Bluza typu bomberka z zamkiem dla dzieci (zobacz jak uszyć i przygotować wykrój)

Jak uszyć bluzę typu bomberka dla dziecka - blog o szyciuJak uszyć bluzę rozpinaną dla dziecka - tutorial - szycie krok po kroku Szycie bluzy bomber - tutorial - nauka szycia Instrukcja jak uszyć rozpinaną bluzę dla dziecka (bomber) - nauka szycia - tutorial

W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak uszyć bardzo modną w ostatnim czasie bluzę typu bomberka. 🙂 Podczas szycie tego modelu bluzy poznacie najprostszą technikę wszycia zamka rozdzielnego, doszycie ściągacz oraz stójki. Uszycie takiej bluzy wbrew pozorom nie jest bardzo trudne i pracochłonne. Według nas najtrudniejszą czynnością jest wszycie zamka, ale z tym też sobie wspólnie poradzimy. 🙂
Jak pewnie zauważycie bluza stanowi kolorystyczny komplet do niedawno przez nas uszytych spodni (jeżeli ktoś z Was przeoczył wpis o spodniach typu pumpy dla dziecka to znajdziecie go tutaj – spodnie pumpy dla dzieci).

Szyjemy 🙂

PS. Gdybyście chciałaby uszyć kurtkę bomber (która jest obecnie również bardzo popularna) bez podszewki to możecie ją uszyć dokładnie w ten sam sposób jak my uszyłyśmy bluzę. 🙂

Do uszycia bluzy z dresówki potrzebna jest maszyna do szycia i jeśli macie to przyda się też owerlok (dzianinę najłatwiej oraz najszybciej będzie się szyło właśnie na owerloku, ale maszyna wieloczynnościowa też wystarczy). Ja podczas szycia korzystałam z owerloka Janome 990D oraz na wieloczynnościowej maszyny do szycia Juno by Janome E1050.

Materiały i przybory wykorzystane do uszycia bluzy dla dziecka:

– dzianina: ilość potrzebnego materiału zależy oczywiście od rozmiaru na jaki będziecie szyć bluzę. Nasza bluza pasuje na 1,5 roczne dziecko o wzroście 86 cm. Wykorzystałyśmy dzianiny ze wzorem: 35 cm bieżących, dzianiny różowej: 35 cm bieżących
– ściągacz: wykorzystałyśmy 20 cm * 120 cm do uszycia tej bluzy.
– flizelina termoaktywna w paskach w zależności od szerokości dodawanego zapasu na szew potrzebna jest o szerokości 1,5 cm (jeśli szyjecie na owerloku) lub 2 cm (jeśli szyjecie na maszynie wieloczynnościowej). Długość flizeliny ma starczyć do podklejenie linii rękawów oraz przodu i tyłu (szczegółowe informację akapit przygotowanie i krojenie). Warto jednak kupić od razu jej więcej, gdyż na pewno przyda się ona w innych projektach.
– zamek rozdzielny, my wykorzystałyśmy zamek o długości 35 cm
nici do szycia
nożyczki
miara krawiecka
szpilki
pisak samoznikajacy
igły do szycia dzianin
linijka do patchworku i quiltingu
– stopki:
a) stopka z górnym transportem
b) stopka do wszywania zamków

eti-blog-o-szyciu-jak-szyc-bluze-dla-dziecka-co-jest-potrzebne

Przygotowanie i krojenie –  bluzy dziecięcej typu bomber

Zaczynamy od wykroju/formy bluzy. Do uszycia tej bluzy potrzebujemy wykrój na bluzę z rękawem typu raglan. Wykrój w odpowiednim rozmiarze możecie pozyskać z gazet z wykrojami (np.:Burda, Anna, Diana Moda, Ottobre Design), portali internetowych, przygotowanej własnej konstrukcji lub poprzez odrysowanie jej od gotowej odzieży (jeśli chcecie odrysować wykrój to skorzystajcie z przygotowanego przez nas wpisu: Jak zrobić wykrój / formę na bluzę typy raglan na podstawie gotowej odzieży –link)

