Jak zrobić wykrój / formę na bluzę z rękawem raglamowym na podstawie gotowego ubrania

eti-blog-o-szyciu-jak-zrobic-wykroj

To kolejny wpis przedstawiający jak odrysować wykrój, a dokładnie formę z gotowego ubrania. Był już wpis pokazujący jak odrysować bluzę z standardowym rękawem (dla przypomnienia link – jak zrobić wykrój / formę na bulzę), dziś pokażemy jak właściwie odrysować bluzę z rękawem typu raglan. 🙂

Jak zawsze ostrzegamy o niedokładności tej techniki. Jednak jeśli z różnych przyczyn zdecydujecie się na nią, to dzięki temu wpisowi będziecie wiedzieć jak ustrzec się przed błędami przy odrysowaniu bluzy.

Jeśli macie jakąś bluzę do pocięcia jej na elementy to odrysowanie takiej bluzy robi się znacznie prostsze.

Dobrze wybierać rzeczy do odrysowywania z tego samego rodzaju dzianiny z jakiego planujecie uszyć kolejną rzecz. To sprawi, że efekt gotowej bluzy będzie bardzo podobny do wyjściowej.

Co jest potrzebne do odrysowania formy (wykroju) bluzy?

eti-blog-o-szyciu-wykroje-co-potrzebne

Do odrysowania formy bluzy potrzebny jest papier w dużych arkuszach, ołówek, nożyczki, szpilki, miara krawiecka, przyda się też elastyczna miara do mierzenia krzywych oraz linijka, my będę korzystać z linijki do patchworku. Coś miękkiego do podłożenia np.: filc lub koc też się przyda.

Techniki odrysowywania:

Mamy do wyboru kilka technik odrysowywania, my korzystamy z:
– odrysowania poszczególne elementów
– upinania ich szpilkami, aby pozostawić ślady w papierze i tym sposobem odbić kształt

Podczas odrysowania tej bluzy my będziemy korzystać z obu technik jednocześnie. Wybierając tą, która w danym momencie jest najwygodniejsza i da najlepszy, czyli najdokładniejszy efekt odrysowania.

Odrysowujemy bluzę – przód:

eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-wykroj-z-gotowej-odziezy-przod

Odrysowując przód bluzy można ułożyć ją na kilka sposobów, wybierzcie ten który będzie dla Was najwygodniejszy. Nasza bluza leży na płasko z rozpiętym zamkiem. Jak wspomniałam wcześniej korzystamy ze szpilek, a miejsca łatwo dostępne odrysowujemy ołówkiem. Szpilki to te kolorowe punkty na zdjęciu powyżej.

Szpilki wbijamy w miejscu łączenia razem dzianiny, szpilki upinamy dość gęsto. Następnie po wyjęciu szpilek płynną linią łączymy punkty pozostałe w papierze.

Na zdjęciu powyżej mamy odrysowaną: linię środka przodu (różowa linia), podkrój dekoltu (linia żółta), podkrój pachy (zielona linia), linię boku (niebieska linia) oraz dół (linia pomarańczowa).

eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-forme-z-gotowej-odziezy-przod

Po odrysowaniu kształtu przodu, sprawdzamy czy w zaznaczonych miejscach mamy choć na małym odcinku (1-2 cm) kąt prosty. To bardzo ważne.

Kontrola wymiarów w elemencie przodu:

Eti-blog-o-szyciu-jak-skontrolowac-odrysowana-forme

Następnie warto upewnić się, że odcinki odrysowane równe są tym samym odcinkom na bluzie. My skontrolowałyśmy wymiary ze zdjęcia. Jeśli wasze wymiary się zgadzają to znaczy, że forma przodu została dobrze odrysowana. Jeśli jakiś wymiar się nie zgadza to znaczy, że należy raz jeszcze wrócić do odrysowania bluzy i go skorygować.

