Czapka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

eti-blog-czapka-janome

opis jak uszyć Czapka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójopis jak uszyć Czapka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Wpis z opisem jak uszyć czapkę dla dziecka cały czas cieszy się dużą popularnością, założyłam więc, że czapka dla osoby dorosłej również Was zainteresuje. Czapka ma prostą formę więc jej efekt zależy od tego jakie kolory do uszycia czapki wybierzecie oraz jakie ściegi ozdobne/elastyczne wykorzystacie.

Dla przypomnienia link do tutorialu jak uszyć czapkę dla dziecka.

Do uszycia czapki potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME JUBILEE 60507.

* Materiały potrzebne do uszycia czapki:
a) dzianina (granatowa) potrzebujemy prostokąt 55 cm na 40 cm (choć dokładne wymiary zależą od wielkości i długości szytej przez Was czapki); na odcinku 55 cm dzianina musi  się ciągnąć/ być elastyczna
b) dzianina (turkusowy) na 55 cm na 20 cm; tutaj również na odcinku 55 cm dzianina musi być rozciągliwa
c) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – Mundial 660-8.1/2″ SR
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) kreda krawiecka znikająca -eti 119
d) igły Schmetz z kulką (do szycia dzianin)- eti 005
e) stopki:
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Przygotowanie zaczynamy od zmierzenia obwodu głowy (jak szyje na obwód 54 cm). Od tego obwodu odejmujemy 1 cm (chcemy przecież, aby czapka trzymała się głowy, a więc musi być mniejsza. Do tego wymiaru nie dodajemy zapasu na szwy, a więc różnica w obwodzie gotowej czapki, a głowy będzie wynosić 3 cm.

Jeśli obwód czapki po zszyciu będzie zbyt duży to będzie czas na jej zwężenie.

eti-blog-o-szyciu-wykrój-czapki

Teraz możemy przystąpić do krojenia poszczególnych elementów czapki (zdjęcie powyżej).  Jedyne wymiar 53 cm podmieniacie na wyliczoną swoją liczbę.

Ważne przy rozmieszczeniu elementów: dzianina musi bardziej rozciągać się na obwodzie czapki tj przy krojeniu odcinek „53 cm” to ten bardziej elastyczny.

SZYCIE:

Gdy wszystko mamy skrojone przechodzimy do szycia. Zaczynamy od połączenia ściegiem elastycznym dwóch prostokątów: 27,5 cm x 53 cm oraz  20 cm x 53 cm, łączymy je razem na odcinku 53 cm.

Łączenie to musi być elastyczne, a więc wykonujemy je ściegiem elastycznym np.: ściegiem prostym potrójnym (zaznaczyłam go w powiększeniu na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-szycie-maszyna-do-szycia

Po zszyciu szew zaprasowujemy na stronę jasnego elementu, czyli wewnętrznej części.

W między czasie mały prostokąt skrojony z granatowej dziany zaprasowujemy do szerokości 6 cm, czyli po 1,5 cm z każdej krawędzi. Aby ułatwić sobie zaprasowanie proponuje przygotować sobie tekturkę o szerokości 6 cm i na niej zaprasować krawędzie elementu.

Tak przygotowany układamy na połączonym elemencie czapki na zaprasowanym szwie ok 2-3 mm od linii łączenia.

eti-blog-o-szyciu-wykrój-na-czapkęDo przyszycia tego elementu również musimy wybrać ścieg elastyczny, ja wykorzystałam do tego ścieg F o szerokości 3 i długości 1.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyć-czapkę

Aby wszystko wyszło równo montuje przy maszynie stopkę przezroczystą do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych. Szyje ok 1 mm od krawędzi granatowego elementu. Teraz przyszywamy element tylko ze strony od linii łączenia.

Z drugiej strony paska musimy inaczej upiąć warstwy. Podwijamy jasną (u mnie turkusową) dzianinę pod spód (pod granatową) zostawiając tylko delikatnie wystającą wypustkę o szerokości ok 2-3 mm. Szyć będziemy przez wszystkie warstwy czapki. W przypadku wybrania ściegu takiego jak ja. Warto tak, włożyć tkaninę pod stopkę, aby ścieg był odbiciem lustrzanym poprzedniego.

Przyszywamy szyjąc z ustawieniami takimi samymi jak przy przyszywaniu drugiej krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-ścieg-elastyczny

Ozdobny element czapki gotowy.