Po uzyskaniu papierowych form elementów bluzy (przód, tył, rękaw), czas na krojenie. Elementy na materiale muszą być ułożone zgodnie z kilkoma zasadami (przeczytajcie je wszystkie zanim zabierzecie się za krojenie):

eti-blog-odmierzanie-zapsu-na-szew-linijka

przy każdym elemencie dodajemy zapas na szew 1cm jeśli szyjecie tą bluzę przy pomocy owerloka lub 1,5 cm jeśli przy pomocy maszyny wieloczynnościowej (link do wpisu o szyciu dzianin na maszynie wieloczynnościowej, warto tam zajrzeć!).

Zapas wygodnie i szybko jest dodać odmierzając go linijką do patchworków (drugie zdjęcie powyżej) oraz zaznaczać go pisakiem krawieckim. Pisak z dużą łatwością pozostawia ślad na każdym nawet bardzo delikatnym materiale.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-tylu-bluzy-dzieciej-linijka

– element tył układamy na linii złożenia dzianiny tak, aby wykroić za jednym razem cały tył bluzy. Ważne, aby dzianina była złożona równolegle do krajki (oryginalnie wykończonego brzegu dzianiny).

eti-blog-o-szyciu-krojenie-rekawu

– rękaw układamy na złożone równolegle do krajki dzianinie tak, aby linia środka rękawa leżała równolegle do linii złożenia dzianiny

eti-blog-o-szyciu-krojenie-przod-bluzy-dzieciej

– linia środka elementu przodu musi być ułożona równolegle do krawędzi dzianiny. Jeśli jak w naszym przypadku warto spasować wzór na elementach przodu to najpierw kroimy jeden element, a dopiero potem zgrywając wzór  kroimy kolejny element na zasadzie odbicia lustrzanego. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę zapas na szew.

Tym sposobem mamy skrojone wszystkie główne elementy bluzy.

eti-blog-o-szyciu-jak-skroic-sciagacz

Potrzebujemy jeszcze skroić ściągacze z dzianiny ściągaczowej, ich wielkości dla dziecięcej bluzy:
– dla ściągacza rękawa: szerokość (3,5 + zapas na szew) *2; długość dostosowana do obwodu ręki. W naszym przykładzie to: 9 cm x 18 cm. Potrzebne są dwa takie elementy.
– dla ściągacza dołu bluzy: szerokość (3,5 + zapas na szew) *2, długość dostosowana do obwodu bioderek dziecka.  W przykładzie z tego wpisu ma ona: 9 cm x 60 cm

eti-blog-o-szyciu-jak-skroic-stojke-ze-sciagaca

Teraz pozostaje nam przygotowanie stójki ze ściągacza, która jest charakterystyczna dla bluzy typu bomberka. W tym celu składamy elementy formy naszej bluzy na linii podkroju szyi dokładnie tak, jak będą później połączone (zdjęcie powyżej).

Chyba najłatwiej narysować sobie taką stójkę na płasko (jak na zdjęciu powyżej). Następnie odmierzyć długość linii „a”.

Ściągacz kroimy wychodząc z kształtu krzyża (czerwona przerywana linia). Rysując prostokąt o wysokości 2 cm na środku (to wysokość stójki), zgrabnie gubiąc tą wysokość na linii krzyża. Ważne, aby utrzymać długość „a- 2 cm” odmierzoną w poprzednim etapie pracy. Następnie dodajemy zapas na szew i kroimy stójkę.

Przykład: nasz odcinek „a” odmierzony w pierwszym etapie miał 16 cm, a więc stójka została narysowana na długość 14 cm + zapas na szew.

eti-blog-o-szyciu-podklejanie-dzianiny eti-blog-o-szyciu-podklejanie-dzianiny

Po skrojeniu elementów bluzy warto ją od razy podkleić paskami flizeliny termoaktywnej, która zabezpieczy krawędzie delikatnych dzianin, aby podczas szycia szczególnie na maszynie wieloczynnościowej nie stwarzały problemów. Poklejone krawędzie oznaczone są kolorem żółty (zdjęcia powyżej).

