Czapka i komin dla dziecka (zobacz jak uszyć + wykrój do pobrania)

jak-uszyc-czapke-i-komin-dla-dziecka-etiinstrukcja-szycia-czapki-i-kominu-dla-dziecka-eti-blog blog-o-szyciu-jak-uszyc-czapke jak-uszyc-komin-dla-dziecka-eti-blog

Niestety lato powoli się kończy i nadchodzi czas, aby pomyśleć o uszyciu kilku cieplejszych rzeczy na chłodniejsze jesienne dni. Z tą myślą postanowiłyśmy pokazać Wam jak uszyć prostą, jesienną czapkę i komin dla dziecka. 🙂 Jak pewnie zaraz zauważycie przy szyciu tej czapki nie korzystaliśmy ze standardowej konstrukcji na czapkę. Nie dlatego, że nie umiemy bo przecież szyłyśmy już czapki z poprawnej konstrukcji (dla przypomnienia – czapka do dziecka myszka i czapka uniwersalna).
Tę czapkę postanowiłyśmy uszyć inaczej (pewnie dla niektórych nieprawidłowo) świadomie z dwóch względów: po pierwsze czapka jest ze wzorem i nie chciałyśmy, aby na niej było za dużo cięć czy łączeń, po drugie chciałyśmy, aby ten model czapki był dłuższy (opadający) i nie do końca podobał nam się ten efekt, gdy uszyłyśmy czapkę ze standardowej konstrukcji.
Dlatego zdecydowałyśmy się uszyć czapkę w ten sposób. I przyznamy szczerze, że efekt nam się bardzo podoba. 🙂

Czapkę uszyłyśmy z myślą o 1,5 rocznym dziecku, której obwód głowy wynosi ok 46 cm. Taki też wykrój w formacie pdf znajdziecie do pobrania poniżej. Będzie on pasował na obwody głowy ok 46 cm, pamiętajcie jednak, że dużo zależy od rozciągliwości oraz grubości użytych do uszycia dzianin. Nasza projekt czapki zakłada wykorzystanie dwóch warstw cienkiej dzianiny.

Konstrukcja czapki jest bardzo prosta, szycie jest również bardzo proste więc zdecydowanie polecamy ten projekt osobom początkującym, stawiającym swoje pierwsze kroku w szyciu. 🙂
Tyle wstępu, zaczynamy szyć. 🙂

Zarówno czapkę jak i komin uszyję przy pomocy owerloka JANOME 990D, jeżeli nie dysponujecie owerlokiem to możecie z powodzeniem uszyć je na wieloczynnościowej maszynie do szycia wykorzystując ścieg owerlokowy lub zygzak.

Materiały i przybory potrzebne do uszycia czapki oraz komina dla dziecka:

przerywnik

 • dzianina na część zewnętrzną i osobno na część wewnętrzną, potrzebujemy ok 30 cm bieżących każdej (wymiar ten oczywiście jest orientacyjny i zależy od rozmiaru czapki oraz jej długości). Podana ilość materiału wystarczyła mi również na wykonanie komina do kompletu. 🙂
 • papier do narysowania wykroju i ewentualnego go dostosowania
 • nici do szycia
 • nożyczki -FISKARS 1000815
 • miara krawiecka uniwersalna -eti 105
 • szpilki -eti 118
 • pisak samoznikajacy -eti 120
 • stopki: (jeżeli korzystacie z wieloczynnościowej maszyny do szycia)
  – stopka owerlokowa JANOME 822801001 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym) lub JANOME 200132008 (pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowym)
  – stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym) lub JANOME 940290000 (pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowym)
 • igła do szycia ręcznego
 • żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-szycie-czapki-co-jest-potrzebne

Przygotowanie i krojenie czapki dla dziecka:

eti-blog-wykroj-do-pobrania-czapka-dla-dzieckaDrukujemy pobrany wykrój i sprawdzamy jego szerokość, po przemnożeniu razy 2 mamy orientacyjny obwód głowy na jaki ta czapka będzie odpowiednia. Zazwyczaj czapka jest ciut mniejsza niż obwód głowy, rozciąga się i dzięki temu ładnie trzyma na swoim miejscu. Jak wcześniej pisałam obwód głowy na jaki jest ten wykrój to ok 46 cm. Jeśli chcecie uszyć czapkę na inny obwód to po prostu dostosujcie ten wykrój do swoich potrzeb.

