Stopka do wszywania zaprasowanej lamówki (lamownik)

.Eti blog o szyciu

Stopka idealnie sprawdza się przy wszywaniu zaprasowanej lamówki, dzięki niej nie tylko poprawimy estetykę wszycia, ale również znacznie skrócimy czas na to potrzebny.

Dzięki możliwości płynnej regulacji prowadnika możemy doszywać lamówkę o szerokości od 0,5 cm do 2 cm.

Stopka przystosowana jest do wszywania lamówki ściegiem stebnowym jak i większością ściegów ozdobnych (nie mogą to być ściegi, gdzie maszyna tworząc ścieg wykonuje transport w tył), maksymalna szerokość ściegu ozdobnego to 5 mm.

Lamówkę zaprasowaną można kupić w pasmanterii lub przygotować samodzielnie.
Na dole wpisu znajduje się opis jak samodzielnie przygotować pliskę skośną, która następnie staje się lamówką gotową do wszycia.

Szycie:
1. Rozkręcamy prowadnik, aby wprowadzić lamówkę do prowadnika w stopce (powinna wystawać ok 1,5 cm za stopkę, następnie dokręcamy prowadnik, aby lamówka była maksymalnie dosunięta do jego lewej strony, ale nieściśnięta, musi się swobodnie przemieszczać się w prowadniku!)

2. Montujemy stopkę przy maszynie.
3. Na tym etapie wybieramy ścieg, którym chcemy doszywać lamówkę oraz w oparciu o efekt, jaki chcemy uzyskać ustawiamy pozycję igły, jednocześnie dostosowujemy ustawienie ramienia prowadnika lamówki (zdjęcia w dolnej części wpisu przedstawiają efekty różnych kombinacji ww. ustawień).

4. Między warstwy lamówki do szczeliny prowadnika wprowadzamy krawędź tkaniny, do której zamierzamy przyszywać lamówkę (upewnij się, że krawędź tkaniny wsunięta jest do końca prawej krawędzi prowadnika). Szyjemy, cały czas zwracając uwagę, aby tkanina była dosunięta maksymalnie do krawędzi lamownika.


Pliska skośna/ lamówka:
1. Kroimy paski tkaniny pod kątem 45 stopni w stosunku do krajki tkaniny (patrz zdjęcie poniżej).
Szerokość paska należy zaplanować w zależności od szerokości gotowej lamówki, jaką chcemy uzyskać, obliczenia: zapas na podwinięcie od 0,5 do 1 cm + szerokość lamówki od 0,5 do 2 cm całość razy dwa np.: zapas 0,7 + szerokość lamówki 1,3 = 2 cm * 2 = czyli cała szerokość pliski to 4 cm (zapas na podwinięcie nie może być większy od szerokości lamówki).
Nanosimy na tkaninę linie, według których będziemy kroić paski, następnie kroimy  potrzebną nam ilość pasków.

2. Kładziemy paski pliski skośnej krótkimi krawędziami skierowanymi do siebie tak, aby pliski stworzyły linię prostą (patrz zdjęcie poniżej).

Składamy paski prawa do prawej, będziemy je zszywać w odległości jednego cm od krawędzi złożenia, czyli na wysokości 1 cm (patrz przerywana linia na zdjęciu poniżej) paski muszą na siebie nachodzić od samego początku do końca.
Upinamy pliski szpilkami i zszywamy.

3. Po połączeniu wszystkich pasków, należy rozprasować szwy w obie strony (patrz zdjęcie poniżej A), a następnie obciąć wystające końce szwów (B,C).

Kolejno zaprasowujemy krawędzie na 0,7 cm (D), ponieważ taki zapas został zaplanowany w wyliczeniach dotyczących szerokości lamówki.  Teraz składamy pliskę na pół i kolejny raz zaprasowujemy (E). Pliska skośna przeobraziła nam się w lamówkę gotową do wszycia o szerokości 1,3 cm.

Przykłady wszycia lamówki:

Stopki do wszywania zaprasowanej lamówki:
– Eti 505 – do chwytacza wahadłowego
– Janome 202311009 – do chwytacza rotacyjnego
– Janome 202310008 – do chwytacza rotacyjnego do maszyn z szerokością ściegu do 9 mm
– Janome  3237777  uniwersalna, w zestawie
– Janome 200810007 stopka do owerloka

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)

Podobne wpisy: lamownik

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

6
Dodaj komentarz

4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elfka

Trochę się zgubiłam tymi lamownikami. Ja kupiłam taki: http://eti.com.pl/Katalog/Stopki-do-maszyn-do-szycia/Stopki-janome-do-maszyn-z-chwytaczem-rotacyjnym/Lamownik.html Narazie nie udało mi się go użyć, bo kupiłam zaprasowaną lamówkę o szerokości 25mm, ale rozumiem, że jak kupię węższą to będzie działać. Ale czy jest jakiś stopka, żebym z moją maszyną (Janome MC5200) wszywała taką właśnie szerszą lamówkę? Bo ta tutaj eti jest do chwytacza wahadłowego, a ta w zestawie nie jest opisana co do szerokości.

Elfka

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. To tylko żeby się upewnić: stopka eti nie pasuje do mojej maszyny, bo Janome MC5200 chwytacz rotacyjny, prawda?
I ostatnie pytanie: Czy tej stopki Janome z zestawu nie można kupić bez zestawu?

Eti Matic Set 7 | eti-blog

[…] Stopka do wszywania zaprasowanej lamówki. […]

[…] Podobne wpisy: stopka do wszywania zaprasowanej lamówki […]