Jak odrysować wykrój/ formę na bluzę na podstawie gotowego ubrania

Jak zrobić wykrój na bluzę na podstawie gotowego ubrania - eti blog o szyciu

Jeśli śledzicie nasze wpisy na bieżąco to wiecie, że podczas szycia naszych odzieżowych tutoriali często przygotowujemy wykrój / formę odzieży odrysowując ją od gotowego ubrania. Wielu z Was pewnie powie, że to nieprofesjonalnie, wiemy o tym. Zdajemy sobie sprawę, że przygotowując wykrój poprzez odrysowanie go od gotowej odzieży  narażamy się na błędy (informujemy o tym we wpisie), ale uważamy także, że jest to alternatywa do otrzymania formy, gdy nie posiadamy specjalistycznych gazet z wykrojami lub nie umiemy, nie mamy czasu na samodzielne przygotowanie konstrukcji.

Dlatego postanowiłyśmy przygotować dla Was kilka wpisów, w których pokażemy jak zrobić wykrój / formę na podstawie gotowego ubrania. Pokażemy na co zwrócić uwagę, aby po odrysowaniu, uszyć bez problemów dobrze leżącą rzecz. 🙂
Zaczynamy od przygotowania wykroju / formy na bluzę, ja wybrałam moją ulubioną bluzę z zamkiem. 🙂

Przypomnę króciutko, że jeśli macie jakąś bluzę do pocięcia jej na elementy to odrysowanie takiej bluzy robi się dużo prostsze. Nie trzeba wprowadzać modyfikacji np.: w rękawie (w dalszej części wpisu zobaczycie o czym pisałam myśląc o modyfikacja).

Jaką wybrać bluzę do odrysowania /czy można odrysować każdą odzież?

Eti-blog-o-szyciu-jak-wybrac-ubranie-do-odrysowania

Zaczynamy od wybrania bluzy do odrysowania.
Ponieważ zależy nam, aby przygotowana forma i uszyta na jej podstawie bluza leżała tak samo dobrze jak ta, na której się wzorujemy. Ważne jest, aby do odrysowania wybrać bluzę z takiej samej jakości dzianiny, czyli np. jeśli planujemy szyć z dzianiny drapanej to od takiej bluzy musimy odrysować formę.

W mojej bluzie zamek został wszyty nieładnie, linia środka przodu jest pomarszczona, a więc i cała bluza na przodzie jest troszkę krótsza.  To są takie niuanse, ale jeśli ich nie wychwycimy jej kopia będzie z błędami.

Eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-odziez-na-wykroj

Warto, aby bluza była jak najprostsza w formie. Koniecznie wybierzcie bluzę bez zaszewki piersiowej. Bluza od jakiej ja odrysowuje jej formę ma cięcie francuskie, ale mimo to łatwo ją położyć płasko na stole, a więc tutaj pozwoliłam sobie na to małe ustępstwo.

Co jest potrzebne do odrysowania formy (wykroju) bluzy?


Eti-blog-o-szyciu-co-jest-potrzebne-do-skopiowania

Do odrysowania formy bluzy potrzebny jest papier w dużych arkuszach, ołówek, nożyczki, szpilki, miara krawiecka, przyda się też elastyczna miara do mierzenia krzywych oraz linijka, ja osobiście będę korzystać z linijki do patchworku.

Techniki odrysowywania:


Mamy do wyboru kilka technik odrysowywania:

  • można od razu na papierze odrysować poszczególne elementy
  • można na np.: filcu (w domu na kocu) ułożyć papier i wtedy szpilkami zrobić w papierze otwory w ten sposób odbijając wykrój

Jeśli jeszcze korzystacie z innych metod napiszcie do mnie, chętnie umieszczę je we wpisie.

Podczas odrysowania tej bluzy będę korzystać z obu technik jednocześnie. W zależności jak w danej chwili będzie mi wygodniej oraz jak uda mi się wykonać to dokładniej.

Odrysowujemy bluzę, przodu:

Eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-odziez-z-gotowej

Na przodzie oraz rękawie nanosimy punkt kontrolny. Narysujcie go na wysokości ok 1/3 wysokości podkroju pachy przodu (jak ja na zdjęciu powyżej)- biała linia. Następnie ułóżcie przód tak, aby leżał płasko!

Dodatkowo zaznaczcie środek rękawa i miejsce w jakim on wypada (żółta kreska).

Eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-odziez-z-gotowej-metoda-upinania

Odrysowując przód bluzy można ułożyć ją na kilka sposobów, wybierzcie ten który będzie dla Was najwygodniejszy. Ja ułożyłam bluzę na płasko, przodem do góry. Jak wspomniałam wcześniej korzystam ze szpilek, a miejsca łatwo dostępne odrysowuje ołówkiem.

Szpilki wbijamy w miejscu łączenia razem warstw dzianiny, szpilki upinamy dość gęsto. Następnie po wyjęciu szpilek płynną linią łączymy punkty pozostałe w papierze po szpulkach.