Teraz składamy czapkę prawą stroną do prawej i ściegiem prostym potrójnym zszywamy ją. Ważne, aby nie przyszyć wypustki (na tym odcinku czapka będzie niezszytyta). Przy upinaniu zwróćcie uwagę na równe upięcie czapki, a w szczególności, aby ozdobny pasek wypadł na tej samej wysokości po połączeniu.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyć-czapkę

Teraz sprawdzamy obwód czapki i jej długość. Ewentualne obwód dostosujemy/ nadmiar obcinamy. Ja skróciłam moją o 3 cm, jednak jej długość zależy od właściwości dzianiny i indywidualnych preferencji.

Przed nami ostatnie zadanie: zaszycie górnej części czapki. W tym celu dzielimy obwód naszej czapki na 4 równe odcinki, które zaznaczamy na czapce (kolor na zdjęciu poniżej zielony). Najlepiej oznaczyć je ok. 10 cm od górnej krawędzi. Następnie odcinki te dzielimy jeszcze na pół i zaznaczamy je 1 cm od górnej krawędzi (kolor na zdjęciu poniżej żółty). Łukiem łączymy powstałe punktu (patrz zdjęcie poniżej biała linia przerywana- to linia szycia). Dodajemy zapas na szew 1 cm (czerwona linia przerywana), będzie to linia po której odetniemy nadmiar dzianiny.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyć-czapkę

Obcinamy nadmiar dzianiny. I upinamy razem elementy, sąsiednimi bokami- patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyć-czapkę

Zszywamy je szyjąc ściegiem prosty (kończymy szycie 1 cm przed krawędzią dzianiny), czyli szyjemy dokładnie po linii szycia (zaznaczonej na drugim zdjęciu powyżej).

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyć-czapkę

Tutaj już zszyta zewnętrzna strona czapki.

eti-blog-o-szyciu-czapka

Szwy wewnętrzne obrzucamy ściegiem owerlokowym lub zygzakiem. Oczywiście jeśli dysponujecie owerlokiem to użyjcie go. 🙂

Teraz zajmiemy się niedoszytą wypustką, kierujemy ją w jedną stronę, starając się estetycznie ułożyć również warstwę wewnętrzną. Przyszywamy szyjąc przez wszystkie warstwy- patrz zdjęcie poniżej. Jeśli potrzeba to delikatnie podpójcie ścieg.

eti-blog-o-szyciu-wypustka

Pozostaje nam zaprasowanie wewnętrznej części czapki do szerokości 7 cm i ręczne doszycie jej do czapki.

eti-blog-o-szyciu-jak-ładnie-wykończyć-czapkę

I tym sposobem mamy koniec projektu czapka.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyć-czapkę

 

tagi: , ,

13
Dodaj komentarz

7 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Fajny tutek, prosty i przejrzysty. Chyba sobie sprawie taką czapkę 😉

Gosia - zygzakiem.art.pl

Świetna czapa 🙂

Magda

Bardzo fajna czapeczka, postaram się uszyć taką lub podobną 🙂

emilia

Czy konieczne przy szyciu dzianin jest używanie nici elastycznych?

emilia

A co zrobić zeby maszyna nie „wciągała” elastycznej dzianiny przy obszywaniu ściegiem overlockowym? Mam janome dxl 603..zszylam dziubek tej czapki ale brzegow obrzucic nie mogę bo wciaga mi w transporter material. Pierwszy raz szyje dzianine.. mialam taka jak na t-shirty.

Lidka

A tutaj jaka konkretnie dzianina jest użyta? Gdy ostatnio szyłam podobną czapkę z dresówki, to w miejscu, gdzie zszywałam górę czapki, na końcach ściegu powstały takie brzydki rogi. Nie było ładnego zaokrąglenia, tylko rzucało się w oczy, gdzie kończy się szycie. Proszę o poradę 🙂

Patrycja

Dzień dobry, wspaniała czapka i bardzo fajny tutorial, uszyłam tę czapkę tylko w wersji dla mojego rocznego synka, ale muszę uszyć drugi raz, bo chyba nie do końca wszystko zrozumiałam i nie wyszło to zbyt pięknie wewnątrz. Mam do Pani pytanie, bo nadal nie do końca rozumiem o co chodzi z tym niedoszywaniem w miejscu wypustki? I jeszcze jedno, tylko nie wiem jak to wyjaśnić, jeżeli składam już tę czapkę prawymi stronami i zszywam (zdjęcie 9) to składam ją tak że tak turkusowa dzianina leży jakby obok tej granatowej czy zawinięta jest na? Bo wcześniej się robi wypustkę wsuwając turkusowy… Czytaj więcej »