Domek dla kota (jak uszyć oraz jak przygotować wykrój)

Jak uszyć domek dla kota - tutorialOpis jak uszyć domek dla kota z filcu - blog o szyciu Szycie domku dla kota - nauka szycia Jak samodzielnie uszyć domek dla kota - eti blog o szyciu

Dzisiaj coś dla miłośników kotów. 🙂 Pokażemy jak uszyć prosty, ale bardzo efektowny domek dla kotów. Domek będzie z filcu (więc będzie łatwy i szybki do uszycia), w środku będzie miał wygodną poduszkę do spania, a do jednego z narożników będzie miał przyczepiony sznureczek do zabawy. 🙂 Kotki uwielbiają się chować, a więc taki domek będzie dla kotów ich prywatnym rajem.
Projekt jak łatwy do uszycia, także każdy posiadacz kotów powinien sobie z nim poradzić. 🙂

Do uszycia tego projektu potrzebna jest maszyna do szycia, dobrze jeśli będzie ona mocna, bo zszycie dwóch warstw, tak grubego filcu jest wyzwaniem. My ten projekt uszyjemy na maszynie JANOME 419S, czyli mocnej mechanicznej maszynie do szycia.

Wymiary gotowego domku dla kota to ok 33,5 cm podstawy oraz 36 cm wysokości. Oceńcie czy Wasz kot się zmieści, czy może potrzebujecie uszyć domek ciut większy. Nasze kotki ze zdjęcia to jeszcze maluszki. 🙂

Materiały i przybory wykorzystane do uszycia domku dla kota:

– materiał: sztywny filc, nasz ma grubość ok 4 mm, potrzebujemy 100 cm x 80 cm oraz tkanina na poduszkę 80 cm x 40 cm i małe kawałki białej tkaniny na skrojenie wnętrza uszu
– cienka wypustka, wystarczy kawałek o długości 50 cm u nas w kolorze czerwonym
– sznurek i akcesoria do przygotowania ogona (u nas tasiemka i piórka)
– kulki silikonowe do wypchania poduszki
– nici do szycia
nożyczki –  FISKARS 1005151
miara krawiecka uniwersalna -eti 105
szpilki -eti 118
pisak krawiecki dwustronny znikający – eti 120
linijka do patchworku i quiltingu 300 x 300 mm – eti 973 YW
elastyczna miara do mierzenia krzywych – eti 914
podkładka filcowa pod maszynę do szycia – JANOME 301802002
magnetyczna poduszka do igieł i szpilek – eti 911
mocne igły do szycia – JANOME 990116000A
– ołówek i duży arkusz papieru do przygotowania wykroju
– stopki:
a) stopka krawędziowa 1/4 cala (6mm) – JANOME 200330008 (pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym) lub JANOME 200318000 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
b) stopka do wszywania zamków – JANOME 940290000 (pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym) lub JANOME 829801002 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)

Eti blog o szyciu - co jest potrzebne do uszycia domku dla kota z grubego filcu

Przygotowanie i krojenie – domku dla kota (projekt DIY- szycie):

Zaczynamy od narysowania prostokąta o wymiarach A = 38 cm, B = 35 cm. To prostokąt narysowany na zdjęciu poniżej linią żółtą przerywaną, nazwijmy ją pomocniczą. Bardzo łatwo był nam go narysować za pomocą linijki do patchworku, która pozwala nam od razu narysować linie prostopadłe o pożądanej długości- to ta przezroczysta z żółtymi liniami na zdjęciach poniżej. 🙂

Eti blog o szyciu - wykroj na domek dla kota (szyciowy projekt)

Następnie rysujemy ostateczny kształt przodu domku dla kota. Z obu boków odmierzamy odcinek f (25 cm) następnie linie zaokrąglamy łącząc ją ze środkiem elementu na górze. Ważne, aby linia na górze przechodziła w linię prostą o długości ok 5 cm na samej górze elementu.

Eti blog o szyciu - wykroj na domek dla kota (szyciowy projekt)

To zaokrąglenie góry domku łatwo narysować za pomocą elastycznej miary do mierzenia krzywych. Miara ta, pozwala nam na narysowanie z jej pomocą ładnej płynnej linii po dowolnym łuku oraz wygodnie odmierzać. Przy konstrukcji tego domku będziemy z niej często korzystać.