Eti-blog-o-szyciu-jak-mierzyć-krzywe-narzędzia-akcesoria-krawieckie

Tutaj ważna jest duża precyzja na każdym etapie pracy. Aby dokładnie zmierzyć odcinki wykorzystujemy do tego wspomnianą wcześniej miarkę do mierzenia krzywych. Jak widzicie na zdjęciu można ją swobodnie wyginać więc zmierzenie np. odcinak podkroju szyi jest proste. Dodatkowo z jej pomocą można dopracować odrysowany kształt.

Przód formy bluzy odrysowany i skontrolowany, idziemy dalej.

Odrysowujemy bluzę, tył:

eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-wykroj-z-gotowej-odziezy-tyl

Tutaj postępujemy identycznie jak w przypadku elementu przodu. Jednak najpierw wyznaczamy linię środka tyłu, bo potrzebujemy odrysować tylko połowę elementu tyłu.

eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-forme-z-gotowej-odziezy-tyl

Na tym etapie robimy kontrolę wymiarów elementu tyłu identycznie jak robiliśmy kontrolę w elemencie przodu. Sprawdzamy czy mam zachowane kąty proste w zaznaczonych miejscach.

Odrysowujemy rękaw typu raglan:

eti-blog-o-szyciu-zaszewka

Bluza, od której odrysowujemy ma zaszewkę na linii ramienia, więc ją tez będziemy odrysowywać.

eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-forme-z-gotowej-odziezy-rekaw

Rękaw bluzy kładziemy na płasko na papierze. Wyznaczamy linię środka rękawa (czarna linia przerywana). Odrysowujemy część, która leży płasko.

Rękaw, który mamy w tym przykładzie, ma zaszewkę na linii ramienia, więc ją również odrysowujemy. U Was nie musi ona występować.

eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-forme-z-gotowej-odziezy-rekaw-calosc

Następnie przekładamy rękaw, aby odrysować jego drugą część. Postępujemy identycznie korzystając z obu technik odrysowania.

eti-blog-o-szyciu-rekaw-kontrola

Czas na kontrolę odrysowanego rękawa. Ze środka rękawa (linia wyznaczona w fazie odrysowywania go) wyprowadzamy linię poziomą, aby sprawdzić czy na jednej wysokości powstały nam punkty z obu strony rękawa. Muszą one wypaść na jednej linii.

Sprawdzamy czy długość rękawa z obu jego strony jest identyczna- linia „a” (zdjęcie powyżej).

Eti-blog-o-szyciu-kontorla-odrysowania-wykroju

Przód, tył, rękaw gotowy, więc pozostaje nam już tylko kaptur. Ten ostatni nie musi występować w odrysowywanej przez Was bluzie.

eti-blog-o-szyciu-kaptur

Kaptur w naszej bluzie uszyty jest z 3 elementów. Aby go odrysować potrzebujemy jeden element boczny oraz element środkowy, który dla wygody odrysowywania odbijemy w całości.eti-blog-o-szyciu-odrysowanie-kapturaW pierwszym etapie obijamy bok kaptura.

eti-blog-o-szyciu-ladny-ksztalt-kaptura-srodek

Następnie odrysowujemy element środkowy.  Element ten proponuje odrysować w całości, gdyż w ten sposób jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędu. Zauważcie, że za jednym razem udaje nam się upiąć tylko część kaptura.

eti-blog-o-szyciu-ladny-ksztalt-kaptura-srodek-I Następnie odpinamy kilka szpilek i upinamy kaptur dalej. W ten sposób uzyskując cały element.

eti-blog-o-szyciu-ladny-kaptura-srodek-I

Kaptur odrysowany.

Mamy już wszystkie elementy. 🙂

Najbezpieczniej z tak odrysowanej formy bluzy uszyć najpierw bluzę próbną. To da nam możliwość sprawdzenia czy formy jest poprawna. Powodzenia. 🙂

tagi:

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sebszyn

Bardzo fajny poradnik.

Sara

!!!
Boże,przecież to takie banalne! Nawet nie chcę myśleć o tym jak ja to próbowałam zrobić..
Dzięki wielkie!
PS. super blog!
Pozdrawiam 🙂