Spodnie baggy, pumpy dla dzieci (zobacz jak uszyć i przygotować wykrój)

Jak uszyć spodnie pumpy dla dziecka - eti blog o szyciujak uszyć spodnie baggy dla dziecka - szycie krok po kroku - blog Opis szycia spodni dla dziecka - tutorial - eti blog o szyciu Instrukca szycia spodnie pumpy dla dziecka - szycie dla dzieci - eti blog o szyciuNie wiem czy się z nami zgodzicie, ale naszym zdaniem szycie dla najbliższych sprawia najwięcej radości, szczególnie szycie dla dzieci. 🙂 Uwielbiamy to jak wyglądają lub korzystają z uszytych przez nas rzeczy. Jak na nie patrzymy uśmiech sam pojawia się na naszej twarzy. 🙂
Dlatego nie powinno Was dziwić, że dzisiejszy wpis powstał właśnie z myślą o szyciu dla najmłodszych. 🙂 Z dzisiejszego tutorialu dowiecie się jak uszyć wygodne spodnie pumpy (zwane też baggami) dla dziecka. Naszym zdaniem w tym modelu spodni małe dzieci wyglądają fantastycznie i bardzo uroczo. 🙂
Projekt spodnie jest bardzo prosty więc polecamy go także osobą początkującym. 🙂

Do uszycia tych spodenek potrzebna jest maszyna do szycia i jeśli macie to przyda nam się też owerlok. Ja spodnie baggy uszyje na owerloku JANOME 744D (tak będzie najwygodniej) oraz na wieloczynnościowej maszynie do szycia JANOME 525E .

Materiały i przybory wykorzystane do uszycia spodni:

– dzianina: je ilość zależy od rozmiaru, ale możecie przyjąć, że powinniście kupić dzianinę o długości spodni jakie zamierzacie z niej uszyć. Ja wykorzystałam 50 cm bieżących dzianiny.
– ściągacz: ściągacze mają rożne szerokości od 40 cm *2 do 120 cm, a więc nie podam konkretnie ile centymetrów bieżących jaką macie kupić. Musicie przeliczyć sobie tą wartość w oparciu o informację zawarte w akapicie krojenie ściągacza. Ja wykorzystałam 50 cm ściągacza o szerokości 80 cm.
– gumka o szerokości ściągacza w pasie, u nas to 3,5 cm
nici do szycia
dobre nożyczki
miara krawiecka
szpilki
pisak samoznikajacy
igły do szycia dzianin
linijka do patchworku i quiltingu 160 mm x 160 mm
linijka do rysowania i ciecia po ukosie i po okręgu
– agrafka do wprowadzenia gumki
– żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szciu-jak-uszyc-spodnie-co-jest-potrzebne-do-uszyciaPrzygotowanie i krojenie – spodnie pumpy / baggy

Ja wykrój odrysuje od spodenek. Jednak zakładam, że większość z Was wykrój pobierze z internetu, czy z gazet z wykrojami. Dla pozostałych, krótka instrukcja jak taką formę spodni (wykrój) odrysować.

Eti blog o szyciu- Jak uszyc spodnie dla dzieckaTak prezentują się spodenki, od których odrysuje mój wykrój. Zauważcie, że przód mają one skrojony w całości, tył również. Wystarczy zatem jak odrysujemy pół przodu oraz pół tyłu oraz wstawkę, która znajduje się w kroku spodenek (dzięki tej wstawce spodnie będą wygodniejsze w użytkowaniu).

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-spodni

Kopiujemy spodnie po liniach łączenia, ważne, aby na spodnie lekko rozciągnąć na ściągaczu (w talii oraz przy nogawkach). Ja od razu skopiowałam tył oraz przód spodni, stąd widzicie dwa kolory linii przerywanych (czerwona i czarna).

Jeśli spodnie kopiuje przy krawędzi to odrysowuje tą linie ołówkiem, jeśli to miejsce jest niedostępne to upinam w szwie szpilki, a następnie otwory w papierze łącze razem tworząc linię. Wystarczy jak ułożycie spodenki na czymś miękkim, wtedy szpilki łatwo można wbijać w szew i papier.