Po narysowaniu kształtu przodu, narysujmy od razu otwór do wchodzenia dla kotków. Mieści się on na środku elementu na wysokości 5 cm od dołu domku (odcinek c); ma szerokość 18 cm (d) i wysokość 20 cm (e).

Za pomocą miary do mierzenia krzywych lub miary krawieckiej, odmierzamy odcinek od podstawy do środka elementu przodu (czerwonej kreski). U nas odcinek ten ma 48 cm, ten wymiar będzie nam potrzebny przy rysowaniu boku domku dla kota.

Dodam tylko, że narysowany element to przód naszego domku, ale jeśli nie wytniemy otworu na wejście to jest on również tyłem domku dla kota. 🙂

Eti blog o szyciu - wykroj na domek dla kota (szyciowy projekt)

Teraz trudniejsze zadanie, musimy skonstruować bok domku dla kota. W tym celu rysujemy prostokąt o wymiarach 35 cm (A) i wysokości odmierzonego odcinka z przodu, czyli w naszym przypadku 38 cm (B). Najlepiej narysować go w prawym dolny rogu arkusza tak, aby z lewej strony zostało nam jeszcze tyle papieru, aby na końcu wyciąć element podwójnie (patrzcie zdjęcie poniżej).

Teraz rysujemy prostokąt o wymiarze 8 cm (c) x 5 cm (d) na środku odcinka A- patrz zdjęcie powyżej. Jego bok łączymy płynną linią z dołem dużego prostokąta. Linia ta, przy podstawie wychodzi z linii prostej naszego prostokąta pomocniczego, a więc na odcinku 4-5 cm jest to linia prosta.  Zauważcie, że tutaj też ułatwiamy sobie zadanie rysując ten kształt elastyczną miarą. Następnie odmierzamy z punktu e długość odmierzoną z elementy przodu (u nas to 38 cm). I skracamy podstawę naszego elementu.

Papier składamy wzdłuż linii A naszego prostokąta i wycinamy narysowany kształt.

Eti blog o szyciu - wykroj na domek dla kota (szyciowy projekt)

Mamy konstrukcję domku dla kota. 🙂 Potrzebujemy jeszcze kwadrat o boku 35 cm (będzie to dno domku), można go od razy wyciąć z filcu bez wcześniejszego przygotowania wersji papierowej.

Eti blog o szyciu - wykroj na domek dla kota (szyciowy projekt) Eti blog o szyciu - wykroj na domek dla kota (szyciowy projekt)

Podczas krojenia elementów wyjątkowo nie dodajemy zapisów na szew. Domek będziemy łączyć na 6 mm od krawędzi. Poza przodem, tyłem oraz elementem boku kroimy dół (kwadrat o boku 35 cm).

Eti blog o szyciu - wykroj na domek dla kota (szyciowy projekt)Eti blog o szyciu - jak zrobić uszy (szycie, diy)

Proponujemy przyozdobić domek dla kota uszami, a więc kroimy uszy z filcu oraz tej samej wielkości uszy z materiału (kolor biały). Nasze uszy mają wymiar: 9 cm u podstawy oraz 9 cm wysokości. Na pewno poradzicie sobie z ich narysowaniem.

Ostatnim już elementem jaki potrzebujemy skroić jest poduszka do domku dla kota. Kroimy dwa prostokąty o wymiarze 40 cm x 40 cm.

Szycie – opis jak uszyć domek dla kotka (DIY):

Eti blog o szyciu - jak zrobić uszy (szycie, diy)

Zaczniemy od przygotowania uszów naszego domku. W tym celu upinamy wypustkę do krawędzi ucha. Ładna strona wypustki skierowana jest w stronę środka ucha. Wypustkę nacinamy na krawędziach tak, aby mogła ona leżeć płasko na cały elemencie ucha.

eti-blog-o-szyciu-element-wykonczony-lamowka-cienka

W celu precyzyjnego przyszycia cienkiej wypustki korzystamy przy maszynie ze stopkę do wszywania zamków. Stopkę tą, można zamontować z lewej lub prawej strony od igły. Dzięki podciętemu dołowi stopki, można szyć bardzo blisko przeszkody czy to zamka czy jak u nas wypustki.

