Bluza z rękawem raglanowym i lampasem (zobacz jak uszyć, wykrój ineedle)

Dawno szycie odzieży nie gościło na naszym blogu, stąd z dużą radością prezentujemy nasz wpis blogowy: jak uszyć bluzę raglanową, wykończoną ściągaczem. Projekt jest łatwy do uszycia, nawet osoby rozpoczynające naukę poradzą sobie z jej uszyciem. Bluzę uszyłyśmy na podstawie wykroju z firmy ineedle.  Pierwszy raz korzystaliśmy z wykroju tej firmy, ale jesteśmy pewne, że nie ostatnio bo wykroje są świetnie przygotowane. Zresztą przekonacie się o tym czytając dalszą część wpisu. 🙂  


RZECZY POTRZEBNE DO USZYCIA BLUZY:

 • Owerlok –  szyjemy na podstawowym, mocnym owerloku Elna 264D. Bluzę tą można uszyć również przy pomocy maszyny do szycia (wieloczynnościowej). Poniżej załączamy dla Was link do wskazówek, jak szyć dzianinę ma maszynie do szycia.
 • Wykrój bluzy – wykrój Ineedle Bluza Magda
 • Materiały i akcesoria krawieckie:
  dzianina: 140 cm bieżące (dzianina o szerokości minimum 140 cm), plus opcjonalnie dzianina o długości 80 cm na wstawkę (lampas) umieszczoną w rękawie (szerokość dzianiny zależy od szerokości pasków, jaki zamierzacie wstawić).
  ściągacz: 50 cm bieżących (o szerokości minimum 140cm)
  – opcjonalnie papier: do odrysowanie wykroju (3 arkusze półpergaminu). Nie jest niezbędny, bo wykrój można wyciąć. Nam zależało na pozostawieniu sobie wykrojów, gdybyśmy na przyszłość chciały uszyć bluzę innej wielkości.

 • Przybory krawieckie i inne:
  – obcinaczki do nitek – potrzebne przy każdym projekcie, więc nie mogło ich zabraknąć również i dziś (eti 097)
  – nożyczki TitaniumTi814 
  – szpilki będą potrzebne w fazie krojenia bluzy oraz przy łączeniu jej elementów razem. Wybrałyśmy szpilki stalowe z łebkami w kolorze kwiatów eti 909.
  – kreda krawiecka w aplikatorze przyda się przy oznaczaniu punktów kontrolnych oraz przy dodawaniu zapasów na szwy, korzystałyśmy z TEXI 4040 YELLOW.
  – miara krawiecka potrzeba do kontroli wymiarów z sylwetki i długości szytej bluzy, eti 105.
  radełko, jeśli jak my chcecie szybko skopiować wykrój, nie zabierając sobie możliwości, w przyszłości pozyskania z tego wykroju innych rozmiarów to radełko Wam to umożliwi. My korzystamy z radełka eti 133.
  – linijka do patchworku przyda się przy wprowadzaniu zmian w wykrój. My korzystamy z linijki o wymiarze 32 x 16 cm eti 974.
  – deska do prasowania i żelazko.

WYKRÓJ NA BLUZĘ Z DZIANINY:

Jak już wspomniałam bluza powstała na podstawie bardzo czytelnego wykroju marki Ineedle.  Wykroje Ineedle są nowość na polskim rynki, które zdecydowanie warto poznać. 

Wykrój na bluzę Magda jest umieszczony na bardzo dużym arkuszu papieru, po jego rozłożeniu znajdziecie informację, że dany wykrój (w naszym przypadku bluza Magda) jest dostępna w kilka rozmiarach (34-44) oraz podpowiedzi jak postępować, aby niezależnie od poziomu znajomości tematu krawieckiego, uszyć dany projekt, w tym przypadku bluzę.

Na wykroju mamy informację o wersjach modelu, jego poziomie trudności, czasie przygotowania, ilości potrzebnego materiały i potrzebnych akcesoriach. Kolejne wskazówki dotyczą zdejmowania miary oraz wyboru odpowiedniego rozmiaru.