Eti-blog-o-szyciu-spodnie-wykroj-forma-papierowa

Następnie wycinam 2 elementy z papieru, a następnie jeden z nich odcinamy wzdłuż linii przodu. Tym sposobem mamy dwa elementy: przód i tył spodni.

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-spodni-wstawka

Teraz kopiujemy wstawkę z kroku, mi najwygodniej było upiąć ją szpilkami na grubym filcu. Szpilki zrobiły otwory w papierze, a więc tak „odbiłam” kształt wstawki na papierze.

Eti blog o szyciu- jak uszyć spodnie dla dziecka

W taki sposób można uzyskać cały wykrój na spodnie baggy.

Eti-blog-o-szyciu- jak zrobić kieszeń po łuku

Kieszonkę stworzymy, na boku przodu. Ja do jej narysowania użyłam linijki do rysowania (cięcia) po ukosie i okręgu ma ona otwory z okręgami. Kieszonkę w spodniach dla dziecka rysuje według średnicy okręgu 11 (linia przerywana czerwona) i od razy według średnicy 14 cm (linia żółta). Linia czerwona będzie to linia wlotu gotowej kieszeni, a żółta to linia elementu worka kieszeniowego (naszej zaślepki kieszonki). Jeśli coś nie jest na tym etapie do końca jasne to idźcie i czytajcie informację dalej, będę używać przy kieszonce tych samych kolorów, a więc łatwiej będzie się zorientować w etapach jej tworzenia.

Eti blog o szyciu- jak zrobić nowoczesną kieszeń (półokrągła)

Zauważcie, że linie naniosłam poniżej linii ściągacza. Na tym etapie odcinamy ściągacz z papieru.

eti-blog-kieszen-jak-zrobic-kieszen-rysunek-worek

Kieszeń stworzona jest z worka kieszeniowego (u nas zaślepki) i jest to element narysowany wzdłuż żółtej linii oraz linii boku oraz góry spodni + zapas na szew (1 cm – zaznaczyłam ją zielonym kolorem).

Po narysowaniu worka kieszeniowego odcinamy z boku przodu spodni wycinek koła wyznaczony czerwoną przerywaną linią.

eti-blog-ulozenie-spodenek-pump-na-materiale-zapas-na-szewTeraz przód układamy na dzianinie. Dzianina musi być złożona równolegle do krajki. Ja złożyłam fragment taki, aby zmieściła mi się forma przodu.

eti-blog-skrojona-zapas-na-szew

Po upięciu przodu, odrysowuje go z zapasem 1 cm. Do odmierzania 1 cm używam miary krawieckiej lub aby przyśpieszyć sobie pracę na prostych odcinkach linijki do patchworku. Rysuje pisakiem krawieckim, gdyż bardzo łatwo nanosi się go na delikatne dzianiny.

eti-blog-ulozenie-spodenek-pump-jak-skroic

Wycinam element zgodnie z naniesiona linią.

eti-blog-krojenie-baggy-przod

Tak wygląda przód spodni z kieszeniami półokrągłymi.

eti-blog-kieszen-skrojona-z-liniami

Na zdjęciu powyżej mamy wszystkie elementy kieszeni. Przód z wyciętym woltem kieszeni, element, który wykończy nam krawędź wlotu oraz worek kieszeniowy. Każdy element ma zapas na szew.

eti-blog-krojenie-baggy-tyl-spodni

Analogicznie pracuje z elementem tyłu spodenek.

eti-blog-skrojony-tyl-spodni

Tył skrojony.

eti-blog-skrojona-latka-spodni

Nie możemy zapomnieć o skrojeniu wstawki w kroku.

eti-blog-o-szciu-jak-uszyc-baggy-spodenki-sciagacz

Kroimy też ściągacze, potrzebujemy jeden na pas oraz dwa na wykończenie dołu nogawek. Ściągacze są krótsze od odcinków do których je przyszyjemy oraz o raz szersze od wszytego ściągacza (przykład mój ściągacz ma mieć 3,5 cm po wszyciu, a więc kroje ściągacz (3,5+1)*2=9 cm)- zapas na jego wszycie to 1 cm.