Szycie – bluzy dziecięcej

W tym wpisie poznacie najszybszy sposób wszycia zamka i ściągacza. Warto jednak zajrzeć do wpisu o szyciu bluzy z kapturem, tam przedstawiony jest sposób bardziej pracochłonny, ale i sprawiający, że bluza jest bardziej estetycznie wykończona od wewnętrznej strony. Strona zewnętrzna w obu przypadkach wygląda identycznie.

eti-blog-o-szyciu-kontrola-ustawien-owerloka

Przy szyciu na owerloku konieczna jest kontrola czy prawidłowo ustawiony jest mechanizm różnicowy, aby upewnić się, że dzianina łączona jest bez rozciągania czy wdawania się jej podczas szycia.

To samo dotyczy kontroli szycia na maszynie wieloczynnościowej. Jednak przy maszynie wieloczynnościowej trzeba zamontować odpowiednią igłę tj.: igłę do szycia dzianin. O doborze igieł do szytego materiału, dzianin, ale też innych materiałów można przeczytać w tym wpisie. Dodatkowo warto sprawdzić ustawienie maszyny na łatkach materiału, aby upewnić się, że maszyna bez przepuszczania ściegu oraz bez uszkadzania włókien dzianiny łączy ją.

eti-blog-o-szyciu-laczenie-rakawow-upiecie

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-bluze-dla-dzieckaeti-blog-o-szyciu-szycie-na-oweroloku

W tym modelu bluzy w pierwszej kolejności doszywamy rękawy do przodu i tyłu bluzy. Szycie powinno odbywać się zgodnie z zaplanowanym zapasem na szew tj 1 cm na owerloku i 1,5 cm na maszynie wieloczynnościowej.

eti-blog-o-szyciu-szycie-bluza-etapy-laczenia-DIYeti-blog-o-szyciu-szycie-bluza-jak-ja-uszyc

eti-blog-o-szyciu-szycie-bluza-etapy-laczenia

Po doszyciu rękawów, łączymy bluzę i rękaw na linii boku. Przeszycie to można wykonać za jednym razem, rozpoczynając szycie na rękawie kończąc na boku lub odwrotnie.

Eti blog o szyciu - jak wszyć ściągacz

Bluza jest połączona, więc możemy wykończyć teraz estetycznie rękawy. Najpierw łączymy ściągacz, aby stworzył obwód. Tak, połączony ściągacz składamy na pół, a następnie dzielimy jego obwód na dwa równe odcinki.

Eti blog o szyciu - jak wykończyć rękaw w bluzieeti-blog-o-szyciu-jak-wszyc-przyszyc-sciagacz-etapy-szycia

Obwód dołu rękawa również dzielimy na dwa równe odcinki. Następnie razem upinamy punkty kontrolne. Następnie doszywamy ściągacz, podczas szycia rozciągając go do obwodu rękawa.

eti-blog-o-szyciu-jak-wszyc-przyszyc-sciagacz-dolu-bluzy-srosty-sposobeti-blog-o-szyciu-jak-wszyc-przyszyc-sciagacz-dolu-bluzy-prosty-sposob eti-blog-o-szyciu-jak-wszyc-przyszyc-sciagacz-dolu-bluzy-prosty-sposob-I

Przechodzimy teraz do wykończenia dołu bluzy. Ściągacza upinamy do krawędzi bluzy elementów przodu, a następnie rozciągamy go i upinamy na całym odcinku (patrz zdjęcie powyżej).

eti-blog-o-szyciu-przyszywanie-sciagacza eti-blog-o-szyciu-sciagacza-przyszyty

Przyszywamy ściągacz, a następnie kontroluje czy po obu stronach ściągacza ma tą samą szerokość. Jeśli wszystko było upięte i przyszyte zgodnie z planem, to obie strony ściągacza powinny wypaść na jednej wysokości.

eti-blog-o-szyciu-sciagacza-przyszyty-gora

eti-blog-o-szyciu-sciagacza-gora-stojkaCzas na przyszycie stójki. Oznaczamy środek stójki oraz środek podkroju tyłu. Punkty te upinamy razem. Końce stójki mają wypaść w miejscu krawędzi przodu bez zapasu. Naciągamy więc stójkę i upinamy ją szpilkami na całym podkroju tyłu. Warto w tym momencie sprawdzić czy stójka ładnie się układa. Jeśli nie, to najprawdopodobniej należy ja delikatnie skrócić.

