Jak dobierać igły do szytego materiału.

Zdarza się, że pytacie nas: dlaczego maszyna przepuszcza ścieg, jakie igły są najlepsze do szycia dzianin, a jakie do tkanin elastycznych, czy można szyć igłami do dzianin również tkaniny?

Część osób uważa, że w ilości rodzajów igieł i ich systemów można zginąć, a jest też taka część osób, która wcale nie jest świadoma istnienia różnych typów igieł. Często problemy z wiązaniem się nitki podczas szycia przypisuje się maszynie, nitce, a nie źle dobranej igle. Dziś poznacie te najważniejsze igły do szycia na maszynie.

Przygotowując się do tego wpisu w internecie widziałam sporo artykułów z podziałem materiałów pod kątem surowca z jakiego zostały one wyprodukowane, ale brakuje podziału pod kątem szyciowym, czyli jakie igły będą idealne do szycia konkretnego materiału.

Wpis ten rozpocznę od podstaw, a mianowicie jak rozróżnić tkaninę od dzianiny. Wspomnę na samym końcu wpisu o podziale materiałów pod kątem surowca, bo to też zainteresuje część z Was. Przede wszystkim jednak przedstawię jakie igły będą odpowiednie do szycia konkretnych materiałów (tkanin, dzianin, skór, winyli itp).

Zaczynamy!

I. Podział materiałów do szycia:

podzial materialow ladny

Maszyna do szycia poradzi sobie z szyciem różnymi materiałami. Ja podzieliłam materiały na trzy główne kategorie. Te informacje będą pomocne przy wybraniu właściwej igły. Dodatkowo ważnym okaże się jakie zadanie wykonujemy oraz jakimi nićmi szyjemy, ale o tym w kolejnym wpisie. Na chwilę obecną skupimy się na standardowym szyciu.

1.1 Tkanina:

Pierwszym z trzech materiałów jaki przychodzi mi na myśl jest tkanina. 

Tkanina – powstaje z dwóch układów nitek (wątku i osnowy), które przeplatają się względem siebie prostopadle, zgodnie z ustalonym porządkiem (splotem).

Nitki na tkaninę powstają z przędzy, które mogą być wykonane z różnych surowców (o tym na samym dole wpisu – podział włókien). Surowiec oraz splot jak i następujące po nich procesy wytwarzania tkanin, odpowiadają za właściwości gotowej tkaniny: higroskopijność, wytrzymałość, elastyczność itp.

Etiblog o szyciu- czy to tkanina, jak rozpoznać tkaninę?

Jak można rozpoznać czy to jest tkanina? Jednym ze sposobów ustalenia czy dany materiał to tkanina jest sprawdzenie jego krawędzi i jeśli się strzępi (zdjęcie powyżej ładnie to obrazuje) oznacza, że mamy do czynienia z tkaniną. Metoda niestety nie zawsze jest skuteczna, ponieważ tkaniny mogą być gumowane (podklejane) i wtedy nie będą się strzępić. Druga metoda to dokładne przyjrzenie się materiałowi z bliska, wtedy na pewno będzie widać poszczególne nitki, które jak wspomniałam przy tkaninie przeplatają się względem siebie pod kątem prostym.

1.2 Dzianina:

Dzianina to kolejny z materiałów, z którego szyciem przy zastosowaniu pewnych zasad świetnie poradzi sobie maszyna do szycia.

Dzianina – powstaje z jednej, czasem wielu nitek łączących się ze sobą w oczka. To jakby robótka na drutach jednak wykonana najczęściej z włókna o mniejszej średnicy.

etiblog-o-szyciu-dzianina-z-bliska-czy-to-jest-dzianina

Jak można rozpoznać czy to jest dzianina. Wystarczy przyjrzeć się jej z bliska, jeśli na jednej ze stron widać równoległe kolumienki to najprawdopodobniej mamy do czynienia z dzianiną. Dodatkowo tutaj nie wychodzą nam nitki przy krawędzi jak przy tkaninie.

Dzianiny są bardziej elastyczne niż tkaniny i są rozciągliwe we wszystkich kierunkach.