Po pierwsze musimy ustalić jaką chcemy mieć wysokość czapki. Na wykroju macie tylko jej górną część. Ja naszą wydłużyłam, do długości 23 cm warstwę zewnętrzną i do 24,5 cm warstwę wewnętrzną. (Patrz zdjęcie powyżej) Zrobiłam to specjalnie, ponieważ chce, aby różowa dzianina (wewnętrzna) „wychodziła” trochę na zewnątrz. Pamiętajcie, aby wydłużając zachować na całej długości tą samą szerokość czapki.

Gdy wydłużyliśmy już wykrój na czapkę, przechodzimy do wykrojenia czapki z dzianiny. Koniecznie musimy ułożyć środek papierowej jej formy wzdłuż słupka dzianiny. Będziemy kroić dwa elementy zewnętrzne i dwa wewnętrzne, ale najpierw musimy dodać do nich zapas na szew. Zapas wynosi dla osób szyjących tę czapkę na owerloku 1 cm, a dla osób szyjących na maszynie wieloczynnościowej 1,5 cm.

Po obrysowaniu czapki z odpowiednim zapasem wycinamy ją z dzianiny.

Szycie dzianiny na owerloku nie będzie stanowiło problemów, ale na maszynie wieloczynnościowej, aby ich nie było, proponuje szyć nieco dalej od krawędzi – zajrzyjcie tutaj opisałam to w naszym wpisie o ściegach zygzak- link do wpisu.

Szycie czapki:

eti-blog-krojenie-czapki-II

Zaczynamy od zszycia wierzchniej strony czapki, w tym celu spinamy złożone jej elementy prawą stroną do prawej.

eti-blog-czapka-na-owerloku

Następnie zszywamy owerlokiem odcinając/ wyrównując jej krawędź, szyjemy ściegiem o szerokości 5-7 mm. Szyjąc tę czapkę na maszynie wieloczynnościowej postępuj techniką zaproponowaną w naszym wpisie o szyciu ściegiem  zygzak, którego link umieściłam powyżej.

etiblog-wymiana-nici-owelok

Jeżeli u Was podobnie jak u nas warstwa wewnętrzna czapki ma inny kolor niż zewnętrzna, to zmieniamy kolor nici, którymi będziemy szyć. Najwygodniej na owerloku zrobić to w taki sposób, że związujemy nową nitkę z odciętą, która jest nawleczona przy maszynie – zerknijcie na zdjęcie powyżej. Przeciągamy nici i maszyna jest nawleczona już nowym kolorem. 🙂 Warto tylko sprawdzić czy dobrze nitka weszła w naprężacze owerloka.

eti-blog-laczenie-czapki-podszewka

Następnie łączymy wewnętrzną stronę czapki. Można ją zszyć tak, aby powstała minimalnie mniejsza, ale dosłownie o 1 mm. No i koniecznie zostawiamy w niej mały otwór na wywrócenie czapki po zszyciu.

eti-blog-czapka-wierzchnia-warstwa

Na uszytą przez nas zewnętrzną warstwę czapki nasuwamy wewnętrzną jej warstwę (powinny być zwrócone do siebie prawymi stronami). Patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-czapka-laczenieUkładamy je tak, aby krawędzie obu elementów czapki wypadły w jednej linii.

eti-blog-czapka-laczenie-I

Przypinamy szpilkami.

eti-blog-czapka-obwod

Tak, przygotowaną czapkę zszywamy po obwodzie.

eti-blog-czapka-polaczona-I

Tutaj już nasza czapka odwrócona na prawą stronę. Wystarczy umieścić wewnętrzną część (różową) w białej i zaszyć otwór ręcznie. Czapka nasza gotowa. 🙂

eti-blog-czapka-jak-uszyc

Zobaczcie, jak różowe wnętrze wystaje tuż przy krawędzi i ozdabia naszą czapkę. Wystarczyło tylko, że zaprasowałam nadmiar wewnętrznej części naszej czapki. 🙂

Czapka gotowa, a więc przechodzimy do szycia komina.

Przygotowanie i krojenie komina dla dziecka:

etiblog-komin-jak-uszyc

Komin, który będziemy szyć, podobnie jak czapka składa się z części zewnętrznaj i wewnętrznej. Jak widzicie część zewnętrzna jest krótsza, dzięki czemu komin jest ozdobiony delikatną jakby wypustką przy krawędzi górnej i dolnej.

