Poszewka na poduszkę z zakładkami (zobacz jak uszyć)


Zapraszamy na nowy wpis…tak, tak nareszcie pojawiło się coś nowego i jest to bardzo efektowana poszewka na poduszkę z zakładkami. 🙂 
Przy okazji z  tego wpisu nauczycie się, jak wszyć zamek kryty, jak stworzyć ozdobne zakładki i jak korzystać ze stopki z prowadnikiem. Jak zawsze każdy etap szycia prezentujemy krok po kroku, korzystając przy tym z najwygodniejszych akcesoriów. 
To zaczynami. 🙂 

Poszewka na poduszkę z zakładkami to projekt łatwy, ale wymagający dużej dokładności podczas szycia. Dlatego ważne, abyście na każdym etapie pracy dołożyć starań, aby każda czynność była wykonana precyzyjnie.

Wymiary poszewki, jaką proponujemy i dla jakiej przygotowałyśmy wykrój to 40 x 40 cm.


RZECZY POTRZEBNE DO USZYCIA POSZEWKI NA PODUSZKĘ:

 • Maszyna do szycia, my wybraliśmy maszynę mechaniczną Elna 3210 Jeans 
 • Materiały i akcesoria krawieckie:
  tkaniny: wybieramy raczej cieńszą tkaninę (np.: kreton, satyna, woal itp.)- najlepiej jak mają gramaturę do 150 g i są gęsto tkane! Na jedną poszewkę potrzebujemy 70 x 160 cm. 
  flizelina do podklejenia linii wszycia zamka, około 10 cm bieżących.
  zamek kryty o długości 40 lub krótszy np. 35 cm
 • Potrzebne stopki. Pamiętaj, aby stopki dobierać pasujące do posiadanego przez Ciebie modelu maszyny:
  stopki krawędziowe – umożliwiające tworzenie równych zakładek, my korzystaliśmy ze stopki z regulowanym prowadnikiem Janome 202218005, ponieważ zakładki w naszej poszewce mają szerokości 9 mm.
  stopka do wszywania zamków krytych – polecamy szczególnie tą, gdyż ma najlepiej dopracowane prowadzenie taśmy zamka. Z jej pomocą nawet osoby początkujące uzyskują profesjonalny efekt wszycia zamka.

 • Przybory krawieckie i inne:
  igły Janome do tkanin – potrzebne są igły o grubości 80, proponujemy igły JANOME 990112000B lub jeśli materiał jest bardzo cienki np. szyjecie z batystu to cieńsze o grubości ok 70 Janome 990110100B.
  – obcinaczki do nitek wybraliśmy obcinaczki Mundial 601-4 3/4 w plastikowej obudowie, które bardzo fajnie leżą w dłoni. 
  – linijka do patchworku i quiltingu proponujemy wybrać linijkę o wielkości przynajmniej 30 x 30 cm np. eti 975 YW
  – nożyk krążkowy będzie idealny do wycięcia elementów poszewki, my wykorzystamy nóż marki Fiskars 1003910.
  – mata podkładowa, jeśli zdecydowaliśmy się skroić elementy poszewki za pomocą noża krążkowego i linijki, to niezbędna staje się również mata podkładowa, która zabezpieczy blat stołu oraz pozwoli na właściwą pracę noża. Kroimy na macie marki Fiskars 1003894.
  – szpilki warto wybrać stalowe szpilki ze szklanymi łebkami, są to jedne z najostrzejszych szpilek, a szklane łebki umożliwiają ich wygodne wbijanie w materiał. Polecane przez nas szpilki eti 118.
  – pisak krawiecki pozwoli bardzo precyzyjnie nanieść punkty kontrolne przy tworzeniu ozdobnych zakładek.
  nici dopasowane kolorystycznie do wybranego materiału
  – deska do prasowania i żelazko, w tym projekcie są niezbędne!!!

WYKRÓJ NA POSZEWKĘ NA PODUSZKĘ:

Jak już napisałyśmy wyżej nasza poszewka na poduszkę będzie o wymiarach 40 cm x 40 cm, zamek będzie wszyty na boku poszewki. 

Zaczynamy od narysowania poszczególnych elementów poszewki. Tył poszewki jest prosty, ale przód składa się z 3 elementów o różnych wymiarach dla ułatwienie oznaczyliśmy je elementami P, R, S. Spójrzcie na obrazek poniżej (elementy, maja już dodany zapas na szew).
 

 

JAK SKROIĆ POSZEWKĘ NA PODUSZKĘ Z ZAKŁADKAMI:

Ponieważ elementów jest sporo poniżej zdjęcia przedstawiające odszyte już elementy przodu, umieszczamy je po to, abyście dokładnie wiedzieli, o których elementach (P, R, S) w danym momencie piszemy. 🙂 

Element P to bok poszewki bez zakładek, musimy wyciąć  dwa takie prostokąty. Jego wymiary z zapasem na szew to 8 x 44 cm.  My kroimy ten element przy pomocy linijki do patchworku, a więc wystarczy ją odpowiednio przyłożyć na materiale i przeciągnąć nożem. 

