. Wkładam jeden pasek w drugi (prawą strona do prawej) i upinam je przy górnej krawędzi. Przy upinaniu zwróciłam uwagę, aby linia łączenia pasków na bokach pokryły się. Łączę pasek szyjąc na owerloku.

eti-blog-o-szyciu-pasek

Na zdjęciu poniżej pasek już połączony i wywrócony na prawą stronę. Na tym etapie proponuje zrobić przymiarkę paska i sprawdzić czy swobodnie przechodzi przez biodra. Jeśli obwód paska będzie za duży (czasem dzianina się rozciągnie/rozwlecze) to na tym etapie zwężamy go po bokach. Na moment odkładam pasek na bok.

eti-blog-o-szyciu-pasek-przygotowanie

Przechodzę do skrojenia pozostałych elementów spódniczki, zacznę od skrojenia jej głównego elementu. Moja spódniczka ma mieć długość 33 cm, uwzględniając zapasy na szwy oraz szerokość paska kroje odcinek o długości 33,5 cm (zróbcie tak samo, dodajcie do zaplanowanej długości spódniczki 0,5 cm).

Dół spódniczki będzie przymarszczony, musi więc on być dłuższy niż obwód paska, ja ustaliłam jego szerokość przez przemnożenie obwodu paska razy 1,7 (jest to proponowana wartość, dzięki której uzyskam odpowiednią ilość marszczeń). U mnie pasek po zszyciu ma obwód 77 cm *1,7= w przybliżeniu to odcinek 130 cm.

Po tych wszystkich wyliczeniach wyszło mi, że kroje prostokąt o wymiarze 33,5 cm x 130 cm.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-spódniczki-dla-dziewczynki

Od razu skroję wypustkę i paseczka. Wypustka po wszyciu ma mieć szerokość 0,5 cm, kroje więc pasek o szerokości 3 cm i długości dołu spódnicy (u mnie 130 cm).

Paseczek ma długość równą obwodowi talii + 12 cm, jego szerokość po zszyciu ok 0,8 cm, kroje więc paseczek o szerokości 3-3,5 cm (w zależności od grubości tkaniny).

eti-blog-o-szyciu-krojenie-ozdobnych-pasków-wypustkiWypustkę i paseczek po skrojeniu zaprasowuje. Wypustkę zaprasowuje na pół (lewą stroną do lewej). Następnie przechodzę do przygotowania paseczka, zaprasowuje jego krawędzie do wewnątrz, następnie składam go raz jeszcze na pół (szerokość gotowego paseczka to ok 8mm). Ważne, aby paseczek miał również estetyczny początek i koniec, powińcie je również.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-ozdobnych-pasków-wypustki

Wypustkę na chwile odkładam na bok, a paseczek zszywam szyjąc ok 1-2 mm od krawędzi (szyje na maszynie wieloczynnościowej ściegiem prostym) – zdjęcie poniżej.

Wracam do wcześniej przygotowanego paska i wprowadzam do jego środka paseczek.

eti-blog-o-szyciu-pasek-ze-sznureczkiem

Teraz przejdę do wszycia wypustki przy dolnej krawędzi spódnicy. Zaplanowałam, że wypustka będzie 5 cm od jej dolnej krawędzi. Z mojego elementu na spódnicę odcinam więc pasek o wysokości 7,5 cm, oba elementy łączę na linii boku szyjąc owerlokiem. Następnie upinam wypustkę do mojego głównego elementu spódnicy.

eti-blog-o-szyciu-ozdobny-dół

Na zdjęciu poniżej sposób upięcia wypustki w powiększeniu. Do wstępnie upiętej wypustki dokładam jeszcze dolną odciętą krawędź (prawą strona do prawej)-drugie zdjęcie poniżej. Wszystko upinam i łączę szyjąc na 1 cm od krawędzi.

Wypustka po wszyciu na prawej stronie powinna wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Dolną krawędź spódniczki obrzucam owerlokiem, a następnie odmierzam od linii wszycia wypustki do dołu 5 cm, nadmiar dzianiny podwijam pod spód i upinam szpilkami.

eti-blog-o-szyciu-ozdobny-dółPrzy maszynie montuje igłę podwójną do dzianin i szyje przy krawędzi, aby przytrzymać podwinięcie, dzięki igle podwójnej ścieg będzie elastyczny. Ja podwinęłam dół na 1,3 cm, szyje ok 1 cm od krawędzi, chcę, aby krawędź podwiniętej dzianiny wypadła pomiędzy igłami).

Pozostaje mi przyszyć dół spódniczki do paska. W tym celu wykonuje marszczenie spódniczki do obwodu paska. Proponuje ustalić punkty kontrolne np.: podzielić obwód paska na osiem równych odcinków oraz podzielić obwód spódniczki na tą samą ilość odcinków.

eti-blog-o-szyciu-doszycie-paska

Oznaczone punkty paska i spódnicy upiąć razem, dół spódniczki (nadmiar) formujemy w małe zakładki, aby dopasować obwody.

eti-blog-o-szyciu-doszycie-paska

Pasek i dół spódnicy łączę na owerloku.  Po połączeniu całości pozostaje już tylko wprowadzenie gumki. Wprowadzam ją przez otwór dziurki na paseczek, po wprowadzeniu zszywam gumkę. Dodatkowo warto gumkę doszyć do paska po bokach (wystarczy przeszyć przez pasek i gumkę przez wszystkie warstwy szyjąc na linii łączenia paska ściegiem prostym), dzięki czemu gumka w pasku zawsze będzie płasko się układać i nie zroluje się.

Spódniczka na gumce z ozdobna wypustką gotowa. 🙂 

eti-blog-o-szyciu-spódniczka-dla-dziecka

tagi: , , ,

6
Dodaj komentarz

5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Majka

Jestem pod wrazeniem,bardzo fajnie pokazane wykonanie paska, musze corce uszyc podobna,jestem samoukiem,wiec dokladnie musze czytac opisy,ale napisalas zrozumiale,jutro przygotuje wykroj,dzieki:-)

Majka

dobrze,odezwę się,właśnie wykroiłam,teraz dalszy ciąg prac,ale raczej niestety nie dzisiaj:(

Agata

Witam,
Super opis, wszystko jasne, bardzo chcę skorzystać, mam tylko jeden problem.
Bardzo proszę o podpowiedz – Pani przeciąga gumkę przez te małe otwory na sznurek?? czy zostawia Pani gdzieś nie zaszyty fragment paska? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

Iwona

Witam
Jak mam wyliczyć ta długość spódniczki 🤔 czemu tutaj jest akurat 33cm , od tak takie postanowienie 🤔😅
Tez chce uszyc ale na rozmiar 116 i nie wiem jak proporcje ułożyć by było dobrze 😅🙈
Pozdrawiam serdecznie Iwona