Na zdjęciu powyżej oraz poniżej mamy odrysowane:  linię środka (różowa linia), podkrój dekoltu (linia żółta), ramię (czerwona linia), podkrój pachy (zielona linia), linię boku (niebieska linia) oraz dół (linia pomarańczowa).

Odrysowujemy czy odbijamy linie szwu, obłożenia, ściągacza itp. Jeśli mamy zamek to jego linia jest linią środka przodu formy. Zawsze lepiej odrysować więcej szczegółów!

Eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-odziez-z-gotowej-katy-proste-gdzie-musza-byc

Kontrola wymiarów oraz kątów prostych w elemencie przodu:

Skopiowany element powinien posiadać kąt prosty w zaznaczonych na zdjęciu powyżej miejscach (na linii dołu oraz linii dekoltu na linii środka elementu). Wystarczy jak kąt jest zachowany ma małym odcinku np.: 1-2 cm.

Eti-blog-o-szyciu-jak-odrysowac-odziez-z-gotowej-kontrola-co-sprawdzac

Następnie warto upewnić się, że odcinki odrysowane równają się tym z odzieży. Ja skontrolowałam wymiary ze zdjęcia: szerokość przodu na wysokości talii oraz biustu, jak i pozostałe odrysowane przeze mnie linie. Jeśli się zgadzają to znaczy, że forma przodu została dobrze odrysowana. Jeśli jakiś wymiar się nie zgadza to znaczy, że należy raz jeszcze wrócić do odrysowania bluzy i go skorygować.

Eti-blog-o-szyciu-jak-mierzyć-krzywe-narzędzia-akcesoria-krawieckie

Tutaj ważna jest duża precyzja na każdym etapie pracy. Aby dokładnie zmierzyć odcinki ja wykorzystuje do tego wspomnianą wcześniej miarkę do mierzenia krzywych. Jak widzicie na zdjęciu można ją swobodnie wyginać więc zmierzenie np. odcinak podkroju szyi jest dużo łatwiejsze. Dodatkowo z jej pomocą można dopracować odrysowany kształt.

Przód formy bluzy odrysowany i skontrolowany, idziemy dalej.

Odrysowujemy bluzę, tył:

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-formy-bluzy-jak-zrobić-to-prawidłowo

Tutaj postępujemy identycznie jak w przypadku elementu przodu. Najprawdopodobniej będzie ciut trudniej. Zazwyczaj nie będziemy tutaj wstanie ułożyć całego elementu tyłu na płasko, aby za jednym razem go odrysować. Często linia ramienia będzie przesunięta w stronę przodu.  W takim wypadku odpinam część szpilek, które trzymały linie ramienia, aby móc ułożyć dół bluzy na płasko.

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-formy-bluzy-jak-zrobić-to-prawidłowo

Odpinamy tylko te szpilki, które są konieczne do ułożenia reszty bluzy na płasko. Po odrysowaniu jej na papierze wykonujemy kontrolę jak w przypadku elementu przodu.

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-formy-bluzy-jak-zrobić-to-prawidłowo

Na zdjęciu powyżej przedstawiam inny sposób ułożenia bluzy, przy kopiowaniu tyłu.

Po skopiowaniu całości przechodzimy do skopiowania elementu ramienia przy tym ułożeniu niewidocznego. Może się też okazać, że wybrana przez Was bluza nie ma przesuniętego szwu ramieniowego i będzie łatwiej niż w przypadku kopiowanej przeze mnie bluzy.

Dodatkowo zaznaczamy na elemencie tyłu punkt, w którym przypada środek rękawa czyli ta żółta linia, którą zaznaczaliśmy wcześniej. Generalnie warto mieć kilka punktów kontrolnych, później podczas szycia łatwiej będzie się nam odnaleźć i element dobrze wszyć.

Identycznie kontrolujemy tył odrysowanego elementu jak robiliśmy to w elemencie przodu.

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-formy-bluzy-jak-sprawdzić-czy-jest-dobrze-odrysowana

Dodatkowo tutaj porównujemy długości odcinków w przodzie oraz w tyle. Sprawdzamy czy elementy bluzy na linii boku oraz na linii ramienia są sobie równe. Tutaj wspomnę, że forma (wykroju) bluzy na ramieniu na elemencie tyłu mogła być nieco dłuższa od przodu. Przy szyciu się ją wdaje, dzięki czemu uzyskujemy ładniej leżącą linie ramienia. To rzecz której nie odrysujemy z gotowej odzieży. Jeśli mamy większe doświadczenie to możemy samodzielnie zmieniać te elementy. Jednak jeśli dopiero stawiacie pierwsze kroki w szyciu i pracy z wykrojami to nic na tym etapie nie zmieniajcie.

Odrysowujemy bluzę, rękaw:

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-formy-bluzy-rękaw

Element rękawa w odrysowywaniu jest najtrudniejszy, a więc zostawiłam go na sam koniec. 🙂

Aby ułatwić sobie odrysowanie rękawa, warto jeśli to możliwe zaprasować linię środka rękawa. W tym celu składamy rękaw tak, aby szew pod pachą leżał płasko- patrz zdjęcie powyżej. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam linie: linia pomarańczowa to linia szwu rękawa. Linia różowa to linia środka rękawa. Linia zielona na zdjęciu powyżej to główka rękawa (jej część). Pamiętajcie również o naniesionym punkcie kontrolnym, zaznaczcie go (to ten punkt leżący na przodzie bluzy).