Następnie znajdziemy przedstawione poszczególne elementy modelu (części wykroju), gdzie każdy jest szczegółowo opisany (zdjęcie poniżej).

Dodatkowo znajdziemy słownik pojęć, który będzie szczególnie pomocny dla osób początkujących oraz tabele etapów szycia.


JAK ZNALEŹĆ ODPOWIEDNI WYKRÓJ NA BLUZĘ:

Zaczynamy od określenia w jakim rozmiarze chcemy uszyć bluzę i zgodnie z przewodnikiem po rozmiarach (tabelą rozmiarów) wybieramy interesujący nas rozmiar. W naszym przypadku jest to rozmiar 34.  Oznacza to, że będziemy pozyskiwać wykrój oznaczony pomarańczową linią. 

Sposobów pozyskiwania wykrojów z drukowanych arkuszy jest kilka. Można wyciąć wybrany rozmiar, jednak wtedy w przypadku, gdybyśmy chcieli uszyć inny rozmiar będzie to niemożliwe.

Proponujemy więc opcję przeniesienie wykroju za pomocą radełka. Na miękkim podłożu (np. kocu) kładziemy arkusz papieru i na nim umieszczamy papierowy wykrój. Radełkiem przejeżdżamy po liniach wykroju. Radełko tworzy perforację na obu kartkach, pozwala tym uzyskać wykrój na spodnim arkuszu, jednocześnie zachować w całości pełną rozkładówkę wykrojów.

W ten sposób kopiujemy wszystkie elementy wykroju bluzy. 

MODYFIKACJA WYKROJU BLUZY:

Wykrój mamy wstępnie przygotowany. Jednak szyjąc dla siebie można, a czasem nawet trzeba wprowadzać pewne modyfikacje. My wydłużamy rękaw oraz długość bluzy, wykonujemy to dlatego, że Justyna (ta bluza będzie dla mnie) jest osobą wysoką i często zdarza się, że standardowe wykroje są za krótkie. Wy również, na tym etapie  przeanalizujcie/sprawdźcie długości i szerokości wykroju. Jeśli wyniknie potrzeba, to na tym etapie wprowadźcie zmiany. Zrezygnowałyśmy także z naszywania kieszeni. 

Dodatkowo dla urozmaicenia wprowadzimy do standardowego wykroju bluzy dodatkowy element, czyli lampas na rękawie. Z tego powodu delikatnie zmienimy wykrój rękawa.
Aby to zrobić wystarczy wyznaczyć środek rękawa i narysować pasek o szerokości wstawki (lampasa). U nas pasek ma 5 cm szerokości. Zobaczcie zdjęcie poniżej.
WAŻNE: wykroje Ineedle mają przewidziane zapasy na szwy, trzeba więc być bardzo czujnym i przy każdej zmianie, dodać zapas tylko w miejscach modyfikacji, czyli np. rozcięcia (zerknijcie na zdjęcia poniżej).

JAK SKROIĆ BLUZĘ:

W część ogólnych zasad informacji Ineedle znajdziemy dokładne informacje o zapasach na szwy, które producent umieścił w wykrojach. Oznacza to, że jeśli się nimi posłużycie to po właściwym ułożeniu wykroju na materiale, można go od razu skroić. W tym celu warto jeszcze spojrzeć na proponowane ułożenie wykroju na materiale. Tutaj ważna informacja, jeśli wybrany materiał ma nadrukowany wzór w jednym kierunku, to nie możemy pozwolić sobie na obrócenie rękawa do góry nogami, jak jest to przedstawione na planie (rysunku) poniżej – elementy 3.

My szyjemy z jednokolorowej dzianiny więc  posłużyliśmy się ułożeniem zaproponowanym przez producenta, jednak musiałyśmy pamiętać o wprowadzonej zmianie w wykrój, o lampasie. Nasz materiał (dzianina) jest szersza, a więc jeden rękaw zmieści nam się obok przodu i tyłu bluzy. Drugi rękaw umieściłyśmy w obszarze nad przodem, należy tylko pamiętać, aby skroić odbicie lustrzane rękawa.