1.3 Inne:

etiblog-o-szyciu-jak-rozpoznac-inne-surowce-jakie-igly

To już ostatnia z trzech głównych kategorii, które wyróżniłam. W niej znajdują się pozostałe materiały, które nie są stworzone z przędzy (nie są utkane, ani nie są dziane). Znajdziemy tutaj skóry, eko- skór, vinyl, papier.

Te informacje przydadzą nam się w kolejnych działach.

II. Podział igieł ze względu na rodzaj szytego materiału [czym szyć tkaniny, dzianiny oraz skóry, winyle (ceraty) i papier]

Trzy główne kategorie materiałów znacie (tkanina, dzianina, inne). Jednak musicie wiedzieć, że zdarza się, że w obrębie danej kategorii, że możemy wyróżnić jeszcze podkategorie. I tak właśnie jest w przypadku tkanin.

2.1 Jakimi igłami szyć tkaniny?

Wśród szytych tkanin możemy wydzielić 4 podkategorie według których dobierzemy właściwie odpowiednie igły: uniwersalne, jeans, mikrotex (tkaniny z mikro włókien gęsto tkanych) oraz stretch (tkaniny elastyczne).

Poniżej opiszę dlaczego warto sięgnąć po bardziej specjalistyczne igły i co one nam dadzą?

a) jakimi igłami szyć tkaniny uniwersalne?

Eti blog o szyciu jakie igły kupować, co zrobić jak maszyna przepuszcza ściegW kategorii tkanin uniwersalnych mieszczą się wszystkie tkaniny poza: jeansem, mikrowłóknami oraz tkaninami elastycznymi. Do ich szycia użyjemy igieł uniwersalnych.

Generalnie możemy przyjąć, że igły uniwersalne będą dobrym wyborem do większości zadań szyciowych. Idealne do szycia tkanin oraz do szycia takich materiałów jak niektóre dzianiny czy syntetyczne skóry. Im lepsza marka igły tym większy zakres, w którym świetnie sobie radzi (na innych surowcach niż tkaniny koniczne jest kontrola na łątce, aby upewnić się, że igła nie niszczy dzianiny, czy poprawnie bez przepuszczania ściegu szyje skóry).

W śród igieł uniwersalnych możemy wyróżnić igły pojedyncze, podwójne i specjalistyczne (np.: do pikowania, haftowania itd).

Ostatnio na rynku pojawiły się również igły, które nazywam igłami wielozadaniowymi. Są to igły marki JANOME, których kolby zostały oznaczone poszczególnymi kolorami. Igłami tymi można szyć różne surowce i wykonywać różne zadania, cały czas szyjąc tą samą igłą. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie chcą mieć wielu rodzajów igieł, preferują jedne, które świetnie szyją różne materiały, bez przepuszczania ściegu.

Eti blog o szyciu- jak dobierać igły do szytego materiałuWspomniane igły to igły JANOME:  Purple Tip, Blue Tip, Red Tip. Opiszę zadania do jakich są one stworzone poniżej, ale pamiętajcie, że to też igły uniwersalne, a więc śmiało można wybierać je przy szyciu przy większości zadań szyciowych.

Purple Tip (JANOME 202122001)- specjalne igły do szycia i haftowania na tkaninach, dzianinach, tkanin syntetycznych oraz jeansu. Idealna do haftowania gęstych wzorów, pikowania oraz szycia.

Blue Tip (JANOME 200346007 ) specjalne igły do szycia i haftowania na takich tkaninach jak: tkaniny elastyczne, bardzo cienkie oraz syntetyczne (nylony, elany)- czyli na materiałach problematycznych podczas szycia 🙂

Red Tip (JANOME 990314109)– specjalne igły do szycia i haftowania na grubszych tkaninach. Igły mają specjalnie opracowany czubek ułatwia igle przebicie się przez materiał, dodatkowo większe oczko pozwala użyć nam grubszych nici.

Zobacz wszystkie pozostałe igły uniwersalne oraz wielozadaniowe.

b) jakim igłami szyć jeans (denim)?

Eti blog o szyciu czym szyć dżins (jeans)Oczywiście do szycia jeansu najlepsze będę igły dedykowane do szycia właśnie tego materiału czyli igły do jeansu do denimu.