Zaczynamy od skrojenia z dzianiny ze wzorem prostokąt o wymiarze 46 cm x 18 cm (plus odpowiedni zapas na szew. Zapas wynosi dla osób szyjących komin na owerloku 1 cm, a dla osób szyjących na maszynie wieloczynnościowej 1,5 cm. Komin rozmiarowo jest dostosowany do wielkości czapki, czyli jest na obwód ok. 46 cm . 🙂

Wymiary dzianiny gładkiej (wewnętrznej) to 46 cm x 19,5 cm (plus zapas).

Szycie komina:

etiblog-komin-zszywanie

Zaczniemy od zszycia warstwy zewnętrznej.

Identycznie zszywamy warstwę wewnętrzną, zostawiając niewielki otwór na samym środku zszywanego boku. Będzie on nam potrzebny do wywrócenie komina.

etiblog-komin-laczenie-I

Teraz spinamy razem jedną krawędź komina, najlepiej górną i zszywamy na owerloku lub w przypadku maszyny do szycia ściegiem owerlokowym lub zygzakiem.

etiblog-komin-laczenie-I-prawa

Ważny moment przed nami. 🙂

Komin na prawej stronie prezentuje się tak (zdjęcia powyżej), ułóżcie swoje kominy analogicznie.

etiblog-komin-laczenie-II

Upinamy ostatnią niezszytą krawędź. Najlepiej zacząć upinanie, gdy komin jest na prawej stronie, jak mój. Upinamy dosłownie jedną szpilkę. Zauważcie, że jest ona upięta od lewej strony komina. Przytrzymuje ona ok 5 mm krawędzi komina.

etiblog-komin-laczenie-IIITeraz obracamy komin na lewą stronę, aby łatwiej upinało nam się szpilki (komin zaczyna wyglądać tajemniczo). Upinamy całą krawędź dookoła.

etiblog-komin-laczenie-IIIa

Tak prezentuje się komin w innym ułożeniu, cały czas jesteśmy na tym samym etapie. Teraz jesteśmy gotowi, aby przejść do zszycia upiętej przed chwilą krawędzi.

etiblog-komin-laczenie-dol

Zszywamy całą dolną krawędź za jednym razem. Wymaga to od nas przekładania komina, ale swobodnie można to zrobić. 🙂

etiblog-komin-jak-uszyc

Po zszyciu wywracamy komin na prawą stronę, otwór zaszywamy ręcznie i gotowe. 🙂

etiblog-czapka-komin-dla-dziecka-jak-uszyc-komplet

Tak prezentuje się nasz zestaw w zwierzaczki (czapki i komina dla dziecka). 🙂

tagi: , , ,

Opinie, komentarze (32):

 1. Nanik pisze:

  Świetnie przygotowany tutorial. Dziękuję, na pewno skorzystam!!

 2. Kasia pisze:

  Super tutorial. Śliczna czapka i komin, ale równie ładna jest bluza dziewczynki. Można prosić o tutorial jak uszyć taką bluzę?

 3. Aga pisze:

  Piękny komplecik:) a można spytać gdzie kupiłyście taka śliczną dzianinę?

 4. monika pisze:

  a czy znajde gdzies inny kroj na czapke?

 5. kasia pisze:

  jaki dokładnie to jest materiał? dresówka ? jaka grubość?

 6. abako pisze:

  Super! Mam pytanie – czemu od razu nie został przyszyty również dół komina, tylko trzeba go wywracać i przypinać szpilkami?
  Czy da się po prostu zszyć górę, dół i wywrócić przez otwór zostawiony w różowej warstwie?
  Pozdrawiam

 7. Emilia pisze:

  Fajne, dzięki wielkie !!!

 8. Ja i moja sew mini pisze:

  Posiadam tylko maszyne janome sew mini, chciałabym się dowiedzieć czy ona da radę uszyc taka czapke i komin . Jeśli tak to jaki scieg i naprezenie nici i igle wybrać. Jestem początkująca. Mam dresowka i polarek na czapkę i nie wiem czy z moją mini dam radę. Bardzo proszę o odp

  • Tak, z tym projektem powinna sobie ona poradzić. Proponuje sprawdzić dwa ściegi i wybrać ten, który lepiej będzie wyglądał na prawej stronie po zszyciu, proponuje H lub J (drugi będzie bardziej elastyczny). Standardowo wybrać średnie naprężenie i dostosowywać je wedle potrzeb.
   Dodam, że ponieważ nie ma tutaj regulacji docisku stopki trzeba będzie prowadzić materiał czasem pomagając maszynie. Nie wolno jednak rozciągać go podczas zszywania.
   powodzenia 🙂

 9. Monika pisze:

  Witam, o ile mniejsza powinna być czapka od obwodu głowy? Dodam,że ja wewnętrzną stronę czapki chcę uszyć z polaru minky.