Poniżej znajdziecie nasze ułożenie poszczególnych elementów bluzy.

WAŻNE: każdy element wykroju ma naniesioną linię prostą K (kierunek nitki prostej), linia ta musi być ułożona równolegle do brzegu fabrycznego materiału!

Pamiętamy, że wykroje mają dodany zapas na szew. Kroimy więc elementy tuż przy wykroju. Wyjątek będzie stanowić linia rozciętego rękawa, do którego dodajemy 1 cm zapasu na szew (patrz zdjęcia poniżej).

Pozostaje nam jeszcze skrojenie wstawki, czyli naszego lampasa. Tutaj musimy także dodać 1 cm zapas na szew. Najwygodniej jest to zrobić z pomocą linijki do patchworku. Układamy linijkę, aby odmierzyła 1 cm i z pomocy kredy krawieckiej rysujemy linię krojenia.

Następnie układamy na dzianinie i po dodaniu zapasu wycinamy.

Ostatnim elementem jest skrojenie ściągacza. Układamy 3 elementy, z których powstaną ściągacze: przy rękawie, dekolcie i na dole bluzy. 

Wszystkie elementy skrojone więc czas na szycie.

 JAK USZYĆ BLUZĘ:

Bluzę w szczególności, jeśli szyjemy ją z dzianiny najlepiej uszyć przy pomocy owerloka. My wybrałyśmy model marki Elna. Prosty w obsłudze i niezawodny Elna 264D. Owerlok ten kosztuje koło 1 000pln i pozwoli każdemu w pełni cieszyć się szyciem dzianin, obrzucaniem tkanin, bardzo ułatwia i przyśpiesza szycie. Jeśli jednak będziecie szyć tę bluzę na maszynie do szycia, to proponuje, zajrzyjcie do naszych porad o szyciu dzianin na maszynie do szycia.

Niezależnie czy szyjemy dzianinę na owerloku czy maszynie do szycia zaczynamy od odpowiedniego ustawienia maszyny. Czyli na łatce materiału, z którego będziemy szyć ustawiamy odpowiednie parametry. Przy owerloku musimy ustawić mechanizm różnicowy, odpowiedzialny za podawanie materiału. Chodzi o to, aby maszyna nie rozciągała czy nie wdawała szytego materiału (w tym przypadku tego nie chcemy). Nasze ustawienia dla dzianiny pętelkowej dla owerloka Elna 264D: mechanizm różnicowy 1.4 oraz długość ściegu 3.

Szyjemy zgodnie z zasugerowanym zapasem, czyli 1 cm od krawędzi. Oznacza to, że będziemy odcinać krawędź dzianiny, w zależności od szerokości ściegu, jaki jest ustawiony w maszynie. My szyjemy ściegiem owerlokowym o szerokości ok. 5 mm, odcinamy więc brzeg tkaniny o około 5 mm.

Jeśli chodzi o kolejność szycia to my posłużymy się kolejnością wskazaną przez Ineedle, wyjątek będzie stanowił etap 0, czyli wszycie naszej zmiany (lampasa).

 • ETAP 0 (lampas)

Upinamy lampas przy rękawie. Ważne, aby lewy lampas upiąć przy lewym rękawie, a prawy przy prawym. Następnie przyszywamy je i rozprasowujemy, skierowałyśmy szew do linii środka rękawa.

 • ETAP 1 (kieszeń)

Punkt 1 wyjątkowo pomijamy, gdyż nasza bluza nie będzie miała zaproponowanej przez Ineedle kieszeni. Jednak kolejne etapy wykonamy zgodnie z przedstawioną na rysunku  kolejnością. Swoją drogą kolejność szycia opisana jest bardzo czytelnie. 🙂 

 

 • ETAP 2 (wszycie rękawów)

To etap doszycia rękawów raglanowych do przodu i tyłu bluzy. Jeśli skrojone elementy są opisane numerkami z wykroju i mamy zaznaczone punkty kontrolne, to na tym etapie łatwo zorientujemy się, co razem łączymy. Na zdjęciu poniżej widzimy przód bluzy (element 1) oraz z lewej i prawej strony upięte rękawy (element 3). Zauważcie, że punkt kontrolny rękawa trafia na punkt kontrolny przodu (jest to zaznaczone linią przerywaną na rysunku z kolejnością etapów szycia powyżej. I na zdjęciu poniżej.