Eti blog o szyciu- szycie stopką do wszywania zamków, cienkich wypustek

Po przyszyciu wypustki krawędzie zawijamy pod spód i naszywamy całość na ucho filcowe. Tutaj, jak widzicie stopka znajduje się już z drugiej strony od igły, niż w poprzednim etapie.

Eti blog o szyciu- jak zmieniać pozycję igły w amszynie do szycia, JANOME 419s

Zauważcie, że w wybranym modelu maszyny do szycia Janome 419S mamy możliwość regulacji pozycji igły, a więc szczególnie, przy tak, precyzyjnym szyciu przyda nam się ta opcja regulacji. Chcemy, aby igła wbijała się tuż przy wypustce. Zazwyczaj za pozycję igły, odpowiada suwak szerokości ściegu i tak, właśnie jest w tym modelu maszyny do szycia- na zdjęcie powyżej zaznaczyłyśmy odpowiedni suwak.

Uszy odkładamy i przechodzimy do połączenia domku w całość.

Eti blog o szyciu- pomysły na szycie dla kotów, domek Eti blog o szyciu- pomysły na szycie dla kotó, domek

Na zdjęciach powyżej znajduje się bok oraz tył domku. Elementy upinamy tuż przy krawędzi rozpoczynając upinanie w miejscu środka tyłu u samej jego góry. To ten punkt zaznaczony czerwoną linią na zdjęciach podczas rysowania wykroju domku dla kota na papierze.

Szycie zaczniemy od środka elementu i będziemy kierować się w stronę podstawy, a więc szpilki upinamy w takim kierunku, aby Wam się je dobrze wypinało.

Eti blog o szyciu- czym szyć gruby filc, najlepsza stopka

Do łączenia domku (grubego filcu) używamy stopki krawędziowej 1/4 cala, czyli 6 mm. Łącząc elementy dosuwamy filc do prowadnika stopki, dzięki temu nasza linia szycia powstaje równo od krawędzi. Dodatkowo stopka ta, ma mały otwór na igłę, dzięki czemu ułatwia szycie grubych materiałów, gdyż są one lepiej przytrzymane podczas przebijania się przez nie igły.

Eti blog o szyciu- na czym szyć gruby filc, JANOME 419S

Szycie jak wspomniałyśmy warto zaczynać od góry domku, czyli od środka elementu przodu czy tyłu i kierować się w stronę dołu domku. Dzięki czemu nawet jeśli coś nam się delikatnie przesunie, to będziemy mogli wyrównać domek u dołu. Ważne jest też, abyśmy szycie skończyli ok 6 mm przed końcem elementów. Dzięki zostawieniu tego niedoszytego kawałka łatwiej będzie nam upiąć oraz doszyć dół.

Eti blog o szyciu- szycie domku dla kota

Przy doszywaniu przodu, pamiętamy o upięciu uszu. Można je nawet przyszyć pomocniczo wcześniej do dowolnego elementu, a dopiero w kolejnym etapie łączyć przód z bokiem domku. U nas odcinek a = 18 cm.

Eti blog o szyciu- szycie domku dla kota, inspiracje.

Tak, zszywamy całą górną część domku. Na tym etapie wyrównujemy dół, jeśli jest taka potrzeba.

Eti blog o szyciu- szycie domku dla kota (jak uszyć domek?)

Eti blog o szyciu- jak zrobić narożnik przy szyciu (filc) Po połączeniu góry domku, czas na doszycie dna i za moment nasz domek DIY dla kota będzie gotowy. Dół upinamy cały, a przyszywamy każdą stronę podstawy osobno. Tutaj również szycie kończymy 6 mm przed końcem, ale też zaczynamy 6 mm od krawędzi. Przyjrzyjcie się narożnikowi na zdjęciu powyżej to wiele wyjaśni.

Po przyszyciu dołu wymieniamy stopkę na stopkę uniwersalną i uszyjemy poduszkę, którą wsadzimy do środka domku.

Eti blog o szyciu- jak uszyć prostą poduszkę (JANOME 419s)

Warstwy poduszki zszywamy razem szyjąc na 1 cm od krawędzi poduszki zostawiając z jej boku mały otwór.

Eti blog o szyciu- jak uszyć prostą poduszkę (szycie/poduszka)

Po wywróceniu poduszki na prawą/ wierzchnią stronę, wypychamy ja kulkami silikonowymi i zaszywamy.