  • Witam, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wielkość ta zależy od grubości dzianin oraz od ich elastyczności. Proponuje wyciąć dwa prostokąty takie z których będzie można potem wyciąć czapkę (wierzchnia warstwa oraz wewnętrzna) i zrobić przymiarkę. Tak będzie najbezpieczniej. 🙂

 10. Agata pisze:

  Super opis, mój synuś już ma gotowy komplecik 🙂 czekamy na cieplejsze dni i będziemy z dumą go nosić 🙂

 11. Kasia pisze:

  Czy do uszycia czapki potrzebne są jakieś elastycze nici? Uszyłam córce na jakiejs starej masżycie normalnymi nicmi i wchodzi bez problemu ale nie da sie jej zbyt rozciągnąć. Jakieś porady? 🙂

  • Nici nie mają większego znaczenia. Czy wybrany ścieg do szycia był ściegiem elastycznym oraz czy dzianina była skrojona tak, aby rozciągała się po obwodzie czapki? To wszystko wypływa na jej elastyczność.

 12. Kasia pisze:

  Mam jakiegoś starego lucznika, w dodatku pożyczonego wiec szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy istnieje w tej maszynie coś takiego jak ścięg elastyczny. A jeśli chodzi o wykrój to jak to zrobić żeby właśnie rozciagala się po obwodzie?

  • Ułożyć wykrój tak, aby środek czapki po długości był ułożony równolegle do krajki. Jednak jeśli element będzie skrojony odpowiednio, a nie zastosujemy ściegów elastycznych to i tak czapka nie będzie się rozciągać. Proszę poczytać artykułu o szyciu: ścieg zyg zak. Liczę, że to pomoże poznać ciut temat szycia dzianiny. powodzenia

 13. Kasia pisze:

  I jeszcze jedno pytanie, zapewne głupie ale jestem kompletnie zielona jeżeli chodzi o szycie a chciałabym się sama czegoś nauczyć 🙂 Jeśli coś szylam to tylko ściegiem prostym. Czy zmieniajac scieg np na zygzak trzeba wymienić płytkę która jest pod stopką? Jak przekrecilam pokrętło właśnie na zygzak to zlamalam igłę dopiero po czasie mąż mnie oswiecil co zrobiłam. :p w zestawie nie było płytek do wymiamy wiec zastanawiam się czy po prostu ktoś je zgubił czy jest jakiś inny myk o którym nie wiem 🙂

 14. Angelika pisze:

  Również posiadam starego łucznika. Czapkę trzeba skróić tak aby rozciągala
  się po obwodzie. Już kilka czapek uszyłam i jako tako się rozciągają. Ja wolę Szyc zwyklymi nićmi. Przy zmianie ściegu trzeba wyciągnąć igłę z materiału 🙂

 15. Wiesia pisze:

  Dziś zabieram się za szycie tego zestawu. To moje pierwsze wyzwanie jeśli chodzi o odzież. Do tej pory ćwiczyłam szyjąc zabawki dla dzieci. Na próbę kupiłam w lumpeksie starą bluzę dresową. Jak wyjdzie to zabieram się za szycie na nowiutkim, ślicznym materiale w jednorożce. Mam w planach zrobienie trzech takich zestawów 🙂

 16. Wiesia pisze:

  I wyszły. Mam już nawet trzy komplety: dla córek i chrześniaczki 🙂 Dziękujemy za świetny „przepis” na komplecik.

 17. Monika pisze:

  Mam pytanie: jestem kompletnie zielona a chciałabym spróbować uszyć taki komplet. Jak konkretnie nazywa się ten materiał. Jaka gęstość czy inne parametry? Dziękuję z góry

  • Na stronę zewnętrzną użyłyśmy dzianina pętelkowa, proszę wybrać dzianinę bawełnianą z elastanem jest znacznie lepszej jakości niż bawełniano poliestrowa.
   powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *