Czapka dla dziecka (szycie kropk po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Czapka dla dziecka (szycie kropk po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Czapka dla dziecka (szycie kropk po kroku) + opis jak przygotować wykrójCzapka dla dziecka (szycie kropk po kroku) + opis jak przygotować wykrójJesień moim iż w tym roku wyjątkowo łaska rozkręca się coraz bardziej i robi się coraz chłodniej. Pomyślałam więc, że przygotuje dla Was projekt czapki. Na razie dla dziecka bo to one pierwsze zaczynają chodzić w czapkach, ale możecie być pewni, że powstanie tez wersja dla dorosłych. 🙂

Do uszycia czapki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC8200QC.

* Materiały potrzebne do uszycia czapki:
a) dowolna dzianina (ilość materiału zależy od wielkości i modelu czapki, przygotujcie najpierw formę papierową i sprawdźcie ile potrzebujecie). Poniżej ilość jakie ja wykorzystałam.
– dredowa dzianina 30 cm x 53 cm (ilość materiały zależy od wielkości czapki, proponowane przez mnie wielkości są na 3 letnie dziecko o obwodzie głowy 48 cm)
– minky 30 cm x 53 cm (ilość materiały zależy od wielkości czapki, proponowane przez mnie wielkości są na 3 letnie dziecko o obwodzie głowy 48 cm)
c) filc do wycięcia oczu (biały, czarny)
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 1860-8.1/2″MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) rozprowacz- eti 098
f) stopki:
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME  202086002 pasująca do maszyny z szerokością ściegu 9 mm. JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm) lub JANOME 200129002 (do maszyny z chwytaczem wahadłowy).
g) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wykrój czapki przygotuj poprzez odrysowanie jej od gotowej czapki, którą posiadasz w domu.Ważne, aby na tym etapie dokładnie obejrzeć jak jest ona skonstruowana tzn. znaleźć wszystkie miejsca, gdzie są szwy (łączenia). Przy odrysowaniu rysujemy czapkę jak wyglądałaby ona po spruciu. Jeśli dysponujecie czapką, którą możecie spruć to również w ten sposób można uzyskać dokładny wykrój.

Na zdjęciu poniżej naniosłam linię przedstawiającą kształt odrysowywanej przeze mnie czapki.

Na tym etapie mamy już formę czapki. Teraz musimy sprawdzić czy dzianina z której chcemy uszyć nową czapkę jest w takim samym stopniu rozciągliwa. Jeśli tak to śmiało możemy przejść do kolejnej fazy. Jeśli jednak nie to należy dostosować formę tzn. przy bardziej rozciągliwej nowej dzianinie delikatnie zmniejszamy formę czapki i odwrotnie czyli przy mniej rozciągliwej powiększamy.

Przed skrojeniem dekatyzujemy dzianinę (czyli poddajemy ją działaniu temperatury oraz pary wodnej). Jak już to zrobiliśmy upinamy formę, przypinając środek czapki (przód) do linii złożenia dzianiny.
Dodajemy wszędzie 1,5 cm zapasu na szew i wycinamy element.

Tak samo kroimy element z minky, dodajemy zapas na szew, proponuje 1,5 cm.

Dodatkowo kroimy uszy, potrzebujemy w sumie 4 sztuki, przy ich krojeniu musimy dodać zapas na szew.  Z tekturki kroimy kształt wewnętrznej części ucha (zdjęcie poniżej), przy jej pomocy uzyskamy ładny kształt wewnętrznej części ucha (skrojonej  z minky). Zauważcie, że kroimy minky większy od kształtu tekturki, nadmiar dzianiny podwiniemy pod spód.

Nitką zbieramy krawędzie (nadmiar minky) tak, aby uzyskać kształt tekturki. Na zdjęciu poniżej oba elementy gotowe. Przygotujcie takie 4 sztuki.

Tą techniką wykonujemy również nosek.