Szycie – spodenek (pumpy/baggy):

eti-blog-o-szciu-jak-zrobic-kieszenie-polokragle

Zaczynamy od przyszycia elementów, które wykończą nam wlot kieszeni. Upinamy je prawą stroną do prawej.

eti-blog-o-szciu-jak-zrobic-kieszenie-szycie

Następnie przyszywamy je szyjąc na owerloku. Jeśli szyjecie na maszynie wieloczynnościowej to koniecznie zmięcie igły na igły do szycia dzianin oraz wykorzystajcie do tego ścieg elastyczny.

Jeśli szyjecie na owerloku to zróbcie najpierw próbę szycia na resztach, aby właściwie ustawić długość ściegu oraz mechanizm różnicowy maszyny (ścieg nie ma rozciągać krawędzi).

eti-blog-o-szciu-jak-zrobic-kieszenie-po-zszyciu

Jak obie krawędzie są wykończone,  zaprasowujemy je. Warto zaprasować krawędź delikatnie głębiej do wewnątrz tak, aby na stronie wierzchniej spodni nie było widać doszytego elementu- patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szciu-laczenie-kieszeni-krok-po-kroku

W kolejny kroku upinamy worek kieszeniowy.

eti-blog-o-szciu-laczenie-kieszen-jak-uszyc

Szpilki upięłam tuż przy krawędzi wlotu kieszeni, zróbcie tak samo, dzięki czemu przy szyciu szpilki nie będą Wam przeszkadzać.

eti-blog-o-szciu-laczenie-kieszen-jak-uszyc-wnetrze-liniami

Na zdjęciu powyżej kieszonka od wewnętrznej strony spodni. Zszywamy je razem zgodnie z zapasem na szew.

eti-blog-o-szciu-laczenie-kieszen-laczenie

Owerlok poza ładnym ściegiem daje nam możliwość obcięcia krawędzi. Ja zawsze korzystam z tej funkcji, gdyż krawędź jest wtedy idealna. 🙂

eti-blog-o-szciu-laczenie-kieszen-polaczone

Kieszonka połączona po stronie wewnętrznej spodni.

eti-blog-o-szciu-laczenie-kieszen-polaczone-kieszen-linia

Tak prezentuje się kieszonka ze strony zewnętrznej. Tutaj możecie na tym etapie ją przyszyć szyjąc w odległości 1 cm od krawędzi (w okolicy linii niebieskiej). Wykonujemy to ściegiem prostym na maszynie wieloczynnościowej z wykorzystaniem igły do szycia dzianin. Szyjąc te spodnie wstrzymałam się z tym przyszyciem do samego końca, ale na tym etapie jest to wygodniejsze do wykonania, a więc lepiej zróbcie to teraz.

eti-blog-o-szciu-jak-uszyc-pompu-lata

Kieszonki mamy gotowe, a więc  możemy przejść do przyszycia wstawki.

eti-blog-o-szciu-jak-uszyc-pompu-lata-upieta

Upinamy ją na środku i przyszywamy.

eti-blog-o-szciu-jak-uszyc-pompu-lata-upieta-przyszyte

Następnie upinamy jej druga stronę oraz jednocześnie nogawki spodni po stronie wewnętrznej oraz zewnętrzne.

eti-blog-o-szciu-jak-uszyc-baggy

Tutaj przy łączeniu ich wyrównujemy krawędź do szerokości zapasu na szew.

eti-blog-o-szciu-jak-uszyc-baggy-spodenki

Tak prezentują się spodenki po połączeniu ich. Teraz będziemy doszywać ściągacz.

eti-blog-o-szciu-jak-uszyc-baggy-spodenki-sciagacz-laczenie

Łączymy ściągacze na linii boku, aby stworzyły obwód.

eti-blog-o-szciu-jak-przyszyc-sciagacz

Po złożeniu ściągacza na pół dzielimy jego obwód na 2 równe części. Identycznie dzielimy obwód nogawki. Oznaczone punkty upinamy razem, a następnie na rozciągniętym ściągaczu przyszywamy.

eti-blog-o-szciu-jak-uszyc-baggy-spodenki-sciagacz-laczenie-punkty kontrolne

Przy obwodzie w talii proponuje podzielić obwody na minimum 4 równe odcinki i je razem upiąć (niebieskie oznaczenia na zdjęciu powyżej).  Dodatkowo szczególnie przy szyciu odzieży dla dzieci warto mieć łatwy dostęp do gumki w pasie, aby w razie potrzeby obwód dostosować. Proponuje więc doszyć jedną krawędź ściągacza na odcinku paru centymetrów do pasa spodni i jednocześnie na tym samym odcinku ściągacza obrzucić przeciwległą krawędź ściągacza (widać to na obu zdjęciach w etapach, zdjęcie powyżej oraz poniżej).