Szyjąc jeans, aby uzyskać ładny efekt i ekstra wytrzymałość odzieży często używamy do ich szycia grubszych nici (nici do jeansu). Igły do szycia jeansu mają większe oczko i dzięki temu możemy uzyskać podczas szycia ładny równy ścieg, bez przepuszczania. Szycie igłą uniwersalną z tak grubą nitką byłoby problematyczne tzn. maszyna podczas szycia będzie przepuszczać ścieg.

Kolejny atut igieł do szycia jeansu to ich wytrzymałość oraz bardzo ostry czubek umożliwiającą przebicie się igły bez problemów nawet na szwach (zgrubieniach). Igły są idealne do szycia jeansu (denimu) i podobnych mocno tkanych, grubych materiałów np.: drelichu, gabardyny impregnowanej. Użycie tych igieł zmniejsza ryzyko złamania się igły przy szyciu oraz eliminuje przepuszczanie ściegu.

Zobacz igły do szycia jeansu.

c) jakimi igłami szyć mikrowłókna (mikrotex) jedwab, alcantara (tkaniny obiciowe)?

Eti blog o szyciu jakimi igłami szyć jednwab, gęsto tkane tkaninyMateriały nazwane jako mikrowłókna to tkaniny gęsto tkane z bardzo cienkich włókiem i najlepiej szyć je igłami do szycia mikrofazy/mikrotexu.

To moim zdaniem bardzo dobre igły, które idealnie sprawdzą się przy szyciu: jedwabiu, poliestrów gęsto tkanych, futer sztucznych, sztuczne skóry, materiały na kurtki oraz tkanin obiciowych np.: alcantara, a nawet dzianin typu lycra (bardzo elastyczne).

Igła do mikrowłókien jest ostrzejsza, ale też i smuklejsza. Dzięki czemu z dużą swobodą przebija się przez gęsto tkane materiały, sporadycznie używamy jej również do szycia dzianin (wtedy konieczny jest test na fragmencie materiału, aby upewnić się, że igła nie uszkadza włókien).

Igły te za sprawą kształtu ostrza tworzą bardzo prosty ścieg. Nadają się więc idealnie do pikowania, do wykonywania stebnówek np.: na kołnierzykach, mankietach itp.

Pokaż wszystkie igły do szycia mikrofazy/mikrotex’u.

d) Jakimi igłami szyć stretch (tkaniny elastyczne)?

eti blog o szyciu igly do szycia stchretchu, tkanin elastycznych i dzianinDo szycia tkanin elastycznych polecam igły do stchretchu, jednak od razu dodam, że to też dobre igły do szycia dzianin. Czubek igły jest trochę zaokrąglony, dzięki czemu dobrze radzi sobie z szyciem tkanin elastycznych jak i z szyciem bardzo elastycznych dzianin. Specjalny kształt igły umożliwia stworzenie podczas szycia większego oczka, dzięki czemu chwytacz bez problemów wiąże nitki, a maszyna nie przepuszcza ściegu.

Igły pojedyncze do szycia stretchu oraz dzianin, igły podwójne.

2.2 Jakimi igłami szyć dzianiny (dżersej/jerseyu)?

eti blog o szyciu igly do szycia dzerseju (jersayu)Do szycia dzianin potrzebne są igły potocznie nazywane „igłami z kulką”. Czubek igły do szycia dzianin ma zaokrąglony kształt, dzięki czemu igła przechodzi pomiędzy delikatnymi włóknami dzianin nie uszkadzając ich. Igły te są idealne do szycia dzianin oraz części elastycznych tkanin. Dzięki zastosowaniu tych igieł ścieg tworzy się bez przeszkód, maszyna podczas szycia nie przepuszczania ściegu.

Pewnie część osób zauważyła, że dzianiny w przypadku igły podwójnej szyjemy igłami do stretchu. Jak wspomniałam powyżej można je stosować wymiennie. Pamiętajcie jednak zawsze o kontroli czy igły nie uszkadzają włókien na łatce materiału.

Zobacz wszystkie dostępne igły do szycia dzianin.

etiblog-o-szyciu-jakimi-sciegami-szyc-dzianinyWarto pamiętać, że poza użyciem odpowiedniej igły przy szyciu dzianin należy wybrać do jej szycia odpowiedni ścieg. Powyżej na zdjęciu zaznaczyłam ściegi, które z powodzeniem można wybrać do szyciu dzianin: stebnowy potrójny, ścieg elastyczny, zyg zak, owerlokowe.