Element R to ozdobny panel poduszki, na który zakładki są usytuowane pionowo. Kroimy również dwa takie elementy. Wymiary tego prostokąta to 22 x 45 cm. 

Element S to również ozdobny panel poduszki, ten będzie miał zakładki poziome. Wymiary tego prostokąta to 19 x 55 cm, kroimy dwa takie elementy.

Na zdjęciu poniżej sfotografowane wszystkie elementy przodu.

Pozostaje nam skrojenie jeszcze ostatniego elementu, czyli tyłu poduszki. To prostokąt o wymiarze 44 x 44 cm.

JAK USZYĆ POSZEWKĘ NA PODUSZKĘ Z ZAKŁADKAMI:

Zaczynamy od stworzenia zakładek na ozdobnych panelach. W tym celu na elemencie R oraz elemencie S zaznaczamy linie w odległości 3 cm od siebie. Tworzymy je wzdłuż elementów. Linie równoległe, szybko i precyzyjnie tworzymy z pomocą linijki do patchworku i pisaka krawieckiego.

Następnie zaprasowujemy te linie, aby wzdłuż nich stworzyć zakładki. Ponieważ elementy skroiliśmy z pewnym zapasem (są zwyczajnie dłuższe) to nie odszywamy wszystkich zakładek, zostawiamy niedoszyte po jednej z dołu i jednej z góry.

Do precyzyjnego odszycia zakładek, najlepiej wykorzystać stopkę z prowadnikiem. My zdecydowaliśmy się wykorzystać stopkę JANOME 202218005. Stopka pozwala na regulację prowadnika w zakresie 1-3 cm. Jednak jak zaraz się przekonacie, nam udało się uzyskać linie 9 mm od krawędzi i też z taką odległością szyjemy.

Zakładki tworzymy przy pomocy ściegu prostego (stebnowego).  Ustawienie szerokości ściegu, który jest często pozycją igły, ustawiamy w pozycji centralnej. W modelu maszyny, na której szyjemy jest to pozycja 0. Długość ściegu, jaką proponujemy to między ustawienie 2,5-3.

Szyjemy wzdłuż linii zaprasowania, prowadząc materiał blisko prowadnika. Prowadnik umożliwia nam uzyskanie równiutkiej linii szycia. W ten sposób odszywamy wszystkie zakładki, na elementach R, S 

Pamiętajcie o pozostawieniu jednej nieodszytej z początku i końca. Jeśli jak w kolejnym kroku okaże się, że zakładkę należy zaszyć, jak to było u nas, będzie można to wygodnie zrobić. 

Ponownie zaprasowujemy zakładki na panelach w zaplanowanym kierunku. Teraz możemy przystąpić do wstępnego sprawdzenia wymiarów poszczególnych paneli, w tym celu układamy panele w zaplanowanych miejscach. Zaraz elementy te będziemy docinać, ale najpierw sprawdźcie wymiary elementów: element R z zakładkami powinien mieć wymiar 23 x 17 cm, element S z zakładkami powinien mieć wymiar 17 x 23 cm.

Warto, aby docięte kwadraty uwzględniały linie ozdobnych zakładek, przyjemniej na tyle ile się to uda.

Docinanie z pomocą dużej kwadratowej linijki przebiega bardzo sprawnie i pozwala nam w łatwy sposób zachować kontrolę nad kształtem.

Po docięciu elementów przechodzimy do połączenia ozdobnych paneli razem. Zaplanowaliśmy tutaj zapas 1 cm, więc z taką odległością od krawędzi łączymy je ściegiem prostym, stopką uniwersalną, z ustawieniem długości ściegu na 3. Zaczynamy od zszycia dwóch górnych elementów, następnie zszywany dwa dolne. 

Po połączeniu ściegiem prostym obrzucamy ściegiem obrębiającym np. owerlokowym. My skorzystałyśmy z udogodnienia modelu maszyny do szycia Elna, czyli ściegu super owerlokowego. Ścieg ten może powstawać bezpośrednio na krawędzi materiału i wychodzi naprawdę estetycznie. Powstaje on przy pomocy stopki owerlokowej, która „pokazuje” przy pomocy małego prowadnika, w jakiej odległości od krawędzi prowadzić materiał.
Ustawienie maszyny przy ściegu owerlokowym to: szerokość ściegu maksymalna 6, długość maksymalna 4, ścieg nr 16 (szczegóły zdjęcie poniżej).