eti-blog-o-szyciu-przyszywanie-sciagacz-w-pasie

Po wykończeniu ściągacza w miejscu otworu doszywamy ściągacz na obwodzie zostawiając parę centymetrowy otwór na swobodne wprowadzanie gumki.

eti-blog-o-szciu-gumka-z-mozliwosc-regulacji

Tak wygląda ściągacz w miejscu otworu.

eti-blog-o-szciu-kieszen-stebnowanie

Ja tutaj wykonuje wspomnie wcześniej przeszycie kieszonki. Ścieg prosty, stopka uniwersalna i igła do szycia dzianin.

eti-blog-o-szciu-kieszen-imitacja-jak-zrobic

Tak prezentuje się kieszonka oraz doszyty ściągacz.

eti-blog-o-szciu-sciagacz-z-gumka-jak-to-wykonac

Pozostaje nam wprowadzenie gumki do tunelu, najlepiej jest to wykonać przy pomocy agrafki.

eti-blog-o-szciu-laczenie-gumki

Gumkę łączymy przeszywając ją na płasko. Otwór można zaszyć ręcznie.

eti-blog-o-szciu-spodnie-pumpy-baggy-jak-uszycSpodnie pumpy/ baggy uszyte. 🙂 Szyje się je naprawdę szybko, szczególnie jeśli macie dostęp do owerloka. Moim zdaniem takie spodnie to super projekt dla osoby, która dopiero zaczyna szyć odzież. Na 100% spodnie wyjdą super. Powodzenia. 🙂

Będzie mi miło jak pochwalicie się linkami do zdjęć uszytych przez Was spodenek w komentarzu pod tym wpisem. 🙂

tagi: , , ,

26
Dodaj komentarz

12 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mamazosiszyje

Bardzo ładne 🙂 uwielbiam na dzieciakach takie typ spodni 🙂

Solongo

Witam
mam pytanie, jak ustawić maszynę Janome TXL 607 aby uszyć dzianinę lub Jersey. Narazie szyje tylko z bawełny a z dzianiny nie wiem jak ustawić maszynę żeby dobrze szyło i jaką igłę wykorzystać. Jeszcze jedno pytanie a jak nie mam ovelocka aby obrzucić materiał to jak to zrobić na maszynie? Który ścieg wtedy wykorzystać??? Pozdrawiam

Geny po ojcu

Spodenki śliczne, jednak dla mnie za trudne dopiero zaczynam, długa droga przede mną.
Super blog – gratuluję ?

Agnieszka

Gdzie kupujesz takie piękne dzianiny? 🙂

https://findtimetochill.wordpress.com/

Spodnie cudne ! Roche boje się za nie zabierać bo widzę ze są trudne ☺️

https://findtimetochill.wordpress.com/

Monika

Świetny blog a spodenki fantastyczne 🙂 Moja maszyna Janome 423S nie ma owerloka więc proszę o małą podpowiedź jakim ściegiem najlepiej szyć takie spodnie?

Iwona

Witam! Uwielbiam Pani tutoriale, często z nich korzystam. Mam jednak pytanie o ścieg prosty na dzianinie, co może byc powodem przepuszczania ściegu? Maszyna Janome TXL 607 i igła oczywiście do dzianin. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam 🙂

Małgorzata

I ja mam pytanie:) może Pani pokazać jakoś lepiej na zdj jak wszyc ten środek w kroku dokładnie do czego Pani przyszywa bo nie mogę się dopatrzec..

woo! cudo 😀

super! bardzo fajna i szczegółowa instrukcja 😀

Świetne są te spodnie! Ja chcę takie szyć dla swoich dzieciaków. Kiedyś zamawiałam, ale odkąd mam maszynę do szycia to staram się sama kombinować. Muszę powiedzieć, ze idzie mi coraz lepiej.

Nigdy nie próbowałam, ale super to ukazałaś krok po kroku super.