I jeszcze ciekawostka: igłami do szycia dzianin świetnie szyje się cienkie skóry naturalne (te miękkie).

2.3 Jakimi igłami szyć skórę, winyl, papier?

eti blog o szyciu czym szycia skóry winylu ceraty pcvSkórę szczególnie tę naturalną, winyl (pcv, ceraty), papier i inne materiały o ciągłej strukturze, które nie są tkane czy dziane szyjemy igłami do szycia skór. Igły te mają ostrze tnące, które robi otwór w materiale, dzięki czemu nitka swobodnie przez nie przechodzi. Dzięki zastosowaniu tych igieł ścieg jest tworzony bez przepuszczania.

Uwaga: bardzo delikatne skóry (miękkie) jeśli podczas szycia igłą do skór ścieg przepuszcza to użyj igieł do szycia dzianin. Dość nietypowe, ale sprawdzone i działa!

Wspomnę tylko, że przy szyciu skór i innych materiałów, do których stopka metalowa się przykleja stosujemy stopki np.: teflonowe.

III. PODZIAŁ IGIEŁ DO SZYCIA DOSTOSOWUJĄC JE DO GRUBOŚCI SZYTEGO MATERIAŁU:

Eti blog o szyciu jak dobrać grubość igły do szytego materiału?Poza dobraniem odpowiedniego rodzaju igieł należy wybrać odpowiedni jej rozmiar (grubość igły). Generalnie można powiedzieć, że im grubszy materiał to wybieramy do jego szycia grubszą igłę. Jednak chcąc być bardziej precyzyjną, powyżej na schemacie (kliknijcie w schemat, aby wyświetlić pełen podział materiałów) umieściłam najczęściej spotykane tkanin, dzianiny i inne materiały podzielone ze względu na grubość igły jaka będzie optymalna do ich szycia. Traktujcie to jako orientacyjny podział.

Jeśli znacie inne materiały, które warto tutaj umieścić, piszcie do mnie, dodam je do schematu. 🙂

Dodatkowo poza odpowiednimi igłami warto wiedzieć, że można sobie ułatwić szycie, używając odpowiednich akcesoriów, ale ponieważ jest to bardzo rozbudowany temat to opiszę Wam go w kolejnych wpisach poświęconych szyciu konkretnych materiałów.

……………………………………………………………………

Na sam koniec umieściłam ciekawostkę dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o szytych tkaninach i dzianinach. Mamy tutaj podział włókien z jakich powstają tkaniny i dzianiny, dzięki niemu będziemy wiedzieć które są naturalne, a które sztuczne czy syntetyczne.

Ze względu na pochodzenie surowca z jakiego zostały ona wytworzone włókna dzielimy na:

wlokna podział surowca z jakiego powstały

Kliknij w powyższy rysunek w celu powiększenia schematu.

Po przeczytaniu tego wpisu mam nadzieje, że wiecie już jakie igły wybrać do szytego materiału oraz jak rozpoznać co szyjemy.

Jeśli chcecie być na bieżąco z wpisami na naszym blogu to zapiszcie się do naszego newslettera. Zapraszamy 🙂

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na naszym blogu ETI-radość szycia.
Podaj swój adres e-mail w polu poniżej.

tagi: ,

45
Dodaj komentarz

23 Comment threads
22 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kh

A z jakich igieł najlepiej korzystać podczas szycia cienkiego, ale dość zbitego filcu? Ściegi proste wychodzą mi ok, ale przy próbie prostego haftu przepuszcza nitki.

Paula

Gdzieś spotkałam się ze stwierdzeniem, że igły do dzianin i stretchu to dwa różne produkty i by nie stosować ich zamiennie. Może to jakiś chwyt marketingowy 🙂 Czy jest jakiś sposób na weryfikację czy na kawałku testowym igła nie uszkadza materiału? Rozprucie ściegu, naciąganie i obserwacja?

Justyna

Dzięki za ten post, w końcu wszystko wiem…a zamówienie już złożyłam:)

Iwona

Czy igły tych firm będą pasowały do maszyny Łucznik?