Tak prezentuje się rękaw przyszyty do przodu bluzy.

Teraz upinamy rękaw do tyłu bluzy, a następnie przyszywamy go.

 • ETAP 3 (zszywamy bluzę i rękaw)

Zszywamy bluzę, czyli zszywamy rękaw i bok.

Na tym etapie wykonujemy przymiarkę, aby w razie konieczności, wprowadzić poprawki np. zwęzić delikatnie bluzę.

 • ETAP 4 (wykańczamy rękawy ściągaczem)

Przechodzimy do zszywania ściągaczy. Stworzą obwód, który będziemy za moment doszywać do rękawa bluzy.

Zaczynamy od wszycia ściągacza do rękawa. Ściągacz składany na pół tak, aby linia szwu znalazła się w środku ściągacza. Tak przygotowany ściągacz upinamy do rękawa. Aby to wykonać dokładnie, warto podzielić obwód ściągacza i elementu, do którego będziemy go doszywać np. na 4 równe odcinki. Wyznaczone punkty upinamy razem, dzięki czemu ściągacz będzie równomiernie rozprowadzony.

Podczas szycia pamiętajcie, aby rozciągać ściągacz, przynajmniej do obwodu rękawka.

 • ETAP 5 (wykańczamy linię dekoltu bluzy ściągaczem)

Ściągacz dekoltu łączymy i składamy jak przed chwilą ściągacze rękawów. Ściągacz naciągamy i równomiernie rozprowadzamy na linii dekoltu, upinamy i przyszywamy.


 • ETAP 6 (wykańczamy linię dołu bluzy ściągaczem)

Dokładnie tak samo postępujemy w przypadku wszywania ściągacza do dołu bluzy. Tutaj również należy go naciągnąć i równomiernie rozprowadzić na linii dołu bluzy. Przyszywamy go za jednym razem do obwodu dołu.

To tyle. 🙂 Bluza uszyta. 🙂 Prawda, że to wcale nie było trudne? Wystarczą chęci i trochę czasu, a efekt zawsze będzie wyjątkowy, bo nic nie zastąpi uszytej samodzielnie odzieży. 🙂

Jeśli wpis Wam się podobał to będzie nam bardzo miło, jeśli na naszej stronie lub profilu Facebook polubicie nasze wpisy, szczególnie te, które Was najbardziej zainteresowały. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć istotne dla Was treści.

tagi: ,

4
Dodaj komentarz

4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Morghto

Super bluza. Bardzo fajny pomysł i wykonanie. Zdecydowanie będę musiała spróbować uszyć coś takiego.

Przyznam szczerze, że ta bluza prezentuje się jak markowy produkt 😉 jednak co jest dużym plusem, to nie ma żadnych nadruków. Co prawda martwiłam się o ściągacze, czy z ich zszyciem nie będzie kłopotu, ale z tego co widzę po Twojej instrukcji droga autorko, to wydaje się całkiem proste. Z pewnością postaram się spróbować zrobić tę bluzę i jestem pewna, że moje koleżanki poczują się zazdrosne 😉 hahah. Wtedy polecę im Twojego bloga 😉 myślę, że też będą zachwycone projektami umieszczonymi w artykułach.

Ula

Super bluza! Na pewno spróbuję zrobić ją samemu. Swoją drogą chciałabym się ciebie zapytać czym robisz zdjęcia na swojego bloga? Ponieważ również planuję zacząć się udzielać w internecie i zastanawiam się czy Smartfon Ulefone wystarczy czy potrzebny mi aparat.

Swoją przygodę z szyciem rozpoczęłam całkiem niedawno, ale z wielką chęcią skorzystam z tego poradnika i spróbuję uszyć dla siebie taką bluzę. Przypada mi ona do gustu. Jest prosta i będzie pasować do wielu stylizacji. Dzięki za inspirację!