Jeśli leży dobrze to przechodzimy do kolejnego etapu, czyli do upięcia do tej linii paska dzianinowego o szerokości 2,5 cm (zdjęcie powyżej i poniżej).

eti-blog-o-szyciu-sciagacza-gora-stojka-I

eti-blog-o-szyciu-sciagacza-gora-stojka-II

Stójkę oraz pasek zakrywający, przyszywamy na całym odcinku podkroju.

eti-blog-o-szyciu-sciagacza-zakrycie-krawedzi

eti-blog-o-szyciu-sciagacza-gora-stojka-wykonczenie-I

Po doszyciu stójki i paska, krawędź niedoszytą paska podwijamy tak, aby pasek dzianiny zakrył estetyczną linię wszycia stójki.

Podwiniętą krawędź paska przyszywamy ściegiem prostym, blisko krawędzi podwinięcia.

eti-blog-o-szyciu-sciagacz-dekoltu-estetycznie-wykonczony

eti-blog-o-szyciu-szycie-bluzy-etapy-szycia

Stójka doszyta i estetycznie wykończona.

Teraz pozostaje doszyć zamek do bluzy. Krawędź przodu bluzy na linii zamka zaprasowujemy zgodnie z zapasem i sprawdza czy wysokość wszycia ściągacza u dołu bluzy i stójki jest równa w obu elementach przodu.

eti-blog-o-szyciu-podlozenie-pod-zamek

W odzieży dziecięcej warto doszywać podłożenie pod zamek, które zabezpieczy ciało dziecka przed przypadkowych przycięciem jego przy zapinaniu zamka oraz dodatkowo oddzieli mało przyjemny suwak od szyi dziecka.

Zauważcie, że podłożenie jest dłuższy od krawędzi przodu i na jednym końcu ma zaokrąglony kształt.

eti-blog-o-szyciu-podlozenie-pod-zamke-I

Końce podłożenia łączy się razem (linie szycia zaznaczona na zdjęciu powyżej).

eti-blog-o-szyciu-podlozenie-pod-zamek-upinanie

eti-blog-o-szyciu-podlozenie-pod-zamek-jak-upiac

Element podłożenia po wywróceniu na prawą stronę wykańczamy owerlokiem obrzucając obie jego krawędzie za jednym przeszyciem. Następnie upinamy go do zamka ułożonego prawą stroną do wierzchniej strony bluzy.

eti-blog-o-szyciu-podlozenie-pod-zamek-podwinieteTak wyglądać będzie całość po przyszyciu zamka (zdjęcie powyżej).

eti-blog-o-szyciu-podlozenie-z-bliska

Górę zamka umieszcza się w zawiniętym podłożeniu. Na tym etapie warto na chwilę zapiąć zamek, aby sprawdzić czy suwak ładnie chowa się w podłożeniu.

eti-blog-o-szyciu-podlozenie-z-bliska-lewa

eti-blog-o-szyciu-podlozenie-przyszywanie

Zamek oraz zamek z podłożeniem przyszywamy stopką do wszywania zamków. Dzięki zastosowaniu tej stopki, łatwo jest nam szyć w równiej odległości od spirali zamka. Do przyszycia zamka używamy ściegu prostego.

eti-blog-o-szyciu-podlozenie-przyszyte

Drugą stronę zamka przypina się na tej samej wysokości.