Łączmy teraz górę z dołem, należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na moment łączenia wszystkich elementów na środku poszewki. Warto, aby wypadł on w jednym punkcie. Proponujemy zacząć zszywanie tych elementów właśnie na samym środku, a dopiero po sprawdzeniu, że efekt jest dla nas satysfakcjonujący, łączymy cały odcinek. Następnie obrzucamy linię ściegiem owerlokowym.

Teraz na węższych bokach poduszki doszywamy (nieozdobiony) elementy P. Tutaj zaplanowaliśmy zapas 1 cm. Szyjemy ściegiem prosty, a następnie obrzucamy ściegiem owerlokowym. Po zszyciu przód rozprasowujemy.

Bok, gdzie wszyjemy zamek kryty, podklejamy paskiem flizeliny, pasek przyklejamy zarówno do przodu jak i do tyłu poszewki. My element P podkleiłyśmy w całości, a tył tylko na szerokości ok 3 cm. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłyśmy zielonym kolorem miejsce podklejenia materiału.

Po odczekaniu 20 minut po podklejeniu flizeliny można od razu obrzucić krawędź wszycia zamka ściegiem owerlokowym lub zrobić to po jego wszyciu. Jeśli zamek upinamy blisko krawędzi, to należy wcześniej obrzucić krawędź materiały. My zamek upinamy w odległości 2-2,5 cm, a więc obrzucimy krawędź później.

Przy pomocy szpilek upinamy zamek. Zobaczcie na zdjęciu poniżej, jak będzie on ułożony. Pamiętajcie, że zapas na wszycie zamka to 2 cm. Oznacza to, że spirala zamka powinna znajdować się ok 2 cm od krawędzi materiału.

Jednak, aby poduszka ładnie się układała, tzn. nie miała sterczących rogów, odszywamy ją lekko po skosie. Zmodyfikowaną linię upięcia zamka i zszycia całej poduszki zaznaczyłyśmy na zdjęciu. Przesunięcie mają miejsce w narożnikach i mają one ok. 5 mm (jest to zaznaczone strzałkami na zdjęciu poniżej). Linia łączenia jest płynna, tylko u nas na zdjęciu poniżej narysowałyśmy ja bardziej kanciatą, aby to, co mamy do przekazania było bardziej czytelne.

Tutaj widzicie kierunek upięcia zamka, jeśli chcecie, aby suwak zamka znajdował się na dole poduszki.

Zauważcie, że szpilki wbite są na samej krawędzi taśmy zamka, dzięki czemu podczas wszywania zamka nie trzeba wypinać szpilek, a więc zamek lepiej trzyma się na miejscu!

Przyszywamy obie strony zamka i jeśli to tylko możliwe to szyjemy od góry zamka w stronę do suwaka. Zamek przyszywamy oczywiście stopka do wszywania zamka krytego. Przy wszywaniu zamka krytego ważne jest ustawienie parametrów maszyny tj. ścieg prosty, długość ściegu ok. 3, zazwyczaj centralna pozycja igły lub ciut przesunięta w zależności od wybranej stopki. Ważne, aby igła znajdowała się bardzo blisko taśmy zamka.

Zauważcie, jak stopka doskonale odgina zamek, dzięki temu po wszyciu będzie on schowany w szwie, zupełnie niewidoczny.

Drugą stronę zamka przyszywamy identycznie, należy tylko umieścić taśmę zamka z drugiej strony stopki.

Po wszyciu sprawdzamy, czy zamek jest właściwie, estetycznie wszyty i czy się zapina. Jeśli nie możemy zapiąć zamka, to najprawdopodobniej zamek jest wszyty zbyt blisko ząbków plastikowych zamka.

Następnie zaszywamy poszewkę, szyjemy na ok. 2 cm od krawędzi, w narożnikach wykonujemy obroty na igle. Ładny kształt poszewki uzyskamy, jeśli w jej narożnikach będziemy szyć ciut głębiej, zobaczcie na zdjęciu, poniżej jaki kształt my będziemy odszywać.

Ważne, aby rozpiąć troszkę zamek przed zszyciem poszewki, aby po zszyciu łatwo można byłą ją wywrócić na prawą stronę. Ostatni etap to obrzucenie ściegiem owerlokowym trzy boku poduszki.

Poszewka gotowa. 🙂 Mamy nadzieje, że i Wam się ona spodobała i uszyjecie podobną do waszego domu, a może na prezent dla kogoś bliskiego. 🙂

Dodatkowo będzie nam bardzo miło, jeśli na naszej stronie lub profilu Facebook polubicie nasze wpisy, w pierwszej kolejności te, które Was zainteresowały. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie tematy Was szczególnie interesują!

tagi:

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maria

szukałam na zakładkę, ale przez przypadek znalazłam jeszcze coś ciekawszego 🙂 super pomysł na poszewkę

Szymon Owedyk

Pięknie wykonana poszewka na poduszkę. Chętnie z żoną przygotujemy podobną. Dziękujemy za tak praktyczne wskazówki 🙂