W miedzy czasie przygotowujemy ogon i wpychamy go w narożnik naszego domku dla kota. Na pewno będzie tam tyle miejsca, że uda się przepchnąć sznurek do wewnątrz. Następnie w środku domku robimy supeł, aby ogon podczas zabawy nie opuścił domku.

Eti blog o szyciu- jak uszyć domek dla kota (Projekt DIY)

Tak, prezentuje się nasza wersja domu dla kota. Idziemy testować ją z kotami. 🙂

To projekt szybki do przygotowania i w naszym odczuciu nie zbyt trudny, a więc jeśli chcecie zrobić przyjemność waszym zwierzakom zachęcamy do uszycia tego domku z nami. Chętnie też obejrzymy Wasze wersje domków uszyte z pomocą tego tutorialu szyciowego (wklejajcie linki do miejsc gdzie znajdują się zdjęcia).

tagi: ,

27
Dodaj komentarz

14 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sinestro

Już wiem co będę robiła w weekend 😀 Kociaczki oszaleją.

Paula

A jak się wkłada kota do takiego pięknego domku? Boję się, że uszyję a mój sierściuch złamie mi serce, tak jak to miało miejsce z innymi kupnymi domkami 😛

Bea

Przeczytałam cały temat z zaciekawieniem, i powiem szczerze że to super pomysł 🙂 Sama zajmuje się szyciem, i projektowaniem, ale odzieży i wiem jak ciężki kawałek chleba to jest, a tutaj takie fajne wykonanie. Będę śledziła Twojego bloga, i zapraszam także do mnie 🙂

http://www.bea-studio.pl/moje-studio/

Marzena

Super wszystko opisane! Kota nie mam, ale gdybym miała to na 100 % spróbowałabym uszyć mu taki domek 🙂
pozdrawiam
ps. czytałam artykuł na wp.pl – SUPER i gratuluję 🙂

Martyna

Super wpis i blog ? jestem początkująca i marzę o wykonaniu takiego domku dla mojego kotka ? super ze będę mogła się czegoś od Ciebie nauczyć ? Dziękuję i pozdrawiam ?

Dorota

Piękny domek 🙂
Przymierzam się do uszycia takiego dla mojego kotka. Proszę tylko doradzić jaka gramatura filcu będzie najlepsza. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Dorota

dziękuję 🙂 , na allegro znalazłam taki:
*Grubość: 4mm
*Waga: 700g/m²
*jednostronnie impregnowany, poliestrowy, sztywny
Myślę, że taki chyba będzie dobry ? Bo bardzo się nakręciłam i muszę go uszyć 🙂

https://findtimetochill.wordpress.com/

Jak tylko będę miała jakieś zwierzątko od razy wpadam po Twój wykrój ! Jest mega !❤️

Roma Fable

Koty mojej córki pękną z zachwytu, każdy będzie miał swój domek. Moje domki zrobię z kartonu, lubię robić coś z niczego. Może będą nietrwałe, nic nie szkodzi jak się zniszczą zrobię następne. Grunt że kociaki będą miały super zabawę.

Renata

Ja zakupiłam filc 4mm, gramatura 700, impregnowany, super jakość. Wszystko szyłam ręcznie. Ogonek zrobiłam z grubego sznurka jutowego. Całość jest super. Jedyny mały błąd jaki zrobiłam to wykonałam większy domek-pododawałam do podanych wymiarów po 5 cm. Tak aby domek służył dla większego kotla. Przód mojego domku lekko nie trzyma formy, faluje się, nie jest tak sztywny jak na fotkach.

poduszka dekoracyjna

cudo! 😀

Zuzanna

Hej! Szczerze mówiąc nie za duzo miałam do czynienia z takim materiałem, więc wolę spytać. Nie posiadam maszyny do szycia. Czy taki filc dałoby się po prostu skleić klejem na gorąco? Albo czy ręczne szycie jest możliwe? Pozdrawiam

Daga

Domek jest super i chciałabym go zrobić dla naszego kota. Mogłabym prosić o zdjęcie łopatologicznego wykroju? Mam na myśli rozpisane wszystkie długości i wysokości. Wstyd, ale opis dla mnie jest nie do ogarnięcia. Jeśli się uda, to szycie domku dla kota będzie moją pierwszą próbą zaprzyjaźnienia się z maszyną. Dziękuję i pozdrawiam.

Beata

Dzień dobry, czy maszyna Juno E1015 da radę??