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-formy-bluzy-rękaw

Po odrysowaniu jednej części odbijam kolejną. Otwory po szpilkach łączymy razem w ładną płynną linię.

Kontrola wymiarów oraz kątów prostych w tym elemencie.

Po pierwsze kontrolujemy czy rękaw odbiliśmy równo, chodzi o linie zejścia się główki rękawa z jego bokiem (punkty a,b). Punkty te powinny znajdować się na jednej linii, która jest prostopadła do linii środka rękawa. Tutaj wyjątkowo linie rękawa mają inny kolor, chciałam uzyskać większą czytelność zdjęcia i naniesionych kątów prostych.

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-formy-bluzy-rękaw

Sprawdzamy też czy linie boków rękawa (linia pomarańczowa) są sobie równe. Powinny być takie same.

Mierzymy odcinek jaki ma główka rękawa (linia zielona). Porównajmy ją z podkrojami pachy z przodu i tyłu. Przy tej technice odcinki te powinny być sobie równe. Jednak normalnie główka rękawa przed wszyciem jest większa, w trakcie wszywania ją wdajemy, a więc tutaj warto ją nieco powiększyć.

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-formy-bluzy-rękaw

Aby mieć możliwie najlepszy rękaw proponuje górę rękawa naciąć w kilku miejscach. Na środku, a następnie dodać jeszcze dwa nacięcia z każdego boku w miarę równych odległościach. Rozstawiamy je na ok 2 mm i upinamy szpilkami do nowego arkusza papieru. Zauważcie, że przy rozstawieniu główki rękawa formują się nam na boku małe zakładka, zaraz do nich wrócę. Ważną sprawą jest również, aby zmieniać położenia punktu kontrolnego, tzn nacięcia muszą być zrobione poza jego obszarem.

Cały czas pamiętamy również o naniesionym punkcie środka rękawa zaznaczonym na jego główce.

Skupmy się teraz na nowej linii główki rękawa. Potrzebujemy wyznaczyć jej nową linię tak, aby była ona ciut wyżej od oryginału. Najlepiej jakby nowa linia była o ok 2 cm dłuższa od poprzedniczki. Przy dzianinie wdanie takiego odcinka nie będzie problemem, a rękaw będzie wygodniejszy w noszeniu.

Eti-blog-o-szyciu-odrysowywanie-formy-bluzy-rękaw

Wracamy do wspomnianych zakładek na boku rękawa, nie możemy ich zignorować. Powinniśmy dorysować (wydłużyć) rękaw o tą wartość.

Przód gotowy, tył gotowy, rękaw gotowy, więc mamy całość. 🙂 Proponuje, aby z przygotowanego wykroju /  formy uszyć próbną bluzę, jeżeli będzie leżeć idealnie to mamy gotową formę na przyszłe bluzy. 🙂 Trzymamy kciuki za Wasze uszyte bluzy. 🙂

tagi:

9
Dodaj komentarz

5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paula

Ja odbijam wykroje kładąc ubranie na szkle, które od dołu podświetlam latarką. Rysuję po papierze położonym na odrysowywanym ubraniu, dzięki podświetleniu widzę szwy, które mogę łatwo odbijać. Niemniej do kopiowania wykrojów biorę jedynie proste ubrania: t-shirty, proste bluzki z przedłużanym czy owalnym tyłem, bluzki z rękawami typu kimono czy spodenki. Na pomysł ze szpilkami w sumie nie wpadłam, na pewno spróbuję 🙂

Izabela Hadaś

A ja z innej bajki
Z czego uczyć kostium kąpielowy cały i jaki wykroj

Itmina

Witam, korzystam z Pani porad sa super. Chcialam sie zapytac a jak sie powieksza obwod rekawa w bicepsie np dla dziecka 2 letniego wycinam z wykroju i chcialabym to powiekszyc dla dziecka 5 letniego czyli obwod z klatki powiekszam dlugosc bluzy ale nigdzie nie pisza co z rekawem z obwodem?:)

Adrianna

Witam Panią! Naprawdę wspaniała strona, dziękuję 🙂 Czy rozpruta i odrysowana stara bluza lub jeansy też się nadadzą? Nigdy nie szyłam sama, ale pora zacząć, jestem chora i dość gruba i ciężko jest mi kupić modne ubrania w rozsądnej cenie i moim rozmiarze. Wykroi w moim rozmiarze też na próżno szukać.

Monika

Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie jak wdać ten nadmiar materiału z główki rękawa? Jestem całkowicie początkująca. Rozumiem że chodzi o to żeby w miarę równomiernie ten naddatek zszyć z podkrojem, ale jak to zrobić w praktyce? Żeby nie zostać na koniec z za długą jedną z części?