Tą samą tekturkę przykładamy do dzianiny, dodajemy zapsa na szwy 1,5 cm i wycinamy. Przygotujcie takie 4 sztuki.

Oczy i źrenice wycięte są z filcu. Przy ich krojeniu nie dodajemy zapasu na szew, nie ma takiej potrzeby, gdyż krawędzie nie będą podwinięte.

Poniżej na zdjęciu zebrałam wszystkie wierzchnie elementy czapki (wycięte i przygotowane).

Z minky kroimy wewnętrzną część czapki (jest ona identyczna jak wierzchnia warstwa).

SZYCIE:

Zaczniemy od naszycia elementów ozdobnych czapki, w tym celu ustawiamy przy maszynie gęsty ścieg prosty (długość ściegu 2), przy maszynie montujemy stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych. Stopka jest przezroczysta co daje nam dużą widoczność pod stopką podczas szycia.

Najpierw uszu, upinamy wewnętrzne wcześniej ręcznie przygotowane elementy z  minky, przypinamy je do dzianinowych uszu. Przyszywamy je szyjąc tuż przy krawędzi założenia.

Po ich naszyciu składamy komplet uszu razem (jedne z naszytym elementem, drugi z nienaszytym). Składamy je stroną prawą do prawej, zszywam je łącząc przy krawędzi zgodnie z zaplanowanym zapasem.

Przed wywróceniem na prawą stronę, wycieniowuje szwy, aby uszy na prawej stronie ładnie się układały. Na chwilę odkładamy je na bok.

Doszywamy kolejne elementy tj.: czarne źrenice na oczy, następnie oczu na czapkę. Szyjemy cały czas stopką do aplikacji. Ostatni naszywamy nos.

Mordka zwierzaka po naszyciu na zdjęciu poniżej.

Teraz wykonujemy pierwszą zaszewkę. W tym celu składamy czapkę na pół (prawą strona do prawej) i łączymy ją szyjąc po łuku (linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej). Do tak połączonej czapki będziemy upinać gotowe uszy. Możesz przed pierwszym łączeniem wykonać przymiarkę, lekko spinając czapkę szpilkami.

Następnie przypinam je do czapki- patrz zdjęcie poniżej).

Po upięciu uszu, przechodzimy do upięcie tyłu czapki (linia oznaczona 1 tył). Zszywamy elementy zaczynając od połączenia tyłu, a dopiero w kolejnym etapie łączymy linię góry czapki przyszywając tym samym upięte uszy. Po zszyciu rozprasowujemy szwy.

Czapka po wywróceniu na prawą stronę powinna prezentować się tak.

Większość pracy za nami. 🙂 Teraz uszyjemy wewnętrzną część czapki. W sumie szyje się ją identycznie jak warstwę wierzchnią, jedyne o czym musimy pamiętać przy łączeniu jej, aby zostawić otwór na wywrócenie czapki. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam miejsce to na jej tyle. Tą część przy łączniu zszywamy o ok 1 mm głębiej (1,6 cm), chodzi o to, aby wewnętrzna część czapki była nieznacznie mniejsza od wierzchniej. Dzięki czemu cała będzie lepiej leżała.

Gdy już wewnętrzna część połączona zabieramy się za zszycie całej czapki razem. W tym celu na gotową czapkę z mordką nakładamy (prawymi stronami do siebie) wewnętrzną część czapki.

Przy wykonywaniu tego łączenia zdejmujemy stolik powiększający pole pracy. Na odsłonięte wolne ramie wsuwamy czapkę i łączymy ją szyjąc w odległości 1,5 cm od krawędzi- zaznaczyłam linię łączenia na zdjęciu powyżej.

Czapka po zszyciu wymaga ponacinania szwu, miejsca nacięcia zaznaczyłam na zdjęciu gdzie obie warstwy czapki są upięte razem (drugie zdjęcie powyżej) kolorem żółtym. W tych miejscach nacinamy czapkę, dzięki czemu ładnie się ona ułoży na prawej stronie. Dodatkowo rozprasowujemy szwy.