Jeśli to Wasze pierwsze doświadczenia z wszyciem zamka do odzieży to proponujemy  przyfastrygować go najpierw (czyli przyszyć ręcznie), a dopiero potem przyszyć na maszynie do szycia. Zamek nie będzie się wtedy przesuwał, a dzianina w mniejszym stopniu będzie się rozciągać i utrudniać wszycia zamka.

eti-blog-o-szyciu-wszywanie-zamka-etapy-pracy

eti-blog-o-szyciu-wykonczenie-przy-zamku eti-blog-o-szyciu-wykonczenie-przy-zamku-podlozenie

Nadmiar dzianiny pod zamkiem odcinamy. Chodzi o to, aby zamek oraz podłożenie pod zamek estetycznie wykończyły krawędź bluzy od wewnętrznej strony.

Linia w kolorze czarnym na zdjęciach powyżej to wykonane przeszycie, a kolorowe linie (niebieska i czerwona) dopiero będę zrobione (pierwsze i drugie zdjęcie powyżej).

Na tym etapie również można ręcznie wykonać fastrygę. Ułatwi ona wykonanie tego najtrudniejszego przy szyciu tej bluzy zadania.

eti-blog-o-szyciu-jak-szyc-przy-zamku

Przy maszynie wieloczynnościowej montuje się stopkę z górnym transportem, dzięki której łatwiej jest wyeliminować tworzenie się nadmiaru dzianiny pod stopka. Stopka ta podnosi się podczas szycia i przesuwa górną warstwę materiału. W połączeniu z fastrygą przytrzymującą dzianinę, efekt przeszycia bez zakładek, marszczenia gwarantowany.

Stopka ta będzie idealna do wykonywania pikowań, do łączenia różnych materiałów (np.: bawełna + minky) i każdego przeszycia, gdzie zbieram nam się pod stopką nadmiar materiału. To bardzo pomocna stopka, po którą z chęcią sięgamy w trudnych przypadkach. 🙂

Przeszycie wykonuje się z obu stron bluzy w okolicy ok 5-7 mm od linii wszycia zamka tak, aby przytrzymać jego krawędź.

eti-blog-o-szyciu-jak-szyc-przy-zamku-gotowe

Tak z bliska prezentuje się zamek po wykonaniu ostatniego etapu szycia.

eti-blog-o-szyciu-jak-szyc-bluze-dla-dziecka

I nasza bluza już skończona.:)

Łącząc różne wzory dzianin razem, można otrzymać bardzo ciekawe. Uszycie takiej bluzy daje dużo satysfakcji, a więc nie wahajcie się, a zabierajcie do szycia 🙂

tagi: , , ,

56
Dodaj komentarz

27 Comment threads
29 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewa

A czy można do uszycia wykorzystać softshell plus zwykłe ściągacze?

Magda

Ja właśnie koncze te bomberke z softshellem i ściągaczem. Wyszło ok!

Iwona

A gdzie taką ładną dresówkę w trójkąty można kupić ??

takaszaramysz

Bardzo, bardzo fajna. Świetny tutorial! Dużo mi rozjaśniłyście a dziś właśnie patrzyłam na bomberkę mojej córki i stwierdziłam że przydałaby się jej kolejna 🙂

Agnieszka

w spisie potrzebnych rzeczy brakuje zamka :). Materiał już skrojony. Jutro dokupuję zamek.
Dzięki bardzo

sowusia

Świetna bluza! Tutorial inspiruje do szycia! pozdrawiam

Tutawka

Super turek spróbuję uszyć taka dla syna.Trzynaście kciuki by wyszla

Anja

Ooooo koniecznie uszyję dla moich synków :))) świetny tutorial dzięki.

Anna

Z jakiego wykroju Pani korzystała? Szukam takiego z rękawem raglanowym, a wszędzie widzę wykroje z prostym

edyta

ja nie rozumiem jak zamek zakończyć na górze z lewej strony

Kosiak

Super bomberka☺.

Joanna

Jak szerokie powinno byc podlozenie pod zamek?