Agnieszka

Dziękuję 🙂 teraz wiem dlaczego igła do stechu przepuszczała na dzianinie… a już się miałam pogniewać na moją maszynę 😉

Dobika

Świetny post i rdzo pomocny. Jeszcze pozostała mi jedna wątpliwość. Która igła sprawdzi sie najlepiej przy szyciu elastycznego aksamitu? Microtex czy raczej do sterczu? I jakiej grubości ? Dziekuje 😉

sylwia

Prosze o podpowiedz ktora z wymienionych dobrze sie spisze przy pikowaniu z wolnej reki no i tez prosze o podpowiedz w sprawie nici.

Darek

Witam ,mam problem przy szyciu grubymi nićmi
np. Jeansu lub Kordury.dolna nitka jest nie naciągana tworzy jakby fale.Naciąg górnej mam już na maksa używam igły do Denimu nr.90.Przy cienkich niciach tego problemu nie ma.Czy to wina igły czy może maszyny(singer 3232-myślę o zmianie:-).Pozdrawiam.

Kris

Witam , chciałbym zszyć kodurę o gramaturze 200-300 i 450-500 – jakich igieł i nici użyć?

Kasia

Witam, od niedawna mam maszynę Janome HD 1800 i wszelkie tkaniny szyje bajecznie. Natomiast mam problem z dzianinami – używając igły Organ Jersey 90 lub 75 przepuszcza ściegi (owerlokowe, zygzak) i ostatecznie zrywa nitkę. Do tej pory szylam średnio grube dzianiny pętelkowe. Na niektórych dzianinach jest lepiej na innych gorzej. Próbowałam z różnym naprężeniem nici górnej, odciskiem stopki i nie ma poprawy. Wyglada to tak jakby igła przebijała włókno dzianiny i wciągała je do środka. Po tym następuje przerwanie nici górnej. Póki co najlepiej szyje dzianiny igłami uniwersalnymi. Próbowałam również igieł 75 blue tip janome ale strasznie przepuszczała ściegi na… Czytaj więcej »

Kasia

Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź. W takim razie będę testować inne igły i stopki :). Pozdrawiam

Anna

Witam. Jakie igły bylyby najlepsze do materiału typu lama?

Magdalena

Witam, chciałabym zapytać jakie igły czy też nici potrzebne są do szycia wełnianych swetrów wełna merino. Dosyć elastyczne są.

Ola

Witam, prośba o pomoc w dobraniu igły i nici do szycia tkaniny wodoodpornej gramatura 200-210, na maszynie Silvercrest. Dziękuję za pomoc 🙂

Joanna34

Ja ostatnio pobawiłam się w szycie dzianin i zakupiłam materiały od http://www.amp-dzianiny.pl/ jestem mega zadowolona z ich jakości.

sabina

witam, mam iglę podwójną do strechu i na jerseyu przepuszcza mi. na dresówce jest ok czego to wina może być?

Iza

Szyję dzianine wiskozowa igła do stretchu i sciegiem owerlokowym jest ok , a przy ściągi prostym nitka w ogóle nie łapie materiału , jaka może być przyczyna? Mam maszynę janome juno e1019

Marcelina

Dzień dobry,
Jakimi igła mi szyć tkaninę bambusowa pieluszkową? Na maszynie janome 1015

Aga

Witam, poprosiłbym o radę jaka igłę i nicie dobrać do podklejanych materiałów bawełnianych?

Anna

Pomozcie-chce naszyc lame na bawelne. Tragedia! Macie jakies doswiadczenie?

MWA

Hej, ja też z tym pytaniem – czym szyć materiał lama? Moja maszyna przepuszcza ściegi.

Aga

Witam. Jaką igłą najlepiej szyć firanki, ostatnio bardzo popularne, z taką błyszczącą, jakby przeźroczystą foliową nitką? Igły uniwersalne i do streczu nie dają rady, nitki się zasiągają i na krawędzi powstają „zęby”

MM

Dzień dobry, mam pytanie, czym najlepiej szyć jaką stopką i igłą.
1. materiał typu strechowy błyszczący jak pvc – vinyl ( jest rozciągliwy i dość cienki )
2. Elastyczny materiał prześwitujący taka jakby siateczka na bluzki.
3. Tiul
Wiem, że to są trudne rzeczy do szycia na maszynie, a szczególnie mi na nich zależy. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.