Po wywróceniu czapki na prawą stronę ręcznie zaszywamy otwór w minky. Jak widać na zdjęciu poniżej minky delikatnie wychodzi z pod spodu czapki co jeszcze dodaje jej uroku.

Szycie czapki

Ostatnią rzeczą jaka wykonujemy są wąsy. Proponuje najpierw narysować je pisakiem krawieckim, a następnie ściegiem prostym potrójnym w tym miejscu przeszyć. Szyjemy przez wszystkie warstwy czapki, dzięki czemu jej wewnętrzna część będzie przytrzymana.

Na zdjęciu poniżej gotowa czapka. 🙂

tagi: , , ,

25
Dodaj komentarz

14 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
www.StylowyBrzdac.com

Piękna czapka i świetny tutorial, może uskrobie troszkę czasu i sprobuje cos w tym stylu zdziałać;-) Pozdrawiam

Iza

Piękna czapa 🙂 Tunikę już uszyłam korzystając z Państwa porad kolej na czapeczkę dla córci. Drogocenne są „Wasze” porady 🙂

Asia

I ja dziś uszyłam czapkę synkowi. Nie jest wolna od wad, bo przód jest odrobinę za płytki, ale jest wystarczająco dobra aby być z dumą noszoną 🙂 Dziękuję za poradnik 🙂

Anna szyjanka

Mama mnie nauczyła szyć, bo jak mnie zabraknie.. więc szyję już tak od ok. roku. I nawet, nawet mi to idzie:) moje cuda mam zamieszczone na moim prywatnym koncie na fb. Ale chciałam czegoś więcej a ten blog przez przypadek znalazłam i jest super. Będzie czapka dla córki i bluzeczka. Zakupić materiały i jazda. Super zaje..blog 🙂

Joanna

Dziękuję za świetną instrukcję! Uszyłam wg niej czapeczkę i córcia ją uwielbia. Wyszła tak: http://www.foxybaby.pl/2015/03/wiosenna-czapka-myszka.html
Wasz blog jest skarbnicą pomysłów i wiedzy o szyciu 🙂
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Angelika Gadomska

Czy mozna taka lub podoba czapkę zakupić u Państwa na zimę ? Komplet z szalikiem bym potrzebowała

Karolka

Cudna czapa. A jak w przypadku kiedy nie mam czapki do odrysowania albo sprucia. Jak to narysowac jakie wymiary. Tzn corcia ma 52 obw glowy a jak z wysokoscia? Jak to zmierzyc?
Prosze o pomoc

Marta

Cudowna czapka! Już zabieram się do szycia dla swojej córeczki, jednak jestem laikiem i nie wiem jaka stopka i jaki ścieg pozwoli mi uzyskać taki ukryty ścieg. Mam Janome Juno E1015.

Joanna

uszyłam! razy dwa, wersje dla chłopców 🙂 świetny tutorial, dziękuję 🙂

Ani

Kolejny super tutek!ja tylko zmieniłam kolejność,tzn.minky na zewnątrz a bawełna w środek żeby główka się tak nie pociła.Następnym razem muszę zrobić troszkę mniejszy wykrój dresówki bo się naciąga i trochę jej za dużo w środku,ale na pierwszy raz nie jest źle;)Dziękujemy i pozdrawiamy(ja i córcia)

Ewelina

A ja mam niet6ppwe pytanie , czy ten kawalek papieru /tekturki zostal wszyty w wewnetrzana czesc uszka dla usztywnienia czy zostal wyjety ?

Kamila

Witam czapka super nie rozumiem tylko jak naciąć ten czerwony minki i jak potem zszyć czy też można bez nacięć bym prosiła na jaką głębokość nacinać oraz jak potem zszyć

Anna

Śliczna czapeczka