Anna

Rewelacyjny tutorial. Ja dopiero raczkuję w temacie szycia ale jak tylko nabiorę trochę wprawy to zabieram się za bomberkę 🙂 Mam jeszcze pytanie, czy mogę do uszycia bomberki użyć różnych rodzajów dresówki tzn. jedna ma 5% elastanu a druga 8% czy nie ma to znaczenia?

Dorota

Czy można wszyć zamek nie posiadając stopki do wszywania zamków? Akurat takiej stopki nie posiadam 🙁

Dorota

Bardzo dziękuję za informację. w Takim razie zaopatrzę się w taką stopkę.Proszę o podpowiedź mam maszynę Janome Juno E 1015. Która stopka będzie pasowała?

findtimetochill.wordpress.com

Ratujesz mi życie tym tutorialem! Muszę uszyć taka bomberke dla chłopaka a nie miałam pojęcia jak <3 kocham Cię za tą stronę!

Karolina

Tutek super, bluza wyszła extra jak na osobę początkującą, ale niestety nie mogę sobie do końca poradzić z wszyciem zamka, z ładnym zakończeniem wszystkiego u góry. Pomocy…

Marta

Witam,
Potrzebuję pomocy. W czasach dzieciństwa dużo szyłam na maszynie typu Łucznik. Teraz po tylu latach postanowiłam znowu wrócic do tego hobby. NA poczatek w planie firany na tasmie i zasłony, poem pokrowce na krzesła. nieststy mam dylemat, jakiego sprzętu użyć? Czy na overlocku uda mi się wszyć taśmę? Wydaje mi się, że nie. pomóżcie. zaopatrzyć się i w maszynę do szycia i overlock?

Irmina

Witam, podchodzę drugi raz do bluzy nie wiem co zle robie zawsze krzywo mi wychodzi podejrzewam ze to od tego e dresowka si ciagnie zrobiłam fastryg e i tak cos jest nie tak, co robie zle? ;(

Mali

Proszę o pomoc jaką maszyna do szycia, bluzy, sukienek, czapkę, tunika.itp. Od razu kupić overloc czy wystarczy zwykłą?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Iwona

Piękna bluza, super tutorial! Mam pytanie dotyczące nici, czy do stębnowania dzianin używa Pani nici elastycznych?

lawinka

Piszesz ze owerlokiem podwiniemy krawędzie. Masz na myśli ścieg kryty? Mam stopkę do ściegu krytego przy Janome 990D ale nie umiem z niej korzystać. Czy dobrze rozumiem, że szyje się wtedy tylko jedną igłą? Czy cienką dresówkę da się w ten sposób podwinąć?

lawinka

Dziękuję za link, teraz wszystko jasne!

Irmina

Super 😉 caly czas probuje z zamkiem ale z zakonczeniem u gory mam problem jak podwinac chce to zamek jest za gruby zeby na pół zgiac a wiadomo ze na wymiar zamek ciężko dostac ;/

Monika

Witam czy stójkę i pasek zakrywający można zszyć na overlocku czy na zwykłej maszynie?

Magdalena

Bardzo dziękuję za ten tutorial! Właśnie skończyłam szyć takie cudo z dresówki w połączeniu z welurem. Nigdzie nie mogłam znaleźć jak wszyć ściągacz przy dekolcie w bomberce. A tu taka niespodzianka 😁 Raz jeszcze dziękuję!

Bluza wyszła piękna! Zazdroszczę talentu – ja kupiłam maszynę do szycia, jednak moja ambicja kończy się na drobnych przeróbkach ubrań. Uczę się skracać sukienki i spodnie, czyli nic bardzo skomplikowanego, jednak często nawet prosta czynność mi nie wychodzi. Moja mama w latach studenckich dorabiała jako krawcowa, jednak nie odziedziczyłam po niej smykałki. Chociaż nie powiem, że nie lubię czasami podczas oglądania seriali przyszywać do swetra perełki i inne cuda 🙂 Lubię kombinować, ale jakość wykonania jest mierna.

Aneta

Czy przód bluzy musi być szerszy niż tył?